Juodiškis

Popietė „Apie knygas ir pyragus“ Juodiškių filiale

   Jeigu būtum knyga, kokia knyga būtum? Ką norėtum pasakyti skaitytojui? Kaip atrodytum? Kam ši knyga būtų skirta? Galbūt jau egzistuoja knyga, kuri apibūdina tave? Šiuos ir panašius klausimus aptarėme su popietės „Apie knygas ir pyragus“ dalyviais. Džiaugėmės knygų, pasakojančių apie mus, įvairove – nuo meilės dramų ir psichodelinių detektyvų iki „Mikės Pūkuotuko“ ir jo nervingo veikėjo Paršelio. Tokius įdomius, įvairius savo vidinius pasaulius atsinešėme šią popietę. Žinoma, aptarėme šiuo metu skaitomas knygas ir gaminome joms skirtukus iš atliekų: jau naudotų kartono lapų, senų vokų, spalvoto popieriaus ir siūlų likučių.

    Padirbėję apsidovanojome gardžiais pyragais. Degustavome saldėsius naudodami visus savo pojūčius, dalindamiesi savo pyragų receptais, aptarėme, kaip galėtumėme juos paįvairinti. Susikūrėme receptų kraitelę ateities skanėstų gamybai. Taip pat domėjomės pyrago atsiradimo istorija.  Įdomu tai, kad pirmieji pyragai buvo nesaldūs – su mėsos ar žuvies įdaru. Tokie prabangūs patiekalai pradėti gaminti XII a. Šiaurės Europoje. Į Lietuvą šį, tik didikams prieinamą patiekalą, atvežė Bona Sforca XVI a. Šio amžiaus pabaigoje prasidėjo saldžių pyragų era daugumoje Europos valstybių. Sužinojome, kokie pyragai populiarūs Šiaurės Amerikoje, Naujoje Zelandijoje ir Australijoje, kas pradėjo pyragų mėtymo į veidą tradiciją populiariojo kultūroje. Taip Juodiškių bibliotekoje paminėjome Tarptautinę Pyragų dieną.

Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Europos kalbų dienos minėjimas Juodiškių bibliotekoje

    Europos Tarybos inicijuota jau penkiolika metų daugelyje Europos valstybių minima Europos kalbų diena. Rugsėjo pabaigoje organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

    Rugsėjo 27 d. ši diena paminėta Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juodiškių filiale. Ar žinojote, kad Europoje priskaičiuojama 225 vietinės kalbos ir tai yra tik 3% viso Pasaulio kalbų? Ar skaitėte, kad lietuvių kalba patenka į seniausių Pasaulio kalbų dešimtuką? Ar esate girdėję apie vengrų vertėją ir rašytoją, šių dienų hiperpoliglotą Ištvaną Dabį, kuris kalba 103 kalbomis (puikiai kalba ir lietuviškai!)? Šiuos ir daugelį kitų įdomių faktų apie Europos populiarias ir nykstančias kalbas aptarėme su į popietę susirinkusiais svečiais. Aiškinomės Ištvano Dabio kalbų mokymosi metodus, laužėme liežuvius, tardami mums negirdėtus žodžius įvairiomis Europos kalbomis, didžiavomės sava – viena seniausių ne tik Europoje, bet ir Pasaulyje – lietuvių kalba.

    Bene daugiausiai emocijų sukėlė proto mankšta – viktorina „Obuolių mūšis“. Dvi komandos varžėsi dėl Europos kalbų žinovės titulo…. Visi sutikome, kad romantiškiausia kalba Europoje – prancūzų, klausydami sunkiai atpažinome graikų kalbą, spėjome, kiek yra oficialių kalbų Europos Sąjungoje, kuri kalba laikoma sudėtingiausia, o kurios lengviausios Europoje…Viena komanda lipdė kaimynine lenkų kalba kalbantį, kita – be žodžių perteikė ispanakalbį pilietį… Kai pasibaigė obuoliukai, skaičiavome taškus, popietės dalyviai apdovanoti Europos žinovų ženkleliais, plojimais ir šypsenomis. Galvas pasukti skatinantys klausimai, smagios užduotys, triukšmas, azartas ir juokas skambėjo pirmadienio popietę Juodiškių bibliotekoje.

Juodiškių filialo bibliotekininkė

Pievos gyventojų istorijos Juodiškiuose

    Šio antradienio (liepos 26 d.) rytmetį į Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juodiškių filialą rinkosi patys mažiausieji skaitytojai. Lankytojus pasitiko bibliotekos gyventojas – kiškis. Drauge su mamytėmis apdainavome pievos gyventojus, susipažinome su muzikiniu instrumentu ukulėle, klausėmės Justino Marcinkevičiaus eiliuotos pasakos „Voro vestuvės“. Miklinome pirštelius, balsus ir smegenis, piešėme, spalvinome, žaidėme ir vaišinomės saldžiu kakavos gėrimu.

    Maloniai praleistas rytmetis nuspalvina visą dieną. O gal net savaitę? Šią likusią vasarą kiekvieną antradienio rytmetį mamytės su ikimokyklinio amžiaus vaikais ypatingai laukiamos čia – Juodiškių bibliotekoje. Pažadu dar daug naujų pievos gyventojų istorijų, dainų ir melodijų…

Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė