PAMOKA KITAIP ,,Širvintų rajono kultūros paveldo objektai“

Rugsėjo mėnesį minime Europos kultūros paveldo dienas. Europos paveldo dienas organizuoja Europos Sąjunga ir Europos Taryba, kurios pradėjo šią veiklą 1985 m. Šios dienos yra vienos labiausiai minimų kultūros renginių Europoje.

Europos paveldo dienų metu tūkstančiai paminklinių vietovių atveria duris – kai kurios iš jų paprastai nepriima lankytojų visus likusius metus. Tad žmonės turi galimybę nemokamai apsilankyti, sužinoti apie savo bendrą kultūros paveldą ir prisidėti prie Europos paveldo išsaugojimo dabartinei ir ateities kartoms. Šių metų Europos kultūros paveldo dienų tema – Tvarus kultūros paveldas.

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje vyko PAMOKA KITAIP „Širvintų rajono kultūros paveldo objektai“. Į susitikimą atkeliavo Širvintų pradinės mokyklos 4C klasės mokiniai su mokytoja Gita Bakasėniene. Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė supažindino mokinius su žymiausiais Širvintų rajono kultūros paveldo objektais. Mokiniai atidžiai su susidomėjimu klausėsi, atsakė į užduotus klausimus, vartė knygą „Širvintų rajonas“ ir atlasą „Lietuvos piliakalniai“.

Antroje PAMOKOS KITAIP dalyje ketvirtokai porose kūrė kūrybinius darbus „Mano miesto bažnyčia“. Kurdami mokiniai pademonstravo savo kūrybiškumą, išlaisvino vaizduotę.

Viešosios bibliotekos bičiuliai išsiskirstė praturtinę savo turimas žinias ir sukaupę naujos, naudingos informacijos apie Širvintų rajono kultūros paveldo objektus. Mylėkime, tausokime, saugokime savo krašto kultūros paveldo objektus, kad jie išliktų dabartinei bei ateities kartoms.

Džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu su Širvintų pradine mokykla, dėkojame smalsiems 4C klasės mokiniams ir mokytojai Gitai Bakasėnienei už apsilankymą. Linkime, kad mokiniai ir toliau išliktų smalsūs, žingeidūs, kūrybiški.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

 

Išvyka pas tautodailininką

Rugsėjo 7 dieną Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filialo skaitytojai apsilankė tautodailininko Raimondo Šalaševičiaus dirbtuvėse. Meninninkas savo darbais iš molio ir nutapytais paveikslais garsina Širvintų kraštą.

2021 m. dalyvavo primityviosios tapybos Monikos Bičiūnienės vardo dailės konkurse ir tapo laureatu. Dalyvauja respublikinėse tautodailininkų parodose ir laimi prizines vietas.

Menininkas noriai parodė savo dirbtuves, turiningai papasakojo apie savo darbus ir apie visą darbo procesą. Renginio dalyviai pamatė įvairius personažus pagamintus iš molio, grožėjosi nutapytais paveikslais, turėjo galimybę prisiliesti, pačiupinėti, atspėti iš kokios medžiagos padarytas darbas. Kiekvienas Raimondo Šalaševičiaus sukurtas kūrinys unikalus ir niekada nepasikartojantis. Vieta kur gimsta meno kūriniai dvelkia ramybe ir išmintimi.

Viešnagė pas tautodailininką neprailgo, visi klausėsi labai susidomėję, uždavinėjo klausimus, domėjosi gamybos proceso subtilybėmis. Menininkas bibliotekos skaitytojams palinkėjo siekti savo tikslų ir nebijoti kurti. Ateityje lauks dar ne vienas susitikimas su tautodailininku Raimondu Šalaševičiumi.

Bagaslaviškio filiale veikia tautodailininko molio skulptūrų paroda. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Bagaslaviškio filialo vyr.bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Pono Kampo viešnagė Ukmergėje

Rugsėjo 20 d. Ukmergės „Ryto“ specialiojoje mokykloje, tęsiant ilgametį bendradarbiavimą, vyko rašytojo Beno Bėranto knygos „Ponas Kampas“ (iliustratorė Tania Rex) teatralizuotas pristatymas.

Vaikus pasitiko knygos herojus Ponas Kampas. Jis ilgokai rengėsi, tvarkėsi, darė mankštą, netgi šoko. Ir įsivaizdavo, kad jo niekas nemato. O atgijęs nesuprato, kodėl taip atsitiko. Bet suprasti padėjo knyga. Berniukas Jovaras gyveno mažam bute, neturėjo savo kambario, antklode atsitverdavo kampą, tai ir buvo jo „kambarys“. Jame tiek visko nutikę. Ponas Kampas Jovarui pasakojo, kaip jo tėtis nusipiešė ant sienos draugus, kaip mama juos spalvino. Berniukas nusprendė tėvams priminti jų istoriją, pripiešęs visą sieną jų vaikystės draugų. Bet šeima jau buvo nusprendusi išsikraustyti, palikti Poną Kampą. Naujuose namuose juk irgi galima nusipiešti kampą. Kas gi iš mūsų nesame turėję savo kampo?!

Vaikų buvo paprašyta atminimui nupiešti Pono Kampo portretą. Ponas Kampas išradingai pozavo, vis klausinėjo, ar nupiešti akiniai ir skrybėlė. Renginio metu buvo užduota daug šmaikščių klausimų ir sulaukta įdomių atsakymų ir patarimų.

Renginio pabaigoje Ponas Kampas tapo rašytoju Benu.

Benas Bėrantas pasakojo mokiniams apie savo knygas „Riešutortas“, „Baubaimė“, „Pirmokykla“, „Ponas Kampas“, „Bambukas yra lėėėtas“. Rašytojo knygos yra išverstos į 10 skirtingų kalbų.

Benas Bėrantas yra puikus vaikų literatūros žinovas, nepriklausomas vaikų literatūros agentas, užsienyje ieškantis leidyklų, kurios leistų lietuvių autorių knygas.

„Ryto“ mokyklos mokinė Viktorija įteikė rašytojui Benui Bėrantui savo sukurtą nuostabų paveikslą. Dėkojame mokyklos atstovams už nuoširdų priėmimą ir dovanėles.

Renginys vyko Širvintų I.Šeiniaus viešajai bibliotekai vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Pasakojimo edukacija „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje svečiavosi Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos  Molinukė  (Janina Vyšniauskienė) su pasakojimo edukacine programa „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“. Edukacinė programa parengta pagal to paties pavadinimo lietuvių liaudies pasaką. Edukacijoje dalyvavo Širvintų l/d „Boružėlė“ „Pelėdžiukų“ grupės ikimokyklinukai su  auklėtoja Virginija Stundyte ir auklėtojos padėjėja Rasa Viliūte.

„Senų senovėje Lietuvos pakraštyje gyveno laiminga šeima. Deja, laimė truko neilgai…“, – taip prasideda lietuvių liaudies pasaka. O kas gi buvo toliau?  „Pelėdžiukams“ buvo labai smalsu išgirsti visą sekamą pasaką. „Pavirto broliai į paukščius, pasisodino sesę ant nugaros ir nuskraidino ją į girią. Pasodino ant aukščiausios girioje augančios pušies ir išskrido…“, – toliau pasaką tęsė Molinukė. Pasakojama istorija nuo pat pirmos minutės įtraukė darželinukus į siužeto vingius.

Visi  susikaupę klausėsi Molinukės pasakojimo, noriai atlikinėjo užduotis. Vaikai ne tik įdėmiai klausėsi sekamos pasakos, bet ir patys aktyviai joje dalyvavo, padėdami pasakos herojams įveikti įvairias kliūtis. Eidami kartu su mergaite per girią sutiko debesis, vėjus ir  galybę paukščių. Jų visų paklausė: „Ar nematėte mano brolelių, juodvarniais lakstančių?“ Nei vienas nebuvo matęs, tik juodas varnas žinojo, kur broliai randasi.

Edukacijos metu labai gražiai suskambėjo bambukiniai skudučiai, medinės lazdelės ir molinės švilpynės. Buvo galima išgirsti pačius įvairiausius garsus, kurie išradingai atskleidė sekamos pasakos turinį.

Smagus ir labai įdomus užsiėmimas išsirutuliavo iki judrių žaidimų. Renginiui pasibaigus vaikai išėjo kupini pačių šilčiausių emocijų, veiduose žaidė šypsena, netilo skambus juokas.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė