Alionys

Lietuvos krepšiniui – 100 metų

1922 m. balandžio 23 d. Kaune įvyko pirmosios šalyje oficialios krepšinio varžybos, o 1937 m. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmąkart tapo Europos čempionais. Šia proga Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos krepšinio šimtmečio metais.

Krepšinio šimtmečio minėjimo tikslas – pažymėti šalies krepšinio sukaktį, įtvirtinti krepšinio ne tik kaip sporto, bet ir dalies nacionalinio identiteto, bendrinės kultūros dalies reikšmę. Krepšinis – visuomenę vienijantis reiškinys.

Krepšinis yra populiariausia sporto šaka Lietuvoje, išugdžiusi daug žinomų sportininkų, trenerių, teisėjų, turinti gausų šios sporto šakos mėgėjų ir sirgalių būrį, o Lietuvos krepšininkų laimėjimai garsina šalies vardą pasaulyje.

Lietuvos krepšinio šimtmečio minėjimo proga rugsėjo 29 dieną Alionių sporto salėje vyko Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos renginys, kurį organizavo Alionių ir Kernavės filialų bibliotekininkės. Renginį padėjo pravesti ilgametis Musninkų A. Petrulio gimnazijos kūno kultūros mokytojas Raimondas Petrokas. Vyko krepšinio varžybos. Labai smagu, kad viešosios bibliotekos administracijos darbuotojos, vedamos direktorės Vaivos Daugėlienės, sutiko mesti iššūkį bibliotekos filialų darbuotojoms. Miela buvo pamatyti  kolegas visai kitokiame įvaizdyje. Žaisti du kėlinukai po 10 minučių. Sporto salėje šėlo gerosios emocijos. Pasirodo, kad ne tik puikiai „ganomos“ knygos , bet ir neblogai žaidžiamas krepšinis. Nugalėtojais galima buvo paskelbti visus ir kiekvieną atskirai.

Po rungtynių sugūžėta į Alionių bibliotekėlę. Mažutėje, bet jaukioje aplinkoje pamankštintas ir protas, atsakant į viktorinos klausimus apie Lietuvos krepšinio istoriją. Apžiūrėjus spaudinių parodas „Krepšinis – tai mūsų gyvenimas“ ir sušildžius geras emocijas puodeliu karštos arbatos, Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos darbuotojai išskubėjo toliau rikiuoti knygų perdavimus.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

 Alionių filialo vyr. bibliotekininkė I. Dzedzickienė

 

Sugrįžta pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Vasarą nepamiršti knygos ir skaitymo ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija iššūkyje dalyvauti kviečia įvairaus amžiaus skaitytojus. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, vienodai azartiškai knygas skaito ir moksleiviai, ir jų tėvai, ir senjorai. „Įkvėpk knygų magijos!”, – ragina „Vasara su knyga“ organizatorės apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, savivaldybių viešosios bibliotekos, prie kurių šiemet prisijungė iniciatyvos ambasadorė Jurga Šeduikytė.

„Kai prieš gerą dešimtmetį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių skaitymo iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas – žiemą ar vasarą. Tyliai baltai pavydėdama naujų įspūdžių bangos rekomenduoju į šiltą šios vasaros kelionę pasiimti knygą (o dar geriau – ne vieną) ir leisti jai nuspalvinti, o gal net pakeisti gyvenimą“, – sako dainininkė, muzikos kūrėja, o dabar – jau trijų knygų autorė Jurga Šeduikytė.

Dalyvauti gali ir skaitantys kitais formatais

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvauti kviečiami ir skaitytojai, turintys regos negalią, autizmo spektro sutrikimų, disleksiją ar panašių sunkumų, dėl kurių jie negali skaityti spausdinto teksto.

„Mums atrodo, kad nori skaityti – imi ir skaitai. Tačiau viskas nėra taip paprasta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Nei knygynai, nei bibliotekos jiems padėti dažniausiai negali. Kitaip skaitantiems reikalinga kitokia – prieinamo skaitmeninio formato – knyga. Virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt) saugoma daugiau nei 14 000 pavadinimų leidinių tiems, kas negali skaityti įprastai. Pakvieskime savo artimąjį, draugą, tėtį ar mamą praverti virtualios bibliotekos ELVIS duris, kad įkvėpti knygų magijos galėtų visi. Juk garsinės knygos pasakojama istorija – ne mažiau magiška.“

Penkios knygos per vasarą

Dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje paprasta: užsiregistruokite svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitę knygas, suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, prašykite bibliotekininko pagalbos. Šių metų užduotys yra šios:

  • Perskaityk knygą apie žmogaus ryšį su gyvūnu (-ais);
  • Perskaityk Baltijos šalių autoriaus knygą;
  • Perskaityk biografinę knygą;
  • Perskaityk knygą, kurios pavadinimas – vienas žodis;
  • Perskaityk šeimos nario vaikystėje mėgtą knygą.

Akcijos draugų ir rėmėjų kasmet vis daugiau

Visų įveikusiųjų vasaros knygų iššūkį laukia staigmenos, o didžiuosius prizus įsteigė pagrindinė akcijos rėmėja – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“.  Ji pasirūpino, kad net 47 burtų keliu atrinkti iššūkį įveikę dalyviai laimėtų išmanius ir inovatyvius prizus – planšetę, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes ir kt.

Audioteka.lt dalinsis rekomendacijomis, dovanos audioknygų, o su kodu VASARASUKNYGA  visą birželio mėnesį – 20% nuolaidą visoms audioknygoms. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

„Vasara su knyga“ – septintus metus apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, Lietuvos aklųjų bibliotekos su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija organizuojama skaitymo skatinimo akcija. Organizatoriai džiaugiasi augančiu jos populiarumu – vien pernai perskaitytos 105 867 knygos, skaitymo iššūkį įveikė per 17 000 žmonių.

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“.

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“, „Pažymėtas.lt“.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – www.vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos informacija

Šventė vaikams Alionyse

Birželio 2 d. Širvintų Igno Šeiniaus bibliotekos Alionių filialas drauge su Širvintų kultūros centro Alionių filialu surengė šventę vaikams. Alionių seniūnijos kieme buvo sukurtas spalvingas vaikystės sodas. Renginys skirtas Tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti. Kiekvienas atėjęs galėjo piešti ir žaisti šaškėmis, gaminti vėjo malūnėlius ir linksmuosius delniukus, šokti ant muzikinio kilimėlio ir šokinėti „klases“, rungtis kryžiukų-nuliukų žaidime bei pasivaišinti saldėsiais. Linksmai praleidę kelias valandas, renginio dalyviai išsiskirstė su džiugiomis emocijomis.

Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

Susitikimas su  Džiuljeta Rutkauskiene

„Daugelis sako, kad norėtų pradėti gyvenimą iš naujo. Aš maniau, jeigu pradėčiau iš naujo, viskas vyktų lygiai taip pat, kaip ir dabar. Charakteris lieka charakteriu. Likimas – likimu. Aukščiau bambos neiššoksi. Kaip ten bebūtų, bet laikas ir gyvenimas nestovi vietoje. Nori nenori, turi suspėti. Beskubėdamas užmiršti nesėkmes ir džiaugsmus. Klysti, kartais kankiniesi, retkarčiais džiaugiesi. Vis kažko ieškai, o radęs galvoji, kad ne šito ieškojai. Ir vėl pilnas vilčių eini naujais gyvenimo vingiais, kad pasiektum savo tikslą, atrastum save.“

Ištrauka iš Džiuljetos Rutkauskienės knygos „Džiuljeta be Romeo“

Balandžio 7 d. Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filiale vyko susitikimas su kraštiete, Alionių seniūnijos gyventoja Džiuljeta Rutkauskiene, kuri yra knygų „Džiuljeta be Romeo“ ir „Džiuljetos memuarai“ autorė. Pradėti rašyti knygą, pasak autorės, buvo spontaniškas sumanymas. Bevartant savo dienoraščius, rašytus nuo 1971-ųjų metų, kilo mintis viską sudėti į vieną kūrinį. Rašymas vyko su kavos puodeliu arba tuomet, kai atsibusdavo naktį ir nebeužmigdavo. Taip ir atsirado pirmoji knyga, kurioje užfiksuotos mintys apie jaunojo amžiaus tarpsnio dvasią, poetišką gyvenimą, sudėti atviri, paprasti, prasmingi žodžiai apie meilę, kasdienius rūpesčius. Antroje knygoje „Džiuljetos memuarai“ chronologiškai sudėti prisiminimai iš tėvelių ir senelių pasakojimų.

Džiuljeta Rutkauskienė yra pirmosios Širvintų rajono kaimo bendruomenės įkūrėja. Būdama bendruomenės „Vienkiemis“ pirmininke, pasidalino ir knygoje savo „kūdikio“ pirmais įsimintinais žingsniais. Knygų autorei dėkota už įdomiai praleistą laiką ir ateity linkėta kuo daugiau kūrybos, nestabdyti savęs ir leisti savo svajonėms gyventi.

Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

Žaidimų popietė „Melai, ach tie saldūs kerai“

Juokas, juokavimas, geri ir pikti pokštai  žmoniją lydėjo per visą istoriją. Juokas ir pokštai yra be galo svarbi žmogaus gyvenimo dalis.

Juokdarys, tai šiuolaikinio klouno analogas, kurio pareigos yra išsklaidyti melancholiją, prajuokinti žmones ir svečius.

Balandžio 1-ąją, melagių ir juoko dieną, galima krėsti pokštus bei meluoti ir už tai niekas nepyksta.

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filiale šią dieną buvo krečiamos išdaigos, žaidžiami linksmi žaidimai. Visiems labai patiko žaidimas „Kas? Kada? Kur? Su kuo? Kaip? Ką veikė?“.  Vaikams patiko spontaniškai sukurtos istorijos, kurios jiems sukėlė daug juoko.  O tų istorijų prirašėme visą „kalną“.

                                                               Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

 

Busilas

Ar matėte šįmet gandrą? Vaikštantį, skrendantį, tupintį?

Užsukite į Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filialą ir pamatysite aibę „skrendančių“ gandrų. Po šių žvalgybų mokiniai sėkmingai „perskris“ į kitą klasę, netekėjusios merginos ištekės, neužsibus tėvų namuose ir visiems viskas puikiai ir sparčiai seksis.

Kovo 25 dieną, kai švenčiama gandro diena (Gandrinės, Blovieščiai), bibliotekos jaunieji lankytojai skraiduolius pagamino kūrybinių dirbtuvių „Busilas“ metu.

 

Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

Bernardui Brazdžioniui – 115

Bernardas Brazdžionis – prozininkas, poetas, dramaturgas, literatūros kritikas, šiemet būtų šventęs 115-ąsias gimimo metines.

Poetas kūrė vaikams ir suaugusiems. Vaikams skirtas knygas rašė Vytės Nemunėlio slapyvardžiu. Pati žymiausia ir populiariausia jo knyga, kuriai jau 83 metai, yra poema „Meškiukas Rudnosiukas“. Nesuskaičiuosim, kiek daug kartų užaugo su šiomis autoriaus eilutėmis!

Alionių filiale, pasiskirstę rolėmis, vaikai skaitė poemą, prisiminė mielos meškių šeimos nuotykius. Popietės valanda pralėkė akimirksniu, kuriant rudnosių portretus. Tam puikiai tiko seni laikraščiai. Renginio akimirkos nuotraukų albume.

Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

Renginys Laisvės gynėjų dienai atminti

L – lakštingalos graži daina.
I – ilgiausia Nemuno vaga.
E – eglutės miško pakrašty.
T – tėvyne tu brangi.
U – ugnelė židiny karšta.
V – visiems labai brangi kalba.
A – aš jau tikrai žinau kam eilėraštį rašau.

Nuskambėjo žodžiai, skirti Laisvės gynėjų dienai atminti. 1991 metų sausio 13-ąją sovietų
kariniams daliniams okupuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Nacionalinio radijo ir televizijos
pastatą, žuvo 14 žmonių. Kiekvienas jų turėjo skirtingas gimimo datas, svajones, planus ir norus, o
bendrą tik mirties datą ir priežastį – mirė gindami laisvę.
Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filiale prisimintas lietuvių vienybės jausmas
ir siaubas. Tylos minute pagerbti žuvusieji, kurie niekada neapleidžia mūsų, jie pasilieka kartu su
mumis.
Renginį organizavo Širvintų kultūros centro Alionių filialo ir Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos
Alionių filialo darbuotojos.

Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė