Lapelės

Senjorų dienos internete 2023

Asociacija „Langas į ateitį“ jau penktą kartą organizuoja akciją „Senjorų dienos internete“. Šįkart senjorai kviečiami domėtis e.parašo teikiamomis galimybėmis, mokytis atpažinti melagienas, pasinaudoti dirbtinio intelekto teikiamomis galimybėmis bei tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, naudojantis naudingomis programėlėmis savo telefone.

Lapkričio 20–23 d. 11 val. kviečiame susiburti prie išmaniųjų įrenginių ir nuotoliu žiūrėti „Senjorų dienų internete 2023“ tiesiogines transliacijas.

Daugiau informacijos apie akciją ir „Senjorų dienos internete“ transliacijas rasite čia:

𝐒𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟐𝟒–𝟑𝟏 𝐝𝐢𝐞𝐧𝐨𝐦𝐢𝐬 vyks Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė! 

#MIRKTsavaitė #GlobalMILWeek
𝐒𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟐𝟒–𝟑𝟏 𝐝𝐢𝐞𝐧𝐨𝐦𝐢𝐬 vyks Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė! 
Jūsų laukia gausybė renginių įvairiomis temomis sveikatos, informacijos, finansinio, naujienų ir kitoms raštingumo kompetencijoms ugdyti.
Ši savaitė yra puiki proga gilintis į medijų ir informacinio raštingumo klausimus bei didinti žinias šioje srityje!
Kiekvieną MIRKT savaitės dieną galėsite nuotoliu ugdyti savo kompetencijas 𝐯𝐢𝐫𝐭𝐮𝐚𝐥𝐢𝐮𝐨𝐬𝐞 𝐫𝐞𝐧𝐠𝐢𝐧𝐢𝐮𝐨𝐬𝐞, kurie bus transliuojami „Biblioteka visiems“ Youtube kanale: https://bit.ly/bibliotekavisiemsyoutube
Visi virtualūs renginiai prasidės 17:30 val.
Detali programa ir informacija štai čia:
https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/

Popietė „Sugrįšiu iš klevo į erdvę atvertą“, skirta Janinai Degutytei

Spalio 10 d. Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Lapelių filiale vyko popietė „Sugrįšiu iš klevo į erdvę atvertą“, skirta Janinos Degutytės 95-ųjų gimimo metinių paminėjimui.

Eksponuota Janinos Degutytės knygų paroda. Skaitytojai galėjo susipažinti su autorės išleistomis knygomis.

Janina Degutytė gimė 1928 m. Kaune. 1955 m. baigė Vilniaus universitetą, įgijo  lietuvių kalbos ir literatūros specialisto diplomą. Dirbo Tauragės vaikų bibliotekoje. Pirmieji eilėraščiai išspausdinti „Jaunimo gretose“. 1968 m. tapo Poezijos pavasario ir Valstybinės premijos laureate. Autorė rašė suaugusiems,  eilėraščius, bei apsakymus apie gamtą vaikams. Ji jautriai aprašo apie  kiekvieną gamtos žolelę, metų laiką, mėnesius. Poetė  prisipažino, jog skindama beržo lapus vaistams, atsiprašo beržo, atsiprašo ir mindomos žolės, nes jai skauda. Autorė apgailestavo, kad parašė daug eilėraščių, bet to vienintelio dar neparašė.

Janina Degutytė rašė: „ O tas vienintelis eilėraštis – dar neparašytas. Bus didelė paguoda, jei skaitytojas supras, pajus, koks turėtų būti tas vienintelis. Neparašytas. Ir savo širdyje jį parašys. Už mane.“

Popietės metu skambėjo poetės  eilės skirtos suaugusiems, bei vaikams. Eiles skaitė Diana Šalkauskienė, Vita Lapėnienė, Violeta Savickaja, Vida Dambrauskienė, Janė Stravinskienė.

Giedrė Baltakytė atliko muzikinius kūrinius kanklėmis, skirtus poetės Janinos Degutytės 95-ųjų gimimo metinių paminėjimui.

Popietės metu artimiau susipažinome su Janinos Degutytės kūryba. Jos eilės praskaidrino dienos rūpesčius, pripildė mūsų mintis gerumo.

Pasirinkusių įveikti populiarųjį vasaros iššūkį laukiama visose Lietuvos bibliotekose

Vasarai įpusėjus, pusiaukelę pasiekė ir skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“, kurį šiemet jau aštuntą kartą rengia Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos. Birželio 1 d. paskelbus akcijos pradžią, daugybė azartiškų skaitytojų suskubo registruotis www.vasarasuknyga.lt svetainėje ir ieškoti knygų pagal 5 paskelbtas užduotis. Knygų rekomendacijas pateikė skaitymo skatinimo ambasadorės – muzikos kūrėja Jurga Šeduikytė, iliustratorė Sigutė Ach, rašytoja Ilona Ežerinytė, bibliotekininkai.

Į šių metų šūkį – „Skaitymas tau tinka!“ atsiliepė ir iššūkį priėmė jau arti 18 000 akcijos dalyvių, o iš jų beveik 5 000 jau suskubo ir įveikė iššūkį. Tarp bibliotekų, kurių skaitytojai per pusę vasaros perskaitė daugiausia knygų, rikiuojasi Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialas, Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lukšių padalinys, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Pabradės miesto filialas, Jonavos rajono savivaldybės viešoji centrinė biblioteka bei daugelis kitų.

Iki akcijos pusiaukelės perskaitytų knygų TOP 10-uke – Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“, Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Ingos Staban „Laisvės kalinė“, Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“, Živilės Miežytės „Vilniaus Vilnius“ ir kitos.

Klaipėdos žvejybos uosto rajone įsikūrusios Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vedėja Milda Skutulaitė-Gaubė džiaugėsi akcijoje „Vasara su knyga“ kasmet noriai dalyvaujančiais savo bibliotekos skaitytojais: „Mūsų bibliotekoje yra suaugusiųjų ir vaikų skyriai, čia įsikūręs vaikų centras „Ruoniukas“. Vaikai, jų tėveliai, jauni ir vyresni žmonės maždaug nuo 20 metų, senjorai labai noriai dalyvauja akcijoje, o kadangi pernai mūsų biblioteka užėmė gana aukštą vietą tarp aktyviausių dalyvių, tai šiemet visi labai pasiryžę nenuleisti kartelės.“ Pasak bibliotekos, kurioje yra apie 1 500 registruotų skaitytojų, vedėjos, žmones motyvuoja ne tik pomėgis skaityti ir noras pasivaržyti su kitomis bibliotekomis, bet ir akcijos rėmėjų įsteigti prizai.

 1. Skutulaitės-Gaubės teigimu, kai kurie pensinio amžiaus skaitytojai, iki tol neturėję elektroninio pašto, bibliotekos darbuotojų padedami jį susikūrė, kad galėtų priimti iššūkį: „Žmonėms patinka paskelbtos užduotys, pagal jas ieško knygų, o mes padedame ir skatiname dalyvauti. Kiekvieną žmogų pakalbiname, papasakojame apie akciją ir paraginame dalyvaujant būtinai pažymėti mūsų biblioteką,“ – pasakojo Kalnupės bibliotekos vedėja.

Vienos iš populiariausių Lietuvos atostogų vietų – Druskininkų kurorto – viešosios bibliotekos direktorė Laima Žėkienė teigė, kad akcijoje dalyvaujantys poilsiautojai mielai užsuka į biblioteką: „Džiaugiamės, kad mūsų bibliotekoje aktyviai lankosi ir skaito ne tik druskininkiečiai, bet ir mieste viešintys poilsiautojai. Juk LIBIS skaitytojo bilietas suteikia galimybę keliaujantiems po Lietuvą skaityti knygas bet kurioje bibliotekoje. Skaitytojų patogumui rekomenduojamas knygas pagal iššūkio „Vasara su knyga“ užduotis esame išrikiavę tam skirtose lentynose. Tik gailimės, kad poilsiautojų skaičius neatsispindi mūsų bibliotekos iššūkio rezultatuose – svečiai dažniausiai jau būna užsiregistravę kaip iššūkio dalyviai savo gyvenamųjų vietų bibliotekose. Tačiau ir druskininkiečiai stengiasi neatsilikti ir dalyvauja akcijoje „Vasara su knyga“.

Įsitraukti galima ne tik įveikiant iššūkį ir per vasarą perskaitant 5 knygas pagal paskelbtas užduotis (jas galima rasti čia), bet ir socialiniuose tinkluose – iniciatyvos „Vasara su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose. Dalyviai smagiai rungiasi interaktyviuose konkursuose, galvosūkiuose, gauna vertingas knygų rekomendacijas.

Kaip teigė akcijos „Vasara su knyga“ komandos narė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Rūta Paukštytė, „Vasara su knyga“ subūrė net 15,5 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose. Įrašais pasidalinta 2,5 tūkst. kartų. Per vos daugiau nei mėnesį į „Facebook“ ir „Instagram“ paskelbtus konkursus įsitraukė daugiau nei 1 100 dalyvių. Mįslės suvienijo ir įtraukė daugumą Lietuvos bibliotekų – dalintasi įrašais, kviesta dalyvauti ir pasitikrinti savo žinias. „Ši iniciatyva subūrė jaukią virtualią bendruomenę, kurios sekėjai noriai dalijasi mintimis, mėgstamų knygų rekomendacijomis. Iš viso sulaukta beveik 1,5 tūkst. pozityvių komentarų,“ – tikino R. Paukštytė.

Šią vasarą bibliotekos siūlo daugiau nei skaitymo malonumą ir azartą – kartu su įmone „Hobbyshop“ jos kviečia žaisti stalo žaidimus ir priimti dar vieną – stalo žaidimų – iššūkį. Daugiau informacijos rasite čia.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija priimti iššūkį kviečia įvairaus amžiaus ir įvairiais formatais (ne tik įprastas, bet ir garsines, patogaus skaitmeninio formato knygas) skaitančius dalyvius. Akciją „Vasara su knyga“ koordinuoja Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Taigi, priimti ir įveikti iššūkį padės artimiausia biblioteka. Visi įveikusieji vasaros knygų iššūkį dalyvaus loterijoje, kurios laimėtojų laukia dovanos. Akcijos draugai ir rėmėjai – leidyklos „Alma littera“, „Nieko rimto“, „Kitos knygos“, „Vaga“, „Aukso žuvys“, „Terra Publica“, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, įmonės „Dimo“, Antanukas.lt, „Urtės tekstilė“, „Muilo virtuvė“, „Finaneta“, Pazymetas.lt, „Rūta“, „Lieta dėlionės“, „Kavos draugas“, Patogupirkti.lt, mokymosi platforma internete Mokslobaze.lt

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Skaitymo skatinimo akcijos „Vasara su knyga“ organizatorių informacija

Skaitymo iššūkis ,,Vasara su knyga”

„Skaitymas tau tinka!“ – šių metų šūkiu tikina Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, ir vėl skelbiančios kasmetinį, jau aštuntąjį, skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“.

Atėjus vasarai džiaugiamės saulės spinduliais, gyvename džiugiomis emocijomis, matuojamės akinius nuo saulės, maudymosi kostiumus ir skrybėles. Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ šiemet kviečia pasimatuoti skaitymą ir knygą! Esame įsitikinę: skaitymas tau tinka! Juk 2022 m. į skaitymo skatinimo akciją „Vasara su knyga“ įsitraukė per 30 tūkst. dalyvių, iššūkį įveikė net 22 698 dalyviai, ir jų skaičius kasmet auga.

Skaityk kaimo, miestelio, miesto ar didmiesčio bibliotekoje

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija priimti iššūkį kviečia įvairaus amžiaus ir įvairiais formatais skaitančius dalyvius. Akciją „Vasara su knyga“ koordinuoja Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Taigi, priimti ir įveikti iššūkį padės artimiausia biblioteka.

Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentės Danguolės Abazoriuvienės įsitikinimu, „Iššūkis „Vasara su knyga“ – puiki priemonė, stiprinanti ryšį su knyga, su kitu žmogumi, skatinanti visuomenės įsitraukimą į skaitymą. Tai tarsi savotiškos varžytuvės, turinčios kilnų tikslą – telkti bendruomenę, skatinančios tobulėti. Smagu, kad į šią akciją įsitraukia vis daugiau kaimiškųjų vietovių skaitytojų. Skaitantis žmogus yra gražesnis, sveikesnis ir emociškai stabilesnis, gebantis įveikti ne vieną iššūkį“.

Ką skaityti?

Šiemet akcija pateiks naujovę – skaityti kvies ir įdomiausių bei mylimiausių knygų pasiūlymais dalysis net trys skaitymo ambasadorės, trys menininkės: vaikų amžiaus grupės ambasadorė – Sigutė Ach, paauglių – Ilona Ežerinytė ir suaugusiųjų – Jurga Šeduikytė. „Skaitymas man siejasi su laisvu laiku. Fantazijai išsiskleisti reikia erdvės“, – teigia J. Šeduikytė, ir argi tai nėra puiki galimybė būtent šiai vasarai? O ką ji patartų visai neskaitantiems? „Galite apsiauti bėgimo batelius, įsikišti ausines ir pradėti nuo audioknygos. Arba paprašyti skaitančio draugo, kad duotų paskaityti jam labiausiai patikusią knygą. Man dar labai patinka nueiti į šviežiomis knygomis kvepiantį knygyną ir užklausti, ką rekomenduotų pardavėja. Aišku, prieš tai papasakojus jai, ką pats mėgsti gyvenime ir ko ne“, – siūlo dainininkė, kompozitorė, aktorė ir rašytoja J. Šeduikytė, jau ne pirmus metus raginanti priimti vasaros skaitymo iššūkį.

Skaitymo ambasadorės knygų rekomendacijas pateiks vasaros pradžioje interneto svetainėje www.vasarasuknyga.lt bei „Vasara su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Penkios užduotys

Dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje paprasta: užsiregistruok svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitęs (-iusi) knygas suvesk jų pavadinimus. Jeigu reikia, paprašyk bibliotekininko pagalbos. Štai kokias užduotis prisieis įveikti nusprendusiems priimti iššūkį:

 1. Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis (skaitytojų pasiūlyta užduotis)
 2. Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota
 3. Perskaityk fantastinę knygą
 4. Perskaityk negrožinę knygą
 5. Perskaityk knygą apie laisvę

Be skaitymo ambasadorių rekomendacijų, akcijos interneto svetainėje bei socialiniuose tinkluose bus skelbiami ir bibliotekininkų rekomenduojamų knygų sąrašai pagal kiekvieną užduotį.

Skaityk įvairiais formatais

Negali skaityti knygos tradiciniu formatu? Tačiau tikrai gali priimti iššūkį „Vasara su knyga“! „Skaitytojai, dėl individualių poreikių besirenkantys kitokius skaitymo būdus – garsinę knygą ar kitą jiems patogų skaitmeninį knygos formatą – jau ne pirmus metus dalyvauja skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“, – sako Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB), įkūrusios ir administruojančios virtualią biblioteką ELVIS, direktorė Inga Davidonienė. – Tarp šių skaitytojų – žmonės, turintys regos problemų, skaitymo sutrikimą (disleksiją) ar fizinę negalią, dėl kurios negali laikyti knygos, perversti puslapių ar sėdėti. Ir nors ELVIS skaitytojai yra labai „darbštūs“ – per metus vidutinis skaitytojas įveikia net 60 garsinių knygų, o labiausiai atsidavę perskaito ir kelis šimtus – skaitymo iššūkyje dar nė karto nesame laimėję pagrindinio prizo. Bet ELVIS skaitytojams ne prizas yra svarbiausia. Daugelis sako, kad garsinė knyga grąžino skaitymo džiaugsmą ir atvėrė visai kitokias skaitymo patirtis – garsinės knygos galima klausytis išėjus pasivaikščioti, kelionėje ar dirbant nuobodžius buities darbus. „Atsisėdi po kaštonu ir klausai“, sako viena mūsų ištikima skaitytoja.“

Nors, kaip pažymi I. Davidonienė, LAB yra pajėgi įgarsinti tik 15 proc. visų Lietuvoje išleidžiamų knygų, tad ELVIS skaitytojams knygų pasirinkimas yra kiek mažesnis, nei tiems, kurie gali skaityti įprastas spausdintas knygas, tačiau siekdama didesnio skaitmeninių leidinių prieinamumo, Lietuvos audiosensorinė biblioteka pradėjo įgyvendinti ES finansuojamą projektą „ELVIS – pritaikytų medijų platforma“, tariasi su šalies leidėjais ir tikisi, kad įtraukios leidybos situacija Lietuvoje pagerės.

Įveik iššūkį ir laimėk prizų

Kai ir kasmet, rengti akciją organizatoriams padeda visas būrys draugų bei partnerių. Pagrindinius prizus šiemet įsteigė įmonė „Hobbyshop“, kuri pasiūlė ir šių metų akcijos naujieną – Stalo žaidimų iššūkį

Visi įveikusieji vasaros knygų iššūkį dalyvaus loterijoje, kurios laimėtojų laukia dovanos. O jų nepritrūks, nes akcijai talkina leidyklos „Alma littera“, „Nieko rimto“, „Kitos knygos“, „Vaga“, „Aukso žuvys“, „Terra Publica“, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, įmonės „Dimo“, Antanukas.lt, „Urtės tekstilė“, „Muilo virtuvė“, „Finaneta“, Pazymetas.lt, „Rūta“, „Lieta dėlionės“, „Kavos draugas“, Patogupirkti.lt.

Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

Akcijos draugai – virtuali biblioteka ELVIS, „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

Skaito visa Lietuva

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Skaitymo skatinimo grupės vadovė Laura Lukoševičiūtė tikisi, kad šią vasarą skaitymo džiaugsmas pasieks dar daugiau žmonių, o juos įkvėpti padės skaitymo ambasadorės Sigutė Ach,  Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė: „Tikimės, jog šis iššūkis bus proga atrasti naujų, įkvepiančių istorijų. O su šių metų naujiena – Lietuvos kultūros tarybos finansuojamu projektu „Metai su knyga“ kviesime skaityti toliau – visus metus!“

Šiemet pirmą kartą vykdomas projektas „Metai su knyga“ siūlo sezono knygų aptarimus, susitikimus su skaitymo ambasadorėmis bei literatūrines edukacijas visuose Lietuvos kampeliuose. L. Lukoševičiūtė primena, kad dalyvaujant skaitymo iššūkyje, verta pasinaudoti nemokama tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslauga – knygą pasiskolinti iš bet kurios viešosios bibliotekos.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Nuo 2016 m. vasaros metu vykdoma akcija yra LR kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis.

Popietė „Vilniaus miesto istorijos takais“ Lapelių filiale

Balandžio 20 d. Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Lapelių filiale įvyko popietė „Vilniaus miesto istorijos takais“, skirta Vilniaus miesto 700-ajam jubiliejui. Šiai datai paminėti taip pat buvo eksponuojama ir knygų paroda „Mūsų karališkame mieste, vardu Vilnius“.

Apie Vilniaus miesto istoriją raidą nuo įkūrimo iki dabartinių laikų papasakojo vyr. bibliotekininkė Janė Stravinskienė.

Įdomius faktus apie Vilnių papasakojo Vida Dambrauskienė. Ji paminėjo, jog Vilnius –  sparčiausiai besivystanti sostinė Baltijos šalyse,  jo senamiestis įtrauktas į „UNESCO“ paveldo sąrašą.

Vilniuje yra 13 tiltų, tai Baltas, Gariūnų, Geležinio vilko, Komunikacijų, Lazdynų, Liubarto, Mindaugo, Šilo, Valakampių, Vingio, Žirmūnų, Žvėryno, jau nebenaudojamas Bukčių.

Vilniaus miesto gimtadieniui kasmet yra skiriamas Vilniaus šviesų festivalis.

Apie šešis Gedimino laiškus papasakojo Daiva Drazdauskienė. Pirmasis laiškas buvo parašytas Popiežiui Jonui XXII. Laiškas, kuriame pirmąkart buvo paminėtas Vilnius, buvo parašytas 1323 m. sausio 25 d. Nuo šios datos yra skaičiuojamas Vilniaus miesto gimtadienis.

Renginio metu dalyviams buvo užduoti klausimai apie Vilnių. Daugiausiai jų atsakė Domantas Veikša.

Vilnius dar yra vadinamas meilės miestu. Dalyviams buvo pristatyta L. Matonienės knyga „Vilnius: meilės stotelės“ –  romantiškasis miesto žemėlapis. Dalį jo stotelių apžvelgėme, su visomis stotelėmis susipažinti galima nuvykus į Vilnių.

Visi popietės dalyviai sudainavo dainą „Pasakų miestas“ (žodžiai Pauliaus Širvio, muzika Tomo Leiburo).

Popietėje dalyvavo Musninkų vaikų dienos centro „Aitvarai“ vaikai su vadovais Daiva Drazdauskiene ir Andriumi Baškatovu.

 

Popietė „Vasarojant su knyga“

Liepos 12 d. Lapelių bibliotekoje organizuota popietė „Vasarojant su knyga“.

Į renginį atvyko kraštietės Polinos Sarapinienės sūnus Dainius Sarapinas. Jis  bibliotekai padovanojo Polinos Sarapinienės ir Dainiaus Sarapino išleistą knygą „Naudingi patarimai“.  Polina Sarapinienė yra išleidusi ir padovanojusi Lapelių bibliotekai knygą „Nekaltinu rudens“. Širdžiai mielos eilės nepalieka abejingų.

Renginio metu aptarėme perskaitytas ir  patikusias knygas, kurias rekomenduotų skaityti kitiems skaitytojams.

Dainius Sarapinas pristatė  knygą „Naudingi patarimai“. Šioje knygoje bus

galima rasti nuo daržovių ir uogų laikymo iki maisto gaminimo receptų, mitybos ir etiketo. O kai tai perskaitysime, tai rasime patarlių, mįslių.

Vasara yra pilna stebuklų, galima grožėtis auksiniais vakarais, lietaus simfonija. O kitus stebuklus galime rasti knygoje „Magiški triukai“.

Dainiaus Sarapino vienas iš pomėgių yra magija. Jis papasakojo, kad pačius paprasčiausius triukus išmoko ir iš knygos, ir iš draugų magų. Pirma žiūrovė buvo mama. Ji pastebėdavo Dainiaus klaidas, tad jam teko dar labiau tobulinti triukus. Savo magiškus triukus Dainius Sarapinas pristatė ir popietės dalyviams.

Popietės metu aptarėme ir savo krašto praeitį, istoriją, kuri yra užrašyta knygose „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“, kraštiečio Jono Lučiūno išleistose knygose „Čiobiškio portretas“, „Į Lapeles pargrįžta paukščiai“.

Dainius Sarapinas labai domisi šiuo kraštu, savo giminaičių gyvenimo istorija, kurios maža dalis yra užrašyta knygoje „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“. Apie juos, kas neparašyta knygoje,  daugiau papasakojo Marija Lisauskienė, Genė Drazdauskienė.

Taip pat Dainius Sarapinas aplankė ir Čiobiškio biblioteką. Susitikime su bibliotekos skaitytojais jis parodė jiems magiškų triukų. Vaikus pamokė lipdyti modelinu.

Linksmai ir prasmingai prabėgo vasaros popietė bibliotekoje tarp knygų, pokalbių ir visų laukiamo stebuklo. Ir žinoma  – bendravimo stebuklo.

Janė Stravinskienė

Lapelių  filialo vyr. bibliotekininkė

 

Sugrįžta pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Vasarą nepamiršti knygos ir skaitymo ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija iššūkyje dalyvauti kviečia įvairaus amžiaus skaitytojus. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, vienodai azartiškai knygas skaito ir moksleiviai, ir jų tėvai, ir senjorai. „Įkvėpk knygų magijos!”, – ragina „Vasara su knyga“ organizatorės apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, savivaldybių viešosios bibliotekos, prie kurių šiemet prisijungė iniciatyvos ambasadorė Jurga Šeduikytė.

„Kai prieš gerą dešimtmetį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių skaitymo iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas – žiemą ar vasarą. Tyliai baltai pavydėdama naujų įspūdžių bangos rekomenduoju į šiltą šios vasaros kelionę pasiimti knygą (o dar geriau – ne vieną) ir leisti jai nuspalvinti, o gal net pakeisti gyvenimą“, – sako dainininkė, muzikos kūrėja, o dabar – jau trijų knygų autorė Jurga Šeduikytė.

Dalyvauti gali ir skaitantys kitais formatais

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvauti kviečiami ir skaitytojai, turintys regos negalią, autizmo spektro sutrikimų, disleksiją ar panašių sunkumų, dėl kurių jie negali skaityti spausdinto teksto.

„Mums atrodo, kad nori skaityti – imi ir skaitai. Tačiau viskas nėra taip paprasta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Nei knygynai, nei bibliotekos jiems padėti dažniausiai negali. Kitaip skaitantiems reikalinga kitokia – prieinamo skaitmeninio formato – knyga. Virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt) saugoma daugiau nei 14 000 pavadinimų leidinių tiems, kas negali skaityti įprastai. Pakvieskime savo artimąjį, draugą, tėtį ar mamą praverti virtualios bibliotekos ELVIS duris, kad įkvėpti knygų magijos galėtų visi. Juk garsinės knygos pasakojama istorija – ne mažiau magiška.“

Penkios knygos per vasarą

Dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje paprasta: užsiregistruokite svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitę knygas, suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, prašykite bibliotekininko pagalbos. Šių metų užduotys yra šios:

 • Perskaityk knygą apie žmogaus ryšį su gyvūnu (-ais);
 • Perskaityk Baltijos šalių autoriaus knygą;
 • Perskaityk biografinę knygą;
 • Perskaityk knygą, kurios pavadinimas – vienas žodis;
 • Perskaityk šeimos nario vaikystėje mėgtą knygą.

Akcijos draugų ir rėmėjų kasmet vis daugiau

Visų įveikusiųjų vasaros knygų iššūkį laukia staigmenos, o didžiuosius prizus įsteigė pagrindinė akcijos rėmėja – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“.  Ji pasirūpino, kad net 47 burtų keliu atrinkti iššūkį įveikę dalyviai laimėtų išmanius ir inovatyvius prizus – planšetę, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes ir kt.

Audioteka.lt dalinsis rekomendacijomis, dovanos audioknygų, o su kodu VASARASUKNYGA  visą birželio mėnesį – 20% nuolaidą visoms audioknygoms. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

„Vasara su knyga“ – septintus metus apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, Lietuvos aklųjų bibliotekos su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija organizuojama skaitymo skatinimo akcija. Organizatoriai džiaugiasi augančiu jos populiarumu – vien pernai perskaitytos 105 867 knygos, skaitymo iššūkį įveikė per 17 000 žmonių.

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“.

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“, „Pažymėtas.lt“.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – www.vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos informacija

Arklio Dominyko svajos

Gegužės 23 d. Lapelių bibliotekoje vyko popietė „Arklio Dominyko svajos“, skirta Vytauto V. Landsbergio 60-ečiui paminėti. Minint rašytojo jubiliejų, visą gegužės mėnesį Lapelių bibliotekoje yra eksponuojama knygų paroda „Vytautui V. Landsbergiui 60“.

Renginio „Arklio Dominyko svajos“ metu buvo pristatyta rašytojo Vytatuto V. Landsbergio kūryba.

Vytautas V. Landsbergis gimė 1962 m. gegužės 25 d. Vilniuje. Poetas, publicistas, teatro ir kino režisierius bei vaikų rašytojas mokėsi Vilniaus Antano Vienuolio vidurinėje mokykloje. Studijavo Vilniaus universiteto filologijos fakultete ir baigė lietuvių filologijos studijas. Studijavo kino režisūrą Tbilisio teatro institute, Jono Meko antologinių filmų archyve Niujorke. 1996 metais Vytautas V. Landsbergis studijavo teatro režisūrą Anglijoje, Lidse surengtuose jaunųjų Europos teatro režisierių kursuose.

2002 metais žiūrovų širdis užkariavo ir pirmas autoriaus vaidybinis filmas, skirtas vaikams – „Jonukas ir Grytutė“. Rašytojas Vytautas V. Landsbergis daugiausia žinomas dėl daugybės mažiesiems skaitytojams parašytų pasakojimų. Jo parašytos knygos „Rudnosiuko istorijos“, „Arklio Dominyko meilė“ buvo išrinktos geriausiomis knygomis, skirtomis vaikams.

Rašytojas yra mylimas ir už tokius kūrinius kaip „Obuolių pasakos“, „Angelų pasakos“, „Pelytė Zita“, „Tinginių pasakos“, „Kiaušinių pasakos“, „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“, „Obuolių pasakos ir kriaušių“, „Varlė Bunkeryje“ ir daugelį kitų šmaikščių, pamokančių, įdomių istorijų vaikams.

Popietės metu buvo skaitomos tekstų ištraukos iš Vytauto V. Landsbergio knygos „Dominyko kelionė į žvaigždes“. Erika Svirskienė įspūdingai paskaitė tekstą „Venera pasakoja Dominykui apie memy“. Laura Bareckaitė ir Vaiva Dabužinskienė paskaitė teksto ištrauką „Dominykas kalbasi su rugiagėle“. Jaunosios skaitytojos Audinga Dieninytė, Liepa Gumbrevičiūtė, Vilija Padeigytė, Sandra Pušinskaitė, Elena Kuzminskaitė ir Erika Svirskienė paskaitė tekstą „Arklys Dominykas ir rugiagėlių pieva“. Šiam gražiam rašytojo Vytauto V. Landsbergio jubiliejui Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio moterų šokių grupė „Liepsna“ pašoko „Sparnuotą šokį“. Taip pat vaikų ir jaunimo šokių kolektyvo „Šypsnis“ 4 grupė skyrė šokį „Vosilinka“. Už skaitymą ir šokius vyr. bibliotekininkė Janė Stravinskienė popietės dalyviams įteikė atminimo dovanėlės ir pakvietė dažniau užsukti į knygų pasaulį bei džiaugtis jo teikiamais stebuklais. Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio filialo vadovei Erikai Svirskienei atminimui padovanotas paveikslas „Rugiagėlės“, kad ilgai primintų arklio Dominyko svajas ir meilę rugiagėlei. Visiems linkiu daugiau svajoti, mylėti, ieškoti, atrasti savo stebuklų pasaulį knygoje.

Lapelių filialo vyr. bibliotekininkė Janė Stravinskienė

Tylūs Ėvės skaitymai

2022 sausio 23 d. sukako 125 metai, kai gimė rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja Ieva Simonaitytė – talentinga prozininkė, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvninkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą.

Siekdamas pažymėti šią sukaktį ir rašytojos kūrybos svarbą, Seimas 2022-uosius yra paskelbęs I. Simonaitytės metais.

 Lapelių bibliotekoje sausio mėn. veikė literatūrinė paroda  „Gyvenimo likimai sudėti į knygą“, skirta rašytojos Ievos Simonaitytės 125- osioms gimimo metinėms.

Kovo 30 d. Lapelių bibliotekoje vyko popietė „Tylūs Ėvės skaitymai“. Į popietę atvyko Lapelių kaimo gyventojai ir Musninkų dienos centro „Aitvarai“ mokiniai su vadove D. Drazdauskiene. Skaitovai Violeta Savickaja, Marijonas Sapitavičius, Alfredas Varnas, Daiva Drazdauskienė skaitė ištrauką „Naujas gyvenimas“ iš knygos „Aukštujų Šimonių likimas“. Skaitomas kūrinys vaizdžiai perteikė to meto lietuviško kaimo kasdienybę, Gerdos Aušpurvytės ir Mato Šimonio naujo gyvenimo mintis ir viltis.

Renginio metu buvo žiūrimas  filmas apie Ievą Simonaitytę ir klausomasi rašytojos interviu.

Už garsinio skaitymo iniciatyvą skaitovams Violetai Savickajai, Marijonui Sapitavičiui, Alfredui Varnui, Daivai Drazdauskienei bibliotekininkė įteikė atminimo dovanas-paveikslus. Vienas jų – „Vyšnios“ (jas norėjo sodinti Matas Šimonis) kituose – skaisčios aguonos, pievų gėlės ir drugeliai, lankantys gėles.

Prabėgo tiek metų nuo tų laikų, juk ir dabar žmonės svajoja, kuria ir tikisi naujo gyvenimo. O naują gyvenimą visi galime kurti prasidėjus naujai dienai. Reikia tik tuo tikėti.

Lapelių filialo vyr. bibliotekininkė Janė Stravinskienė