Musninkai

Bibliotekoje svečiavosi mažieji lankytojai

Sausio 23 dieną Musninkų miestelio biblioteką aplankė Musninkų vaikų darželio ,,Smalsučių‘‘ (4-5 metų) grupė su auklėtoja Rita Ališauskiene. Bibliotekininkė Janė Rolienė pravedė mažiesiems lankytojams edukacinę pamokėlę ,,Susipažinimas su biblioteka‘‘.  Parodė, kaip bibliotekoje ,,gyvena‘‘ knygos: kur galima rasti paveikslėlių knygeles, skiemenuotas pasakas, eilėraščius, kokios knygelės jiems tinka mokytis skaityti. kaip suskirstytos knygos, pagal ką ir kokia tvarka sudėliotos.  Mažieji lankytojai domėjosi ir kompiuteriais. Bibliotekininkė parodė, ką galima veikti su jais: pasižiūrėti animacinius filmukus, pasiklausyti dainelių, pažaisti žaidimus, ieškoti informacijos. Vaikai su auklėtoja išsirinko keletą knygelių, kurias pasiėmė į darželį skaitymui prieš miegą.

Vėliau vaikai nusifotografavo prie savo kalėdinių darbelių, kuriuos bibliotekininkė eksponavo seniūnijos patalpose. Jais galėjo pasidžiaugti nemažai lankytojų.

 

                                          Musninkų filialo vyr. bibliotekininkė  Janė Rolienė

Neužmirštamas Astridos Lindgren personažų pasaulis

Visų laikų mylimiausia vaikų rašytoja Astrida Lindgren galėtų pasigirti ne tik unikaliais ir žaismingais personažais, bet ir ne mažiau spalvingu savo pačios gyvenimu. Nuostabi vaikystė, sunkus paauglystės tarpsnis ir nesibaigiantis maištas – ne viską griaunantis, tačiau kviečiantis į pasaulį pažvelgti kitomis akimis. O jos kūrinių personažai sužavėjo visą pasaulį.

Širvintų r. Igno Šeiniaus viešoji biblioteka inicijavo kūrybinių darbų konkursą „Astridos Lindgren kūrinių herojai“. Minint žymiosios švedų rašytojos 115 – ąsias gimimo metines, skatinome vaikus  meninėmis priemonėmis atskleisti Astridos Lindgren kūrinių herojų įvairiapusiškumą, domėtis rašytojos kūryba, ugdyti vaikų kūrybiškumą. Konkurse buvo kviečiami dalyvauti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai, 1 – 6 klasių mokiniai, šeimos.

   Konkursui buvo pateikti 104 vaikų darbai. Vaikus ruošė 11 mokytojų. Darbus vertino: Širvintų meno mokyklos neformaliojo švietimo centro metodininkė Joalita Mackonienė (komisijos pirmininkė); Širvintų r. savivaldybės administracijos bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė Gabrielė Morozovaitė; Širvintų l/d „Boružėlė“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Rinkevičienė, Širvintų r. Igno Šeiniaus bibliotekos dailininkė Dalė Karolaitienė. Komisijai, bandžiusiai išrinkti gražiausius, originaliausius darbus buvo nelengva. Darbelių atlikimo techniką dalyviai rinkosi savarankiškai, bet svarbi sąlyga buvo, kad pateiktas darbas nebūtų tik piešinys. Vertinimo komisija labai sąžiningai laikėsi šios nuostatos. Darbai  džiugina spalvomis, atgiję net tų pačių knygų herojai yra skirtingi ir unikalūs. Tai pačių įvairiausių Pepių Ilgakojinių sambūris. Darželinukų grupėje už labai meniškus darbus skirtos dvi pirmosios vietos:  Tėjai Čiapaitei ir Ilarijai Savchenko („Boružėlės“ l/d; mokytoja Aistė Šilgalienė), 2 – oji vieta atiteko Rokui Eidukaičiui, 3 – ioji Timui Staniuliui  („Boružėlės“ l/d; mokytoja Virginija Stundytė). Paskatinamieji prizai už originalumą, kūrybiškumą, kruopštumą, įdomios technikos panaudojimą kuriant darbus buvo skirti Emilei Stankevičiūtei, Pranui Žvirbliui  („Boružėlės“ l/d; mokytoja Ramunė Pečiulienė); Liepai Aleksandravičiūtei („Boružėlės“ l/d; mokytoja Danguolė Šeipūnienė); Taurui Meško („Boružėlės“ l/d; mokytoja Virginija Stundytė); Aronui Asteikai (Širvintų pradinė mokykla; mokytoja Rasa Kemešė); Gabijai Kajotaitei ir Sofijai Sirnickaitei (Širvintų pradinė mokykla; mokytoja Rasa Gudeikienė).

   Pradinių klasių grupėje I vietą užėmė Patricija Opovič, II – ąją –Rugilė Mulevičiūtė, III – ąją –Saulius Tumėnas (Musninkų A. Petrulio gimnazija; mokytoja Danguolė Blusevičienė). Paskatinamasis prizas skirtas Markui Martinkui (Musninkų A. Petrulio gimnazija; mokytoja Asta Jurkevičienė); Palinai Fedotovai (Širvintų meno mokykla; mokytoja Jelena Labanauskienė).

   5 – 6 kl. grupėje I vieta skirta Gajai Dambrauskaitei (Musninkų A. Petrulio gimnazija; mokytoja Valentina Brazaitienė).

   Šeimų grupėje I – oji vieta skirta Gyčiui Ošeniui, 2- oji – Majai Šapinskaitei, 3 – oji – Izabelei Blusevičiūtei. Paskatinamaisiais prizais apdovanoti Ugnė Vilkelytė, Dovydas Vilkelis ir Felicija Valeiša.

   Šiuo metu darbai eksponuojami Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje. Visi konkurso dalyviai bus apdovanoti padėkos raštais, nominuotieji – atminimo dovanėlėmis. Kviečiame apsilankyti bibliotekoje ir pasigrožėti vaikų darbais, į kuriuos įdėta daug darbo, meilės, kantrybės. Darbai pagal pageidavimus gali būti eksponuojami ikimokylinio, pradinio ugdymo ir kitose švietimo įstaigose.

 

                                                             Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Susitikimas su dainuojančiais knygų vaikams autoriais

Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijoje koncertavo vienintelė tokia prieš trejetą metų susibūrusi vaikų rašytojų muzikos grupė „Knygų vaikai“. Tai vienas iš Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos projekto „Kūrybinis-patyriminis vaikų knygų kūrėjų festivalis „Meno jungtys““ renginių.

Du grupės nariai – skaitomiausias vaikų rašytojas Tomas Dirgėla ir žmogus orkestras, jaunimui rašantis Justinas Žilinskas – surengė tikrą šventę dideliam būriui vaikų ir jų mokytojų.

Atvyko visi gimnazijos priešmokyklinukai ir pradinukai su mokytojomis Vida Puziniene, Danguole Blusevičiene, Vaida Savičiene, Audrone Janušauskiene, Asta Jurkevičiene, Sigute Bžozinskiene, Agne Bartusevičiene, Elze Trakimavičiene.

Nors grupės koncertuose be galo populiarus kūrinys „Mes mėgstam knygą“ pirmiausia skirtas jauniesiems knygų mylėtojams, jis tikrai pakėlė nuotaiką humoro ir meilės skaitymui nestokojantiems suaugusiems žiūrovams. Renginys džiugino ir dainomis, ir šokiais, o svarbiausia – geromis emocijomis!

Kupini gerų emocijų, tariame nuoširdų ačiū  Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos direktorei Palmirai Kvietkauskienei, mokytojoms ir mokiniams už gražų bendradarbiavimą.

Renginys vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybinis-patyriminis vaikų knygų festivalis „Meno jungtys“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Ugnė Trumpickaitė

Literatūrinė-muzikinė programa „Tai nekalbėk Lietuvą, gyvenk Lietuvą…“

Lapkričio 8 d. jaukiame Musninkų bendruomenės „Spindulys“ bendruomenės namų pastate vyko literatūrinė-muzikinė programa „Tai nekalbėk Lietuvą, gyvenk Lietuvą…“, skirta Jono Meko, kūrėjo, menininko 100-ajam jubiliejui paminėti.
Gausiai susirinkusiems žiūrovams aktorius Andrius Bialobževskis skaitė ištraukas iš Jono Meko laiškų, atsiminimų, kūrybos. Nostalgiškai nukėlė į prisiminimus skaitytos „Semeniškių idilės“, kurias nuostabiai papildė kanklininkės Aistės Bružaitės ir birbynininko Egidijaus Ališausko muzikinės interpretacijos. Aktorius Andrius Bialobževskis surado Jono Meko kūrybinius „perliukus“, kurie susirinkusiems atvėrė Jono Meko kūrybą ir biografijos faktus.
Pirmoje dalyje aktorius skaitė eilėraščius iš rinkinio „Semeniškių idilės“ ir laiškus motinai. J. „Semeniškių idilės“ – gimtinės ilgesio inspiruota knyga. J. Mekas apie gimtuosius Semeniškius visada kalbėdavo su didele meile ir nostalgija. Gimtinės ir namų ilgesys taip pat skleidžiasi ir laiškuose motinai.
Antroji programos dalis – penkerių pokario metų poezija ir dienoraščių fragmentai. 1944 m., kaip nemažai kitų patriotiškai nusiteikusių žmonių, J. Mekas su broliu Adolfu pasitraukė į Vakarų Europą. Besitraukiančius prie Hamburgo sulaikė vokiečiai ir uždarė į Elmshorno karo belaisvių lagerį. Vėliau pateko į karo pabėgėlių stovyklą. Tik 1949 m. atplaukė į JAV. Šio laikotarpio kūryboje svarbiausias dėmesys skiriamas iš gimtojo krašto pasitraukusio žmogaus situacijai. Dienoraštyje fiksuodamas kasdienybės detales, pokalbių nuotrupas, J. Mekas atkuria unikalią vadinamųjų DP stovyklų atmosferą.
„Teko pastebėti, kad J. Meko asmenybė suvokiama per kino kūrėjo, laisvo pasaulio piliečio ar net bohemos žmogaus klišes, tačiau dienoraštiniai fragmentai, poezija ir tėvynės ilgesys, itin svarbūs poeto visatai, pamirštami“, – apgailestavo A. Bialobžeskis, publikai pažįstamas ne tik kaip aktorius, bet ir kaip ne vieną poetinę programą paruošęs skaitovas, poeziją skaitantis išskirtiniu, sodriu balsu.
Andrius Bialobževskis – garsus aktorius. 2004-iasiais apdovanotas „Auksiniu  scenos kryžiumi“, 2011-aisiais metais tapo „Sidabrinės gervės“ laureatu geriausio aktoriaus kategorijoje.
Aistė Bružaitė – kanklininkė,  Lietuvos muzikos ir teatro akademijos liaudies instrumentų katedros vedėja, docentė, meno daktarė. 
Egidijus Ališauskas  – birbynininkas,  Lietuvos kariuomenės orkestro vyr. dirigentas ir vadovas, Lietuvos teatro ir muzikos akademijos lektorius, liaudies instrumentų orkestro vadovas.
Dėkojame atlikėjams už suteiktas emocijas, o žiūrovams už ypatingą atmosferą renginio metu.
Nuoširdžiai dėkojame Musninkų bendruomenei „Spindulys“ ir pirmininkui Jonui Roliui už partnerystę ir jaukias patalpas.
Ši muzikinė kompozicija vyko įgyvendinant projektą „Literatūros ir meno sintezė bibliotekoje“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė. Informacinis rėmėjas: laikraštis „Širvintų kraštas“.

Projektų vadovė Dalia Taparauskienė

Nepaprasta pamoka apie Vilnių

Susitikimas ir nepaprasta pamoka pagal knygą “Vilnius. Vija ir Meška miestinėja „ vyko Musninkų A. Petrulio gimnazijoje. Pamoką vedė gidė ir edukatorė Rūta Norkūnė. Visus nustebino netikėta staigmena. Į renginį atvyko knygos herojė šunytė Meška. Knygos autorė pasakojo, kad labai mėgsta knygas, turi jų daugybę. Iš kelionių kaip suvenyrą taip pat parsiveža knygą apie aplankytą šalį. Taip gimė idėja parašyti knygą apie Vilnių.

Keliaudama knygos puslapiais ir rodydama skaidres, ji pasakojo legendas apie Vilkpėdę, Vilnelę. Šv. Kristoforo legenda buvo sekama dalyvaujant vaikams. Pristatytos trys pačios mėgstamiausios autorės Vilniaus senamiesčio vietos: Literatų gatvė, Vilniaus universitetas, Bastėja. Ir dar viena legenda apie siaubūną Baziliską , įtikinamai sekama Rūtos.

Praktinė užduotis – apžiūrėjus, pauosčius, palietus senovės vaistinėje pardavinėtas labai mums neįprastas prekes: vištos koja, varlės griaučiai, lydekos dantys ir kt., apspėti, kuri prekė kainavo brangiausiai.

Buvo daug klausimų vaikams: apie herbus, augintinius, knygas, Vilniaus vietas. Autorė stebėjosi, kad pradinukai tiek daug žino ir atsako teisingai. Visgi, renginio „vinis“ buvo pudelytė Frėja, sulaukusi begalybės glostymų ir dėmesio.

Renginyje dalyvavo antros ir trečios klasių mokiniai ( mokytojos Sigutė Bžozinskienė, Asta Jurkevičienė, Audronė Janušauskienė).

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“ , kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Kūrėjų pėdsakais Kaišiadorių ir Širvintų krašte

Daug metų sekęs kūrėjų pėdsakais per visą Lietuvą, į Širvintų kraštą užklydo literatūrinės kraštotyros pradininkas respublikoje Benjaminas  Kondratas. Kraštotyrininkas, lituanistas Benjaminas Kondratas apsilankė Musninkų, Čiobiškio, Bagaslaviškio filialuose bei viešojoje Igno Šeiniaus bibliotekoje.

Atvykus į Širvintų Igno Šeiniaus viešąją biblioteką vyko lituanisto, kraštotyrininko knygos „Kūrėjų pėdsakais Kaišiadorių ir Širvintų krašte“ pristatymas. „Įdomiai gyvenu, tokia veikla – tik į naudą. Išėjus į pensiją niekuo neužsiimti – pražūtis“, – šypsosi unikalių knygų autorius, kurias leidžia savo lėšomis. Rengęs atsiminimų knygas, monografijas, kūrybos rinkinius, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.

2015 m. už ilgametį lituanistikos tradicijų įprasminimo darbą, literatūrinės kraštotyros inicijavimą ir plėtojimą  filologas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas ekspertas, kraštotyrininkas B. Kondratas tapo Kalbos premijos laureatu. Ši premija  skiriama už neatlygintinai padarytus darbus puoselėjant Lietuvoje ar užsienyje lietuvių kalbą, lituanistinius tyrimus, lituanistinį paveldą.

Benjamino Kondrato parengta serija „Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui.

Šios knygos prikelia iš užmaršties nenaudotus originalius šaltinius ir faktus apie Lietuvos kultūros ir meno kūrėjus. Savo knygas autorius vadina mozaika, kuri sudėta ne tik iš kūrėjų aprašymo, bet ir žmonių prisiminimų, kurie pasakoja Lietuvos istoriją. Pirmoji šio ciklo knyga buvo išleista 1981 metais. 2022 metais išleista 22 –oji „Kūrėjų pėdsakais“ knyga skirta Kaišiadorių ir Širvintų krašto kūrėjams.

Šiuo darbu autorius siekia prisidėti prie geresnio Širvintų krašto kultūros pažinimo, rašo apie praeities ir šių dienų kūrėjus. Tai rašytojai, poetai, prozininkai, dramaturgai. Neužmiršti literatai, vertėjai, publicistai, kritikai, literatūrologai, atsiminimų autoriai. Pasakojama apie mėgėjus eiliuotojus, kalbininkus, religinių knygų autorius, kraštotyrininkus.

Knygos autorius atliko labai didelį darbą, surinkdamas visų knygoje minimų žmonių biogramas. Rinkdamas medžiagą apie kūrėjus, autorius bendravo su pačiais kūrėjais, rinko medžiagą iš knygų.

Renginių dalyvius žavėjo Benjamino Kondrato užsidegimas, literatūrinės žinios. Susitikimo metu buvo galima įsigyti autoriaus knygų.

Susitikimui baigiantis lituanistą, kraštotyrininką sveikino ir Širvintų savivaldybės atminimo dovaną įteikė Skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė