Zibalai

Vaikų knygos pristatymas su lėle

Birželio 28 d. Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė kartu su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos ugdytiniais ir auklėtoja Laima Čigiene, Zibalų seniūnijos kiemelyje populiarino vaikų knygos garsinį skaitymą. Sudominti vaikus nėra lengva,  bet reikia stengtis kūrybiškai įtraukti juos į knygų pasaulį.

Knyga Jesseco Martinello, Gregoire Mabire „Net monstrai tvarkosi!“ buvo pristatyta teatralizuotai kartu su lėle. Knygos pristatymo metu vaikai smalsiai sekė kiekvieną lėlės – monstriuko vardu Fulberas judesį, kuris slankioja tamsoje ir susirenka visus išmėtytus daiktus. Makt! Ir praryja. Todėl reikia susitvarkyti savo žaisliukus, kad jie nepatektų į monstro pilvą…..

Autorė Jessica Martinelloir iliustruotojas Gregoireas Mabireas – puikus duetas. Abu domisi tais pačiais dalykais (knygomis, muzika, kinu), abu mėgsta piešti, abu turi puikų humoro jausmą, kurį perkelia į kūrybą.

Tai nebe pirmas šio kūrėjų dueto bendras darbas. Lietuvos skaitytojų pamėgta knygelė „Net monstrai tvarkosi“ yra bestselerio „Net monstrai valosi dantis“ tęsinys.

Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Sugrįžta pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Vasarą nepamiršti knygos ir skaitymo ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija iššūkyje dalyvauti kviečia įvairaus amžiaus skaitytojus. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, vienodai azartiškai knygas skaito ir moksleiviai, ir jų tėvai, ir senjorai. „Įkvėpk knygų magijos!”, – ragina „Vasara su knyga“ organizatorės apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, savivaldybių viešosios bibliotekos, prie kurių šiemet prisijungė iniciatyvos ambasadorė Jurga Šeduikytė.

„Kai prieš gerą dešimtmetį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių skaitymo iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas – žiemą ar vasarą. Tyliai baltai pavydėdama naujų įspūdžių bangos rekomenduoju į šiltą šios vasaros kelionę pasiimti knygą (o dar geriau – ne vieną) ir leisti jai nuspalvinti, o gal net pakeisti gyvenimą“, – sako dainininkė, muzikos kūrėja, o dabar – jau trijų knygų autorė Jurga Šeduikytė.

Dalyvauti gali ir skaitantys kitais formatais

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvauti kviečiami ir skaitytojai, turintys regos negalią, autizmo spektro sutrikimų, disleksiją ar panašių sunkumų, dėl kurių jie negali skaityti spausdinto teksto.

„Mums atrodo, kad nori skaityti – imi ir skaitai. Tačiau viskas nėra taip paprasta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Nei knygynai, nei bibliotekos jiems padėti dažniausiai negali. Kitaip skaitantiems reikalinga kitokia – prieinamo skaitmeninio formato – knyga. Virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt) saugoma daugiau nei 14 000 pavadinimų leidinių tiems, kas negali skaityti įprastai. Pakvieskime savo artimąjį, draugą, tėtį ar mamą praverti virtualios bibliotekos ELVIS duris, kad įkvėpti knygų magijos galėtų visi. Juk garsinės knygos pasakojama istorija – ne mažiau magiška.“

Penkios knygos per vasarą

Dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje paprasta: užsiregistruokite svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitę knygas, suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, prašykite bibliotekininko pagalbos. Šių metų užduotys yra šios:

  • Perskaityk knygą apie žmogaus ryšį su gyvūnu (-ais);
  • Perskaityk Baltijos šalių autoriaus knygą;
  • Perskaityk biografinę knygą;
  • Perskaityk knygą, kurios pavadinimas – vienas žodis;
  • Perskaityk šeimos nario vaikystėje mėgtą knygą.

Akcijos draugų ir rėmėjų kasmet vis daugiau

Visų įveikusiųjų vasaros knygų iššūkį laukia staigmenos, o didžiuosius prizus įsteigė pagrindinė akcijos rėmėja – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“.  Ji pasirūpino, kad net 47 burtų keliu atrinkti iššūkį įveikę dalyviai laimėtų išmanius ir inovatyvius prizus – planšetę, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes ir kt.

Audioteka.lt dalinsis rekomendacijomis, dovanos audioknygų, o su kodu VASARASUKNYGA  visą birželio mėnesį – 20% nuolaidą visoms audioknygoms. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

„Vasara su knyga“ – septintus metus apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, Lietuvos aklųjų bibliotekos su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija organizuojama skaitymo skatinimo akcija. Organizatoriai džiaugiasi augančiu jos populiarumu – vien pernai perskaitytos 105 867 knygos, skaitymo iššūkį įveikė per 17 000 žmonių.

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“.

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“, „Pažymėtas.lt“.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – www.vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos informacija

Būk sveika, vasarėle!

Birželio 1-ąja, minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialas, bendradarbiaudamas kartu su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytiniais, darbuotojais, Širvintų kultūros centro Anciūnų filialu, surengė šventę vaikams „Būk sveika, vasarėle!“ pagal lietuvių liaudies pasaką „Raiboji vištelė ir kviečio grūdelis“.

Šventė vyko Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus kiemelyje. Šioje pasakoje pasakojama apie gražią vištų šeimyną- Viščiukus (darželio ugdytiniai), Vištą (Laima Čigienė), Gaidelį (Rita Makauskienė), kurie rado kviečio grūdelį. Pasiūlė Katinui (Edita Palinauskaitė), Antytei (Inesa Zarubaitė), Paršeliui (Aida Kisielienė) padėti pasodinti grūdą, tačiau jie apsimetė turintys kitų reikalų. Kai kviečio grūdelį reikėdavo palaistyti ar išrankioti piktžoles, nei katinas, nei paršelis, nei antytė to nedarė. Esą turėjo svarbesnių reikalų. Taip viskas ir vyko iki to momento, kai graži, darbšti vištų šeimyna iš užauginto grūdo iškepė pyragą, tada ir katinas, ir paršelis, ir antytė norėjo jo paragauti. Tačiau vištų šeimyna jiems to daryti neleido, nes prie kviečio išauginimo jie visiškai neprisidėjo. – Baltarankiai, tinginiai tegu laižosi skaniai. Baltarankių, tinginių – niekada nevaišinu, – taip šventės pabaigoje skandavo vištų šeimyna.

Šioje pamokančioje pasakoje, kuri yra iliustruota lietuvių – anglų kalbomis, atskleidžiamos išminties, darbštumo, pagarbos kitiems vertybės.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Zibalų bibliotekoje – pasakaitė apie vilką ir ožiukus

Širvintų rajono savivaldybės  Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo bibliotekoje kartu su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytinais įsitikinome, kad mažiesiems skaitytojams ne tik įdomu vartyti knygeles ryškiais viršeliais, kuriose daug spalvotų iliustracijų, klausytis garsiai skaitomos pasakos,  bet ir improvizuoti vaidinimus pagal pasakaitę.

Gegužės 12 d. vaikučiai ne tik klausėsi garsiai skaitomos brolių Grimų pasakos „Vilkas ir septyni ožiukai“, bet mokėsi vaidinti, improvizavo kartu su suaugusiais. Pasakaitė leido mažiesiems kūrėjams jaustis ramiai, laisvai. Net ir suaugusieji čia – kaip vaikai, juk visi mes ateiname iš vaikystės, kupinos gražių prisiminimų. Kiekvienam gera nors mintimis sugrįžti į prasmingai praleistas gyvenimo akimirkas ir paklaidžioti kūrybinių sumanymų labirintais. Vaikai, improvizuodami pasaką, mokosi bendrauti, geriau pažinti save, draugus, įsiklausyti į kitų nuomonę, jaučia džiaugsmą, pasitikėjimą savo jėgomis. Tad skaitykime, žaiskime ir vaidinkime kuo dažniau, juk tai padeda ugdyti kalbą, drąsą, kūrybingumą, moko bendrauti šiltai ir nuotaikingai.

 Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė R. Makauskienė

Nuotykiai su Bite, paslaptys ir pažinimo džiaugsmas Anciūnuose

 

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filiale vyko smagus susitikimas su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytiniais ir Lietuvoje labai paplitusiu vabzdžiu bite.

Susitikimo metu rankose atsirado geriausia mokslinė, bet kartu ir subtili, graži, vaikiškai miela knyga vaikams „Bitės“ (dailininkas Piotr Socha). Knyga ne tik sužavėjo kiekvieną vaiką, bet ir suteikė enciklopedinių žinių. Pasiklausę vyr. bibliotekininkės Ritos Makauskienės skaitomos knygelės, vaikai sužinojo apie magišką bičių karalystę. Iš arti patyrinėjo, kokia bičių sandara, susipažino su jų namais ir įpročiais. Įsitikino, kad bitės iš tikrųjų žemėje atsirado anksčiau už dinozaurus, sužinojo, kokių skirtingų skonių gali būti medus, visi kartu pašoko bitučių šokį.

Teatralizuotai pristatyta antroji Mykolo Sluckio knygelė „Skrido bitė vakarienės“(iliustravo Sofija Vainaitienė). Bitė (Laima Čigienė), Meškutis (Aida Kisielienė), Kirminas (Olga Audėjienė) ir visi darželio ugdytiniai turėjo galimybę suvaidinti nuotykius, kurie ištiko bitę, kai skrido iš pievų namolio saulei nusileidus. Anciūnų kaimo bitininkas Ernestas Ruseckas maloniai supažindino ne tik su bitininko darbu, papasakojo apie bitučių gyvenimą, jų gyvenimo subtilybes, bet ir įspėjo, kad su bitutėmis reikia elgtis atsargiai, nes jos ne tik gera daro – neša medų, rūpinasi augalais, tačiau gali įgelti.

                      Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Jurgai Ivanauskaitei atminti: spaudinių paroda „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“

Pirmasis pasveikinimas –
Saulė…
Antrasis – žydinti medetka.
Lapkričio viduryje –
Ar ne stebuklas?“

Jurga Ivanauskaitė. „Gimtadienis“

Minint rašytojos, lietuvių dramaturgės, prozininkės, eseistės bei poetės, dailininkės, keliautojos, Nacionalinės premijos laureatės Jurgos Ivanauskaitės gimimo metines, kuriai šiemet būtų sukakę 60 metų, lapkričio 18 d. Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė popietė „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“, skirta kūrėjai atminti.

Jurga Ivanauskaitė (1961- 2007) – išleido septynis romanus, pasakų vaikams, kelionių trilogiją apie Himalajus, eseistikos ir publicistikos rinkinį, pokalbių knygą, du eilėraščių rinkinius. Ji rašyti pradėjo anksti – dar mokykloje. O 1985-aisiais, baigus grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, mokslų baigimą pažymėjo ir kitas ypatingas pasiekimas: novelių rinkinio „Pakalnučių metai“ pirmoji laida. „Taigi, kaip duris mes vadiname „įėjimu“ iš lauko ir „išėjimu“ iš vidaus, lygiai toks gyvenimo ir mirties santykis“, – savo debiutiniame novelių rinkinyje rašė Jurga. Po trejų metų, kai ją priėmė į Lietuvos rašytojų sąjungą, ji išleido dar vieną knygą – savo pirmąjį romaną „Mėnulio vaikai“, o 1989-aisiais novelių ir apsakymų rinkinį „Kaip užsiauginti baimę“. Jurga Ivanauskaitė rašė ne tik suaugusiesiems, jos knygos, mėgstamos tiek paauglių, tiek vyresnių skaitytojų, tačiau autorė kūrė ir vaikams. Pačios iliustruota „Stebuklinga spanguolė“ buvo išleista 1991-aisiais. Dar vieną pasaką Jurga parašė ir iliustravo 2004-aisiais, mažiesiems skaitytojams pristatydama marsiečio laimės paieškas knygelėje „Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo“.  1993-aisiais pasirodęs romanas „Ragana ir lietus“ šokiravo visą Lietuvą. Jurga Ivanauskaitė – išskirtinė asmenybė, kuri buvo be galo reikli sau, daug tyrinėjo gyvenimo ir mirties santykį, domėjosi Tolimųjų Rytų religija bei kultūra, daug keliavo ir kaip rašytoja pasižymėjo atvira  bei drąsia jausmų raiška. „Niekas taip neatpalaiduoja ir neišlaisvina žmogaus kaip kelionė, išsiveržimas iš senos aplinkos ir naujų vietų magija“, – teigė J.Ivanauskaitė, rašydama apie savo įdomius kelionių potyrius.

Jurga Ivanauskaitė iki šiol yra viena skaitomiausių ir įdomiausių mūsų rašytojų. Jos knygos „Mėnulio vaikai“, „Pakalnučių metai“, „Raganų lietus“, „Placebas“, „Sapnų nublokšti“, „Viršvalandžiai“, kuri išleista po mirties, atskleidžia visiškai naują kartą. „Kūryba, kaip ir meilė arba tikėjimas, man yra viena iš pačių intymiausių temų. Visos šios trys sritys neturi jokių apibrėžtų taisyklių, todėl ir kūryboje, ir meilėje, ir tikėjime žmogus visada lieka savotišku naujoku“,  – sakė rašytoja.  Įdomus, kūrybiškas, šviesus, vingiuotas, dygliuotas, sunkus, netgi juodas – toks tas Jurgos gyvenimo kelias, kuriuo ji ėjo atvira širdimi. Jei kuo žavėjosi ar mylėjo – tai iš visos širdies, jei kūrė – nesustodama, nenuilsdama.

 Ji užėmė savo vietą lietuvių literatūros istorijoje, skaitytojų širdyse ir jų atmintyje. Jurgos Ivanauskaitės vardo premija įsteigta ir teikiama nuo 2008 metų. Nuo 2020 m. premiją steigia ir teikia leidykla „Tyto alba“. Renginio metu skaitytojai žiūrėjo filmą apie Jurgą sukurtą režisierės Agnės Marcinkevičiūtės „Šokis dykumoje“, o kartu su visais iš nuotraukos šypsojosi pati rašytoja.

Bibliotekoje eksponuojama Jurgos Ivanauskaitės literatūrinė paroda „Prisiminkime Jurgą Ivanauskaitę“, skirta 60 -osioms gimimo metinėms ir rašytojos kūrybai prisiminti.

                                                                                      Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“

Lapkričio 12 d. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriuje vyko smagi vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“. Skyriaus darželinukai kartu su auklėtoja Laima Čigiene ir padėjėja Aida Kisieliene išmėgino savo gebėjimus vilnos vėlime. Užsiėmimą vedė Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė.

Vilnos vėlimas atrastas jau seniai, tačiau iki šių dienų vėlimo technika nėra užmiršta. Vilna išgaunama perdirbant avių, ar kitų vilną auginančių gyvulių „plaukus“. Nuo akmens amžių iki šių dienų buvo ji yra vertinama kaip vienas geriausių, natūraliausių audinių.

Užsiėmimo metu išbandėme tradicinį (šlapiąjį) vilnos vėlimą su vandeniu ir muilu. Savo rankučių ir pirštukų pagalba  pasigaminome originalų, nuostabų žaisliuką – kamuoliuką. Patyrėme tai, kas dar nepatirta, išmėginome savo gebėjimus, pajutome vilnos vėlimosi galimybes, atradome save kūrybos procese.

Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

 

   ,,Eilėraščiai mane suranda“

Spalio 18 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė valandėlė „Eilėraščiai mane suranda“, skirta poetės, dramaturgės, vertėjos, dainų tekstų autorės, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Ramutės Skučaitės 90-ųjų  gimimo metinių paminėjimui.

Poetė daug rašė, vertė iš prancūzų, rusų bei vokiečių kalbų, tačiau visada dėmesio akiratyje išliko poezija vaikams – didelę jos kūrybos dalį sudaro būtent eilės vaikams: „Žvangučiai“, „Laikrodis be gegutės“, „Lopšinė ešeriukui“, „Kiškių troleibusai“, „Laiškas sekmadieniui“ ir kt.

R. Skučaitė įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija „už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą“.

„Kūryba – rimtas protinis darbas, o eilėraštis sielos raktas“ – yra sakiusi poetė. Ji teigė, kad svarbiausia jos kūryboje eilėraščiai vaikams. Poetė jaučiasi laiminga rašydama jiems. Tuo įsitikino ir susidomėję R. Skučaitės kūrybos klausėsi  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų darželio auklėtiniai, auklėtoja Laima Čigienė, padėjėja Aida Kisielienė.  Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė vaikams skaitė poetės sukurtus eilėraščius „Mamytė mylima“, „Močiutė“, visi kartu kūrė pasaką, žaidė, dainavo. Tokie susitikimai su mažaisiais skatina meilę knygai, kūrybiniams ieškojimams.

Bibliotekoje surengta literatūrinė paroda „Esu laiminga, kad rašau vaikams“.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos  Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Ekskursija į Zibalų bibliotekos knygų pasaulį

Gegužės 26-ąją Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo darbuotoja pakvietė Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų pagrindinio ugdymo skyriaus ugdytinius susipažinti su knygomis. Į knygelių namus, į stebuklingą pasakų pasaulį vaikučius atlydėjo auklėtoja Laima Čigienė, mokytoja Jurgita Stankevičienė, skyriaus darbuotojos – Alvyda Krapienė ir Vitalija Narkevičienė. Vaikams buvo parodytos spalvingiausiai iliustruotos knygelės apie kiškius. Mažieji skaitytojai susidomėję vartė puslapius, pasakojo savo istorijas bei nuotykius. Aptarėme,  kokias pasakas jie žino, ką yra girdėję apie kiškius.

Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė paskaitė Prano Mašioto knygelę „Kiškis Drąsuolis“. Šis, patiems mažiausiems skirtas kūrinėlis pasakoja apie kiškį, kuris nusprendė nieko nebebijoti.

Supažindinant vaiką su knyga, po truputį atsiranda susidomėjimas skaitymu ir knygoje papasakotomis istorijomis. Tikimės, kad ir šios dienos mažieji lankytojai pamils knygeles ir taps nuolatiniais bibliotekos skaitytojais.

Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė