Širvintos

Švietimo pamokėlė „Geriausias draugas“

Kiekvienas iš Jūsų turbūt girdėjote frazę „Geriausias žmogaus draugas“. Nuo neatmenamų laikų šuo yra laikomas geriausiu žmogaus draugu. Bet įsigydami šunį, katę ar kitą augintinį turime prisiimti ir atsakomybę už jį. Turėti augintinį –reiškia turėti daug pareigų. Norėdamas pasakyti žmonėms, kaip svarbu yra rūpintis gyvūnais ir juos saugoti, Lietuvos Respublikos Seimas 2022-uosius metus paskelbė Gyvūnų gerovės metais. Gegužės 10 d. Širvintų pradinės mokyklos priešmokyklinukai (mokytojos Rasa Gudeikienė ir Rasa Kemešė) dalyvavo švietimo pamokėlėje „Geriausi draugai“, kurią vedė Ukmergės gyvūnų globos namų „Klajūnas“ vadovė Ilma Germanienė. Vaikai sužinojo, kurie gyvūnai yra naminiai, o kurie ne, kad jie irgi turi jausmus ir moka verkti, kad gyvūnas nėra žaisliukas ir pažaidus jo negalima išmesti.„Klajūno“ vadovė paragino vaikus ne pirkti šuniuką ar kačiuką, o atvykti į prieglaudą ir čia išsirinkti sau augintinį, kuris labai džiaugsis turėdamas naujus namus ir mylinčius šeimininkus.
Dėkojame vaikams, jų tėveliams, mokytojoms už atneštas dovanas beglobiams gyvūnams.

Vyresnioji bibliotekininė Alina Griškevičienė

Kviečiame išbandyti naujas paslaugas, teikiamas bibliotekoje

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus bibliotekoje ne tik puikios knygos, bet ir galimybės tobulėti bei išmėginti naująsias technologijas.

Viena iš naujausių paslaugų, teikiamų bibliotekoje, yra plataus naudojimo skeneris „Epson V600“, tinkamas skaitmeninti negatyvus ir nuotraukas.

Nuo šiol Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus bibliotekoje galite skaitmenizuoti savo turimas fotojuostas, nuotraukas bei skaidres. Siūlome joms neleisti sudūlėti užmaršty ir bibliotekoje esančiu nuotraukų skaitmeninimo skeneriu „Epson Perfection V600“ savarankiškai skaitmenizuoti savo turimas senas išryškintas fotojuostas (negatyvus) ir po to perkelti nuotraukas į kompiuterį ar apdoroti jas vaizdo redagavimo programų pagalba.

Šios klasės skeneriai veikia panašiu principu kaip ir knyginiai skeneriai arba kameros, tačiau esminis skirtumas ir privalumas – specializuota programinė įranga, leidžianti sukurti originalius vaizdus iš pirminės laikmenos, pavyzdžiui, juodai baltos negatyvo juostos. Šis įrenginys tiks visiems, norintiems kokybiškai nuskenuoti norimą objektą.

Jei namuose turite senų fotografijų negatyvų, pas mus jas galėsite nusiskenuoti ir atsispausdinti daugiafunkciniu spausdintuvu „Epson L850“, kuris užtikrina patikimą aukštos kokybės nuotraukų spausdinimą bei pasižymi pažangesnėmis funkcijomis.

Visa įranga gauta įgyvendinant ES struktūrinių fondų finansuojamus projektus „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje infrastruktūroje“ ir „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“.

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešoji biblioteka laukia visų susidomėjusių ir smalsių lankytojų susipažinti su bibliotekos techninėmis galimybėmis ir išbandyti siūlomas paslaugas nemokamai.

Bibliotekos informacija

Atnaujintas kultūros paveldo portalas epaveldas.lt

Nuo vasario 14 d. visuomenei yra prieinama tik atnaujinta kultūros paveldo portalo epaveldas.lt versija, informuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Išlaikęs paraleliai veikusių pirmtakų esminius funkcionalumus ir papildytas inovatyviomis paslaugomis, portalas suteikia vartotojams interaktyvią ir modernią erdvę, kurioje suskaitmenintas kultūros paveldas yra gyvas ir gali būti pakartotinai naudojamas.

Ypač daug galimybių atsiveria LIBIS sistemoje savo tapatybę patvirtinusiems vartotojams, nes be atskiros registracijos (prisijungiant tais pačiais duomenimis) galima naudotis šiomis paslaugomis:

  • naudotis personalizuotu virtualių parodų kūrimo įrankiu, kuris leidžia kuriant parodą naudoti portale epaveldas.lt saugomą ir publikuojamą turinį. Parodą galima viešai paskelbti portale ir (arba) jos nuoroda pasidalinti su draugais;
  • klausytis muzikos iš atpažintų natų, priskirtų tam tikram kūriniui. Naudotojų patogumui galima rinktis partitūras, lėtinti ar greitinti grojimo tempą, sekti natas;
  • pagal geografines koordinates vizualiai susieti esamus ir istorinius žemėlapius su suskaitmenintais ir per epaveldas.lt pasiekiamus kultūrinio paveldo objektus. (Sukurta žemėlapių pateikimo paslauga leidžia pasirinkti norimus istorinius žemėlapius ir matyti jų sąsajas su esamu žemėlapiu, taip pat pagal pasirinktus žemėlapius žiūrėti atitinkamos geografinės vietovės ir atitinkamo laikotarpio istorines nuotraukas ar kitus skaitmeninius kultūros paveldo objektus.) Be to, yra galimybė įkelti savo turimas su atitinkamu žemėlapiu ir jame nurodytais kultūriniais objektais susijusias nuotraukas. Sukurto žemėlapio nuoroda galima pasidalinti su draugais;
  • kurti kultūros paveldo objektais iliustruotus tinklaraščius apie kultūrą, istoriją, miestus, Lietuvos žinomus žmones ar kitomis temomis. Portalo vartotojai gali pasitelkti tinklalapių kūrimo įrankį, kuris leidžia iliustracijoms naudoti portale saugomą ir publikuojamą turinį.  

Siekiant užtikrinti kokybišką paiešką veikia „vieno langelio“ principu grįsta paieška visuose epaveldas.lt pateiktuose duomenyse ar metaduomenyse, todėl naudotojai gali gauti išsamią informaciją pagal tam tikrą raktinį žodį, frazę ir (ar) kitus paieškos kriterijus, ją peržiūrėti, taip pat matyti kitus atitinkamo formato, iš atitinkamos informacinės sistemos ar kitais ryšiais su pasirinktu skaitmeniniu kultūros paveldo turinio objektu susijusius objektus.

Galima naudotis ir patikslintąja paieška, įvedus informaciją į atitinkamus langelius, gaunami konkretesni ir glaustesni paieškos rezultatai. Ši paslauga palengvina moksliniams tyrimams reikalingo skaitmeninto turinio paiešką ir analizę, leidžia pagal nustatytus kriterijus atrinkti ir įvairiais pjūviais analizuoti turinį.

Be to, kiekvienas portale esantis suskaitmenintas kultūros paveldo objektas turi licencijas, kurios leidžia skelbiamu turiniu teisėtai dalintis pasirinktomis sąlygomis. Turinys pažymėtas „Creative Commons“ licencijomis ir Europos kultūros paveldo portale „Europeana“ naudojamų pareikščių žymomis. Šie įrankiai skirti reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui. Suskaitmeninto kultūros paveldo objektų ženklinimas licencijomis sukuria palankesnes sąlygas naudoti suskaitmenintą kultūros paveldo turinį tiek asmeniniais, tiek ir komerciniais tikslais bei išvengti portale viešinamų kultūros paveldo objektų panaudojimo be jų autorių teisių turėtojų leidimo.

Atnaujintas epaveldas.lt portalas ir toliau lieka didžiausias skaitmeninto Lietuvos kultūros paveldo masyvas. Šiuo metu portale sukaupta per 280 tūkstančių kultūros paveldo objektų. Šis skaičius nuolat didėja – naujus skaitmenintus dokumentus, garso ir vaizdo įrašus Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka į portalą kelia kartu su 24 partneriais: bibliotekomis, muziejais, archyvais ir kitomis atminties institucijomis.

Šaltinis

Viršelyje: Senoji Kernavės bažnyčia 1936 metais iš epaveldas.lt.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Kūrybiškai „Vaizduotės tuneliu – į stebuklų šalį“ su rašytoja Igne Zarambaite

Literatūrinį – edukacinį užsiėmimą „Vaizduotės tuneliu – į stebuklų šalį“ rašytoja Ignė Zarambaitė pradėjo pasakojimu apie savo pomėgius, augintinius katinus, balandį, jų bendravimą su autorės kurtais herojais. Pasakojo knygų gimimo istorijas, stebuklingai susiklosčiusias situacijas, kurias vėliau belieka perkelti į knygas. Širvintų pradinės mokyklos 3c klasės mokiniai (mokytoja Gita Bakasėnienė) susitikimui su autore ruošėsi, skaitė daug jos knygų, pateikė įvairiausių ir netikėtų klausimų.

Ignė pasakojo apie knygą „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“. Pagrindinė apysakos veikėja Elzė, smalsi, kūrybinga mergaitė, kurios gyvenimas pasikeičia šeimai persikrausčius į seną dvarą. Ten ji atranda tunelį, kuris nuveda ją į praeitį. Autorė klausė vaikų, kaip toli jie išdrįstų eiti, kiek paslaptingų durų atidarytų. Neskaičiusiems knygos, puiki paskata leistis į nuotykius su Elze. Į realistinę siužeto liniją įpinta šiek tiek magijos, nuotykių, lietuvių mitologinių būtybių.

Konkurso metu, vaikams reikėjo atspėti, nuo ko pradedama lipdyti lėlė. Laimėjusiam – autorės knyga.

Kūrybinio užsiėmimo metu vaikai kūrė talismaną – vilnonį kauką. Vilna – švelni, bet norint iš jos ką nors padaryti, reikia turėti įgūdžių. Ignė aiškino vaikams kiekvieną kūrybos proceso dalį, padėdama patarimais ir praktiškai. Visi grįžo namo su knygos herojumi kauku. Svarbu tikėti, kad jis saugos nuo blogų dalykų, atneš sėkmę jį sukūrusiam arba tam žmogui, kuriam bus padovanotas. Mokytoja Gita Bakasėnienė dovanodama gėlių puokštę, dėkojo autorei už turiningą renginį.

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Užsiėmimas „Apie ką kalba knygos ir lėlės“

Ignė Zarambaitė – rašytoja, menininkė, edukatorė. Į literatūrą Ignė Zarambaitė įžengė 2015 m., kai antrajame Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse su pasaka „Emilio laiškas“ laimėjo geriausio metų debiuto nominaciją. (2015 22020; 2 dalis Slapta laiškų rašymo agentūra 2021). 2016 m. pasirodė „Skudurinukė“, 2017 m. – „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“, 2019 m. išleista knyga „Stebuklingi senelio batai“ tapo „Metų knygos rinkimai“ nugalėtoja literatūros vaikams kategorijoje.

2021 m. rašytoja apdovanota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija už šviesią, bendražmogiškas vertybes puoselėjančią ir prasmingą kūrybą vaikams bei paaugliams. Knyga “Juodavandeniai“ (2021) pelnė Metų knygos titulą paauglių kategorijoje. Knyga „Juodavandeniai“ taip pat įtraukta į tarptautinį reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams ir paaugliams katalogą Baltieji varnai (The White Ravens 2020). Skaitytojus jau pasiekė knygos „Simas ir jo kalavijas“ (2021), „Pašto pelyčių nuotykiai Šiaurėje“ (2021) „Debesėlis“ (2022).
Menininkė, pristatydama savo knygas, veda edukacinius kūrybinius užsiėmimus, kuria įspūdingas lėles, knygų skulptūras, dekoracijas. Jos kūrybai būdinga įtaigi atmosfera ir stebuklo kasdienybėje poetika.

Literatūrinis – edukacinis užsiėmimas ‚Apie ką kalba knygos ir lėlės“ buvo įvairiaspalvis. Autorė pasakojo apie save: ką ji mėgsta veikti, kaip gimsta idėjos vienai ar kitai knygai atsirasti. Pasakodama apie balandį, kuris tiesiog pasiprašė prieglobsčio, sakė tiesiog negalėjusi šios istorijos paleisti ir parašė knygą „Debesėlis“. Ignė intrigavo vaikus aptardama knygą „Paslaptingi senelio batai“. Daugelis vaikų jau skaitė šią nepaprastą istoriją, todėl jiems buvo įdomu diskutuoti su rašytoja. Susitikimo metu vaikų žvilgsnį traukė Ignės Zarambaitės rankomis pagaminta lėlė – autorės knygos veikėjas – Enrikas. Improvizuotame konkurse nugalėtojui buvo įteikta autorės knyga. Edukacinėje renginio dalyje kiekvienas dalyvis kūrė savo tekstilinį – kartoninį personažą. Jo kūnelį, galvą, padedant rašytojai, vaikai meistravo renginio metu. Bet namuose teks pagalvoti ir pabaigti svarbiausia: veido išraišką ir nuotaiką .Rašytoja atsisveikindama dalijo autografus, palikdama nuoširdžius palinkėjimus.

Renginyje dalyvavo Širvintų pradinė mokyklos 3d (mokytoja Zita Vilkelienė) ir 3e (mokytoja Virginija Lisauskienė) mokiniai.

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

 

Duomenų bazė – lobynų skrynia

Duomenų bazė – organizuotas, sistemingai sutvarkytas duomenų rinkinys, kuriuo galima individualiai naudotis elektroniniu būdu.

Kaip taisyklė, šių dienų pasaulyje dažnai duomenys yra kaupiami, saugomi bei apdorojami kompiuteriuose, todėl viena iš Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos siūlomų paslaugų yra duomenų bazių informacijos prieinamumas.

Kai kuriomis prenumeruojamomis duomenų bazėmis galima naudotis tik iš bibliotekos kompiuterių, o kai kuriomis – ir iš namų.

Biblioteka Jums siūlo BNS, Infolex, EBSCO Publishing, NAXOS Music Library internetines bazes, o nuo gegužės vidurio prie jau prenumeruojamų duomenų bazių prisidės dar dvi – 15min MAX prenumerata bei Delfi Plius.

Viena iš populiariausių duomenų bazių mūsų bibliotekoje yra EBSCO Publishing –mokslinių straipsnių duomenų bazių paketas socialinių, humanitarinių, medicinos, technikos mokslo sričių tema anglų ir kitomis kalbomis.

INFOLEX duomenų bazė puikiai pasitarnaus studentams –  būsimiems teisininkams, nes tai teisinės informacijos paieškos sistema, kurioje pateikiami Lietuvos Respublikos teisės aktai ir teismų praktika. Šioje bazėje galima atlikti Lietuvos Respublikos valstybinių institucijų norminių teisės aktų su visais pakeitimais ir kitų dokumentų paiešką, susipažinti su Lietuvos teismų praktika. Prie šios duomenų bazės  prieiga galima tik iš bibliotekos kompiuterių.

Na, o NAXOS Music Library, tai atgaiva po dienos darbų, nes ši duomenų bazė yra pasižyminti klasikinės ir pasaulio muzikos gausa, kurią sudaro džiazo, roko ir kitų muzikos žanrų kūriniai, žinomų pasaulio garso įrašų studijų muzikos įrašai. Čia taip pat rasite informaciją apie muzikos mokslą, žanrų istoriją, atlikėjų ir kompozitorių biografijas.

Vis didesnio bibliotekų skaitytojų susidomėjimo sulaukia  BNS – didžiausia Baltijos šalių naujienų agentūra, teikianti svarbiausias politikos, verslo, kultūros ir kitų sričių naujienas iš Lietuvos bei viso pasaulio.

Džiaugiamės, kad savo bibliotekos lankytojams jau prie turimų duomenų bazių greitai galėsime pasiūlyti ir dar dvi naujas – 15min MAX bei Delfi Plius, kurios, tikimės, visiems bus naudingos.

Nepraleiskite progos ir užsukite, išmėginkite, pasinaudokite teikiamais prenumeruojamų bazių lobynais.

Vyresn. bibliotekininkė Aistė Palinauskienė

Odetos Bagdžiūnės knygos „OK tyloje“ pristatymas

Šiltą gegužės 11-osios dienos vakarą Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos kiemelyje įvyko Odetos Bagdžiūnės knygos „OK tyloje“ pristatymas. Jaukią atmosferą kūrė Norvilė Iljeitytė ir Arvydas Golcas, kurie renginį papildė muzikiniais intarpais.
Odeta Bagdžiūnė savo kūrybinį kelią pradėjo paauglystėje, kai išleido poezijos knygą „Nepamiršti lašai“, o knyga „OK tyloje“ autorei yra jau antroji.
Naujoji autorės knyga yra pasakojimas apie tris moterų kartas ir jų gyvenimuose sutiktus pakeleivius.
Į knygos pristatymą gausiai susirinko Odetos Bagdžiūnės draugai, artimieji ir buvę bendradarbiai. Renginio svečiai autorei uždavė klausimus apie knygą ir jos istoriją, į kuriuos kūrėja mielai atsakė.
Sveikinimo ir padėkos žodžius autorei tarė Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė.

Vyresnioji bibliotekininkė Aistė Palinauskienė

Kviečiame išbandyti naujas paslaugas, teikiamas bibliotekoje

Biblioteka – tai ne tik knygų pilnos lentynos, bet ir erdvė, skirta kurti, mokytis, bendradarbiauti bei tobulėti visapusiškai, tai galimybė susipažinti su naujausiomis technologijomis bei įgyti naujų įgūdžių, kurie gali praversti ateityje.

Į Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos teikiamų paslaugų sąrašą įtrauktos naujos paslaugos, suteikiančios galimybę naudotis naujausia technika. Viena iš jų yra 3D spausdintuvas.

3D spausdinimas – tai trimačio, vientiso, praktiškai bet kokios formos objekto gaminimo procesas iš skaitmeninio modelio. Proceso metu spausdinamas objektas liejamas iš plastiko sluoksnis po sluoksnio. 3D spausdinimas užima ypač trumpą pasiruošimo gamybai bei gamybos laiką, o tai yra puiki  galimybė turėti realų produktą jau tą pačią dieną, kai jis buvo pradėtas kurti.

Bibliotekoje,  be 3D spausdintuvo, galite išmėginti ir kūrybinį paketą, kurį sudaro  Wacom Intuos Pro grafinė planšetė, planšetinis kompiuteris, rašalinis spausdintuvas nuotraukoms, negatyvų ir nuotraukų skaitmeninimo skeneriai, Web tipo ir FHD kameros.

Grafinė planšetė – skaitmeninė piešimo lenta, skirta ne tik dailininkams ar dizaineriams, bet ir naudotojams mėgėjams, studentams, moksleiviams ar mažesniems vaikams. Ant jos vaizdai piešiami specialiu rašikliu, vadinamu stiliumi. Piešinys nėra matomas ant planšetės paviršiaus, o skaitmenine forma perkeliamas į kompiuterį ir matomas jo ekrane. Piešti šioje lentoje yra ne tik įdomu, bet ir smagu.

Dar viena iš kūrybinio paketo dalių yra plataus naudojimo skeneris „Epson V600“, tinkamas skaitmeninti negatyvus ir nuotraukas. Šis įrenginys tiks visiems, norintiems kokybiškai nuskenuoti norimą objektą. Jei namuose turite senų fotografijų negatyvų ar skaidrių, pas mus galėsite nusiskenuoti ir atsispausdinti iš jų senas nuotraukas. Su šia įranga Jūs patys galite kurti savo nuotraukų albumus.

Visa įranga gauta įgyvendinant ES struktūrinių fondų finansuojamus projektus „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje infrastruktūroje“ ir „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“.

Kviečiame kūrybingus bibliotekos lankytojus pasinaudoti galimybe ir susimodeliuoti unikalų asmeninius poreikius atitinkantį daiktą arba detalę iš plastiko, nuskenuoti ir atsispausdinti senas nuotraukas, išmėginti grafinę planšetę bei kitas Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje teikiamas paslaugas.

Vyresn. bibliotekininkė Aistė Palinauskienė