Zibalai

Zibalų bibliotekoje – pasakaitė apie vilką ir ožiukus

Širvintų rajono savivaldybės  Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo bibliotekoje kartu su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytinais įsitikinome, kad mažiesiems skaitytojams ne tik įdomu vartyti knygeles ryškiais viršeliais, kuriose daug spalvotų iliustracijų, klausytis garsiai skaitomos pasakos,  bet ir improvizuoti vaidinimus pagal pasakaitę.

Gegužės 12 d. vaikučiai ne tik klausėsi garsiai skaitomos brolių Grimų pasakos „Vilkas ir septyni ožiukai“, bet mokėsi vaidinti, improvizavo kartu su suaugusiais. Pasakaitė leido mažiesiems kūrėjams jaustis ramiai, laisvai. Net ir suaugusieji čia – kaip vaikai, juk visi mes ateiname iš vaikystės, kupinos gražių prisiminimų. Kiekvienam gera nors mintimis sugrįžti į prasmingai praleistas gyvenimo akimirkas ir paklaidžioti kūrybinių sumanymų labirintais. Vaikai, improvizuodami pasaką, mokosi bendrauti, geriau pažinti save, draugus, įsiklausyti į kitų nuomonę, jaučia džiaugsmą, pasitikėjimą savo jėgomis. Tad skaitykime, žaiskime ir vaidinkime kuo dažniau, juk tai padeda ugdyti kalbą, drąsą, kūrybingumą, moko bendrauti šiltai ir nuotaikingai.

 Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė R. Makauskienė

Nuotykiai su Bite, paslaptys ir pažinimo džiaugsmas Anciūnuose

 

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filiale vyko smagus susitikimas su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytiniais ir Lietuvoje labai paplitusiu vabzdžiu bite.

Susitikimo metu rankose atsirado geriausia mokslinė, bet kartu ir subtili, graži, vaikiškai miela knyga vaikams „Bitės“ (dailininkas Piotr Socha). Knyga ne tik sužavėjo kiekvieną vaiką, bet ir suteikė enciklopedinių žinių. Pasiklausę vyr. bibliotekininkės Ritos Makauskienės skaitomos knygelės, vaikai sužinojo apie magišką bičių karalystę. Iš arti patyrinėjo, kokia bičių sandara, susipažino su jų namais ir įpročiais. Įsitikino, kad bitės iš tikrųjų žemėje atsirado anksčiau už dinozaurus, sužinojo, kokių skirtingų skonių gali būti medus, visi kartu pašoko bitučių šokį.

Teatralizuotai pristatyta antroji Mykolo Sluckio knygelė „Skrido bitė vakarienės“(iliustravo Sofija Vainaitienė). Bitė (Laima Čigienė), Meškutis (Aida Kisielienė), Kirminas (Olga Audėjienė) ir visi darželio ugdytiniai turėjo galimybę suvaidinti nuotykius, kurie ištiko bitę, kai skrido iš pievų namolio saulei nusileidus. Anciūnų kaimo bitininkas Ernestas Ruseckas maloniai supažindino ne tik su bitininko darbu, papasakojo apie bitučių gyvenimą, jų gyvenimo subtilybes, bet ir įspėjo, kad su bitutėmis reikia elgtis atsargiai, nes jos ne tik gera daro – neša medų, rūpinasi augalais, tačiau gali įgelti.

                      Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Jurgai Ivanauskaitei atminti: spaudinių paroda „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“

Pirmasis pasveikinimas –
Saulė…
Antrasis – žydinti medetka.
Lapkričio viduryje –
Ar ne stebuklas?“

Jurga Ivanauskaitė. „Gimtadienis“

Minint rašytojos, lietuvių dramaturgės, prozininkės, eseistės bei poetės, dailininkės, keliautojos, Nacionalinės premijos laureatės Jurgos Ivanauskaitės gimimo metines, kuriai šiemet būtų sukakę 60 metų, lapkričio 18 d. Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė popietė „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“, skirta kūrėjai atminti.

Jurga Ivanauskaitė (1961- 2007) – išleido septynis romanus, pasakų vaikams, kelionių trilogiją apie Himalajus, eseistikos ir publicistikos rinkinį, pokalbių knygą, du eilėraščių rinkinius. Ji rašyti pradėjo anksti – dar mokykloje. O 1985-aisiais, baigus grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, mokslų baigimą pažymėjo ir kitas ypatingas pasiekimas: novelių rinkinio „Pakalnučių metai“ pirmoji laida. „Taigi, kaip duris mes vadiname „įėjimu“ iš lauko ir „išėjimu“ iš vidaus, lygiai toks gyvenimo ir mirties santykis“, – savo debiutiniame novelių rinkinyje rašė Jurga. Po trejų metų, kai ją priėmė į Lietuvos rašytojų sąjungą, ji išleido dar vieną knygą – savo pirmąjį romaną „Mėnulio vaikai“, o 1989-aisiais novelių ir apsakymų rinkinį „Kaip užsiauginti baimę“. Jurga Ivanauskaitė rašė ne tik suaugusiesiems, jos knygos, mėgstamos tiek paauglių, tiek vyresnių skaitytojų, tačiau autorė kūrė ir vaikams. Pačios iliustruota „Stebuklinga spanguolė“ buvo išleista 1991-aisiais. Dar vieną pasaką Jurga parašė ir iliustravo 2004-aisiais, mažiesiems skaitytojams pristatydama marsiečio laimės paieškas knygelėje „Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo“.  1993-aisiais pasirodęs romanas „Ragana ir lietus“ šokiravo visą Lietuvą. Jurga Ivanauskaitė – išskirtinė asmenybė, kuri buvo be galo reikli sau, daug tyrinėjo gyvenimo ir mirties santykį, domėjosi Tolimųjų Rytų religija bei kultūra, daug keliavo ir kaip rašytoja pasižymėjo atvira  bei drąsia jausmų raiška. „Niekas taip neatpalaiduoja ir neišlaisvina žmogaus kaip kelionė, išsiveržimas iš senos aplinkos ir naujų vietų magija“, – teigė J.Ivanauskaitė, rašydama apie savo įdomius kelionių potyrius.

Jurga Ivanauskaitė iki šiol yra viena skaitomiausių ir įdomiausių mūsų rašytojų. Jos knygos „Mėnulio vaikai“, „Pakalnučių metai“, „Raganų lietus“, „Placebas“, „Sapnų nublokšti“, „Viršvalandžiai“, kuri išleista po mirties, atskleidžia visiškai naują kartą. „Kūryba, kaip ir meilė arba tikėjimas, man yra viena iš pačių intymiausių temų. Visos šios trys sritys neturi jokių apibrėžtų taisyklių, todėl ir kūryboje, ir meilėje, ir tikėjime žmogus visada lieka savotišku naujoku“,  – sakė rašytoja.  Įdomus, kūrybiškas, šviesus, vingiuotas, dygliuotas, sunkus, netgi juodas – toks tas Jurgos gyvenimo kelias, kuriuo ji ėjo atvira širdimi. Jei kuo žavėjosi ar mylėjo – tai iš visos širdies, jei kūrė – nesustodama, nenuilsdama.

 Ji užėmė savo vietą lietuvių literatūros istorijoje, skaitytojų širdyse ir jų atmintyje. Jurgos Ivanauskaitės vardo premija įsteigta ir teikiama nuo 2008 metų. Nuo 2020 m. premiją steigia ir teikia leidykla „Tyto alba“. Renginio metu skaitytojai žiūrėjo filmą apie Jurgą sukurtą režisierės Agnės Marcinkevičiūtės „Šokis dykumoje“, o kartu su visais iš nuotraukos šypsojosi pati rašytoja.

Bibliotekoje eksponuojama Jurgos Ivanauskaitės literatūrinė paroda „Prisiminkime Jurgą Ivanauskaitę“, skirta 60 -osioms gimimo metinėms ir rašytojos kūrybai prisiminti.

                                                                                      Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“

Lapkričio 12 d. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriuje vyko smagi vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“. Skyriaus darželinukai kartu su auklėtoja Laima Čigiene ir padėjėja Aida Kisieliene išmėgino savo gebėjimus vilnos vėlime. Užsiėmimą vedė Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė.

Vilnos vėlimas atrastas jau seniai, tačiau iki šių dienų vėlimo technika nėra užmiršta. Vilna išgaunama perdirbant avių, ar kitų vilną auginančių gyvulių „plaukus“. Nuo akmens amžių iki šių dienų buvo ji yra vertinama kaip vienas geriausių, natūraliausių audinių.

Užsiėmimo metu išbandėme tradicinį (šlapiąjį) vilnos vėlimą su vandeniu ir muilu. Savo rankučių ir pirštukų pagalba  pasigaminome originalų, nuostabų žaisliuką – kamuoliuką. Patyrėme tai, kas dar nepatirta, išmėginome savo gebėjimus, pajutome vilnos vėlimosi galimybes, atradome save kūrybos procese.

Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

 

   ,,Eilėraščiai mane suranda“

Spalio 18 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė valandėlė „Eilėraščiai mane suranda“, skirta poetės, dramaturgės, vertėjos, dainų tekstų autorės, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Ramutės Skučaitės 90-ųjų  gimimo metinių paminėjimui.

Poetė daug rašė, vertė iš prancūzų, rusų bei vokiečių kalbų, tačiau visada dėmesio akiratyje išliko poezija vaikams – didelę jos kūrybos dalį sudaro būtent eilės vaikams: „Žvangučiai“, „Laikrodis be gegutės“, „Lopšinė ešeriukui“, „Kiškių troleibusai“, „Laiškas sekmadieniui“ ir kt.

R. Skučaitė įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija „už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą“.

„Kūryba – rimtas protinis darbas, o eilėraštis sielos raktas“ – yra sakiusi poetė. Ji teigė, kad svarbiausia jos kūryboje eilėraščiai vaikams. Poetė jaučiasi laiminga rašydama jiems. Tuo įsitikino ir susidomėję R. Skučaitės kūrybos klausėsi  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų darželio auklėtiniai, auklėtoja Laima Čigienė, padėjėja Aida Kisielienė.  Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė vaikams skaitė poetės sukurtus eilėraščius „Mamytė mylima“, „Močiutė“, visi kartu kūrė pasaką, žaidė, dainavo. Tokie susitikimai su mažaisiais skatina meilę knygai, kūrybiniams ieškojimams.

