Gelvonai

ELVIO autobusiukas Gelvonų ir Kernavės filialuose

Kovo 27 dieną Širvintų  I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Gelvonų  ir Čiobiškio filialuose lankėsi ELVIS autobusiukas ir jo komanda.
ELVIS –tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto
teksto. Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) komanda pristatė gyventojams ir
socialiniams darbuotojams paslaugas, kuriomis gali naudotis žmonės, turintys įvairių
sveikatos sutrikimų – tai asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos, vaikai,
turintys mokymosi ar raidos sutrikimų, vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo
sutrikimą ( disleksiją), silpnaregiai ir neregiai, asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar
ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.
Savo patirtimi pasidalino buvusi radijo diktorė Gema Padribonienė. Ji jau ne
vienerius metus naudojasi LAB paslaugomis, ir pasak jos, esanti be galo laiminga,
galinti klausytis garsinių knygų, žurnalų ir filmų, kurie gelbėja nuo nemigos, blogų
minčių ir praturtina bei pagyvina laisvalaikį.
Bibliotekos darbuotoja kviečia užsukti į bibliotekas, kur bus suteikta informacija
apie šią nemokamą ir naudingą paslaugą, kuri padės susigrąžinti skaitymo džiaugsmą
šeimos nariui, draugui ar kaimynui.

Festivalio „Poezijos pavasaris“ skaitymai Gelvonuose

Poezijos pavasaris – tarptautinis poezijos festivalis, iškiliausias kasmetinis literatūrinis renginys Lietuvoje, rengiamas Lietuvos Rašytojų sąjungos. Jame savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai.

Festivalis rengiamas kasmet nuo 1965 m., paskutinę gegužės savaitę. Per keletą dienų įvyksta virš 120 susitikimų, kurie sutraukia klausytojų iš visos Lietuvos bei užsienio. O virtualūs tiltai suteikia galimybę susitikti su poetais, kurie gyvena JAV, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir Danijoje. Festivalio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“. Kasmet vainikuojamas Poezijos pavasario laureatas. Šių metų „Poezijos pavasario“ 58-asis laureatas – poetas Liudvikas Jakimavičius už eilėraščių rinkinį „Paliktos paletės“.

Labai džiugu, kad po pertraukos festivalis „Poezijos pavasaris“ iš vasaros vėl persikėlė į pavasarį. Širvintose ir rajone „Poezijos pavasario“ renginiai vyksta nuo 1994 m., taigi, jau 29-ąjį kartą. Skrisdama per visą Lietuvą Poezijos pavasario paukštė nutūpė Gelvonuose.

Poezijos paukštė, suskleidusi sparnus Gelvonų kultūros centre, kvietė poezijos mylėtojus susiburti ir pasiklausyti gražiausių eilių. Svečiavosi lenkų poetas iš Krokuvos Dawid Mateusz, vertėjas Rimvydas Strielkūnas, poetas, žurnalistas Alvydas Valenta, aktorė, režisierė, dainų atlikėja Donata Kielaitė ir poetas, literatūrologas, kritikas Vainius Bakas. Festivalio skaitymus kuravo vertėjas Rimvydas Strielkūnas.

Susitikimą pradėjo aktorė, režisierė Donata Kielaitė, kuri atliko dainą  pagal lietuvių poetės Salomėjos Nėries eilėraštį „Pabučiavimas“. Labai gilius, jautrius eilėraščius gimtąją kalba skaitė svečias iš Krokuvos Dawid Mateusz. Jo eilėraščių vertimus perskaitė vertėjas Rimvydas Strielkūnas. Visus sujaudino žurnalisto ir poeto Alvydo Valentos kūryba, kurią jis skaitė Brailio raštu. Naujausia savo kūryba pasidalijo poetas, literatūrologas Vainius Bakas. Visą renginį skambėjo gražiausia kūryba ir dainos, kurie prisilietė prie kiekvieno klausiusio. Buvo nepaprastai gera klausytis ir skęsti poezijos ir dainų jūroje… Žiūrovai negailėjo svečiams plačių šypsenų ir gausių plojimų.

Renginiui baigiantis šilčiausius sveikinimo žodžius tarė Igno Šeiniaus vardo viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė ir įteikė visiems festivalio dalyviams Širvintų rajono savivaldybės atminimo dovanas.

Festivalio dalyviai džiaugėsi šiltu ir svetingu priėmimu. Dėkojo visiems susirinkusiems ir organizatoriams. Su nekantrumu lauksime kitų metų, kai vėl susitiksime. Poetams linkime, kad niekuomet neišsektų kūrybinė versmė ir vėl mus pradžiugintų savo kūryba.

Iš tiesų Poezijos pavasaris sužydėjo visomis pavasario spalvomis, prasiskleidė įvairiaspalvėmis gėlėmis, kvepėjo žydinčiomis alyvomis. Na, o bibliotekai buvo padovanoti Poezijos pavasario leidiniai.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

 

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Knygos „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ pristatymas

Spalio 4 d. Gelvonų gimnazijoje vyko susitikimas su vaikų rašytoja Kotryna Zyle ir įdomus, mistinis naujausios jos knygos „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ pristatymas. Susitikime dalyvavo 1-4 ir 5-8 klasių mokiniai su mokytojomis (Violeta Grudzinskiene, Laimute Žitlinskiene, Valerija Vansevičiene, Jurgita Kancerevičiene, Regina Miknevičiene, Maryte Dižavičiene).

Kotryna Zylė – mitologijos temomis rašanti vaikų ir jaunimo knygų autorė, įvairių literatūrinių projektų sumanytoja. Rašytojos knygos „Milžinas mažylis“ (2014), „Didžioji būtybių knyga“ (2016), „Sukeistas“ (2019), „Mažas kaip vabalėlis“ (2020) vertinamos tiek skaitytojų, tiek profesionalų, yra pelniusios įvairių premijų ir apdovanojimų, nominuotos „Metų knygos“ rinkimuose.

Kotryna Zylė teigia, kad šią knygą įkvėpė vaikystėje girdėtos istorijos. Naujausia knyga „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ (2021) dovanoja dešimt baisių, linksmų ir netikėtų istorijų. Autorė šias istorijas įvilko į šiuolaikinį rūbą. Išlikite ramūs, kad ir su kuo susidurtumėte! „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ įkvepia atidžiau dairytis, juk aprašyti veikėjai gyvena tarp mūsų! Knyga iliustruota autorės piešiniais, kurie sustiprina baugią ir mistišką atmosferą. Mitines būtybes čia galima sutikti miesto baseine, troleibuse ar kieme. Netikėtos, baugios istorijos, kurios sudomins vaikus ir suaugusiuosius. „Vaikystėje nuo tėčio istorijų apie laumes, raganas, burtus, Joninių ir Kūčių naktį vystančius stebuklus nugara man lakstydavo šiurpuliukai. Dabar tas istorijas pasakoju pati. Savaip! Ir žinote ką? Labai nekantrauju išgirsti, kaip ateityje jas pasakosite Jūs.“, – sako Kotryna Zylė.

Susitikime dalyvavę mokinai įsitraukė į mistika apipintą pristatymą, kuriame reikėjo atsakinėti į rašytojos klausimus. Po kiekvienu teisingu atsakymu slėpėsi autorės knygų iliustracijos.

Atsisveikindama rašytoja Kotryna Zylė padovanojo Gelvonų gimnazijai knygą „Didžioji būtybių knyga“, o Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje galite rasti naujausią knygą „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“.

Susitikimas vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybinės pajautos patyriminės dirbtuvės su vaikų knygų kūrėjais“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Autorės nuotraukos

Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventė Gelvonuose

      Birželio 1 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Gelvonų filiale vyko vaikų dienos šventė, kuri buvo pilna Gelvonų gimnazijos pradinukų vaikų šurmulio. Piešėme, dalinomės savo svajonėmis. Vaikų dienos proga gelvoniškius pasveikino Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio filialo vaikų ir jaunimo kolektyvas „ Šypsnis“.

 

Gelvonų filialo vyr. bibliotekininkė  Raimonda Čiūtienė

Kūrybinė edukacija Gelvonų gimnazijoje

Gelvonų gimnazijoje vyko kūrybinė edukacija ,,Angelų sodas” su dailininke Sigute Ach. Kūrybinėje edukacijoje dalyvavo Gelvonų gimnazijos 5-6 klasių mokiniai su mokytoja Egle Mačiuliene.  Dalyviai iš spalvoto, marginto ir balto popieriaus skiautelių iškarpė daug angelėlių pagal Sigutės Ach pateikiamas formeles. Angelus jie kirpo pagal senovinio karpinio pavyzdį. Sparnus ir pačius angelus išpuošia karpiniais. Tarp angelėlių įterpiami mažyčiai laiškeliai su palinkėjimais ir svajonėmis ir sparnuotomis frazėmis. Per šį susitikimą mokiniai užbaigė ,,Angelų sodą” savo darytais angeliukais. Šie nuostabūs angeliukai buvo sukabinti į bendrą junginį – ant rato kabantį karpinių sodą ir palikti siūbuoti Gelvonų gimnazijoje, kad skleistų Gėrį, Taiką, Skaistumą. Susitikimo metu Sigutė Ach papasakojo apie angelus savo kūryboje, apie angelo simbolį žmonijos kultūroje. Kūrybiškai skatino pažinti „angelišką“ savosios asmenybės pusę, įkvėpė atrasti, puoselėti ją. Edukacijai pasibaigus, dailininkė dalino mokiniams plunksneles, kurios turėjo skirtingus piešinėlius ir palinkėjimą: džiaugsmas, svajonė, ryžtas, paslaptis, keistumas, pasaka, atsinaujinimas, skrydis, laisvė. Kiekvienas išsirinko tai, ko jam labiausiai reikėjo.

Kūrybinė edukacija vyko bibliotekai vykdant projektą ,,Regioninės edukacinės dirbtuvės”, kurį finansuoja Kultūros taryba, LR kultūros ministerija ir Širvintų rajono savivaldybė.

Dėkoju Gelvonų  gimnazijos direktorei Jūratei Stankevičienei, mokytojai Eglei Mačiulienei, Gelvonų bibliotekos bibliotekininkei Jolitai Baguckaitei.

                                                                                                                      Dalia Taparauskienė

„Senjorų dienos internete“ grįžta!

Sėkmingai startavusi teminė akcija „Senjorų dienos internete“ sugrįžta š. m. spalio 21–25 d. Visą savaitę projektas „Prisijungusi Lietuva“ rengs internetinius seminarus, kuriuos galima žiūrėti Lietuvos viešosiose bibliotekose ir jų filialuose. 

Akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ tikslas –  skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius.

Akcijos metu,  viešosiose bibliotekose ir jų filialuose, senjorai ir visi norintys, smagioje draugijoje kasdien nuo 11 val., galės žiūrėti vis kitas vaizdo transliacijas, užduoti klausimus ir pasipraktikuoti. Internetiniuose seminaruose metu, savo sričių ekspertai ir žinomi Lietuvos žmonės dalinsis žiniomis, patirtimi apie interneto ir technologijų privalumus skirtingose sferose. O senjorai iš visos Lietuvos internetu galės užduoti ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Po tiesioginių transliacijų dalyviai kartu su bibliotekininkais bus kviečiami atlikti praktines užduotis ir taip pagilinti žinias. Tiesiogines transliacijas ar jų įrašus taip pat galima žiūrėti ir visuose išmaniuosiuose įrenginiuose, turinčiuose interneto prieigą (visas transliacijas galite rasite svetainėje www.prisijungusi.lt ). 

„Senjorų dienos internete 2019“  transliacijų temos:

Spalio 21 d. – Technologijų vitaminai. Aptarsime kokia e. recepto nauda Jums? Kur ieškoti patikimos informacijos apie Lietuvoje registruotus  ir kompensuojamus vaistus. Technologijų pagalbą ir naudą sportuojant, pristatys ypatingos transliacijos viešnios.

Spalio 22 d. – Pats sau gidas. Keliauti galima patogiai ir pigiai! Kviečiame kartu su transliacijos dalyviais planuoti keliones Lietuvoje ir ne tik. Sužinosite kaip technologijų pagalba planuojamos kelionės viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti viešbučius,  lankytinus objektus ar pramogas, žemėlapyje.

Spalio 23 d. – Bankas tavo delne. Šiandien bankas telpa telefone, o asmeninis biudžetas – mokėjimo kortelėje. Kaip įgyti pasitikėjimo naudotis šiais įrankiais? Transliacijos metu Lietuvos bankų asociacijos ir finansų ekspertai pasidalins paprastais ir praktiškais patarimais, kaip tvarkytis su savo pinigais moderniai bei saugiai.

Spalio 24 d. – Bendravimo mados. Ar prisimenate savo pirmąjį kvietimą į pasimatymą? O ar žinote kaip tai vyksta šiandien?  Per transliaciją aptarsime šiuolaikinius, skaitmeninio bendravimo būdus, tendencijas. Dalinsimės patarimais kaip socialiniuose tinkluose bendrauti ne tik smagiai, bet ir saugiai, o transliacijos pabaigoje paskelbsime senjorams skirtą konkursą!

Spalio 25 d. – Išmanusis daržas. Ruduo – tai metas, kai daržai ir sodai ruošiasi žiemos miegui, o Jūsų laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka.  Apie sodo paruošimą žiemai, patarimais ir rekomendacijomis, su Jumis mielai dalinsis Dr. Algirdas Amšiejus. Neturite erdvės daržininkavimui? Papasakosime, kaip internetas, meilė daržui, sodui ir turima žemė sujungia bendruomenes.

Daugiau informacijos www.prisijungusi.lt  arba artimiausioje bibliotekoje.