Jauniūnai

Jauniūnų filiale vyko renginys Laisvės gynėjų dienai paminėti

Jauniūnų bibliotekos languose sužibo mažos žvakučių liepsnelės, skirtos Sausio 13-osios pilietinei akcijai ,,Atmintis gyva, nes liudija“.

Širvintų kultūros centro Šiaulių filialo vedėjos Erikos Svirskienes skaidrėse bibliotekos lankytojai matė kraupius įvykius, kurie daugeliui mūsų į atmintį įstrigę kaip žiaurus išpuolis prieš beginklius žmones… Susirinkusios lankytojos – Ona Sosnovskienė, Stanislava Guobienė, Hendrika Bartaška- dalinosi tų dienų savo prisiminimais, kiek nerimo ir baimės išgyventa.

Šiandien esame vieningi ir mokame įvertinti istorinę praeitį, paliudyti, kad atmintis gyva, o mes laisvi ir pilietiškai iniciatyvūs.

Kiekvienas iš mūsų jaučiame pagarbą ir didžiulį dėkingumą Lietuvos laisvės gynėjams, kurie iškovojo mums tai, kas brangiausia – laisvę.

 

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

 

Smagios šlepečių mezgimo pamokos Jauniūnų filiale

Artėjant šv. Kalėdoms ir vis labiau įsibėgėjant dovanų pirkimo šėlsmui, puikia alternatyva gali tapti stabtelėjimas ir savo rankų darbo dovanos kūrimas. Artimasis, bičiulis, kolega ar draugas tikrai įvertins, kad dovanojate, ką turite brangiausia – savo laiką. O savo rankomis sukurti rankdarbiai užburia unikaliu jaukumu ir šiluma.

Šio troškimo įkvėpta, Jauniūnų filialo bibliotekininkė Danutė Jaglinska pirmąją kalendorinės žiemos dieną – gruodžio 1-ąją – pakvietė skaitytojas pasimokyti šlepečių mezgimo. Aktyvi bibliotekos lankytoja Stanislava Guobienė tokių šlepečių jau turi numezgusi dešimtis! Ji mielai sutiko ne tik atverti savo rankdarbių skrynią ir numegztas šlepetes eksponuoti bibliotekoje, bet ir pamokyti moteris šlepečių mezgimo subtilybių.

„Siūlai siūlai susivykit, siūlo galo nepalikit“ – megzdamos moterys atsiminė mokyklos žaidimą. O šiandien jos džiaugėsi, kad susirinkusios draugėn gali tapti kūrėjomis ir numegzti šiltą kojų apavą, kuris taps kalėdine dovana.

Dėkojame Stanislavai Guobienei už šlepečių mezgimo pamoką, o kiekvienai užsiėmimo dalyvei – už gerą nuotaiką, jaukius pokalbius ir moterišką bendrystę.

 

Kviečiame į parodą pasigrožėti šlepečių kūrėjos Stanislavos Guobienės darbais, kuriuose atsiskleidžia šiluma, kruopštumas bei gražūs spalvų deriniai.

 

 

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Jauniūnų filiale vyko adventinio vainiko pynimo edukacinė popietė

Lapkričio 29-ąją į Jauniūnų filialo biblioteką rinkosi skaitytojos, nešinos eglių ir pušų šakelėmis, žolynais, kankorėžiais bei įvairiausiomis dekoracijomis, skirtomis adventinio vainiko gamybai. Bibliotekininkė Danutė Jaglinska pakvietė skaitytojas į edukacinę popietę, kurioje jos susipažino su adventinio vainiko atsiradimo istorija ir papročiais bei pačios savo rankomis gamino adventinius vainikus.

Edukacinėje popietėje svečiavosi Maišiagalos tradicinių amatų centro renginių organizatorė Janina Voleišo, kuri ir vedė adventinio vainiko pynimo dirbtuves. Janina pasakojo, jog adventinis vainikas tai – neatsiejama kalėdinio laikotarpio puošmena. Pirmą kartą jis buvo uždegtas XIX a. Hamburgo uostamiestyje. Advento vainikas yra apskritimo formos. Apskritimas nuo senų laikų yra amžinumo ir vienybės ženklas. Kaip ir žiedas, taip ir vainikas yra ištikimybės ženklas. Dėl šios reikšmės Advento vainikas turi išlaikyti savo apskritimo formą ir netapti įprastomis džiovintų gėlių kompozicijomis. Vainikas yra ir karaliavimo bei pergalės ženklas. Vainike naudojamos keturios žvakės simbolizuoja keturias Advento savaites. Vienos po kitos žvakių uždegimas reiškia artėjimą prie Jėzaus gimimo, augančią šviesos pergalę prieš tamsą. Visada žaliuojančios eglės arba pušies šakos, kuriomis vainikas puošiamas, išreiškia viltį ir nesibaigiantį amžiną gyvenimą.

Papasakojusi apie Advento vainiko reikšmę bei papročius, Janina kartu su bibliotekos skaitytojomis ėmėsi vainiko pynimo. Kadangi paskutiniaisiais metais žmonija vis labiau stengiasi atsigręžti į natūralumą, ekologiją, tvarų vartojimą, sveiką gyvenseną bei aplinkos saugojimą, vainiko pynimui siekta panaudoti kuo daugiau natūralių, gamtoje rastų medžiagų: pušies, kadagio, tujos, eglės, kėnio šakeles, eglių ir pušų kankorėžius, įvairias uogytes, medžių žievę ir pagaliukus, giles, kaštonus ir pan.

Edukacinė popietė susirinkusioms skaitytojoms atnešė pačias geriausias emocijas, ore pakvipo artėjančių švenčių kvapas bei nuotaika, jauki aplinka nuteikė ramybei ir draugiškumui, o savo rankomis pagaminti vainikai džiugino akis bei širdis. Šiuo Advento laikotarpiu jie papuoš namus, suburs namiškius prie stalo ir primins pagrindines vertybes.

Dėkojame Vilniaus r. sav. Maišiagalos tradicinių amatų centro Houvalto dvare  renginių organizatorei Janinai Voleišo už adventinio vainiko pynimo vedimą ir visoms bibliotekos skaitytojoms už dalyvavimą.

    

                                                      Jauniūnų filialo vyr bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Jauniūnų filiale vyko renginys ,,Langas į gyvūnų pasaulį“

Spalio 7 d. Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Jauniūnų filialo bibliotekininkė pakvietė lankytojus ir skaitytojus į renginį bei parodą ,,Langas į gyvūnų pasaulį“, skirtus pasaulinei gyvūnų dienai paminėti. Bibliotekininkė pasveikino visus auginančius ir mylinčius gyvūnus.

Bibliotekoje susirinkę renginio dalyviai dalijosi auginamų gyvūnų istorijomis, prisimindami ne vieną smagų ar net komišką įvykį, nutikusį mylimiems augintiniams. Susirinkusieji su rūpesčiu svarstė, ką galėtų nuveikti gyvūnų gerovei. Diskutuojant išgryninta, kad mes visi galime prie to prisidėti: gerbti gyvūnus, pasirūpinti jų poreikiais, nebūti abejingais, kai matome netinkamai besielgiant su gyvūnais, informuoti atitinkamas institucijas,  paaukoti gyvūnų prieglaudai arba  joje savanoriauti. Šiais mažais, bet tikrai reikšmingais žingsniais, kiekvienas galime keisti visuomenės veidą bei auginti sąmoningumą.

Bibliotekoje taip pat surengta gyvūnų paroda, kurią pristatydama, bibliotekininkė papasakojo trumpas parodoje eksponuojamų gyvūnų bei jų šeimininkų istorijas. Apžiūrinėdami nuotraukas, lankytojai šypsojosi, kiti džiaugėsi matydami kai kurias savo augintinių nuotraukas, dar kiti smalsiai tyrinėjo gyvūnų vardus bei gerų emocijų vedini dalijosi vertingais gyvūnų auginimo patarimais.

Jaukus ir prasmingas renginys priminė, kad augintiniai – tai ištikimiausi mūsų draugai ir šeimos nariai, jiems būtinas kasdienis dėmesys bei rūpestis, jų poreikių išmanymas ir užtikrinimas. Kaip skelbia viena užsienio gyvūnų globos draugija savo šūkyje „A dog is for life, not just for Christmas“ (liet. „Šuo įsigyjamas visam gyvenimui, ne vien Kalėdoms“). Gera žinoti, kad žmonių dėmesys augintiniams tampa vis nuoširdesnis, stiprėja gyvūnų šeimininkų atsakomybės jausmas.

 

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Paroda „Arbata – kaip draugystė“

Maloniai kviečiame Jauniūnų filiale aplankyti parodą, kurioje eksponuojamos per vasarą kruopščiai surinktos ir išdžiovintos vaistažolės. Arbata per šimtmečius yra bendrystės, draugystės, šilumos, namų jaukumo simbolis, sveikatos šaltinis.

Atėję susipažinsite ir daugiau sužinosite apie mėtas, medetkas, liepžiedžius, raktažoles, vaistinį šalaviją, pelyną, raudonėlį, kvapųjį mairūną, čiobrelį, levandas, pušų pumpurus, vaistinę ramunę, raudonuosius dobilus ir melisą. Ekologiškoje aplinkoje surinktos, švariai ir tinkamai išdžiovintos, laikomos ir vartojamos vaistažolės yra puiki profilaktinė priemonė organizmo stiprinimui, o puodelis kvapnios vaistažolių arbatos pradžiugina kiekvieną bičiulį.

Paroda veiks ir lankytojų lauks iki spalio 31 d.

 

 

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Vytauto V. Landsbergio 60-mečio minėjimo renginys

„Kartais tos knygos ar jų tęsiniai buvo tartum neišnešioti vaikai,

todėl jas tekdavo dėti į inkubatorių ir dar palaikyti, pataisyti, pagerinti…“

Vytautas. V. Landsbergis

 

Gegužės 25-ąją daugybės vaikų mylimas rašytojas bei filmų režisierius Vytautas V. Landsbergis pasitiko 60-ies metų jubiliejų. Minint šį gražų rašytojo nueitą gyvenimo kelią, Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Jauniūnų filiale vyko renginys ir paroda.

Vytautas V. Landsbergis (g. 1962) – lietuvių rašytojas, bardas, kino režisierius, dramaturgas, visuomenės veikėjas, poetas. Jis buvo įvertintas ne vienu Lietuvos kultūros apdovanojimu. 2007 m. Baltijos valstybių teatrų festivalyje Panevėžyje Vytautas V. Landsbergis pripažintas geriausiu režisieriumi. Tais pačiais metais jam įteiktas Riterio kryžius „Už nuopelnus Lietuvai“, o 2009 m. tapo LR Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatu.

Vaikystėje norėjęs dirbti Kauno zoologijos sodo direktoriumi, Vytautas V. Landsbergis krimto kino režisūros mokslus Gruzijoje, o vėliau – pas Joną Meką (JAV). Jau tada atradęs potraukį poezijai (o ypač Marcelijui Martinaičiui), rašytojas ir toliau nepraranda kūrybinės energijos bei smalsumo, nenumaldomo gebėjimo stebėtis ir žavėtis viskuo, kas jį supa. Įvairialypėje jo literatūroje galima atrasti ir absurdo, ir humoro, ir dvasingumo. Pasak Vytauto V. Landsbergio „Lietuvoje mes esame pamiršę, kaip gera išsikalbėti, išsipasakoti, drauge išsidainuoti, taip pat ir pasidalinti savo liūdesiu, baime, nežinojimu, savo džiaugsmais, viltimi bei nuostaba“. Rašytojo knygos mėgstamos ir laukiamos net tik vaikų, nuotaikingi knygelių tekstai patinka ir suaugusiems. Rašytojas kelia realias problemas ir per personažų patirtį moko jas spręsti, o moralą ir apmąstymus palieka mažam ir dideliam skaitytojui.

Renginio metu susipažinta su visų jau pamėgtais Vytauto V. Landsbergio kūriniais: „Obuolių pasakos“, „Pelytė Zita“, „Arklio Dominyko meilė“, „Erelio sakmė“, „Rudnosiuko istorijos“ ir daugeliu kitų šmaikščių, pamokančių, įdomių istorijų vaikams. Susirinkę vaikai garsiai skaitė pasakas vieni kitiems, kartu su personažais juokėsi, pasidalindami dialogais. Vėliau vaikai buvo pakviesti kurti ir dekoruoti pačių sukurtus obuoliukus. Darbas virte virė: miklūs maži piršteliai greitai ir kūrybingai dekoravo obuoliukus, kurie vieningai „sugulė“ į bendrą piešinį – ant medžio šakos. Vaikai taip pat kūrė knygų skirtukus. Žaismingi ir smagūs, Vytauto V. Landsbergio kūrybos įkvėpti ir pačių vaikų padaryti knygų skirtukai – didelis džiaugsmas vaikui ir graži dovana draugui.

Besibaigiant renginiui ir džiaugiantis žaisminga bei jautria rašytojo kūryba, vaikai linkėjo rašytojui sukurti dar daug pasakų, kurios nuskraidintų į neregėtus kraštus, o pasakų personažai taptų geriausiais draugais.

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Sugrįžta pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Vasarą nepamiršti knygos ir skaitymo ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija iššūkyje dalyvauti kviečia įvairaus amžiaus skaitytojus. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, vienodai azartiškai knygas skaito ir moksleiviai, ir jų tėvai, ir senjorai. „Įkvėpk knygų magijos!”, – ragina „Vasara su knyga“ organizatorės apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, savivaldybių viešosios bibliotekos, prie kurių šiemet prisijungė iniciatyvos ambasadorė Jurga Šeduikytė.

„Kai prieš gerą dešimtmetį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių skaitymo iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas – žiemą ar vasarą. Tyliai baltai pavydėdama naujų įspūdžių bangos rekomenduoju į šiltą šios vasaros kelionę pasiimti knygą (o dar geriau – ne vieną) ir leisti jai nuspalvinti, o gal net pakeisti gyvenimą“, – sako dainininkė, muzikos kūrėja, o dabar – jau trijų knygų autorė Jurga Šeduikytė.

Dalyvauti gali ir skaitantys kitais formatais

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvauti kviečiami ir skaitytojai, turintys regos negalią, autizmo spektro sutrikimų, disleksiją ar panašių sunkumų, dėl kurių jie negali skaityti spausdinto teksto.

„Mums atrodo, kad nori skaityti – imi ir skaitai. Tačiau viskas nėra taip paprasta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Nei knygynai, nei bibliotekos jiems padėti dažniausiai negali. Kitaip skaitantiems reikalinga kitokia – prieinamo skaitmeninio formato – knyga. Virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt) saugoma daugiau nei 14 000 pavadinimų leidinių tiems, kas negali skaityti įprastai. Pakvieskime savo artimąjį, draugą, tėtį ar mamą praverti virtualios bibliotekos ELVIS duris, kad įkvėpti knygų magijos galėtų visi. Juk garsinės knygos pasakojama istorija – ne mažiau magiška.“

Penkios knygos per vasarą

Dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje paprasta: užsiregistruokite svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitę knygas, suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, prašykite bibliotekininko pagalbos. Šių metų užduotys yra šios:

  • Perskaityk knygą apie žmogaus ryšį su gyvūnu (-ais);
  • Perskaityk Baltijos šalių autoriaus knygą;
  • Perskaityk biografinę knygą;
  • Perskaityk knygą, kurios pavadinimas – vienas žodis;
  • Perskaityk šeimos nario vaikystėje mėgtą knygą.

Akcijos draugų ir rėmėjų kasmet vis daugiau

Visų įveikusiųjų vasaros knygų iššūkį laukia staigmenos, o didžiuosius prizus įsteigė pagrindinė akcijos rėmėja – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“.  Ji pasirūpino, kad net 47 burtų keliu atrinkti iššūkį įveikę dalyviai laimėtų išmanius ir inovatyvius prizus – planšetę, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes ir kt.

Audioteka.lt dalinsis rekomendacijomis, dovanos audioknygų, o su kodu VASARASUKNYGA  visą birželio mėnesį – 20% nuolaidą visoms audioknygoms. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

„Vasara su knyga“ – septintus metus apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, Lietuvos aklųjų bibliotekos su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija organizuojama skaitymo skatinimo akcija. Organizatoriai džiaugiasi augančiu jos populiarumu – vien pernai perskaitytos 105 867 knygos, skaitymo iššūkį įveikė per 17 000 žmonių.

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“.

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“, „Pažymėtas.lt“.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – www.vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos informacija

Motinos dienos minėjimas Jauniūnų filiale

Atsimenu Tavąsias pasakas, Mamyte,
Tą Tavo širdį mylinčią ir gerą,
Kadais aš Tau žadėjau gražią pilį pastatyti
Ir šventėms dovanoti karalaitės dvarą.

[…]

V. Mačernis „Pasikalbėjimas su mama“

Kai pamažu baigia nužydėti žibuoklės, o iš tolimų kraštų sugrįžę giesmininkai medžių šakose užgieda bundančio pavasario melodijas, žinome – artėja Mamos diena… Renginio organizatorė vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska eilėmis pasveikino visus, atėjusius į Motinos dienos minėjimą. Renginio dalyvės atsinešė mamos nuotraukas ir dalinosi savo prisiminimais, kaip mamos jas augino, mylėjo, ugdė, rodė gyvenimo pavyzdį. Moterys dalinosi įsimintiniausiais įvykiais ir brangiausiomis akimirkomis. Kiekviena išsakė ir pasidalino nuoširdžiais dėkingumo žodžiais už pasišventimą motinystei, kuris vertas didžiausios pagarbos, už didelį atsakomybės jausmą, kantrybę ir meilę, auginant mažuosius, už šiltą žvilgsnį, kuris daugybę kartų paskatino žengti pirmyn, siekti daugiau. Dabar pačios, būdamos mamos, stengiasi gerumu šildyti savo vaikus, branginti laiką, praleistą su vaikais, ir kaskart prisiminti savo pačių mamas, kurių brangus atminimas iki šiol gyvas. Tegul švenčiant Motinos dieną gražiausi žodžiai ir prasmingiausi darbai būna skirti mūsų mamoms! Tegul visa ta begalinė meilė, kurią gavome iš savo mamų, toliau kuria gėrį pasaulyje.

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska
 

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

,,Pralaimėjimai- kelias į pergales“: Algimantui Čekuoliui – 90

I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Jauniūnų filiale  nuo lapkričio 10 d. vyksta knygų ir spaudinių paroda ,,Pralaimėjimai – kelias į pergales“, skirta rašytojo, žurnalisto, politiko, televizijos laidų vedėjo Algimanto Čekuolio 90-osioms gimimo metinėms paminėti.

Kviečiame lankytojus susipažinti su mūsų kraštiečio Algimanto Čekuolio knygomis ir nuotraukomis iš rašytojo gyvenimo.  Paroda Jūsų lauks  iki lapkričio 31 d.
Maloniai kviečiame.

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska.