Juodiškis

Popietė „Apie knygas ir pyragus“ Juodiškių filiale

   Jeigu būtum knyga, kokia knyga būtum? Ką norėtum pasakyti skaitytojui? Kaip atrodytum? Kam ši knyga būtų skirta? Galbūt jau egzistuoja knyga, kuri apibūdina tave? Šiuos ir panašius klausimus aptarėme su popietės „Apie knygas ir pyragus“ dalyviais. Džiaugėmės knygų, pasakojančių apie mus, įvairove – nuo meilės dramų ir psichodelinių detektyvų iki „Mikės Pūkuotuko“ ir jo nervingo veikėjo Paršelio. Tokius įdomius, įvairius savo vidinius pasaulius atsinešėme šią popietę. Žinoma, aptarėme šiuo metu skaitomas knygas ir gaminome joms skirtukus iš atliekų: jau naudotų kartono lapų, senų vokų, spalvoto popieriaus ir siūlų likučių.

    Padirbėję apsidovanojome gardžiais pyragais. Degustavome saldėsius naudodami visus savo pojūčius, dalindamiesi savo pyragų receptais, aptarėme, kaip galėtumėme juos paįvairinti. Susikūrėme receptų kraitelę ateities skanėstų gamybai. Taip pat domėjomės pyrago atsiradimo istorija.  Įdomu tai, kad pirmieji pyragai buvo nesaldūs – su mėsos ar žuvies įdaru. Tokie prabangūs patiekalai pradėti gaminti XII a. Šiaurės Europoje. Į Lietuvą šį, tik didikams prieinamą patiekalą, atvežė Bona Sforca XVI a. Šio amžiaus pabaigoje prasidėjo saldžių pyragų era daugumoje Europos valstybių. Sužinojome, kokie pyragai populiarūs Šiaurės Amerikoje, Naujoje Zelandijoje ir Australijoje, kas pradėjo pyragų mėtymo į veidą tradiciją populiariojo kultūroje. Taip Juodiškių bibliotekoje paminėjome Tarptautinę Pyragų dieną.

Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Europos kalbų dienos minėjimas Juodiškių bibliotekoje

    Europos Tarybos inicijuota jau penkiolika metų daugelyje Europos valstybių minima Europos kalbų diena. Rugsėjo pabaigoje organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

    Rugsėjo 27 d. ši diena paminėta Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juodiškių filiale. Ar žinojote, kad Europoje priskaičiuojama 225 vietinės kalbos ir tai yra tik 3% viso Pasaulio kalbų? Ar skaitėte, kad lietuvių kalba patenka į seniausių Pasaulio kalbų dešimtuką? Ar esate girdėję apie vengrų vertėją ir rašytoją, šių dienų hiperpoliglotą Ištvaną Dabį, kuris kalba 103 kalbomis (puikiai kalba ir lietuviškai!)? Šiuos ir daugelį kitų įdomių faktų apie Europos populiarias ir nykstančias kalbas aptarėme su į popietę susirinkusiais svečiais. Aiškinomės Ištvano Dabio kalbų mokymosi metodus, laužėme liežuvius, tardami mums negirdėtus žodžius įvairiomis Europos kalbomis, didžiavomės sava – viena seniausių ne tik Europoje, bet ir Pasaulyje – lietuvių kalba.

    Bene daugiausiai emocijų sukėlė proto mankšta – viktorina „Obuolių mūšis“. Dvi komandos varžėsi dėl Europos kalbų žinovės titulo…. Visi sutikome, kad romantiškiausia kalba Europoje – prancūzų, klausydami sunkiai atpažinome graikų kalbą, spėjome, kiek yra oficialių kalbų Europos Sąjungoje, kuri kalba laikoma sudėtingiausia, o kurios lengviausios Europoje…Viena komanda lipdė kaimynine lenkų kalba kalbantį, kita – be žodžių perteikė ispanakalbį pilietį… Kai pasibaigė obuoliukai, skaičiavome taškus, popietės dalyviai apdovanoti Europos žinovų ženkleliais, plojimais ir šypsenomis. Galvas pasukti skatinantys klausimai, smagios užduotys, triukšmas, azartas ir juokas skambėjo pirmadienio popietę Juodiškių bibliotekoje.

Juodiškių filialo bibliotekininkė

Pievos gyventojų istorijos Juodiškiuose

    Šio antradienio (liepos 26 d.) rytmetį į Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juodiškių filialą rinkosi patys mažiausieji skaitytojai. Lankytojus pasitiko bibliotekos gyventojas – kiškis. Drauge su mamytėmis apdainavome pievos gyventojus, susipažinome su muzikiniu instrumentu ukulėle, klausėmės Justino Marcinkevičiaus eiliuotos pasakos „Voro vestuvės“. Miklinome pirštelius, balsus ir smegenis, piešėme, spalvinome, žaidėme ir vaišinomės saldžiu kakavos gėrimu.

    Maloniai praleistas rytmetis nuspalvina visą dieną. O gal net savaitę? Šią likusią vasarą kiekvieną antradienio rytmetį mamytės su ikimokyklinio amžiaus vaikais ypatingai laukiamos čia – Juodiškių bibliotekoje. Pažadu dar daug naujų pievos gyventojų istorijų, dainų ir melodijų…

Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė

Garsinis skaitymas „Auštant“

 

Tikras draugas visada
Ir nelaimėj ir bėdoj greta,
Jei tau liūdna – jam nelinksma,
Tu nemiegi – jis nerimsta,
Be jokių kalbų išties
Visad ranką tau išties.

Draugystės tema sujungė daugelį Pabaltijo ir Skandinavijos šalių bibliotekų  į knygų skaitymą balsu „Auštant“. Renginyje, skirtame Šiaurės šalių bibliotekų savaitei, lapkričio 9 dieną dalyvavo ir Juodiškių bibliotekos jaunieji skaitytojai.

Susirinkusiems vaikams bibliotekininkė skaitė ištrauką iš Marijos Parr kūrinio „Våffelhjärtat“. Visi susidomėję klausė pasakojimo apie dviejų draugų – Lenos ir Tirilės nuotykius. Po skaitymo vyko diskusija apie tai, kodėl yra svarbu turėti draugų. Vaikai pasakojo apie savo draugus, ir nuotykius patirtus su jais. Internete kartu ieškojome nuotraukų: kaip atrodo Norvegijos fiordai, įlankos. Vienoje iš tokių įlankų gyvena knygos herojai Lena ir Tirilė. Taip pat internete radome kaip galėjo atrodyti piratų laivas, kuris, pasak legendos, kilus audrai sudužo toje įlankoje. Vėliau vaikai kūrė savo pasakojimus – legendas apie tai, kodėl įlanka, kurioje gyvena Lena ir Tirilė vadinasi „Sudužusi Matilda“. Susirinkusieji apžiūrėjo parodoje „Šiaurės pašvaistė“ eksponuojamas šiaurės šalių autorių knygas. Prisiminimui apie renginį visi gavo dovanų atvirukų, skirtų Šiaurės šalių bibliotekų savaitei, ir pasivaišino vaflinėmis širdelėmis.

Širvintų VB Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė Danguolė Kraniauskienė

Renginys Tarptautinei vaikų gynimo dienai „O mes vaikai, o mes pasaulis“ Juodiškiuose

 Birželio 1-ąją Širvintų viešosios bibliotekos Juodiškių filialo bibliotekininkė Danguolė Kraniauskienė kartu su Alionių pagrindinės mokyklos Juodiškių pradinio ugdymo skyriaus mokytoja Zita Vilkeliene ir Kultūros centro Juodiškių filialo vedėja Ingrida Didžiokiene surengė šventę jauniesiems bibliotekos lankytojams. Jau penktus metus iš eilės Juodiškių dvaro kieme buvo švenčiama Tarptautinė vaikų gynimo diena. Mums maloniai padėti sutiko „Vikingų kaimo“ įkūrėjai. Už jų geranoriškumą didžiulis AČIŪ! Jų prisidėjimas prie ruošiamos šventės labai tiko, nes ir temą renginiui pasirinkome apie Lietuvos senovę.

Susirinkusį būrį vaikų bibliotekininkė pasveikino su atėjusia vasara, atostogomis ir labai laukta Tarptautine vaikų gynimo dienos švente. Palinkėjo daug gražių akimirkų vasaros atostogų metu, pristatė į šventę atvykusius svečius – kolegę Danutę Jaglinską su grupe Jauniūnų kaimo bibliotekos skaitytojų ir vikingus – Mindaugą ir Kristiną. Renginio pradžioje visi kartu žaidė susipažinimo žaidimą, vėliau vikingai papasakojo apie senovinius lietuvių karo ginklus ir drabužius. Susidomėję vaikai laukė kada galės patys paliesti kalavijus, buožes, skydus, ietis ir šarvus. Vaikai turėjo galimybę ne tik šarvus pakiloti, įvertinti jų svorį, bet ir pasimatuoti. Taip pat jiems buvo surengta senoviška karinė treniruotė. Tuomet atėjo laikas lobio paieškai. Kaip ir ankstesniais metais ieškant lobio teko perlipant virvėmis įveikti įsivaizduojamą vandens griovį, spręsti kryžiažodžius apie Lietuvos istoriją, atrišti gyvą „Gordijaus mazgą“, važiuoti „aklųjų traukiniu“, „apgyvendinti“ tuščias planetas, žongliruoti, skaityti nuorodas užrašytas senoviniu lietuviu raštu – runomis. Įveikę visas užduotis ir iššifravę nuorodas, vaikai rado jų laukusius saldžiuosius lobius. Besivaišindami saldumynais ir šventiniu pyragu dar pasigėrėjome vyresnių mergaičių atliekamais šokiais. Prie vikingų atsivežtų senovinių stalo žaidimų vaikai dar ilgai būriavosi, žaidė ir niekas nenorėjo skirstytis namo…

Buvo daug smagaus juoko atliekant neįprastus pratimus su neįprastomis senovinėmis priemonėmis.

Vaikystė, kaip akimirka prabėga ir lieka tik ryškiausi jos prisiminimai. Galbūt mūsų visų pastangų dėka šio būrio vaikų atmintin įsirėš puiki, saulėta diena, be mažiausio debesėlio danguje, ir puikiai praleistas laikas su draugais.

Juodiškių filialo vyr. bibliotekininkė Danguolė Kraniauskienė

Viktorina „Duona lietuvių papročiuose“

Retai pas mus kvepėdavo ragaišis,
Retai nuo pečiaus dvelkė šiluma.
Todėl, kai duoną, būdavo, užmaišius
Į pečių malkas kraudavo mama, –

Tai mus, mažus, klupdydavo ant lovos.
Duonelė, ji sakydavo, šventa!
Ne veltui, pirmą kepalą pašovus,
Žegnodavo jį drebančia ranka.

O kai lig soties duonos prižiaumoji,
Tai ir į aslą nukrenta pluta.
Pamatęs tėvas šaukštu užsimoja:
– Pakelk, sūnau, duonelę!
Ji – šventa.

Justinas Marcinkevičius

   Vasario 5 diena skiriama krikščionių ugnies globėjai Šv. Agotai. Jos šventė sutampa su senovės lietuvių ugnies deivei motinai Gabijai skirtomis apeigomis, vykusiomis vasario pradžioje dar pagoniškoje Lietuvoje. Šią dieną bažnyčiose šventinama duona. Tikima, kad ši duona turi stebuklingų galių – saugo nuo gaisrų ir kitų nelaimių.

   Viešosios bibliotekos Juodiškių filiale vasario 5d. vyko popietė – viktorina „Duona lietuvių papročiuose“. Į popietę besirenkantys bibliotekos lankytojai buvo maloniai nustebę, nes galėjo užuosti kepamos duonos kvapą, išgirsti senovinio instrumento, kanklių muziką. Pagal tuometines tradicijas duoną bibliotekininkė kepė šiuolaikinėje duonkepėje.

   Renginio dalyviams buvo pasakojama apie senovinius duonos auginimo ir grūdų apdorojimo, bei kepimo būdus, duonos svarbą senovinėse lietuvių apeigose, jos aukojimą namų dvasioms ir žemės bei namų deivėms Žemynai ir Gabijai. Taip pat apie tai kokių gydomųjų savybių turi duona ir kokioms iškilmingoms progoms ji būdavo kepama ir aukojama.

   Kad duona gerbiama ir mylima nuo seno liudija lietuvių smulkioji tautosaka – patarlės, priežodžiai, mįslės. Bibliotekos lankytojai smagiai dalyvavo viktorinoje, kurioje reikėjo minti mįsles, užbaigti patarles apie duoną. Geriausiai spėlioti sekėsi Kristinai, Virginijai ir Kajui. Jie buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis.

   O kad ir kiti vaikai nesijaustų nuskriausti, pasibaigus viktorinai, ragavo ką tik iškeptą duoną.

Širvintų viešosios bibliotekos Juodiškių filialo
vyr. bibliotekininkė Danguolė Kraniauskienė