Anciūnai

Žalios Kalėdos su Šreku Anciūnuose

 Gražią gruodžio 26-osios dienos popietę Širvintų kultūros centro Anciūnų filiale vyko spalvinga Kalėdinė šventė visai šeimai „Žalios Kalėdos su Šreku“. Žaliai šeimynai  – Šrekui (Gediminas Makauskas), Fionai (Laima Čigienė), jų vaikučiams – šrekiukams – buvo pirmosios  gyvenime Kalėdos, kurias šventė visi kartu. Jas surengti padėjo Šreko geriausias draugas Asilas (Rita Makauskienė), Katinas (Jurgita Stankevičienė), Paršiukai (Aida Kisielienė, Loreta Ruseckienė, Vitalija Narkevičienė). Visi kartu linksminosi, šoko, dainavo su Mantu Stankevičiumi, dėkojo Kalėdų Seneliui ir Snieguolei už dovanėles.

Šventė parengta pagal amerikiečių rašytojo William Steigo knygą „Šrekas“. Tai istorija apie žaliąjį ogre, vardu Šrekas, kuris gyveno pelkėje ir nusprendė kartu su Asilu pamatyti pasaulį. Knyga vaikams pirmą kartą buvo išleista 1990 metais. Tuo metu rašytojui jau buvo 80 metų. Ji netgi gavo keletą literatūros apdovanojimų nominacijoje „Geriausios vaikų knygos“.

Renginį organizavo  ir kūrė kartu bendradarbiaudami  Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo, Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų ugdymo skyriaus, Širvintų kultūros centro Anciūnų filialo darbuotojai. Šventę rėmė Anciūnų bendruomenė.

                          Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

 

Smagus Kalėdų laukimas Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale        

Artėja Kalėdos, nuostabi, džiugi žiemos šventė. Jos laukia visi, o labiausiai vaikai, nes šventė – tai mažas stebuklas, dovanojantis gerą nuotaiką. Mažais žingsneliais Kalėdoms pradėjo ruoštis Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialas. O ruoštis visuomet smagiau iš anksto kartu su dideliu būriu draugų.

Gruodžio  3 d. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus darželinukai, Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo,  Zibalų seniūnijos darbuotojai įžiebėme gražiausią metų simbolį – eglutę. Kalėdiniais karpiniais, karpytais Zibalų bibliotekos vyr. bibliotekininkės Ritos Makauskienės, darželio auklėtojos Laimos Čigienės, padėjėjos Aidos Kisielienės darbais pasipuošėme pastato langus.

Gruodžio 6 dieną Zibalų skyriaus darželinukai su darbuotojomis apsilankė bibliotekoje, kur vyko suomių rašytojo Mauri Kunnas knygos „Kalėdų Senelis“ garsinis skaitymas. Tai neprilygstama kalėdinė istorija – populiaraus suomių dailininko kūrinys, jau tapęs klasika. Visi kartu pažvelgėme į pačią slapčiausią pasaulyje žaislų dirbtuvę. Retas kuris žino, kaip atrodo Kalėdų Senelio šalis. Laimė, suomių dailininkas ir rašytojas Mauri Kunnas visada neblogai sutarė su nykštukais. Jų dėka drauge galėjome iš arčiau pamatyti, kaip gyvena Kalėdų Senelis ir jo stropieji pagalbininkai.

Suomijos dailininkas ir rašytojas Mauri Kunnas yra vadinamas sėkmingiausiu šalies kūrėju vaikams. Jo karjeroje – įspūdingas skaičius apdovanojimų, 40 autorinių knygų, vertimai į daugiau negu 30 užsienio kalbų ir neblėstantis susidomėjimas visame pasaulyje. Lietuvos skaitytojai su šiuo suomių autoriumi susipažino 1996 m., kai pasirodė pirmoji knyga lietuvių kalba, o lapkričio pradžioje mažuosius skaitytojus nudžiugino naujas vertimas į lietuvių kalbą – paveikslėlių knyga „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“.

Zibalų bibliotekoje knygos „Kalėdų Senelis“ skaitymą nutraukė netikėtas Kalėdų Senelio skambutis. Nuotoliniu būdu vaikai bendravo su Seneliu, išdėstė jam savo prašymus, norus. Pro šalį važiavę nykštukai vaikams atvežė lauktuvių – Kalėdų Senelio iš nykštukų iškeptų vaflių. Laimingi darželinukai pakvietė Kalėdų Senelį į gruodžio 21 dieną jų organizuojamą šventę „Žalios Kalėdos su Šreku“.

 

                                                               Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

   ,,Eilėraščiai mane suranda“

Spalio 18 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė valandėlė „Eilėraščiai mane suranda“, skirta poetės, dramaturgės, vertėjos, dainų tekstų autorės, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Ramutės Skučaitės 90-ųjų  gimimo metinių paminėjimui.

Poetė daug rašė, vertė iš prancūzų, rusų bei vokiečių kalbų, tačiau visada dėmesio akiratyje išliko poezija vaikams – didelę jos kūrybos dalį sudaro būtent eilės vaikams: „Žvangučiai“, „Laikrodis be gegutės“, „Lopšinė ešeriukui“, „Kiškių troleibusai“, „Laiškas sekmadieniui“ ir kt.

R. Skučaitė įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija „už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą“.

„Kūryba – rimtas protinis darbas, o eilėraštis sielos raktas“ – yra sakiusi poetė. Ji teigė, kad svarbiausia jos kūryboje eilėraščiai vaikams. Poetė jaučiasi laiminga rašydama jiems. Tuo įsitikino ir susidomėję R. Skučaitės kūrybos klausėsi  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų darželio auklėtiniai, auklėtoja Laima Čigienė, padėjėja Aida Kisielienė.  Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė vaikams skaitė poetės sukurtus eilėraščius „Mamytė mylima“, „Močiutė“, visi kartu kūrė pasaką, žaidė, dainavo. Tokie susitikimai su mažaisiais skatina meilę knygai, kūrybiniams ieškojimams.

Bibliotekoje surengta literatūrinė paroda „Esu laiminga, kad rašau vaikams“.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos  Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Anciūnų bibliotekos jubiliejinė šventė „Laiko knygą pravėrus“

      Rugpjūčio 12 d. Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filiale vyko Anciūnų bibliotekos veiklos 50-ies metų jubiliejinė šventė „Laiko knygą pravėrus“.

      „Biblioteka yra ne tik sienos, lentynos, knygos jose. Biblioteka – tai mes visi, kuriantys ir savo rankomis statantys savo biblioteką“ –šie žodžiai skambėjo jubiliejinėje šventėje. Nesustabdomai bėgantis laikas mūsų biblioteką paženklino gražia sukaktimi, o jubiliejiniai metai visada priverčia mus žvilgtelėti atgal, įvertinti praėjusį laiką, prisiminti paženklintus laikmečio įvykius. Tad pravėrę laiko knygą, į kurią viskas surašyta, galėjome prisiminti bibliotekos istoriją.

      1969 metais buvo įkurta Anciūnų (tuo metu ji vadinosi Unciūnų) kaimo biblioteka. Biblioteka buvo įrengta naujame kolūkio administraciniame pastate (tame pačiame, kur ir dabar). Bibliotekos vedėja paskirta dirbti Jadvyga Adomavičienė. Ten pat įsikūrė kultūros namai, kontora, tame pat name gyveno ir Jadvyga su savo šeima. Jos vyras Kostas Adomavičius dirbo tuometinio „Raudonosios žvaigždės“ kolūkio pirmininku. Bibliotekos knygų fondą sudarė tik 166 egzemplioriai. Laikraščių ir žurnalų tais metais biblioteka negavo. Skaitytojų bibliotekoje buvo 47. Žavi savo energija ir humoro jausmu pirmoji Anciūnų kaimo bibliotekininkė Jadvyga Adomavičienė bibliotekoje dirbo nuo 1969 iki 1996 metų (27 metus). 1996 metais į Anciūnų biblioteką atėjo dirbti nauja darbuotoja: Rita Kukienė. Tais metais knygų fondą sudarė 3653 egz. knygų. Bibliotekoje buvo rengiamos parodos, popietės, eilėraščių konkursai.

      Dabar biblioteka yra pasikeitusi. Biblioteka – bendruomenės kultūros ir informacijos centras. Šiandieną Anciūnų biblioteka yra jauki, šiuolaikiška, atvira visiems ir puoselėjanti bendruomenės tradicijas. Bibliotekos patalpose atnaujinta kompiuterinė įranga, vyksta kompiuterinio raštingumo mokymai, veikia kopijavimo, spausdinimo ir skenavimo paslaugos, atnaujinamas knygų fondas, kurį šiandieną sudaro 4033 egzempliorių knygų. Kiekvienais metais vyksta vasaros, žiemos teatralizuotos šventės, kuriose vaikai artimiau susipažįsta su literatūros veikalais, susitinka su knygų herojais, mylimiausiais pasakų personažais.

      „Knygų skaitymas – tik darbo pradžia. Gyvenimo kūryba – štai tikslas“, – yra pasakęs Nikolajus Rubakinas. Šventės metu Anciūnų vyr. bibliotekininkė dėkojo žmonėms, kurių dėka knygų personažai atgyja, vaikai, tėveliai, seneliai įtraukiami į nuostabų pasakų, fantazijų pasaulį. Gražių žodžių negailėjo aktoriams-mėgėjams ir violetines levandas teikė Alvydai Krapienei, Loretai Ruseckienei, Vitalijai Narkevičienei, Virginijai Jankauskienei, Virginijai Baranauskienei, Gediminui Makauskui.

      Anglų filosofas Francis Bekonas apie knygas vaizdingai ir tiksliai yra pasakęs: „Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gabenantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą“. Šventėje pasidžiaugta aktyviausiais skaitytojais, Virginija Greiciūniene, Danute Mackevičiene, Henriku Ragausku, Tomu Šinkūnu, Fausta Bendoryte. Su dalyvavusiais šventėje pasidalinta įspūdžiais, mintimis apie knygą ir jos skaitymą. Už norą pasidalinti šiluma ir meile vaikams, atvira širdimi, dosnumu prisidėjusiai prie visų švenčių padėkota nuolatinei švenčių rėmėjai Nijolei Didžiokienei.

      Ištrauką iš Justino Marcinkevičiaus knygos ,,Dienoraštis be datų“ skaitė Širvintų kultūros centro Anciūnų filialo vedėjas Gediminas Makauskas, koncertavo jo vadovaujama Anciūnų kaimo kapela. Šventėje dalyvavo ir Anciūnų vyr. bibliotekininkę sveikino Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys Julius Jagminas, Švietimo ir kultūros skyriaus specialistė Regina Jagminienė, Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos direktorė Vaiva Daugėlienė su gausiu būriu kolegių, Zibalų seniūnijos seniūnas Ramūnas Jasevičius, bibliotekos bendraminčiai, draugai, bičiuliai, skaitytojai.

      Šventės partneris ir rėmėjas  Anciūnų bendruomenė.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

„Poezijos pavasaris“ Širvintose: skambėjo poezija ir muzika

 
      Vienas didžiausių šalies kultūros renginių „Poezijos pavasaris“ antrą kartą dėl koronaviruso pandemijos nukeltas į vasarą. Pasiklausyti poezijos ir muzikos improvizacijos liepos 10-ąją Anciūnų bibliotekos kieme bei Širvintų kultūros centro ir Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos kiemelyje susirinko gražus būrelis žiūrovų.
     Poezijos ir muzikos šventėje dalyvavo poetė Nijolė Daujotytė-Kuolienė, poetas, dramaturgas, lietuvių poezijos vertėjas į rusų kalbą Georgijus Jefremovas, poetas, literatūrologas, kritikas Vainius Bakas, teatro ir kino aktoriai Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka. Žiūrovai klausėsi poetų skaitomų eilių, daugybę kartų paminėti kaimo, vaikystės, pienių, upių, šieno, uogų įvaizdžiai vertė nors mintimis sugrįžti į savo vaikystės kaimą.
      Džiugiai nuteikė aktoriai iš Vilniaus Teatro P Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka. Jie parengė poezijos skaitymų programą, skaitė kūrėjų R. Kmitos, D. Čepauskaitės, S. Gedos, S. Parulskio, D. Kajoko, P. Širvio eilėraščių posmus, atliko savo sukurtas dainas ir improvizacijas.
       Šiek tiek daugiau nei valandą vykusi žodžio ir muzikos šventė abejingų nepaliko. Pasibaigus renginiui, žiūrovai skirstytis neskubėjo, dalijosi įspūdžiais, bendravo su svečiais, skanavo uogų ir sūrio, dėkojo poetams, aktoriams ir bibliotekos darbuotojoms už prasmingą darbą.

Vyresn. bibliotekininkė Aistė Palinauskienė

Literatūrinė popietė „Aš laimingas esu…“, skirta Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms

„Gyvenimas – taip geidžiamas apsigavimas!

O kaip norėčiau padaryti jį bekraštį

Ir juo keliauti kaip amžinasis piligrimas,

 Ir niekad niekur kelio pabaigos nerasti“

 (V. Mačernis)

Šiais poeto Vytauto Mačernio žodžiais  prasidėjo literatūrinė popietė Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filiale, skirta Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms.

Dar 1944-aisiais,  paskutiniaisiais savo gyvenimo metais,  jausmingai rašė jaunas lietuvių poetas Vytautas Mačernis: „Aš laimingas esu“. Tai visuotinai pripažintas jauniausias lietuvių literatūros klasikas. Poetas Vytautas Mačernis, gimęs 1921 m. ir žuvęs 1944 m.,  lietuvių literatūroje paliko ryškų pėdsaką: kūrė poeziją, prozą, rašė straipsnius apie literatūrą, daug užsirašinėjo, vertė.

2021-uosius  metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė poeto Vytauto Mačernio metais.

Literatūrinės popietės metu skambėjo V. Mačernio eilės, biografiniai fragmentai, laiškų ištraukos, kurias skaitė G. Makauskas, A. Krapienė, V. Narkevičienė, L. Ruseckienė. Kokie prasmingi ir šį laikmetį atitinkantys poeto V. Mačernio žodžiai, parašyti laiške sužadėtinei Br. Vildžiūnaitei 1942 metais: „mokėkim gyventi nors dūžtančiose formose. Mes patys esame šviesa. Mes patys esame saulė, todėl neaimanuokime, jei aplinkui tamsu, nes nemokam sau kelio nušviest. Kiekvienas nešam sielą lyg žibintą“.

Filiale parengta literatūros paroda „ Mūsų Vytautui Mačerniui – 100“.

Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Supažindinimo su skaitymo iššūkiu iššūkiu „Vasara su knyga“ nuotolinė popietė

     Birželio 3 d.  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus mokiniai susitiko su Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo  vyr. bibliotekininke gražioje nuotolinėje popietėje. Bibliotekininkė nuotoliniu būdu vaikus supažindino su skaitymo iššūkiu „Vasara su knyga“ taisyklėmis, kurios metu reikia perskaityti 5 atitinkančias iššūkio sąlygas knygas. Kvietė nenustoti vaikščioti knygų puslapiais, pajusti skaitymo malonumą. Juk smagu  šiltomis vasaros dienomis skaityti  knygą ir nusikelti į stebuklingą šiltų istorijų, įdomių nuotykių pasaulį. Pasibaigus pokalbiui apie knygas, popietę pratęsė  edukacija, kurios metu klijavo, karpė, piešė. Vieni kitiems palinkėjo sveikos, gražios vasaros ir iki susitikimo su naujais knygų herojais.

                             Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė