Zibalai

Jurgai Ivanauskaitei atminti: spaudinių paroda „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“

Pirmasis pasveikinimas –
Saulė…
Antrasis – žydinti medetka.
Lapkričio viduryje –
Ar ne stebuklas?“

Jurga Ivanauskaitė. „Gimtadienis“

Minint rašytojos, lietuvių dramaturgės, prozininkės, eseistės bei poetės, dailininkės, keliautojos, Nacionalinės premijos laureatės Jurgos Ivanauskaitės gimimo metines, kuriai šiemet būtų sukakę 60 metų, lapkričio 18 d. Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė popietė „Ieškant meilės, tikėjimo ir vilties“, skirta kūrėjai atminti.

Jurga Ivanauskaitė (1961- 2007) – išleido septynis romanus, pasakų vaikams, kelionių trilogiją apie Himalajus, eseistikos ir publicistikos rinkinį, pokalbių knygą, du eilėraščių rinkinius. Ji rašyti pradėjo anksti – dar mokykloje. O 1985-aisiais, baigus grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, mokslų baigimą pažymėjo ir kitas ypatingas pasiekimas: novelių rinkinio „Pakalnučių metai“ pirmoji laida. „Taigi, kaip duris mes vadiname „įėjimu“ iš lauko ir „išėjimu“ iš vidaus, lygiai toks gyvenimo ir mirties santykis“, – savo debiutiniame novelių rinkinyje rašė Jurga. Po trejų metų, kai ją priėmė į Lietuvos rašytojų sąjungą, ji išleido dar vieną knygą – savo pirmąjį romaną „Mėnulio vaikai“, o 1989-aisiais novelių ir apsakymų rinkinį „Kaip užsiauginti baimę“. Jurga Ivanauskaitė rašė ne tik suaugusiesiems, jos knygos, mėgstamos tiek paauglių, tiek vyresnių skaitytojų, tačiau autorė kūrė ir vaikams. Pačios iliustruota „Stebuklinga spanguolė“ buvo išleista 1991-aisiais. Dar vieną pasaką Jurga parašė ir iliustravo 2004-aisiais, mažiesiems skaitytojams pristatydama marsiečio laimės paieškas knygelėje „Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo“.  1993-aisiais pasirodęs romanas „Ragana ir lietus“ šokiravo visą Lietuvą. Jurga Ivanauskaitė – išskirtinė asmenybė, kuri buvo be galo reikli sau, daug tyrinėjo gyvenimo ir mirties santykį, domėjosi Tolimųjų Rytų religija bei kultūra, daug keliavo ir kaip rašytoja pasižymėjo atvira  bei drąsia jausmų raiška. „Niekas taip neatpalaiduoja ir neišlaisvina žmogaus kaip kelionė, išsiveržimas iš senos aplinkos ir naujų vietų magija“, – teigė J.Ivanauskaitė, rašydama apie savo įdomius kelionių potyrius.

Jurga Ivanauskaitė iki šiol yra viena skaitomiausių ir įdomiausių mūsų rašytojų. Jos knygos „Mėnulio vaikai“, „Pakalnučių metai“, „Raganų lietus“, „Placebas“, „Sapnų nublokšti“, „Viršvalandžiai“, kuri išleista po mirties, atskleidžia visiškai naują kartą. „Kūryba, kaip ir meilė arba tikėjimas, man yra viena iš pačių intymiausių temų. Visos šios trys sritys neturi jokių apibrėžtų taisyklių, todėl ir kūryboje, ir meilėje, ir tikėjime žmogus visada lieka savotišku naujoku“,  – sakė rašytoja.  Įdomus, kūrybiškas, šviesus, vingiuotas, dygliuotas, sunkus, netgi juodas – toks tas Jurgos gyvenimo kelias, kuriuo ji ėjo atvira širdimi. Jei kuo žavėjosi ar mylėjo – tai iš visos širdies, jei kūrė – nesustodama, nenuilsdama.

 Ji užėmė savo vietą lietuvių literatūros istorijoje, skaitytojų širdyse ir jų atmintyje. Jurgos Ivanauskaitės vardo premija įsteigta ir teikiama nuo 2008 metų. Nuo 2020 m. premiją steigia ir teikia leidykla „Tyto alba“. Renginio metu skaitytojai žiūrėjo filmą apie Jurgą sukurtą režisierės Agnės Marcinkevičiūtės „Šokis dykumoje“, o kartu su visais iš nuotraukos šypsojosi pati rašytoja.

Bibliotekoje eksponuojama Jurgos Ivanauskaitės literatūrinė paroda „Prisiminkime Jurgą Ivanauskaitę“, skirta 60 -osioms gimimo metinėms ir rašytojos kūrybai prisiminti.

                                                                                      Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“

Lapkričio 12 d. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriuje vyko smagi vilnos vėlimo edukacija „Veltinukas tavo delne“. Skyriaus darželinukai kartu su auklėtoja Laima Čigiene ir padėjėja Aida Kisieliene išmėgino savo gebėjimus vilnos vėlime. Užsiėmimą vedė Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė.

Vilnos vėlimas atrastas jau seniai, tačiau iki šių dienų vėlimo technika nėra užmiršta. Vilna išgaunama perdirbant avių, ar kitų vilną auginančių gyvulių „plaukus“. Nuo akmens amžių iki šių dienų buvo ji yra vertinama kaip vienas geriausių, natūraliausių audinių.

Užsiėmimo metu išbandėme tradicinį (šlapiąjį) vilnos vėlimą su vandeniu ir muilu. Savo rankučių ir pirštukų pagalba  pasigaminome originalų, nuostabų žaisliuką – kamuoliuką. Patyrėme tai, kas dar nepatirta, išmėginome savo gebėjimus, pajutome vilnos vėlimosi galimybes, atradome save kūrybos procese.

Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

 

   ,,Eilėraščiai mane suranda“

Spalio 18 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko literatūrinė valandėlė „Eilėraščiai mane suranda“, skirta poetės, dramaturgės, vertėjos, dainų tekstų autorės, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Ramutės Skučaitės 90-ųjų  gimimo metinių paminėjimui.

Poetė daug rašė, vertė iš prancūzų, rusų bei vokiečių kalbų, tačiau visada dėmesio akiratyje išliko poezija vaikams – didelę jos kūrybos dalį sudaro būtent eilės vaikams: „Žvangučiai“, „Laikrodis be gegutės“, „Lopšinė ešeriukui“, „Kiškių troleibusai“, „Laiškas sekmadieniui“ ir kt.

R. Skučaitė įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija „už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą“.

„Kūryba – rimtas protinis darbas, o eilėraštis sielos raktas“ – yra sakiusi poetė. Ji teigė, kad svarbiausia jos kūryboje eilėraščiai vaikams. Poetė jaučiasi laiminga rašydama jiems. Tuo įsitikino ir susidomėję R. Skučaitės kūrybos klausėsi  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų darželio auklėtiniai, auklėtoja Laima Čigienė, padėjėja Aida Kisielienė.  Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė vaikams skaitė poetės sukurtus eilėraščius „Mamytė mylima“, „Močiutė“, visi kartu kūrė pasaką, žaidė, dainavo. Tokie susitikimai su mažaisiais skatina meilę knygai, kūrybiniams ieškojimams.

Bibliotekoje surengta literatūrinė paroda „Esu laiminga, kad rašau vaikams“.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos  Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Ekskursija į Zibalų bibliotekos knygų pasaulį

Gegužės 26-ąją Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo darbuotoja pakvietė Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų pagrindinio ugdymo skyriaus ugdytinius susipažinti su knygomis. Į knygelių namus, į stebuklingą pasakų pasaulį vaikučius atlydėjo auklėtoja Laima Čigienė, mokytoja Jurgita Stankevičienė, skyriaus darbuotojos – Alvyda Krapienė ir Vitalija Narkevičienė. Vaikams buvo parodytos spalvingiausiai iliustruotos knygelės apie kiškius. Mažieji skaitytojai susidomėję vartė puslapius, pasakojo savo istorijas bei nuotykius. Aptarėme,  kokias pasakas jie žino, ką yra girdėję apie kiškius.

Vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė paskaitė Prano Mašioto knygelę „Kiškis Drąsuolis“. Šis, patiems mažiausiems skirtas kūrinėlis pasakoja apie kiškį, kuris nusprendė nieko nebebijoti.

Supažindinant vaiką su knyga, po truputį atsiranda susidomėjimas skaitymu ir knygoje papasakotomis istorijomis. Tikimės, kad ir šios dienos mažieji lankytojai pamils knygeles ir taps nuolatiniais bibliotekos skaitytojais.

Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Spaudinių paroda Zibalų filiale, skirta kunigo Kazimiero Lajausko 100-osioms žūties metinėms paminėti

Verčiu aš knygas šimtametes
Senus, pageltusius lapus,-
Tegu suoš ten amžių girios
Ir vėjas protėvių papūs.
Ir te žilų vaidilų kanklės
Prikels gyvenimui kapus
Pro šimtametės amžių knygos
Senus pageltusius lapus.

( Bernardas Brazdžionis)

     Širvintų Igno Šeiniaus  viešosios bibliotekos Zibalų filiale  surengta teminė literatūros paroda „Kunigas Kazimieras Lajauskas“, skirta Zibalų bažnyčios kunigo Kazimiero Lajausko nužudymo 100-osioms mirties metinėms paminėti.

        Istoriniuose šaltiniuose minima, kad Zibalai išgarsėjo 1921 m., kai lenkų žandarai neutralioje zonoje suėmė ir nužudė kleboną kun. Kazimierą Lajauską.

     XVIII a.  Zibalus valdė Vilniaus vyskupijos kurija. 1744 m. Vilniaus vyskupas Mykolas Jonas Zenkovičius pastatė medinę Šv. Jurgio bažnyčią, ant kurios pamatų 1861 m. buvo pastatyta nauja, iškilusi iki šiol. Kartu įsteigta Zibalų parapija, kuri panaikinta po 1863 -1864 m. sukilimo. 1920 m. kunigo Kazimiero Lajausko iniciatyva buvo atkurta Zibalų parapija.

     1920- 1923 m. Zibalai buvo Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės skyrusioje neutralioje zonoje, vėliau – netoli demarkacinės linijos  su Lenkija. Nepriklausomybės kovų metu mietelyje ir jo apylinkėse vyko lietuvių ir lenkų mūšiai. Zibaluose, savo gimtojoje vietoje. klebonavęs kun. K. Lajauskas  1920 m. ypatingai puoselėjo lietuviškumą, priešinosi prievartiniam gyventojų lenkinimui ir rėmė lietuvių atgimimą. 1921 m. kovo 14 d. buvo lenkų žandarų suimtas, apiplėštas, tardytas ir be jokio teismo Maišiagalos parapijoje, netoli Jauniūnų kaimo, Liepaukos miške slaptai žiauriai nužudytas. Kunigas palaidotas Zibalų bažnyčios šventoriuje. Už parapijiečių paaukotus pinigus pastatytas paminklas.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Užgavėnių personažų šėlsmas vasario pūgoje

Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Anciūnų ir Zibalų filialai prisijungė prie Širvintų savivaldybės ir Širvintų kultūros centro organizuojamos personažų ekspozicijos Igno Šeiniaus alėjoje. Bendradarbiaudama kartu su Anciūnų kultūros namų filialu  Zibalų seniūnija sukūrė Užgavėnių personažus: Morę, Gavėną, Čiučelą.  Šiais metais Užgavėnių  eitynių, ratelių, žaidimų, kieminėjimų, Lašininio ir Kanapinio kovos, Morės deginimo dėl COVID -19 piktojo karantino nebus. Tikėkimės, kad liaudies posakis ,,gerai užgavėsi – bėdų neturėsi‘‘ galios, tik tas ,,geras‘‘ užgavėjimas bus tylus, ramus, žiemos pūgos iš kiemų pasitrauks be botagų, šėlionių ir blynų ,,kaštavonių‘‘.

 

               Širvintų Igno Šeiniaus VB Anciūnų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

 Laisvės gynėjų diena Zibaluose

Sausio 13 dieną Zibalų biblioteka prisijungė prie pilietinės akcijos ,,Atmintis gyva, nes liudija‘‘ uždegdama atminimo, vienybės žvakeles languose. Taip pagerbė prieš 30 metų žuvusius už Lietuvos laisvę.  Bibliotekoje surengta literatūros paroda, skirta šiai svarbiai Lietuvos istorijos dienai paminėti.

                                                                      Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

„Senjorų dienos internete“ grįžta!

Sėkmingai startavusi teminė akcija „Senjorų dienos internete“ sugrįžta š. m. spalio 21–25 d. Visą savaitę projektas „Prisijungusi Lietuva“ rengs internetinius seminarus, kuriuos galima žiūrėti Lietuvos viešosiose bibliotekose ir jų filialuose. 

Akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ tikslas –  skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius.

Akcijos metu,  viešosiose bibliotekose ir jų filialuose, senjorai ir visi norintys, smagioje draugijoje kasdien nuo 11 val., galės žiūrėti vis kitas vaizdo transliacijas, užduoti klausimus ir pasipraktikuoti. Internetiniuose seminaruose metu, savo sričių ekspertai ir žinomi Lietuvos žmonės dalinsis žiniomis, patirtimi apie interneto ir technologijų privalumus skirtingose sferose. O senjorai iš visos Lietuvos internetu galės užduoti ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Po tiesioginių transliacijų dalyviai kartu su bibliotekininkais bus kviečiami atlikti praktines užduotis ir taip pagilinti žinias. Tiesiogines transliacijas ar jų įrašus taip pat galima žiūrėti ir visuose išmaniuosiuose įrenginiuose, turinčiuose interneto prieigą (visas transliacijas galite rasite svetainėje www.prisijungusi.lt ). 

„Senjorų dienos internete 2019“  transliacijų temos:

Spalio 21 d. – Technologijų vitaminai. Aptarsime kokia e. recepto nauda Jums? Kur ieškoti patikimos informacijos apie Lietuvoje registruotus  ir kompensuojamus vaistus. Technologijų pagalbą ir naudą sportuojant, pristatys ypatingos transliacijos viešnios.

Spalio 22 d. – Pats sau gidas. Keliauti galima patogiai ir pigiai! Kviečiame kartu su transliacijos dalyviais planuoti keliones Lietuvoje ir ne tik. Sužinosite kaip technologijų pagalba planuojamos kelionės viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti viešbučius,  lankytinus objektus ar pramogas, žemėlapyje.

Spalio 23 d. – Bankas tavo delne. Šiandien bankas telpa telefone, o asmeninis biudžetas – mokėjimo kortelėje. Kaip įgyti pasitikėjimo naudotis šiais įrankiais? Transliacijos metu Lietuvos bankų asociacijos ir finansų ekspertai pasidalins paprastais ir praktiškais patarimais, kaip tvarkytis su savo pinigais moderniai bei saugiai.

Spalio 24 d. – Bendravimo mados. Ar prisimenate savo pirmąjį kvietimą į pasimatymą? O ar žinote kaip tai vyksta šiandien?  Per transliaciją aptarsime šiuolaikinius, skaitmeninio bendravimo būdus, tendencijas. Dalinsimės patarimais kaip socialiniuose tinkluose bendrauti ne tik smagiai, bet ir saugiai, o transliacijos pabaigoje paskelbsime senjorams skirtą konkursą!

Spalio 25 d. – Išmanusis daržas. Ruduo – tai metas, kai daržai ir sodai ruošiasi žiemos miegui, o Jūsų laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka.  Apie sodo paruošimą žiemai, patarimais ir rekomendacijomis, su Jumis mielai dalinsis Dr. Algirdas Amšiejus. Neturite erdvės daržininkavimui? Papasakosime, kaip internetas, meilė daržui, sodui ir turima žemė sujungia bendruomenes.

Daugiau informacijos www.prisijungusi.lt  arba artimiausioje bibliotekoje.