Bibliotekoje surengta literatūrinė paroda „Esu laiminga, kad rašau vaikams“.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos  Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Ekskursija į Zibalų bibliotekos knygų pasaulį

Gegužės 26-ąją Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo darbuotoja pakvietė Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų pagrindinio ugdymo skyriaus ugdytinius susipažinti su knygomis. Į knygelių namus, į stebuklingą pasakų pasaulį vaikučius atlydėjo auklėtoja Laima Čigienė, mokytoja Jurgita Stankevičienė, skyriaus darbuotojos – Alvyda Krapienė ir Vitalija Narkevičienė. Vaikams buvo parodytos spalvingiausiai iliustruotos knygelės apie kiškius. Mažieji skaitytojai susidomėję vartė puslapius, pasakojo savo istorijas bei nuotykius. Aptarėme,  kokias pasakas jie žino, ką yra girdėję apie kiškius.

Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė paskaitė Prano Mašioto knygelę „Kiškis Drąsuolis“. Šis, patiems mažiausiems skirtas kūrinėlis pasakoja apie kiškį, kuris nusprendė nieko nebebijoti.

Supažindinant vaiką su knyga, po truputį atsiranda susidomėjimas skaitymu ir knygoje papasakotomis istorijomis. Tikimės, kad ir šios dienos mažieji lankytojai pamils knygeles ir taps nuolatiniais bibliotekos skaitytojais.

Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Spaudinių paroda Zibalų filiale, skirta kunigo Kazimiero Lajausko 100-osioms žūties metinėms paminėti

Verčiu aš knygas šimtametes
Senus, pageltusius lapus,-
Tegu suoš ten amžių girios
Ir vėjas protėvių papūs.
Ir te žilų vaidilų kanklės
Prikels gyvenimui kapus
Pro šimtametės amžių knygos
Senus pageltusius lapus.

( Bernardas Brazdžionis)

     Širvintų Igno Šeiniaus  viešosios bibliotekos Zibalų filiale  surengta teminė literatūros paroda „Kunigas Kazimieras Lajauskas“, skirta Zibalų bažnyčios kunigo Kazimiero Lajausko nužudymo 100-osioms mirties metinėms paminėti.

        Istoriniuose šaltiniuose minima, kad Zibalai išgarsėjo 1921 m., kai lenkų žandarai neutralioje zonoje suėmė ir nužudė kleboną kun. Kazimierą Lajauską.

     XVIII a.  Zibalus valdė Vilniaus vyskupijos kurija. 1744 m. Vilniaus vyskupas Mykolas Jonas Zenkovičius pastatė medinę Šv. Jurgio bažnyčią, ant kurios pamatų 1861 m. buvo pastatyta nauja, iškilusi iki šiol. Kartu įsteigta Zibalų parapija, kuri panaikinta po 1863 -1864 m. sukilimo. 1920 m. kunigo Kazimiero Lajausko iniciatyva buvo atkurta Zibalų parapija.

     1920- 1923 m. Zibalai buvo Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės skyrusioje neutralioje zonoje, vėliau – netoli demarkacinės linijos  su Lenkija. Nepriklausomybės kovų metu mietelyje ir jo apylinkėse vyko lietuvių ir lenkų mūšiai. Zibaluose, savo gimtojoje vietoje. klebonavęs kun. K. Lajauskas  1920 m. ypatingai puoselėjo lietuviškumą, priešinosi prievartiniam gyventojų lenkinimui ir rėmė lietuvių atgimimą. 1921 m. kovo 14 d. buvo lenkų žandarų suimtas, apiplėštas, tardytas ir be jokio teismo Maišiagalos parapijoje, netoli Jauniūnų kaimo, Liepaukos miške slaptai žiauriai nužudytas. Kunigas palaidotas Zibalų bažnyčios šventoriuje. Už parapijiečių paaukotus pinigus pastatytas paminklas.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Užgavėnių personažų šėlsmas vasario pūgoje

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų ir Zibalų filialai prisijungė prie Širvintų savivaldybės ir Širvintų kultūros centro organizuojamos personažų ekspozicijos Igno Šeiniaus alėjoje. Bendradarbiaudama kartu su Anciūnų kultūros namų filialu  Zibalų seniūnija sukūrė Užgavėnių personažus: Morę, Gavėną, Čiučelą.  Šiais metais Užgavėnių  eitynių, ratelių, žaidimų, kieminėjimų, Lašininio ir Kanapinio kovos, Morės deginimo dėl COVID -19 piktojo karantino nebus. Tikėkimės, kad liaudies posakis ,,gerai užgavėsi – bėdų neturėsi‘‘ galios, tik tas ,,geras‘‘ užgavėjimas bus tylus, ramus, žiemos pūgos iš kiemų pasitrauks be botagų, šėlionių ir blynų ,,kaštavonių‘‘.

 

               Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė