Musninkai

Prasideda skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Prasideda skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Drauge su vasara ateina ir jau 9-asis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“, kuris šiemet kvies neatidėliojant leistis į atradimų kupiną nuotykį, nes vasara su knyga – tai Tavo atradimų laikas. Tų, kas per tris įkvepiančius mėnesius įveiks iššūkį – suskubs perskaityti penkias knygas pagal paskelbtas užduotis, – lauks atminimo dovanėlės bei loterija, kurios laimėtojams atiteks 200 eurų dovanų kuponas knygoms, miesto dviratis ir daug kitų prizų..

Penkios knygos per tris vasaros mėnesius

Skaitymo iššūkis – tai būdas pasitikrinti, ar per mėnesį galite perskaityti kiek daugiau nei vieną knygą, mat per visą vasarą jų reikės perskaityti bent penkias. Šiemet akcijos organizatoriai drauge su skaitytojais parengė tokias užduotis:

  • Perskaityk knygą apie svajonių šalį
  • Perskaityk knygą apie sportą
  • Perskaityk istorinę knygą
  • Perskaityk knygą apie atradimus
  • Perskaityk populiarią knygą, kurią skaitė visi, išskyrus tave (skaitytojų pasiūlyta užduotis)

Be skaitymo ambasadorių rekomendacijų, akcijos interneto svetainėje bei socialinių  tinklų „Vasaros su knyga“ paskyrose bus skelbiami ir bibliotekininkų rekomenduojamų knygų sąrašai pagal kiekvieną užduotį.

Mėgstamiausias skaitymo iššūkis ir vėl kviečia išmėginti jėgas

Mėgstamiausias skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ pernai dar sykį pagerino rekordą: įsitraukė beveik 31 000 dalyvių, iššūkį įveikė per 23 000 atkaklių skaitytojų, o visos Lietuvos bibliotekose perskaityta kone 150 000 knygų. Iššūkio rengėjai – Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija – ypač džiaugiasi, kad aktyviausiomis bibliotekomis, kuriose iššūkio dalyviai perskaito daugiausia knygų, tampa nedidelių miestų ir miestelių bibliotekos bei jų filialai. Smagu, kad knyga per vasaros atostogas suartina vaikus, tėvelius ir senelius, taip pat didesnes bendruomenes, kad socialinių tinklų „Vasaros su knyga“ paskyrose netyla diskusijos apie tai, ką skaityti ir kas patiko.

Skaitykite po vieną ar bendruomenėje, skaitykite skirtingomis kalbomis ir įvairiais formatais

Dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje paprasta: užsiregistruokite svetainėje vasarasuknyga.lt  ir perskaitę knygas suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, paprašykite bibliotekininko pagalbos.

Varžytuves, kurios vyks 2024 m. birželio 1 d.– rugpjūčio 31 d., rengia Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, Kauno apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis, tad skaitymo akcijos geografija – tikrai plati. Iššūkio svetainėje pateiktame žemėlapyje susiradę arčiausiai jūsų esančią biblioteką ar filialą, galite užsitikrinti pagalbą ir bendrystę viso iššūkio metu.

Dalyvių amžius nėra ribojamas, skaityti galima ir kitomis kalbomis parašytas knygas, o negalią, dėl kurios nepavyksta skaityti knygų įprastu formatu, turintys dalyviai kviečiami naudotis ir virtualios bibliotekos „ELVIS“ paslaugomis.

Daugelyje bibliotekų kas vasarą parengiamos ekspozicijos su iššūkiui rekomenduojamomis knygomis, bibliotekininkai konsultuoja iššūkio dalyvius, padeda užsiregistruoti, kai kur rengia bendruomeniško skaitymo susitikimus.

Skaitymo ambasadoriai – šturmanai knygų jūroje

Pernai vasaros skaitymo iššūkį papildė ir praplėtė pirmą kartą vykęs skaitymo skatinimo projektas „Metai su knyga“ – buvo kviečiama skaityti ne tik vasarą, bet ir visus metus, vyko nepamirštami susitikimai su skaitymo ambasadoriais ir edukatoriais, sukurtas Skaitymo manifestas. Šiemet „Metai su knyga“ vyksta jau antrąkart, projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto skaitymo ambasadoriai – vaikų rašytojas ir muzikantas Virgis Šidlauskas, aktorius, mokytojas, slemeris Juozas Ališauskas ir rašytoja, gidė Gina Viliūnė – patars, ką skaityti priėmus vasaros iššūkį.

Beveik visos mano knygos yra dovanos mylimam Vilniui“, – teigia Gina Viliūnė, džiaugdamasi, kad kaip skaitymo ambasadorė turi daug galimybių susitikti ir bendrauti su nuoširdžiais skaitytojais visoje Lietuvoje. Anot jos, „Kas gali būti geriau nei atsidurti bendraminčių draugijoje?

Ne vieną iššūkį priėmęs ir įveikęs, tarptautiniuose slemo poezijos čempionatuose dalyvavęs Juozas Ališauskas teigia paauglystėje nesupratęs poezijos, bet dabar jam pavyksta gera literatūra sudominti paauglius. Skaitymo ambasadorius tvirtina: „ Į kiekvieną knygą žiūriu kaip į dar vieną langą, pro kurį viską galiu pamatyti kitaip.

O vaikų rašytojas Virgis Šidlauskas prisipažįsta: „Energijos semiuosi iš prisiminimų apie vaikystę: dažnai kapstausi atmintyje, kas tuo metu labiausiai žavėjo, kokie žaidimai rūpėjo, apie ką svajojau. Kartais praeina nemažai laiko, kol surandu tinkamą raktą į vaikų širdis. Bet tada jau reikia gerai įsikibti, kad jų energijos viesulas nenuneštų per toli.

Jau birželio pradžioje skaitymo ambasadoriai trumpais vaizdo įrašais paragins priimti vasaros skaitymo iššūkį bei pateiks rekomendacijų, ką skaityti pagal penkias iššūkio užduotis.

Įveikusiųjų iššūkį lauks prizų loterija ir nauji atradimai

Visi įveikusieji vasaros knygų iššūkį dalyvaus loterijoje, kurios laimėtojų laukia dovanos. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

Kaip ir kasmet, rengti akciją padeda visas būrys draugų bei partnerių. Pagrindiniu rėmėju šiemet tapo vienas iš seniausių interneto knygynų Lietuvoje patogupirkti.lt, kuriame galima rasti įvairių knygų kiekvieno skoniui, taip pat kitų laisvalaikio ir net mokyklinių prekių. Užsukę į šį interneto knygyną, skaitytojai visada ras ką nors naujo ir įdomaus bei sugalvos, kaip turiningai praleisti laisvalaikį. Pagrindinis rėmėjas įsteigė prizą – 200 eurų dovanų kuponą.

Specialųjį prizą – ekologišką transporto priemonę dviratį – įsteigė Šiauliuose įsikūrusi didžiausia ir seniausia Lietuvoje dviračių gamintoja UAB „Baltik Vairas“, savo klientams siūlanti pažangius ir inovatyvius gamybos sprendimus bei aukštos kokybės plataus asortimento įprastus, elektrinius bei krovininius dviračius. Rėmėjų dovanos – knygos ir dviratis – puikiai dera su tvaria, aplinką tausojančia, sąmoningą gyvenseną propaguojančia bibliotekų veikla.

*

Akcijos rengėjai ir dalyviai dėkingi skaitymo skatinimo svarbą suprantančioms ir prie jo prisidedančioms leidykloms „Alma littera“„Aukso žuvys“„BALTO leidybos namai“„Briedis“„Hubris“, knygynams „Vaga“knygauk.ltpatogupirkti.lt, įmonėms „Echo Stamp“„Baltik vairas“„Lieta dėlionės“ManoTapyba.lt„Niom niom bouquet“„Optio“„Pergalė“„Pupų pynė“„Urtės tekstilė“„Yes for skills“, mokymosi platformai internete Mokslobaze.lt

Akcijos draugai – virtuali biblioteka ELVISIBBY Lietuvos skyriusLietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekainiciatyva „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Nuo 2016 m. vasaros metu vykdoma akcija yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis.

 

ELVIO autobusiukas Musninkuose ir Kernavėje

Kovo 28 dieną Širvintų  I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Musninkų ir Kernavės filialuose lankėsi ELVIS autobusiukas ir jo komanda.
ELVIS –tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto
teksto. Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) komanda pristatė gyventojams ir
socialiniams darbuotojams paslaugas, kuriomis gali naudotis žmonės, turintys įvairių
sveikatos sutrikimų – tai asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos, vaikai,
turintys mokymosi ar raidos sutrikimų, vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo
sutrikimą ( disleksiją), silpnaregiai ir neregiai, asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar
ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.
Savo patirtimi pasidalino buvusi radijo diktorė Gema Padribonienė. Ji jau ne
vienerius metus naudojasi LAB paslaugomis, ir pasak jos, esanti be galo laiminga,
galinti klausytis garsinių knygų, žurnalų ir filmų, kurie gelbėja nuo nemigos, blogų
minčių ir praturtina bei pagyvina laisvalaikį.
Bibliotekos darbuotoja kviečia užsukti į bibliotekas, kur bus suteikta informacija
apie šią nemokamą ir naudingą paslaugą, kuri padės susigrąžinti skaitymo džiaugsmą
šeimos nariui, draugui ar kaimynui.

Netradicinio ugdymo pamokos „Apylinkės knygnešiai ir jų kapai“

Netradicinio ugdymo pamokos „Apylinkės knygnešiai ir jų kapai“

Kiekvienais metais Musninkų filialas mini Knygnešių dieną, ne išimtis ir šie metai. Šį kartą bendradarbiaujant su Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija, lietuvių kalbos mokytoja Zina Palioniene ir Musninkų Šv. Trejybės bažnyčios klebonu Mariu Talučiu, Knygnešio dieną paminėjome kitaip – buvo organizuotos dvi netradicinio ugdymo pamokos ,, Apylinkės knygnešiai ir jų kapai.‘‘ Jose dalyvavo didelis būrys penktokų, kurie įsisavino kalbos, istorijos bei pilietiškumo pamoką.

Iš ryto mokyklos bibliotekoje penktokė Sibilė pristatė skaidres apie spaudos draudimo laikotarpį ir Musninkų apylinkės knygnešius. Skaidres paruošė bibliotekininkė Janė Rolienė. Sudarę 4 komandas, penktokai atsakinėjo į viktorinos klausimus, susijusius su knygnešiais ir jų darbais.

Vėliau vykome į Kernavę, kapinaitėse uždegėme žvakutę ant knygnešio Karolio Baužio kapo, aplankėme Kernavės filialą, kur mūsų jau laukė klebonas Marius Talutis. Su juo apsilankėme Bažnyčios reliktų muziejuje, kur klebonas labai išsamiai ir įdomiai pasakojo apie Kernavės krašto knygnešį Karolį Baužį, parodė muziejaus eksponatus: knygnešio Karolio Baužio šeimos nuotraukas, paveikslus, asmeninius daiktus, senas knygas, kurias gabeno knygnešiai. Mokiniai galėjo padėti ant lapo savo parašą, pasirašydami plunksna, kurios plunksnakotį pagaminęs pats knygnešys.

Pamokų pabaigoje aplankėme ir Musninkų krašto knygnešio Juozo Kanclerio kapą, kur uždegėme atminimo žvakutę.

 

 

Popietė „Šventa duonelė ant mūsų stalo“ Musninkų filiale

Duona – laukas, duona – šeima,
Jau sužėlė lyg meilė žiemkenčių žaluma.
Duona – darbas, duona – darna,
Nuplasnojo lyg bangos rugio varpos branda.
Duona – džiaugsmas, duona – skalsa,
Jau ant stalo ją raikom, padėkokim malda.

Gražią vasario dienos popietę Musninkų filialo bibliotekininkė aplankė
Musninkų vaikų dienos centrą  „Aitvarai“,  kur buvo surengta popietė „Šventa duonelė ant mūsų stalo“, skirta Šv. Agotos arba Duonos dienai paminėti.
Bibliotekininkė mokiniams papasakojo apie Šv. Agotos dieną, duonos šventinimą bažnyčioje, apie tai,  kokią didelę reikšmę ir pagarbą mūsų protėviai jautė Duonai.
Vaikai pasiėmė po šventintos duonos gabalėlį, kad saugotų juos nuo ligų ir nesėkmių.
Kamilė, Viktorija, Gustas ir Visvaldas suvaidino ir nupasakojo duonos kelionę, pagal R. Bagdonaitės knygelę „Duonos pasakojimas“ . Vaikų centro vadovė Daiva
pasidalino patirtimi kaip užraugti ir iškepti skanią naminę duoną. Šviežiai keptą duonelę atsivežė į renginį.
Popietės metu minėme mįsles ir minkles, susijusias su duona, dalyviai traukė korteles su užrašytomis patarlių pradžiomis, kurias turėjo užbaigti. Na, o pirštams
pamankštinti, lenktyniavo, kas greičiau iš grūdų išrinks žirnius. Skaitovai ir patys sumaniausi bei aktyviausi gavo saldžių prizų.
Vėliau visi pasivaišinome skania namine duona, pyragu, uogiene bei arbata.

Literatūrinė-muzikinė popietė „Žodžiai sielai – jungia kartas ir širdis“

Lapkričio 23 dieną Musninkų bendruomenės „Spindulys“ namuose vyko literatūrinė-muzikinė popietė „Žodžiai sielai – jungia kartas ir širdis“,  kurią organizavo Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos  Musninkų ir Vileikiškių filialų bibliotekininkės Janė Rolienė ir Aldona Sakavickienė.

Renginyje dalyvavo Musninkų seniūnijos literatai. Savo sukurtas eiles skaitė senjorė Elytė Lekavičienė, autorinėmis  dainomis ir poezijos posmais pasidalino jaunieji Musninkų kūrėjai: Greta Paulauskaitė ir Tadas Imbrasas, paprastomis ir nuoširdžiomis eilėmis visus sužavėjo Jurgina Černiak.

Popietėje svečiavosi Širvintų atviro jaunimo centro  mobilaus darbo su jaunimu atstovė Živilė Jankauskaitė-Turkmen su savanoriais iš Turkijos ir Musninkų miestelio  jaunimu. Svečiai iš Turkijos Kerem, Refik ir Hazar skaitė savo kūrybos eiles turkų kalba.

Muzikinius kūrinius atliko Širvintų meno mokyklos, Musninkų skyriaus pianino mokytoja Marina Tkačenko, smuiko mokytoja Virginija Biržinskienė ir Širvintų meno mokyklos  Musninkų skyriaus 3 klasės mokinė Viltė Inčiūraitė. Skambią dainą dovanojo Simona Jančaitytė.

Popietės vedančiosios: Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos mokytoja Audronė Janušauskienė ir Vilniaus Simono Daukanto progimnazijos mokytoja Sonata Žilinskienė.

Renginio metu galima buvo pasigrožėti tautodailininkės Nijolės Didžiokienės tapybos darbų paroda „Ruduo nutapė mano sielą“.

Senjorų dienos internete 2023

Asociacija „Langas į ateitį“ jau penktą kartą organizuoja akciją „Senjorų dienos internete“. Šįkart senjorai kviečiami domėtis e.parašo teikiamomis galimybėmis, mokytis atpažinti melagienas, pasinaudoti dirbtinio intelekto teikiamomis galimybėmis bei tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, naudojantis naudingomis programėlėmis savo telefone.

Lapkričio 20–23 d. 11 val. kviečiame susiburti prie išmaniųjų įrenginių ir nuotoliu žiūrėti „Senjorų dienų internete 2023“ tiesiogines transliacijas.

Daugiau informacijos apie akciją ir „Senjorų dienos internete“ transliacijas rasite čia:

„Dingusių daiktų dirbtuvės“ su rašytoja ir iliustruotoja Indre Pliuškyte – Zalieckiene

Spalio 23 dienos rytą Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikai su mokytojomis Vida  Puziniene ir Rita Ališauskiene dalyvavo smagiose „Dingusių daiktų dirbtuvės“.

Užsiėmimą vedė knygų „Kapt kapt kapt“, „Kapt kapt kapt mieste“, „Kaip sutramdyti žvėryną?“ ir „Abėcėlė virtuvėje“ autorė ir iliustruotoja Indrė Pliuškytė – Zalieckienė.

