Kernavė

Atnaujintas kultūros paveldo portalas epaveldas.lt

Nuo vasario 14 d. visuomenei yra prieinama tik atnaujinta kultūros paveldo portalo epaveldas.lt versija, informuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Išlaikęs paraleliai veikusių pirmtakų esminius funkcionalumus ir papildytas inovatyviomis paslaugomis, portalas suteikia vartotojams interaktyvią ir modernią erdvę, kurioje suskaitmenintas kultūros paveldas yra gyvas ir gali būti pakartotinai naudojamas.

Ypač daug galimybių atsiveria LIBIS sistemoje savo tapatybę patvirtinusiems vartotojams, nes be atskiros registracijos (prisijungiant tais pačiais duomenimis) galima naudotis šiomis paslaugomis:

  • naudotis personalizuotu virtualių parodų kūrimo įrankiu, kuris leidžia kuriant parodą naudoti portale epaveldas.lt saugomą ir publikuojamą turinį. Parodą galima viešai paskelbti portale ir (arba) jos nuoroda pasidalinti su draugais;
  • klausytis muzikos iš atpažintų natų, priskirtų tam tikram kūriniui. Naudotojų patogumui galima rinktis partitūras, lėtinti ar greitinti grojimo tempą, sekti natas;
  • pagal geografines koordinates vizualiai susieti esamus ir istorinius žemėlapius su suskaitmenintais ir per epaveldas.lt pasiekiamus kultūrinio paveldo objektus. (Sukurta žemėlapių pateikimo paslauga leidžia pasirinkti norimus istorinius žemėlapius ir matyti jų sąsajas su esamu žemėlapiu, taip pat pagal pasirinktus žemėlapius žiūrėti atitinkamos geografinės vietovės ir atitinkamo laikotarpio istorines nuotraukas ar kitus skaitmeninius kultūros paveldo objektus.) Be to, yra galimybė įkelti savo turimas su atitinkamu žemėlapiu ir jame nurodytais kultūriniais objektais susijusias nuotraukas. Sukurto žemėlapio nuoroda galima pasidalinti su draugais;
  • kurti kultūros paveldo objektais iliustruotus tinklaraščius apie kultūrą, istoriją, miestus, Lietuvos žinomus žmones ar kitomis temomis. Portalo vartotojai gali pasitelkti tinklalapių kūrimo įrankį, kuris leidžia iliustracijoms naudoti portale saugomą ir publikuojamą turinį.  

Siekiant užtikrinti kokybišką paiešką veikia „vieno langelio“ principu grįsta paieška visuose epaveldas.lt pateiktuose duomenyse ar metaduomenyse, todėl naudotojai gali gauti išsamią informaciją pagal tam tikrą raktinį žodį, frazę ir (ar) kitus paieškos kriterijus, ją peržiūrėti, taip pat matyti kitus atitinkamo formato, iš atitinkamos informacinės sistemos ar kitais ryšiais su pasirinktu skaitmeniniu kultūros paveldo turinio objektu susijusius objektus.

Galima naudotis ir patikslintąja paieška, įvedus informaciją į atitinkamus langelius, gaunami konkretesni ir glaustesni paieškos rezultatai. Ši paslauga palengvina moksliniams tyrimams reikalingo skaitmeninto turinio paiešką ir analizę, leidžia pagal nustatytus kriterijus atrinkti ir įvairiais pjūviais analizuoti turinį.

Be to, kiekvienas portale esantis suskaitmenintas kultūros paveldo objektas turi licencijas, kurios leidžia skelbiamu turiniu teisėtai dalintis pasirinktomis sąlygomis. Turinys pažymėtas „Creative Commons“ licencijomis ir Europos kultūros paveldo portale „Europeana“ naudojamų pareikščių žymomis. Šie įrankiai skirti reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui. Suskaitmeninto kultūros paveldo objektų ženklinimas licencijomis sukuria palankesnes sąlygas naudoti suskaitmenintą kultūros paveldo turinį tiek asmeniniais, tiek ir komerciniais tikslais bei išvengti portale viešinamų kultūros paveldo objektų panaudojimo be jų autorių teisių turėtojų leidimo.

Atnaujintas epaveldas.lt portalas ir toliau lieka didžiausias skaitmeninto Lietuvos kultūros paveldo masyvas. Šiuo metu portale sukaupta per 280 tūkstančių kultūros paveldo objektų. Šis skaičius nuolat didėja – naujus skaitmenintus dokumentus, garso ir vaizdo įrašus Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka į portalą kelia kartu su 24 partneriais: bibliotekomis, muziejais, archyvais ir kitomis atminties institucijomis.

Šaltinis

Viršelyje: Senoji Kernavės bažnyčia 1936 metais iš epaveldas.lt.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Paroda, skirta rašytojai  Ievai Simonaitytei

2022–uosius metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Ievos Simonaitytės metais.  Kernavės filialo  bibliotekoje nuo gegužės 9 dienos duris atvėrė knygų ir spaudinių paroda, skirta rašytojos Ievos Simonaitytės metams paminėti.

Parodoje eksponuojami rašytojos kūriniai, žymių autorių ir literatūros kritikų atsiliepimai, pabrėžti  Ievos Simonaitytės  biografijos faktai. Bibliotekoje galima pavartyti 1984 metais išleistą Ievos Simonaitytės garsiausią romaną „Aukštujų Šimonių likimas“.

Vertingas įžvalgas apie rašytoją atrasime Vilniaus universiteto profesorės, literatūrologės ir kritikės Viktorijos Daujotytės knygoje „Parašyta moterų“.

Maloniai kviečiame apsilankyti visą gegužės mėnesį.

 Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S.Greinienė

Vaikų darbelių paroda Kernavės bibliotekoje

Balandžio 25 – 30 dienomis Kernavės bibliotekoje veikia vaikų darbų paroda „Vaikučių  Velykos “. Darbelius atliko Kernavės vaikų darželio auklėtiniai ir vadovė Regina. Šventiniu laikotarpiu darbeliai puošė  darželio parodų stendą, o dabar atkeliavo į biblioteką. Maloniai kviečiame pasigrožėti vaikų kūrybiškumu.

 Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

Knygų paroda, skirta Tarptautinei vaikiškos knygos dienai paminėti

Balandžio 4 dieną Kernavės filialo bibliotekoje pradėjo veikti vaikiškų knygų paroda, skirta Tarptautinei vaikiškos knygos dienai paminėti. Bibliotekoje vaikiškų knygų yra daug ir labai įdomių. Kasmet fondas papildomas naujomis ir paklausą turinčiomis knygomis. Kai išskiri labiausiai patrauklias ir skaitomiausias knygas, tai jos dar kartą suspindi kitomis spalvomis ir prasmingesniu turiniu.

Parodėlė veiks iki balandžio 29 dienos.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S.Greinienė

Piešinių paroda „Vasario 16-oji vaikų akimis“

Nuo vasario 14 dienos Kernavės filiale  eksponuojama  piešinių paroda. Ji 
skirta Vasario 16-os dienos paminėjimui. Piešinėliuose vaikai vaizduoja  svarbią mūsų Lietuvos
valstybės datą. Darbeliai spalvingi, pilni gerų emocijų ir vaikiškos fantazijos. Bibliotekai darbus
paskolino Kernavės darželio auklėtiniai, o juos nupiešti paskatino vadovė Regina. Paroda lankytojų
akis džiugins iki vasario 28 dienos.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

Dailininkės Ilonos Daujotaitės-Janulienės paveikslo paroda

Nuo gruodžio 6 d. Kernavės bibliotekoje pradėjo veikti vieno paveikslo paroda. Dailininkė Ilona Daujotaitė-Janulienė  parodą skiria Kernavės bibliotekos skaitytojams. Lankytojams,  išvargintiems pandemijos ir suvaržymų,  menininkė eksponuoja   paveikslą, kurio pavadinimas „Pro langą“. Žiūrėjimas pro langą atitinka dabartinę situaciją. Pasižiūrėti drobės galima iki gruodžio 31 d. Maloniai kviečiame apsilankyti bibliotekoje ir švenčių laukiančioje Kernavėje.

 Kernavės filialo vyr.  bibliotekininkė S. Greinienė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Totorių tautinio kostiumo paroda

Nuo spalio 11 d. Kernavės filiale veikia paroda, skirta Lietuvos totorių kultūros ir istorijos metams paminėti. Parodoje eksponuojamas Totorių  tautos nacionalinis kostiumas. Kostiumus paskolino Trakų totorių bendruomenė ir jos vadovė Elnara.

Pasidžiaugti kostiumais galima iki lapkričio 4 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

Dokumentinis filmas „Rasos šventė Kernavėje“

Projektas – Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybė – „Rasos šventė Kernavėje“.
Dokumentinis filmas „Rasos šventė Kernavėje“.

Dalyvauja: Rasos šventės Kernavėje pradininkės: Nijolė Balčiūnienė (Lietuvos etninės kultūros globos tarybos narė) ir Inija Trinkūnienė (Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ krivė). Folkloro ansambliai ir tradicinės kapelos: „Medgrinda“ (Kernavė), „Savingė“ (Gelvonai) „Gojus“ (Širvintos), „Vilnelė“, „Kūlgrinda“ (Vilnius), „Trakų Romuva“ (Trakai), „Žilvita“, „Verpeta“ (Kaišiadorys), Raskila“, „Pajauta“ (Panevėžys), „Pyniava“ (Ukmergė), „Ginėja“ (Vievis), „Volunga“ (Lentvaris), „Valaukis“ „Laumakė“ (Anykščiai), „Poringė“, „Duja“, „Griežikai“, „Bičiuliai“ (Vilnius).