Vileikiskis

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

„Senjorų dienos internete“ grįžta!

Sėkmingai startavusi teminė akcija „Senjorų dienos internete“ sugrįžta š. m. spalio 21–25 d. Visą savaitę projektas „Prisijungusi Lietuva“ rengs internetinius seminarus, kuriuos galima žiūrėti Lietuvos viešosiose bibliotekose ir jų filialuose. 

Akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ tikslas –  skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius.

Akcijos metu,  viešosiose bibliotekose ir jų filialuose, senjorai ir visi norintys, smagioje draugijoje kasdien nuo 11 val., galės žiūrėti vis kitas vaizdo transliacijas, užduoti klausimus ir pasipraktikuoti. Internetiniuose seminaruose metu, savo sričių ekspertai ir žinomi Lietuvos žmonės dalinsis žiniomis, patirtimi apie interneto ir technologijų privalumus skirtingose sferose. O senjorai iš visos Lietuvos internetu galės užduoti ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Po tiesioginių transliacijų dalyviai kartu su bibliotekininkais bus kviečiami atlikti praktines užduotis ir taip pagilinti žinias. Tiesiogines transliacijas ar jų įrašus taip pat galima žiūrėti ir visuose išmaniuosiuose įrenginiuose, turinčiuose interneto prieigą (visas transliacijas galite rasite svetainėje www.prisijungusi.lt ). 

„Senjorų dienos internete 2019“  transliacijų temos:

Spalio 21 d. – Technologijų vitaminai. Aptarsime kokia e. recepto nauda Jums? Kur ieškoti patikimos informacijos apie Lietuvoje registruotus  ir kompensuojamus vaistus. Technologijų pagalbą ir naudą sportuojant, pristatys ypatingos transliacijos viešnios.

Spalio 22 d. – Pats sau gidas. Keliauti galima patogiai ir pigiai! Kviečiame kartu su transliacijos dalyviais planuoti keliones Lietuvoje ir ne tik. Sužinosite kaip technologijų pagalba planuojamos kelionės viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti viešbučius,  lankytinus objektus ar pramogas, žemėlapyje.

Spalio 23 d. – Bankas tavo delne. Šiandien bankas telpa telefone, o asmeninis biudžetas – mokėjimo kortelėje. Kaip įgyti pasitikėjimo naudotis šiais įrankiais? Transliacijos metu Lietuvos bankų asociacijos ir finansų ekspertai pasidalins paprastais ir praktiškais patarimais, kaip tvarkytis su savo pinigais moderniai bei saugiai.

Spalio 24 d. – Bendravimo mados. Ar prisimenate savo pirmąjį kvietimą į pasimatymą? O ar žinote kaip tai vyksta šiandien?  Per transliaciją aptarsime šiuolaikinius, skaitmeninio bendravimo būdus, tendencijas. Dalinsimės patarimais kaip socialiniuose tinkluose bendrauti ne tik smagiai, bet ir saugiai, o transliacijos pabaigoje paskelbsime senjorams skirtą konkursą!

Spalio 25 d. – Išmanusis daržas. Ruduo – tai metas, kai daržai ir sodai ruošiasi žiemos miegui, o Jūsų laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka.  Apie sodo paruošimą žiemai, patarimais ir rekomendacijomis, su Jumis mielai dalinsis Dr. Algirdas Amšiejus. Neturite erdvės daržininkavimui? Papasakosime, kaip internetas, meilė daržui, sodui ir turima žemė sujungia bendruomenes.

Daugiau informacijos www.prisijungusi.lt  arba artimiausioje bibliotekoje.

Kviečiame dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje „Skaitymo iššūkis“

Kviečiame dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje ir galbūt laimėti  kuponą dviračiui įsigyti, paspirtuką ar elektroninę skaityklę! Priėmę vasaros iššūkį birželio 1 d.-rugpjūčio 31 d. turite užsiregistruoti bibliotekoje arba svetainėje http://vasarasuknyga.lt/ ir perskaityti šias knygas:

  1. lietuvių autoriaus knygą;
  2. bibliotekininko rekomenduotą knygą;
  3. knygą apie keliones;
  4. knygą geltonu viršeliu;
  5. knygą, kurios pavadinimas prasideda ta pačia raide kaip Jūsų vardas.

 Dalyvių amžius neribojamas. Perskaičius knygą reikia parašyti savo nuomonę apie ją svetainėje http://vasarasuknyga.lt/

Kviečiame aktyviai dalyvauti!

Kviečiame senjorus į akcijos „Senjorų dienos internete 2018“ renginius

senjoru-dienos-internete-1 (002)(1)Pirmą kartą Lietuvoje organizuojama teminė akcija „Senjorų dienos internete 2018“, kurios tikslas – skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, kritiškai vertinti informaciją, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius. Akcijoje dalyvauja ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, kuri yra šią akciją vykdančio projekto „Prisijungusi Lietuva“ partnerė.

Kviečiame senjorus užsukti į Nacionalinę biblioteką lapkričio 5-9 dienomis, atsivesti draugą, draugę ar kaimyną. Renginių pradžia 11 val.:

  • lapkričio 5 d. – E. sveikata;
  • lapkričio 6 d. – Laisvalaikio informacija internete;
  • lapkričio 7 d. – E. pirkiniai ir e. paslaugos;
  • lapkričio 8 d. – E. saugumas;
  • lapkričio 9 d. – Bendravimas internetu.

senjoru-dienos-internete-2Stebėdami transliacijas tiesiogiai, galėsite užduoti klausimus, padedant bibliotekos darbuotojams išbandyti įvairias e.paslaugas.

Tiesiogines transliacijas ir jų įrašus taip pat galėsite stebėti interneto svetainėje www.prisijungusi.lt arba Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Youtube kanale.

Projektą „Prisijungusi Lietuva“ įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Ūkio ministerijos kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Susitikimas su poetu, eseistu, prozininku Donaldu Kajoku

   Širvintų viešosios bibliotekos Vileikiškių filiale gruodžio 18 d., 16 val. vyko akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatorių inicijuotas susitikimas su poetu, eseistu, prozininku, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Donaldu Kajoku. Vileikiškių filialas teikė paraišką – akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatoriams ir laimėjo poezijos penketuką. Viena iš poezijos penketuko knygų pretenduoja į 2015 metų poezijos knygos titulą: Donaldo Kajoko „Apie vandenis, medžius ir vėjus“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Vlado Braziūno „Stalo kalnas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Jurgitos Jasponytės „Šaltupė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Aušros Kaziliūnaitės „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) ir Aido Marčėno „Viename“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Už dalyvavimą akcijoje „Metų poezijos knygos rinkimai 2015“, organizatoriai suteikė galimybę pasikviesti į biblioteką vieną iš poezijos penketuko autorių. Džiaugiamės, kad pavyko suorganizuoti susitikimą su poetu, kurį inicijavo akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatoriai. Susitikimo metu rašytoją kalbino drauge į renginį atvykęs Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotojas Edmundas Kazlauskas. Pokalbio forma vykęs susitikimas, kurio metu Edmundo Kazlausko klausimai ir Donaldo Kajoko atsakymai buvo susiję su kūryba, tematika, įkvėpimu, tikėjimu bei filosofija. Klausėmės Donaldo Kajoko meniškai skaitomų eilėraščių. Buvo pristatyta naujausia autoriaus knyga „Apie vandenis, medžius ir vėjus“, kurioje krikščioniškoji vaizdinija ir budistinė tuštuma, vos girdimas dialogas ir griaudinti tyla, peizažai akiratyje ir peizažai atmintyje, išminčiaus šypsena ir kvailio išvedžiojimai, lietuviška senovės Kinija ir senoviškai kiniška Lietuva… Ir daugybė kitų būties ženklų septynioliktojoje Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato poezijos knygoje. Dar vienas gražiai užrašytas gerai temperuotas kalbėjimas apie tai, kas svarbiausia – apie vandenis, medžius ir vėjus. Ir, žinoma, ne tik…

   Poeto, eseisto, prozininko D. Kajoko kūryba išversta į anglų, prancūzų, ispanų, vokiečių, rusų, lenkų, suomių ir daugelį kitų kalbų. Autorius yra pelnęs ne vieną apdovanojimą – 1991 m. jam paskirta Jotvingių premija, 1995 m. tapo „Poezijos pavasario“ laureatu, 1999 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija, 2012 m. tapo įsimintiniausiu Kauno menininku, taip pat apdovanotas už kūrybiškiausią metų knygą „Kurčiam asiliukui“, 2013 m. apdovanotas Baltijos asamblėjos premija už romaną „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“ – tai tik dalis visų jo apdovanojimų ir įvertinimų.

   Dėkojame poetui, eseistui, prozininkui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui – Donaldui Kajokui, Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotojui Edmundui Kazlauskui bei akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatoriams už inicijuotą renginį.

Virginija Gigaškaitė
Širvintų viešosios bibliotekos
Vileikiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Tradicinė kasmetinė akcija „Iš širdies“

   Širvintų viešosios bibliotekos Vileikiškių filialo iniciatyva kasmet organizuojama knygų ir periodinių leidinių paramos akcija bibliotekai „Iš širdies“. Prie šių metų akcijos „Iš širdies 2015“ taip pat prisidėjo nemažai rėmėjų. Gavome nemažai naujų, įdomių, populiarių ir reikiamų lietuvių ir užsienio grožinės literatūros knygų suaugusiems ir vaikams bei periodinių leidinių. …

Tradicinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitė – „Draugystė Šiaurės šalyse“

   Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje paskelbtame projekte Vileikiškių biblioteka dalyvauja jau penktą kartą. Šiemet Šiaurės šalių bibliotekų savaitė vyko lapkričio 9 – 15 dienomis. Pagrindinė šios savaitės idėja – populiarinti Šiaurės šalių literatūrą, skatinti savišvietą, organizuojant kultūros renginius bibliotekose pasiūlyta bendra tema. Šių metų tema – „Draugystė Šiaurės šalyse“.

   Lapkričio 9 d. Vileikiškių bibliotekoje vyko tradicinės Šiaurės šalių bibliotekų savaitės atidarymas. Vaikams buvo pristatytas šio projekto tikslas ir šių metų tema. Degančios žvakės ir spindinčios margaspalvės girliandos šviesoje buvo skaitoma ištrauka iš norvegų rašytojos Marijos Parr knygos „Vaflinė širdelė“. Tai smagi ir jautri istorija apie berniuko Trilės ir mergaitės Lenos draugystę. Renginio dalyviai: Austė Salvinskytė, Karolina Vaitkutė, Ignas Brazulevičius, Neringa Salvinskytė, Kamilė Eigelytė, Laura Vaitkutė trumpai aptarė perskaitytą ištrauką ir patys išsakė savo nuomonę apie draugystę. Dalyviai savo mintis apie draugystę užrašė sukurtoje „Draugystės knygoje“, kitą dieną ją papildė Augustės Žvirblytės bei Justinos Radžiūnaitės užrašytos mintys.

   Šventinį vakarą vyko žymios švedų vaikų knygų rašytojos Astridos Lindgren parodos „Draugystė ir nuoširdumas – Astridos Lindgren kūryboje“ pristatymas. Šios autorės kūryba neslopsta, knygos ir personažai toliau džiugina viso pasaulio mažuosius skaitytojus.
Smagu, kad Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje dalyvavo ir savo kūrybinį darbelį – „Draugystė“ pristatė Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos Vileikiškių ikimokyklinio ugdymo skyriaus auklėtiniai: Gabija Paulauskaitė, Augustas Sadovski, Martynas Pakalniškis, Eimantas Uleckas (auklėtoja Regina Junienė). Šis nuotaikingas ir kruopštus vaikų darbas puikiai perteikė draugystės temą bei papuošė biblioteką.

   Visi dalyviai gavo atvirlaiškius su šių metų simbolika, o patys aktyviausi simbolines dovanėles – teksto žymeklius, atšvaitus…

   Draugystė – viena bendrumo formų. Tikimės, kad būtent bendrumo jausmas, lydėjęs visą šventinę savaitę, lydės mus ir ateityje.

Virginija Gigaškaitė
Vileikiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Amžinai pasilikęs tėviškėje – kraštietis rašytojas Viktoras Brazauskas

   Lapkričio 11 dieną Širvintų viešosios bibliotekos Vileikiškių filiale buvo paminėtos kraštiečio rašytojo, Žemaitės literatūrinės premijos laureato Viktoro Brazausko 10 – osios mirties metinės. Vileikiškių biblioteka palaikė glaudžius ryšius su kraštiečiu rašytoju: vyko susitikimai, naujų knygų pristatymai, šventinis jubiliejinis renginys „Viktorui Brazauskui – 60“. Mirus rašytojui, bibliotekoje rengiamos spaudinių parodos, jubiliejiniai renginiai, skirti kraštiečiui atminti.

   Džiaugiamės, kad 2011–2013 m. Širvintų rajono viešoji biblioteka (projekto vadovė Širvintų viešosios bibliotekos direktorė Laima Kutiščeva) vykdė projektą „Apie žodį – išlekiantį ir sugrįžtantį“. 2012 m. vasario 28 dieną Vileikiškių bibliotekoje vykusio iškilmingo renginio metu, skirto kraštiečiui, Žemaitės literatūrinės premijos laureatui ant bibliotekos sienos buvo atidengta memorialinė lenta Viktorui Brazauskui atminti. Šio projekto dėka, biblioteka turi atskirą kraštotyros lentyną, kurioje eksponuojama Viktoro Brazausko kūryba, įamžintos renginių akimirkos, kraštotyros darbai…

   Minėdami 10 – ąsias mirties metines, skaitėme gražius ir atvirus buvusio bendrakursio palangiškio poeto, žurnalisto – Gedimino Griškevičiaus, prozininko, eseisto – Petro Dirgėlos, gyvenimo draugės Renatos Baradinskaitės prisiminimus apie Viktorą Brazauską. Šiuose prisiminimuose rašytojas – romantiška ir poetiškos sielos asmenybė su atvirumu ir jautrumu aplink jį supančiam pasauliui, novelistas – idealistas, bendramintis, svajotojas, dainos draugas Vikcius, jausmų riteris bei dėmesingas ir paprastas draugas.

   Musninkų seniūnijos kapinėse ant rašytojo kapo buvo uždegtos žvakelės ir padėta gėlių puokštė nuo kraštiečių, menančių Viktorą Brazauską. Šiose kapinėse palaidoti ir rašytojo tėvai – Janina ir Viktoras Brazauskai. Degančią žvakę palikome ir ant jų kapo, tai tarsi mūsų padėka už sūnų – talentingą rašytoją.

   Rašytojas Viktoras Brazauskas yra išleidęs penkias apsakymų knygas suaugusiems: „Vasaros muzikantai“ (1970 m.), „Antrąkart gimę“ (1976 m.), „Nežinomų artistų gyvenimas“ (1984 m.), „Pono Adomo odisėja“ (1998 m.), „Po Dievo padu“ (2000 m.) bei apsakymų knygelę vaikams „Kamanių pieva“ (1991 m.). 1985 m. buvo apdovanotas Žemaitės premija už apsakymų rinkinį „Nežinomų artistų gyvenimas“.

Virginija Gigaškaitė
Vileikiškių filialo vyr. bibliotekininkė