Vaikai siautulingai įsitraukė į interaktyvų knygos „Kaip sutramdyti žvėryną?“ skaitymą bei piešimo dirbtuvėles. Mažieji dalyviai atidžiai klausėsi poetės skaitomų eilėraščių apie įvairius knygos personažus: arklį, dramblį, pelikaną, nykštukus, žirafą ir pagrindinį knygos herojų -krokodilą, kuris apsigyveno spintoje. Vaikai ne tik sukūrė savitus, išskirtinius krokodilus, bet ir smagiai repavo drauge su autore. Renginys vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vaikų poetės ir iliustruotojos Indrės Pliuškytės-Zalieckienės eilėraščiai pasižymi lengvai įsimenamu rimu ir vaikams aktualiomis temomis, o iliustracijos –  žaisme ir ryškiomis spalvomis. Knygoje „Kaip sutramdyti žvėryną“ netrūksta įvairių gyvenimiškų iššūkių ir nutikimų. Visas susitikimas praėjo labai smagiai, žaismingai. Nerūko neaprėpiamos vaikų vaizduotės ir neišsenkančio kūrybiškumo.

 

𝐒𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟐𝟒–𝟑𝟏 𝐝𝐢𝐞𝐧𝐨𝐦𝐢𝐬 vyks Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė! 

#MIRKTsavaitė #GlobalMILWeek
𝐒𝐩𝐚𝐥𝐢𝐨 𝟐𝟒–𝟑𝟏 𝐝𝐢𝐞𝐧𝐨𝐦𝐢𝐬 vyks Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė! 
Jūsų laukia gausybė renginių įvairiomis temomis sveikatos, informacijos, finansinio, naujienų ir kitoms raštingumo kompetencijoms ugdyti.
Ši savaitė yra puiki proga gilintis į medijų ir informacinio raštingumo klausimus bei didinti žinias šioje srityje!
Kiekvieną MIRKT savaitės dieną galėsite nuotoliu ugdyti savo kompetencijas 𝐯𝐢𝐫𝐭𝐮𝐚𝐥𝐢𝐮𝐨𝐬𝐞 𝐫𝐞𝐧𝐠𝐢𝐧𝐢𝐮𝐨𝐬𝐞, kurie bus transliuojami „Biblioteka visiems“ Youtube kanale: https://bit.ly/bibliotekavisiemsyoutube
Visi virtualūs renginiai prasidės 17:30 val.
Detali programa ir informacija štai čia:
https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/

Pasakojimo edukacija „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“

Širvintų r. Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos Bartkuškio skyriuje svečiavosi Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos  Molinukė  (Janina Vyšniauskienė) su edukacine programa „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“. Edukacinė programa parengta pagal to paties pavadinimo lietuvių liaudies pasaką. Pasakojimo edukacijoje dalyvavo Bartkuškio skyriaus grupės ugdytiniai su mokytojomis Jolanta Žandauskiene ir Danute Stungiene.

Molinukė supažindino vaikus su pasakomis, kurių yra visa galybė ir pačių įvairiausių. Vaikai įdėmiai klausėsi ir patys vardijo pasakas, kurias žino. Susipažinę su pasakomis mažieji dalyviai aktyviai įsitraukė į pasakojimo edukaciją. O buvo taip…

„Senų senovėje Lietuvos pakraštyje gyveno laiminga šeima. Deja, laimė truko neilgai…“, – taip prasideda lietuvių liaudies pasaka. Na ir kas sekė toliau?  Darželinukams buvo labai smalsu išgirsti visą sekamą pasaką.

„Pavirto broliai į paukščius, pasisodino sesę ant nugaros ir nuskraidino ją į girią. Pasodino ant aukščiausios girioje augančios pušies ir išskrido…“, – toliau pasaką tęsė Molinukė. Pasakojama istorija jau nuo pat pirmos minutės įtraukė darželinukus į siužeto vingius.

Visi  susikaupę klausėsi Molinukės pasakojimo, noriai atlikinėjo smagias užduotis. Vaikai ne tik įdėmiai klausėsi sekamos pasakos, bet ir patys aktyviai joje dalyvavo, padėdami pasakos herojams įveikti įvairias kliūtis. Labai gražiai skambėjo bambukiniai skudučiai, medinės lazdelės ir molinės švilpynės. Visa laimė, kad pasaka baigėsi laimingai.

Džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu su Molėtų rajono savivaldybės viešąja biblioteka. Renginys vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.