Susitikimas su paauglių rašytoja, pedagoge Rebeka Una

Septynerius metus gerbėjų skaičių didinęs skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ šiemet sulaukė solidaus pastiprinimo – Lietuvos viešosios bibliotekos organizuoja skaitymo skatinimo akciją „Metai su knyga“, kurios metu visoje šalyje vyksta  susitikimai su rašytojais ir kitais menininkais.

Gegužės 29 dieną Širvintų „Atžalyno“ progimnazijoje svečiavosi Rebeka Una – paauglių ir vaikų knygų rašytoja,  pedagogė, vasarą išleisianti naują knygą – „Paskutiniai vaikai“. Susitikime dalyvavo 7C (mokytoja Edita Guščienė) ir 8C (mokytoja Irena Gatelienė) klasių mokiniai.

Rebekos Unos literatūrinėje edukacijoje vyko diskusija apie gyvenime pasitaikančius stebuklus/iššūkius. Rašytoja diskutavo apie žmones ir jų pojūčius, poreikius, bendravimo ir kūrimo poreikį, traumas ir gijimus, pasaulio pagal save kūrimą. Diskusijai ir edukacijai rašytoja pasirinko savo knygą „Atjunk“. Edukacijos metu mokiniai susiskirstę į grupes turėjo atlikti neįprastą užduotį: sukurti ateities kambarį, ateities bendravimą, ateities dienotvarkę, ateities technologijas.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Teatralizuotas koncertas „Apie Žuvis, Ausis ir Mamą“

Gegužės 26 dieną Kultūros centro didžiojoje scenoje vyko „Vėjų teatro“ teatralizuotas koncertas „Apie Žuvis, Ausis ir Mamą“. Spektaklyje skambančios dainos yra sukurtos pagal poeto Mariaus Marcinkevičiaus eilėraščius. Aktoriai Martyna Gedvilaitė ir Pijus Narijauskas dainuodami ir grodami pasakoja labai šiltą ir gražią istoriją. Spektaklio režisierė E.Kižaitė apjungė visas eilėraščių istorijas į vieną pasakojimą apie seneliuką, kuris buvo vienišas ir iškeliavo ieškoti savo  „du“. Seneliukas surado savo laimę ant marių kranto ir jiedu ilgai ir laimingai ten gyveno.

Kai gyveni ant marių kranto  ankščiau ar vėliau pabandai paimti meškerę ar tinklus ir sužvejoti kokią žuvį! Bet šis senelis žvejojo visai ne žuvis, o pačias netikėčiausias istorijas… O tas istorijas papasakojo ir apdainavo patys aktoriai. Koncerto metu susirinkusieji išgirdo negirdėtas ir nuotaikingas  dainas, kurios lydės (švilps galvose) dar ne vieną dieną.

Atkreipdami dėmesį į vaikų raidos ypatumus „Vėjų teatro“ kūrėjai didelį dėmesį skiria būtent muzikai ir vaikų muzikiniam lavinimui, todėl spektaklyje skamba įvairių stilių, ritmų dainos, į kurių atlikimą dažnai įtraukiami ir klausytojai.

Spektaklis vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Organizatorius – Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešoji biblioteka. Partneris – Širvintų kultūros centras. Informacinis rėmėjas – laikraštis „Širvintų kraštas“.

Renginiui pasibaigus svečius sveikino ir Savivaldybės atminimo dovanas įteikė vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Metai su knyga: bibliotekos ir garsūs žmonės kviečia skaityti knygas visus metus

Septynerius metus gerbėjų skaičių didinęs skaitymo iššūkis „Vasara knyga“ šiemet sulaukė solidaus pastiprinimo – Lietuvos viešosios bibliotekos organizuoja skaitymo skatinimo akciją „Metai su knyga“, kurios metu visoje šalyje vyks susitikimai su rašytojais ir kitais menininkais.

Skaitymo ambasadoriai

Jeigu bibliotekininkų paklausite, kuriuo metų laiku skaitoma daugiausiai knygų, pasiruoškite išgirsti skirtingų atsakymų: žiemą žmonės ieško skaitinių ilgiems vakarams, vasarą į bibliotekas suguža mokiniai, ieškantys knygų iš rekomenduojamos literatūros sąrašo ir t.t. Naujoji bibliotekų iniciatyva „Metai su knyga“ kviečia skaityti visus metus ir atrasti naujus autorius, žanrus ir net naujas knygų formas, pavyzdžiui, garsines knygas.

Projektas „Metai su knyga“ po savo sparnu subūrė net tris skaitymo ambasadorius: vaikų skaitymo ambasadore tapo dailininkė Sigutė Ach, paauglių – rašytoja Ilona Ežerinytė, suaugusiųjų – dainininkė, aktorė, rašytoja Jurga Šeduikytė. Kiekvienas ambasadorius, bendradarbiaudamas su bibliotekų ir literatūros specialistais, išrinks sezono knygas ir surengs 18 susitikimų su skaitytojais skirtinguose Lietuvos kampeliuose. Visos projekte naudojamos knygos bus atrinktos orientuojantis į populiarią, aktualią, turinčią išliekamąją vertę literatūrą, plėtojant kokybiškos literatūros prieinamumą, ugdant visuomenės kūrybingumą, kultūrinį išprusimą. Be gyvo bendravimo yra numatomi ir virtualūs susitikimai su ambasadoriais, organizatoriai tikisi taip pasiekti daugiau žmonių.

Literatūrinės edukacijos

„Metų su knyga“ veiklų tvarkaraštį papildys ir literatūrinės edukacijos skirtingo amžiaus skaitytojams ir bendruomenėms. Vaikus į edukacijas kvies rašytojas Tomas Dirgėla, paauglius – rašytoja, pedagogė Rebeka Una, o suaugusiuosius – teatro ir kino aktorė Emilija Latėnaitė. Per metus suplanuotos 36 edukacijos skirtinguose Lietuvos regionuose. Jų tikslas – skatinti kūrybiškumą, bendruomeniškumą, saviraišką ir skaitymo kultūrą.

Skaitymo manifestas

„Kodėl skaityti yra gera?“ Atsakymo į šį klausimą „Metai su knyga“ organizatoriai ieškos visus metus – susitikimuose ir edukacijose bus kuriamas Skaitymo manifestas. Projekto sumanytojai tikisi tokiu interaktyviu būdu skatinti skaitančių bendruomenių kūrimąsi, stiprinti bibliotekų ir bendruomenių ryšį, įtraukiant Lietuvos regionų bendruomenes į skaitymo skatinimo veiklas. Skaitymo manifestas ir visos projekto naujienos skelbiamos svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir socialiniuose tinkluose. Šalia projekto „Metai su knyga“ nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vyks ir tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“.

Akcijos organizatoriai – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos audiosensorinė biblioteka. Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Organizatorių informacija

Spektaklis ,,Oskaras Milašius. Septynios vienatvės”

Gegužės 18 dieną Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje vyko spektaklis „Oskaras Milašius. Septynios vienatvės“. Viešėjo aktorius Petras Venslovas, kuris parengė programą, skirtą poeto Oskaro Milašiaus asmenybei ir kūrybai paminėti.

Petras Venslovas – žinomas skaitovas, režisierius, vienas ryškiausių Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorių. Per ilgus darbo metus sukūrė per dvi dešimtis pagrindinių vaidmenų Lietuvos teatrų scenose, filmavosi lietuvių ir latvių kine ir surengė nesuskaičiuojamą galybę poezijos, prozos skaitymo vakarų.

Susirinkę žiūrovai išgirdo Oskaro Milašiaus eilių, vieno mylimiausių P. Venslovos poetų kūrybos. O. Milašius – senosios Lietuvos didikų palikuonis, eruditas, intelektualas, poetas, rašęs prancūziškai. Pasak istoriko dr. Jono Griniaus, O. Milašiaus poezija artima lietuviams savo lyrizmu, širdingumu, svajonėmis ir simboliais.

1906 m. pasaulį išvydęs antrasis poeto eilių rinkinys „Les Sept Solitudes“ („Septynios vienatvės“), kurį Petras Venslovas pasirinko savo vakarui, yra kupinas liūdesio dėl prarastos vaikystės, tikrų namų ilgesio, prasmės paieškų, būties tuštumos pojūčio.

Pasak skaitovo P. Venslovos, jam svarbiausia yra atskleisti literatūros medžiagoje slypinčią žmogišką, asmeniškai kiekvienam aktualią filosofiją, vesti žiūrovą į tokią erdvę, kurioje siejasi tie patys troškimai, jausmai, panašios sėkmės ir nesėkmės: „Žiūrovas turi pajusti kuo gyvena aktorius, kas jį veda gyvenimo ir kūrybos kelyje“.

Vakarui pasibaigus svečią sveikino ir Savivaldybės atminimo dovaną įteikė skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė.

Renginys vyko bibliotekai vykdant projektą „Menas – tobuliausia žmonių bendravimo kalba“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Bumbulinio viešnagė Molėtuose

Gegužės 16 dieną Molėtų viešojoje bibliotekoje vyko labai nuotaikinga ir įdomi edukacija vaikams „Stebuklingas Bumbulinio daržas“, kuri buvo skirta gegužės 15-ąją minimai Tarptautinei šeimos dienai. Užsiėmimą vedė rašytoja Loreta Girdzijauskienė, apie kurios sukurtą Bumbulinį ir sukosi jo veiksmas.

Bumbulinis – senas seneliukas su kepure, ant kurios tupi didelis didelis bumbulas, dėl kurio visi jį ir vadina Bumbuliniu. Jo stebuklingame darže Molėtų „Vyturėlio” vaikų lopšelio-darželio priešmokyklinukai sužinojo, kaip gi iš visai nedidelių sėklų išauga šitokios didelės daržovės, uogos, vaisiai.

Jie pažino įvairias sėklas, piešė svajones, kurias vėliau sodino svajonių vazone. Užsiėmimo pabaigoje vaikai kūrė savas Bumbulinio kepures.
Dėkojame Loretai Girdzijauskienei už puikią edukaciją ir lauksime jos apsilankant darkart.

Renginys organizuotas, vykdant Širvintų r. savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitymo skatinimo projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“.
Projektą finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Molėtų viešosios bibliotekos informacija

Dalyvauta mokymuose

Gegužės 16 dieną Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje vyko mokymai „Bibliotekos komunikacijos pagrindai: renginių viešinimas, socialiniai tinklai. Regiono bibliotekų tinklaraštis“, kuriuos vedė žurnalistė, VAVB vyriausioji metodininkė komunikacijai Donata Baniūnienė.  Mokymuose dalyvavo Viešosios bibliotekos ir filialų darbuotojai.

Viešnią maloniai sutiko skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus  vedėja Almutė Kanapienienė.

Lektorė Donata Baniūnienė aptarė šias temas: bibliotekos komunikacijos tikslas, auditorija ir komunikacijos kanalai, socialiniai tinklai, regiono bibliotekų tinklaraštis ir kt.

Viešosios bibliotekos ir filialų darbuotojai mokymuose sužinojo daug naudingos ir reikalingos informacijos, pagilino jau turimas žinias. Džiaugiamės darbuotojų aktyviu įsitraukimu į mokymus. Tikime, kad įgytos žinios bus sėkmingai naudojamos.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė