Čiobiskis

Kūrėjų pėdsakais Kaišiadorių ir Širvintų krašte

Daug metų sekęs kūrėjų pėdsakais per visą Lietuvą, į Širvintų kraštą užklydo literatūrinės kraštotyros pradininkas respublikoje Benjaminas  Kondratas. Kraštotyrininkas, lituanistas Benjaminas Kondratas apsilankė Musninkų, Čiobiškio, Bagaslaviškio filialuose bei viešojoje Igno Šeiniaus bibliotekoje.

Atvykus į Širvintų Igno Šeiniaus viešąją biblioteką vyko lituanisto, kraštotyrininko knygos „Kūrėjų pėdsakais Kaišiadorių ir Širvintų krašte“ pristatymas. „Įdomiai gyvenu, tokia veikla – tik į naudą. Išėjus į pensiją niekuo neužsiimti – pražūtis“, – šypsosi unikalių knygų autorius, kurias leidžia savo lėšomis. Rengęs atsiminimų knygas, monografijas, kūrybos rinkinius, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.

2015 m. už ilgametį lituanistikos tradicijų įprasminimo darbą, literatūrinės kraštotyros inicijavimą ir plėtojimą  filologas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas ekspertas, kraštotyrininkas B. Kondratas tapo Kalbos premijos laureatu. Ši premija  skiriama už neatlygintinai padarytus darbus puoselėjant Lietuvoje ar užsienyje lietuvių kalbą, lituanistinius tyrimus, lituanistinį paveldą.

Benjamino Kondrato parengta serija „Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui.

Šios knygos prikelia iš užmaršties nenaudotus originalius šaltinius ir faktus apie Lietuvos kultūros ir meno kūrėjus. Savo knygas autorius vadina mozaika, kuri sudėta ne tik iš kūrėjų aprašymo, bet ir žmonių prisiminimų, kurie pasakoja Lietuvos istoriją. Pirmoji šio ciklo knyga buvo išleista 1981 metais. 2022 metais išleista 22 –oji „Kūrėjų pėdsakais“ knyga skirta Kaišiadorių ir Širvintų krašto kūrėjams.

Šiuo darbu autorius siekia prisidėti prie geresnio Širvintų krašto kultūros pažinimo, rašo apie praeities ir šių dienų kūrėjus. Tai rašytojai, poetai, prozininkai, dramaturgai. Neužmiršti literatai, vertėjai, publicistai, kritikai, literatūrologai, atsiminimų autoriai. Pasakojama apie mėgėjus eiliuotojus, kalbininkus, religinių knygų autorius, kraštotyrininkus.

Knygos autorius atliko labai didelį darbą, surinkdamas visų knygoje minimų žmonių biogramas. Rinkdamas medžiagą apie kūrėjus, autorius bendravo su pačiais kūrėjais, rinko medžiagą iš knygų.

Renginių dalyvius žavėjo Benjamino Kondrato užsidegimas, literatūrinės žinios. Susitikimo metu buvo galima įsigyti autoriaus knygų.

Susitikimui baigiantis lituanistą, kraštotyrininką sveikino ir Širvintų savivaldybės atminimo dovaną įteikė Skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Čiobiškyje vyko Vaikų gynimo dienos šventė

Vaikai – tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai…                                                          Vaikai – tai brangiausia , ką turime, dėl ko gyvename, dėl ko šypsomės ir verkiame…

      Vasara prasideda gražia švente – Tarptautine vaikų gynimo diena. Jau tapo tradicija, jog šią dieną vaikams organizuojamos įvairios šventės, varžybos, koncertai ar kiti džiuginantys renginiai. 

     Čiobiškio filialo vyr.  bibliotekininkė organizavo vaikams šventę. Vyko edukacija „Piešimas spalvotu smėliu“, kuria vedė  Širvintų kultūros centro Družų  filialo vedėja Janina Jankauskienė.

     O po to prasidėjo linksmybės, vaikučius aplankė linksmasis klounas (bibliotekininkė Snieguolė Šimanskienė). Visi žaidėme, džiūgavome ir išdykavome. Skambant muzikai šokome, pūtėme muilo burbulus, valgėme ledus. Šventės pabaigoje dalyviams buvo įteikti prizai.

    Už šventinę rytmečio valandėlę dėkoju Janinai Jankauskienei ir darželio auklėtojoms Dijanai Čižienei ir Virginijai Gediminskienei.

 

Čiobiškio filialo vyr. bibliotekininkė Snieguolė Šimanskienė

Popietė, skirta poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms

         Rugsėjo 6-oji –  poeto Pauliaus Širvio gimimo diena. Šiemet minimos jo 100-osios gimimo metinės. Atrodo, tiek daug metų praėjo nuo tos dienos, kai Padustėlyje (Zarasų r.) gimė šviesiaplaukis berniukas, vėliau tapęs garsiu rašytoju. Mūsų poezijos legenda.                                                                                                                            

Ta proga Čiobiškio bibliotekoje rugsėjo 8 d. vyko popietė „Romantinės meilės istorija Pauliaus Širvio lyrikoje“. Pauliaus Širvio biografiją pristatė bibliotekininkė  Snieguolė Šimanskienė.                                                                                                  

Pauliui Širviui poezija – visų pirma svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys, nuoširdus vaiko juokas  ir mąstančio žmogaus sarkazmas, verksmas su ašarom ir ašaros be ašarų… Ir visa tai poetas pats turi pajusti, išgyventi. Poeto kūryba – daugiau ar mažiau – jo paties autobiografija.                          

P. Širvys neatsiejamas nuo savo eilėraščių, o eilėraščiai – nuo jo, poezija buvo vienintelis jo turtas. Poeto eilėraščius skaitė Almantas Piškinas. Su širdgėla, labai savitai iškalbėti, o kartais išraudoti eilėraščiai dainomis, kurias atliko  Čiobiškio folklorinis kolektyvas „Liepelė“, vadovė Vida Dambrauskienė.                               

Iš naujo tarsi pajutome tuos lobius, kuriuos valdė ir mums kaip neišnykstančią brangenybę paliko P. Širvys.

Čiobiškio filialo vyr. bibliotekininkė Snieguolė Šimanskienė

„Senjorų dienos internete“ grįžta!

Sėkmingai startavusi teminė akcija „Senjorų dienos internete“ sugrįžta š. m. spalio 21–25 d. Visą savaitę projektas „Prisijungusi Lietuva“ rengs internetinius seminarus, kuriuos galima žiūrėti Lietuvos viešosiose bibliotekose ir jų filialuose. 

Akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ tikslas –  skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius.

Akcijos metu,  viešosiose bibliotekose ir jų filialuose, senjorai ir visi norintys, smagioje draugijoje kasdien nuo 11 val., galės žiūrėti vis kitas vaizdo transliacijas, užduoti klausimus ir pasipraktikuoti. Internetiniuose seminaruose metu, savo sričių ekspertai ir žinomi Lietuvos žmonės dalinsis žiniomis, patirtimi apie interneto ir technologijų privalumus skirtingose sferose. O senjorai iš visos Lietuvos internetu galės užduoti ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Po tiesioginių transliacijų dalyviai kartu su bibliotekininkais bus kviečiami atlikti praktines užduotis ir taip pagilinti žinias. Tiesiogines transliacijas ar jų įrašus taip pat galima žiūrėti ir visuose išmaniuosiuose įrenginiuose, turinčiuose interneto prieigą (visas transliacijas galite rasite svetainėje www.prisijungusi.lt ). 

„Senjorų dienos internete 2019“  transliacijų temos:

Spalio 21 d. – Technologijų vitaminai. Aptarsime kokia e. recepto nauda Jums? Kur ieškoti patikimos informacijos apie Lietuvoje registruotus  ir kompensuojamus vaistus. Technologijų pagalbą ir naudą sportuojant, pristatys ypatingos transliacijos viešnios.

Spalio 22 d. – Pats sau gidas. Keliauti galima patogiai ir pigiai! Kviečiame kartu su transliacijos dalyviais planuoti keliones Lietuvoje ir ne tik. Sužinosite kaip technologijų pagalba planuojamos kelionės viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti viešbučius,  lankytinus objektus ar pramogas, žemėlapyje.

Spalio 23 d. – Bankas tavo delne. Šiandien bankas telpa telefone, o asmeninis biudžetas – mokėjimo kortelėje. Kaip įgyti pasitikėjimo naudotis šiais įrankiais? Transliacijos metu Lietuvos bankų asociacijos ir finansų ekspertai pasidalins paprastais ir praktiškais patarimais, kaip tvarkytis su savo pinigais moderniai bei saugiai.

Spalio 24 d. – Bendravimo mados. Ar prisimenate savo pirmąjį kvietimą į pasimatymą? O ar žinote kaip tai vyksta šiandien?  Per transliaciją aptarsime šiuolaikinius, skaitmeninio bendravimo būdus, tendencijas. Dalinsimės patarimais kaip socialiniuose tinkluose bendrauti ne tik smagiai, bet ir saugiai, o transliacijos pabaigoje paskelbsime senjorams skirtą konkursą!

Spalio 25 d. – Išmanusis daržas. Ruduo – tai metas, kai daržai ir sodai ruošiasi žiemos miegui, o Jūsų laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka.  Apie sodo paruošimą žiemai, patarimais ir rekomendacijomis, su Jumis mielai dalinsis Dr. Algirdas Amšiejus. Neturite erdvės daržininkavimui? Papasakosime, kaip internetas, meilė daržui, sodui ir turima žemė sujungia bendruomenes.

Daugiau informacijos www.prisijungusi.lt  arba artimiausioje bibliotekoje.

Kviečiame dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje „Skaitymo iššūkis“

Kviečiame dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje ir galbūt laimėti  kuponą dviračiui įsigyti, paspirtuką ar elektroninę skaityklę! Priėmę vasaros iššūkį birželio 1 d.-rugpjūčio 31 d. turite užsiregistruoti bibliotekoje arba svetainėje http://vasarasuknyga.lt/ ir perskaityti šias knygas:

  1. lietuvių autoriaus knygą;
  2. bibliotekininko rekomenduotą knygą;
  3. knygą apie keliones;
  4. knygą geltonu viršeliu;
  5. knygą, kurios pavadinimas prasideda ta pačia raide kaip Jūsų vardas.

 Dalyvių amžius neribojamas. Perskaičius knygą reikia parašyti savo nuomonę apie ją svetainėje http://vasarasuknyga.lt/

Kviečiame aktyviai dalyvauti!

„Poezijos pavasaris 2019“ Čiobiškyje ir Širvintose

„Poezijos pavasaris“ – tarptautinis poezijos festivalis, iškiliausias kasmetinis literatūrinis renginys Lietuvoje, rengiamas Lietuvos rašytojų sąjungos. Jame savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai.

Festivalis rengiamas kasmet nuo 1965 m., priešpaskutinę gegužės savaitę. Per keletą dienų įvyksta daugiau kaip 50 susitikimų, kurie sutraukia klausytojų iš visos Lietuvos. Festivalio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“. Kasmet vainikuojamas „Poezijos pavasario“ laureatas. Šių metų „Poezijos pavasario“ laureatas – poetas, vertėjas, literatūros kritikas Marius Burokas. Poezijos ir meno mylėtojams per dvi savaites pristatoma išsami šiuolaikinės lietuvių ir pasaulio poezijos panorama. Poezijos pavasaris tampa vis ryškesniu Europos literatūrinių renginių žemėlapyje.

Skrisdama per visą Lietuvą, šiais metais „Poezijos pavasario“ paukštė nutūpė Čiobiškyje ir Širvintose. Poezijos paukštė, iš pradžių nutūpė medžių šnarėjimo, paukščių čiulbesio, upės čiurlenimo apsuptoje Čiobiškio dvaro kieme. Vėliau, suskleidusi sparnus Širvintose, Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos ir Kultūros centro vidiniame kiemelyje, kvietė poezijos mylėtojus susiburti ir pasiklausyti gražiausių eilių. Renginį vedė poetas, vertėjas, eseistas, Poezijos pavasario 2012 metų laureatas Eugenijus Ališanka.

Svečiavosi: poetas, vertėjas Marius Burokas – Tarptautinio poezijos festivalio ,,Poezijos pavasaris“ 2019 metų Maironio premijos laureatas, poetas, vertėjas, eseistas, Eugenijus Ališanka, poetas, fotografas Dainius Dirgėla, poetės Jurgita Jasponytė ir Ramunė Brundzaitė, svečias iš Italijos Davide Castiglione ir žinomas Lietuvos aktorius Andrius Bialobžeskis.

Poezijos pavasaris Širvintų rajone rengiamas nuo 1995-ųjų metų ir šiemet minėjome gražias 25-ąsias šio nuostabaus festivalio metines.

„Pats tekstas yra geriausia autoriaus biografija“, – tokiais žodžiais trumpai, aiškiai ir įtikinamai festivalio svečius pristatė poetas Eugenijus Ališanka.

Išskirtine savo kūryba pamalonino laureatas Marius Burokas, kuris taip pat skaitė eiles skirtas savo dukroms. Svečias iš Italijos Davide Castiglione savo kūryba dalijosi gimtąją kalba, jo eilėraščius vertė ir lietuvių kalba skaitė Ramunė Brundzaitė, o jos pačios kūryba užbūrė jautrumu ir atvirumu. Fotografas ir poetas Dainius Dirgėla, skaitydamas savo eiles, kvietė visus nusišypsoti, jaunimą suklusti. Tuo tarpu poetė Jurgita Jasponytė į savo eiles įliejusi muzikos garsus, jaukiai apgaubė šiluma. Renginio vedantysis Eugenijus Ališanka skaitydamas savo eiles, kiekvienam įteikė nuostabų žodžių žaismą. Žinomas Lietuvos aktorius, kuris yra pelnęs premiją už poezijos skaitymą – aktorius Andrius Bialobžeskis duoklę ir širdį atidavė Henriko Radausko, Jono Strielkūno, M.K Sarbievijaus kūrybai.

Festivalio metu savo kūryba pasidalijo ir mūsų krašto kūrėjai. Čiobiškyje savo kūrybą skaitė Čiobiškio krašto poetė, buvusi mokytoja Sigita Lukoševičienė, Širvintose – poezijos mylėtoja, kūrėja Ugnė Trumpickaitė.

Svečiams buvo įteiktos Širvintų rajono savivaldybės atminimo dovanos. Festivalio dalyviai džiaugėsi šiltu ir svetingu priėmimu, dėkojo visiems susirinkusiems ir organizatoriams. Bibliotekai buvo padovanoti „Poezijos pavasario“ leidiniai.

Ugnė Trumpickaitė