Gelvonai

Medijų ir informacinio raštingumo savaitė 2024: Šiuolaikinės visuomenės ugdymas bibliotekose

Paskutinė spalio savaitė visame pasaulyje žinoma kaip Medijų ir informacinio raštingumo savaitė (MIRKT), skirta skatinti kritinį mąstymą, atsakingą informacijos vartojimą bei aktyvų pilietiškumą. Lietuvoje šią savaitę jau trečią kartą organizuoja viešosios bibliotekos, kviesdamos visuomenę prisijungti prie įvairiausių renginių, skirtų kiekvienam. Nuo spalio 24 iki 31 dienos kviečiame į paskaitas, diskusijas, orientavimosi žygį, protmūšius, žaidimus, virtualų pabėgimo kambarį ir konkursus, padedančius gilinti medijų ir informacinio raštingumo įgūdžius. Medijų ir informacinio raštingumo šūkis „Žinanti, laiminga ir sumani visuomenė“ kviečia visus būti aktyviais šios iniciatyvos dalyviais.

Renginiai Lietuvos apskričių bibliotekose

MIRKT savaitės metu vyks penki svarbūs renginiai Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose, kuriuose galima dalyvauti tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu Youtube kanale „Biblioteka visiems“.

Spalio 24 d. 17.30 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka
„MIRKT ir aišku. Autorių teisės muzikoje: Leonas Somovas diskusijoje su Ramūnu Zilniu“

Dalyvauja žurnalistas, LRT popmuzikos vyr. redaktorius, radijo laidų vedėjas Ramūnas Zilnys, muzikos prodiuseris, atlikėjas Leonas Somovas.

Spalio 25 d. 17.30 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka

„MIRKT ir aišku. Ateities įrankiai jau šiandien: kaip dirbtinis intelektas keičia mūsų pasaulį“

Dalyvauja mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo ir televizijos laidų vedėjas bei dirbtinio intelekto entuziastas Lukas Keraitis.

Spalio 28 d. 17.30 val. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

„MIRKT ir aišku. finansinis raštingumas ir psichologija. Kodėl patikime sukčiais?“

Dalyvauja Lietuvos banko finansinio raštingumo centro vadovė: dr. Viktorija Dičpinigaitienė, gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis, moderuoja žurnalistas ir radijo laidų vedėjas Darius Matas.

Spalio 29 d. 17.30 val. Ąžuolyno biblioteka (BĮ Kauno apskrities viešoji biblioteka)

„MIRKT ir aišku. Ar tikrai dezinformacija yra mūsų kasdieninio gyvenimo palydovė?“

Dalyvauja Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskė, Nara.lt redaktorius ir autorius Karolis Vyšniauskas, mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo laidos „Du bitai“ vedėjas Lukas Keraitis, moderuoja Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė, projekto DIGIRES komandos narė Patricija Lenčiauskienė.

Spalio 30 d. 17.30 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka

„MIRKT ir aišku. Susitikimas-diskusija kritinio mąstymo tema „Kur yra žodžio laisvės ribos?“

Dalyvauja: Ilgametis TV veidas, laidų vedėjas, prodiuseris, žurnalistas bei rašytojas Rytis Zemkauskas ir pramogų verslo veikėjas, radijo ir televizijos laidų vedėjas, aktorius bei visuomenės veikėjas Algis Ramanauskas Greitai.

Protmūšiai

Be šių diskusijų ir paskaitų, MIRKT savaitės metu vyks ir protmūšiai, kuriuos ves humoristas ir protmūšių rengėjas Paulius Ambrazevičius. Pirmasis protmūšis numatytas spalio 23 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje, o vėliau renginiai tęsis įvairiose kitose Lietuvos bibliotekose iki lapkričio 8 dienos.

Spalio 23 d. 17.30 val. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu e.misiunaite@marvb.lt arba telefonu +370 343 52637

Lapkričio 4 d. 17.30 val. Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešoji biblioteka

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu info.vedeja@ukmergesvb.lt arba telefonu +370 648 09597

Lapkričio 5 d. 17.30 val. Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu pavaduotoja@mrvb.lt arba telefonu +370 443 44669

Lapkričio 6 d. 17.30 val. Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu rima.kairyte@gmail.com arba telefonu +370 449 74303

Lapkričio 7 d. 17.30 val. Lietuvos audiosensorinė biblioteka, Vilnius

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu j.vileikiene@labiblioteka.lt arba telefonu +370 659 08086

Lapkričio 8 d. 17.30 val. Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu informacinis@moletai.rvb.lt arba telefonu +370 383 44753

Norėdami dalyvauti protmūšyje konkrečioje bibliotekoje, kviečiame registruotis šalia nurodytais kontaktais.

Orientavimosi žygis

Tiems, kurie nori aktyviai leisti laiką, spalio 26 d. organizuojamas orientavimosi žygis „Taigi viską žinau…“ apie medijų ir informacinį raštingumą. Jis vyks net 47 Lietuvos vietose. Šis žygis – puiki galimybė ne tik pasportuoti, bet ir sužinoti daugiau apie medijų pasaulį. Daugiau informacijos apie tai, kur vyks žygis ir kokios jo taisyklės, rasite čia.

Virtualus pabėgimo kambarys ir skaitymo iššūkis

Viena iš labiausiai laukiamų naujovių šių metų MIRKT savaitėje yra virtualus pabėgimo kambarys. Jo dalyviai turės galimybę įveikti įvairias užduotis, tikrinančias jų žinias apie medijas bei informacinį raštingumą. Be to, rengiamas ir skaitymo iššūkis, kurio metu dalyviai turės atpažinti tikras ir dirbtinio intelekto sukurtas knygas, taip pat kryžiažodis, suteikiantis galimybę laimėti prizų. Pabėgimo kambario ir skaitymo iššūkio registracijos ieškokite svetainėje mirkt.bibliotekavisiems.lt.

Medijų ir informacinio raštingumo savaitė yra unikali proga stiprinti savo žinias šiuolaikinėje medijų pasaulio aplinkoje. Lietuvos bibliotekos, veikdamos kaip medijų ir informacijos raštingumo centrai, kviečia ne tik gauti naujos informacijos, bet ir ugdyti kritinį mąstymą, analizuoti mus supančią informacijos erdvę bei atsakingai dalintis žiniomis su kitais.

Prisijunkite prie renginių, dalyvaukite diskusijose, protmūšiuose, orientavimosi žygyje ir kitose veiklose! Tegul Lietuvos visuomenė tampa žinanti, laiminga ir sumani!

Daugiau apie Medijų ir informacinio raštingumo savaitę.

Įgyvendinant veiklas dalyvauja apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija ir asociacijos, prisideda akademinės bibliotekos bei nevyriausybinės organizacijos.

Programą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Informacinis rėmėjas – LRT.

Prasideda skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Prasideda skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Drauge su vasara ateina ir jau 9-asis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“, kuris šiemet kvies neatidėliojant leistis į atradimų kupiną nuotykį, nes vasara su knyga – tai Tavo atradimų laikas. Tų, kas per tris įkvepiančius mėnesius įveiks iššūkį – suskubs perskaityti penkias knygas pagal paskelbtas užduotis, – lauks atminimo dovanėlės bei loterija, kurios laimėtojams atiteks 200 eurų dovanų kuponas knygoms, miesto dviratis ir daug kitų prizų..

Penkios knygos per tris vasaros mėnesius

Skaitymo iššūkis – tai būdas pasitikrinti, ar per mėnesį galite perskaityti kiek daugiau nei vieną knygą, mat per visą vasarą jų reikės perskaityti bent penkias. Šiemet akcijos organizatoriai drauge su skaitytojais parengė tokias užduotis:

  • Perskaityk knygą apie svajonių šalį
  • Perskaityk knygą apie sportą
  • Perskaityk istorinę knygą
  • Perskaityk knygą apie atradimus
  • Perskaityk populiarią knygą, kurią skaitė visi, išskyrus tave (skaitytojų pasiūlyta užduotis)

Be skaitymo ambasadorių rekomendacijų, akcijos interneto svetainėje bei socialinių  tinklų „Vasaros su knyga“ paskyrose bus skelbiami ir bibliotekininkų rekomenduojamų knygų sąrašai pagal kiekvieną užduotį.

Mėgstamiausias skaitymo iššūkis ir vėl kviečia išmėginti jėgas

Mėgstamiausias skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ pernai dar sykį pagerino rekordą: įsitraukė beveik 31 000 dalyvių, iššūkį įveikė per 23 000 atkaklių skaitytojų, o visos Lietuvos bibliotekose perskaityta kone 150 000 knygų. Iššūkio rengėjai – Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija – ypač džiaugiasi, kad aktyviausiomis bibliotekomis, kuriose iššūkio dalyviai perskaito daugiausia knygų, tampa nedidelių miestų ir miestelių bibliotekos bei jų filialai. Smagu, kad knyga per vasaros atostogas suartina vaikus, tėvelius ir senelius, taip pat didesnes bendruomenes, kad socialinių tinklų „Vasaros su knyga“ paskyrose netyla diskusijos apie tai, ką skaityti ir kas patiko.

Skaitykite po vieną ar bendruomenėje, skaitykite skirtingomis kalbomis ir įvairiais formatais

Dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje paprasta: užsiregistruokite svetainėje vasarasuknyga.lt  ir perskaitę knygas suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, paprašykite bibliotekininko pagalbos.

Varžytuves, kurios vyks 2024 m. birželio 1 d.– rugpjūčio 31 d., rengia Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, Kauno apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis, tad skaitymo akcijos geografija – tikrai plati. Iššūkio svetainėje pateiktame žemėlapyje susiradę arčiausiai jūsų esančią biblioteką ar filialą, galite užsitikrinti pagalbą ir bendrystę viso iššūkio metu.

Dalyvių amžius nėra ribojamas, skaityti galima ir kitomis kalbomis parašytas knygas, o negalią, dėl kurios nepavyksta skaityti knygų įprastu formatu, turintys dalyviai kviečiami naudotis ir virtualios bibliotekos „ELVIS“ paslaugomis.

Daugelyje bibliotekų kas vasarą parengiamos ekspozicijos su iššūkiui rekomenduojamomis knygomis, bibliotekininkai konsultuoja iššūkio dalyvius, padeda užsiregistruoti, kai kur rengia bendruomeniško skaitymo susitikimus.

Skaitymo ambasadoriai – šturmanai knygų jūroje

Pernai vasaros skaitymo iššūkį papildė ir praplėtė pirmą kartą vykęs skaitymo skatinimo projektas „Metai su knyga“ – buvo kviečiama skaityti ne tik vasarą, bet ir visus metus, vyko nepamirštami susitikimai su skaitymo ambasadoriais ir edukatoriais, sukurtas Skaitymo manifestas. Šiemet „Metai su knyga“ vyksta jau antrąkart, projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto skaitymo ambasadoriai – vaikų rašytojas ir muzikantas Virgis Šidlauskas, aktorius, mokytojas, slemeris Juozas Ališauskas ir rašytoja, gidė Gina Viliūnė – patars, ką skaityti priėmus vasaros iššūkį.

Beveik visos mano knygos yra dovanos mylimam Vilniui“, – teigia Gina Viliūnė, džiaugdamasi, kad kaip skaitymo ambasadorė turi daug galimybių susitikti ir bendrauti su nuoširdžiais skaitytojais visoje Lietuvoje. Anot jos, „Kas gali būti geriau nei atsidurti bendraminčių draugijoje?

Ne vieną iššūkį priėmęs ir įveikęs, tarptautiniuose slemo poezijos čempionatuose dalyvavęs Juozas Ališauskas teigia paauglystėje nesupratęs poezijos, bet dabar jam pavyksta gera literatūra sudominti paauglius. Skaitymo ambasadorius tvirtina: „ Į kiekvieną knygą žiūriu kaip į dar vieną langą, pro kurį viską galiu pamatyti kitaip.

O vaikų rašytojas Virgis Šidlauskas prisipažįsta: „Energijos semiuosi iš prisiminimų apie vaikystę: dažnai kapstausi atmintyje, kas tuo metu labiausiai žavėjo, kokie žaidimai rūpėjo, apie ką svajojau. Kartais praeina nemažai laiko, kol surandu tinkamą raktą į vaikų širdis. Bet tada jau reikia gerai įsikibti, kad jų energijos viesulas nenuneštų per toli.

Jau birželio pradžioje skaitymo ambasadoriai trumpais vaizdo įrašais paragins priimti vasaros skaitymo iššūkį bei pateiks rekomendacijų, ką skaityti pagal penkias iššūkio užduotis.

Įveikusiųjų iššūkį lauks prizų loterija ir nauji atradimai

Visi įveikusieji vasaros knygų iššūkį dalyvaus loterijoje, kurios laimėtojų laukia dovanos. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

Kaip ir kasmet, rengti akciją padeda visas būrys draugų bei partnerių. Pagrindiniu rėmėju šiemet tapo vienas iš seniausių interneto knygynų Lietuvoje patogupirkti.lt, kuriame galima rasti įvairių knygų kiekvieno skoniui, taip pat kitų laisvalaikio ir net mokyklinių prekių. Užsukę į šį interneto knygyną, skaitytojai visada ras ką nors naujo ir įdomaus bei sugalvos, kaip turiningai praleisti laisvalaikį. Pagrindinis rėmėjas įsteigė prizą – 200 eurų dovanų kuponą.

Specialųjį prizą – ekologišką transporto priemonę dviratį – įsteigė Šiauliuose įsikūrusi didžiausia ir seniausia Lietuvoje dviračių gamintoja UAB „Baltik Vairas“, savo klientams siūlanti pažangius ir inovatyvius gamybos sprendimus bei aukštos kokybės plataus asortimento įprastus, elektrinius bei krovininius dviračius. Rėmėjų dovanos – knygos ir dviratis – puikiai dera su tvaria, aplinką tausojančia, sąmoningą gyvenseną propaguojančia bibliotekų veikla.

*

Akcijos rengėjai ir dalyviai dėkingi skaitymo skatinimo svarbą suprantančioms ir prie jo prisidedančioms leidykloms „Alma littera“„Aukso žuvys“„BALTO leidybos namai“„Briedis“„Hubris“, knygynams „Vaga“knygauk.ltpatogupirkti.lt, įmonėms „Echo Stamp“„Baltik vairas“„Lieta dėlionės“ManoTapyba.lt„Niom niom bouquet“„Optio“„Pergalė“„Pupų pynė“„Urtės tekstilė“„Yes for skills“, mokymosi platformai internete Mokslobaze.lt

Akcijos draugai – virtuali biblioteka ELVISIBBY Lietuvos skyriusLietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekainiciatyva „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Nuo 2016 m. vasaros metu vykdoma akcija yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis.

 

ELVIO autobusiukas Gelvonų ir Kernavės filialuose

Kovo 27 dieną Širvintų  I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Gelvonų  ir Čiobiškio filialuose lankėsi ELVIS autobusiukas ir jo komanda.
ELVIS –tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto
teksto. Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) komanda pristatė gyventojams ir
socialiniams darbuotojams paslaugas, kuriomis gali naudotis žmonės, turintys įvairių
sveikatos sutrikimų – tai asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos, vaikai,
turintys mokymosi ar raidos sutrikimų, vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo
sutrikimą ( disleksiją), silpnaregiai ir neregiai, asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar
ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.
Savo patirtimi pasidalino buvusi radijo diktorė Gema Padribonienė. Ji jau ne
vienerius metus naudojasi LAB paslaugomis, ir pasak jos, esanti be galo laiminga,
galinti klausytis garsinių knygų, žurnalų ir filmų, kurie gelbėja nuo nemigos, blogų
minčių ir praturtina bei pagyvina laisvalaikį.
Bibliotekos darbuotoja kviečia užsukti į bibliotekas, kur bus suteikta informacija
apie šią nemokamą ir naudingą paslaugą, kuri padės susigrąžinti skaitymo džiaugsmą
šeimos nariui, draugui ar kaimynui.

Festivalio „Poezijos pavasaris“ skaitymai Gelvonuose

Poezijos pavasaris – tarptautinis poezijos festivalis, iškiliausias kasmetinis literatūrinis renginys Lietuvoje, rengiamas Lietuvos Rašytojų sąjungos. Jame savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai.

Festivalis rengiamas kasmet nuo 1965 m., paskutinę gegužės savaitę. Per keletą dienų įvyksta virš 120 susitikimų, kurie sutraukia klausytojų iš visos Lietuvos bei užsienio. O virtualūs tiltai suteikia galimybę susitikti su poetais, kurie gyvena JAV, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir Danijoje. Festivalio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“. Kasmet vainikuojamas Poezijos pavasario laureatas. Šių metų „Poezijos pavasario“ 58-asis laureatas – poetas Liudvikas Jakimavičius už eilėraščių rinkinį „Paliktos paletės“.

Labai džiugu, kad po pertraukos festivalis „Poezijos pavasaris“ iš vasaros vėl persikėlė į pavasarį. Širvintose ir rajone „Poezijos pavasario“ renginiai vyksta nuo 1994 m., taigi, jau 29-ąjį kartą. Skrisdama per visą Lietuvą Poezijos pavasario paukštė nutūpė Gelvonuose.

Poezijos paukštė, suskleidusi sparnus Gelvonų kultūros centre, kvietė poezijos mylėtojus susiburti ir pasiklausyti gražiausių eilių. Svečiavosi lenkų poetas iš Krokuvos Dawid Mateusz, vertėjas Rimvydas Strielkūnas, poetas, žurnalistas Alvydas Valenta, aktorė, režisierė, dainų atlikėja Donata Kielaitė ir poetas, literatūrologas, kritikas Vainius Bakas. Festivalio skaitymus kuravo vertėjas Rimvydas Strielkūnas.

Susitikimą pradėjo aktorė, režisierė Donata Kielaitė, kuri atliko dainą  pagal lietuvių poetės Salomėjos Nėries eilėraštį „Pabučiavimas“. Labai gilius, jautrius eilėraščius gimtąją kalba skaitė svečias iš Krokuvos Dawid Mateusz. Jo eilėraščių vertimus perskaitė vertėjas Rimvydas Strielkūnas. Visus sujaudino žurnalisto ir poeto Alvydo Valentos kūryba, kurią jis skaitė Brailio raštu. Naujausia savo kūryba pasidalijo poetas, literatūrologas Vainius Bakas. Visą renginį skambėjo gražiausia kūryba ir dainos, kurie prisilietė prie kiekvieno klausiusio. Buvo nepaprastai gera klausytis ir skęsti poezijos ir dainų jūroje… Žiūrovai negailėjo svečiams plačių šypsenų ir gausių plojimų.

Renginiui baigiantis šilčiausius sveikinimo žodžius tarė Igno Šeiniaus vardo viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Almutė Kanapienienė ir įteikė visiems festivalio dalyviams Širvintų rajono savivaldybės atminimo dovanas.

Festivalio dalyviai džiaugėsi šiltu ir svetingu priėmimu. Dėkojo visiems susirinkusiems ir organizatoriams. Su nekantrumu lauksime kitų metų, kai vėl susitiksime. Poetams linkime, kad niekuomet neišsektų kūrybinė versmė ir vėl mus pradžiugintų savo kūryba.

Iš tiesų Poezijos pavasaris sužydėjo visomis pavasario spalvomis, prasiskleidė įvairiaspalvėmis gėlėmis, kvepėjo žydinčiomis alyvomis. Na, o bibliotekai buvo padovanoti Poezijos pavasario leidiniai.

 

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

 

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Knygos „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ pristatymas

Spalio 4 d. Gelvonų gimnazijoje vyko susitikimas su vaikų rašytoja Kotryna Zyle ir įdomus, mistinis naujausios jos knygos „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ pristatymas. Susitikime dalyvavo 1-4 ir 5-8 klasių mokiniai su mokytojomis (Violeta Grudzinskiene, Laimute Žitlinskiene, Valerija Vansevičiene, Jurgita Kancerevičiene, Regina Miknevičiene, Maryte Dižavičiene).

Kotryna Zylė – mitologijos temomis rašanti vaikų ir jaunimo knygų autorė, įvairių literatūrinių projektų sumanytoja. Rašytojos knygos „Milžinas mažylis“ (2014), „Didžioji būtybių knyga“ (2016), „Sukeistas“ (2019), „Mažas kaip vabalėlis“ (2020) vertinamos tiek skaitytojų, tiek profesionalų, yra pelniusios įvairių premijų ir apdovanojimų, nominuotos „Metų knygos“ rinkimuose.

Kotryna Zylė teigia, kad šią knygą įkvėpė vaikystėje girdėtos istorijos. Naujausia knyga „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ (2021) dovanoja dešimt baisių, linksmų ir netikėtų istorijų. Autorė šias istorijas įvilko į šiuolaikinį rūbą. Išlikite ramūs, kad ir su kuo susidurtumėte! „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ įkvepia atidžiau dairytis, juk aprašyti veikėjai gyvena tarp mūsų! Knyga iliustruota autorės piešiniais, kurie sustiprina baugią ir mistišką atmosferą. Mitines būtybes čia galima sutikti miesto baseine, troleibuse ar kieme. Netikėtos, baugios istorijos, kurios sudomins vaikus ir suaugusiuosius. „Vaikystėje nuo tėčio istorijų apie laumes, raganas, burtus, Joninių ir Kūčių naktį vystančius stebuklus nugara man lakstydavo šiurpuliukai. Dabar tas istorijas pasakoju pati. Savaip! Ir žinote ką? Labai nekantrauju išgirsti, kaip ateityje jas pasakosite Jūs.“, – sako Kotryna Zylė.

Susitikime dalyvavę mokinai įsitraukė į mistika apipintą pristatymą, kuriame reikėjo atsakinėti į rašytojos klausimus. Po kiekvienu teisingu atsakymu slėpėsi autorės knygų iliustracijos.

Atsisveikindama rašytoja Kotryna Zylė padovanojo Gelvonų gimnazijai knygą „Didžioji būtybių knyga“, o Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje galite rasti naujausią knygą „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“.

Susitikimas vyko bibliotekai vykdant projektą „Kūrybinės pajautos patyriminės dirbtuvės su vaikų knygų kūrėjais“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Autorės nuotraukos

Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventė Gelvonuose

      Birželio 1 dieną Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Gelvonų filiale vyko vaikų dienos šventė, kuri buvo pilna Gelvonų gimnazijos pradinukų vaikų šurmulio. Piešėme, dalinomės savo svajonėmis. Vaikų dienos proga gelvoniškius pasveikino Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio filialo vaikų ir jaunimo kolektyvas „ Šypsnis“.

 

Gelvonų filialo vyr. bibliotekininkė  Raimonda Čiūtienė

Kūrybinė edukacija Gelvonų gimnazijoje

Gelvonų gimnazijoje vyko kūrybinė edukacija ,,Angelų sodas” su dailininke Sigute Ach. Kūrybinėje edukacijoje dalyvavo Gelvonų gimnazijos 5-6 klasių mokiniai su mokytoja Egle Mačiuliene.  Dalyviai iš spalvoto, marginto ir balto popieriaus skiautelių iškarpė daug angelėlių pagal Sigutės Ach pateikiamas formeles. Angelus jie kirpo pagal senovinio karpinio pavyzdį. Sparnus ir pačius angelus išpuošia karpiniais. Tarp angelėlių įterpiami mažyčiai laiškeliai su palinkėjimais ir svajonėmis ir sparnuotomis frazėmis. Per šį susitikimą mokiniai užbaigė ,,Angelų sodą” savo darytais angeliukais. Šie nuostabūs angeliukai buvo sukabinti į bendrą junginį – ant rato kabantį karpinių sodą ir palikti siūbuoti Gelvonų gimnazijoje, kad skleistų Gėrį, Taiką, Skaistumą. Susitikimo metu Sigutė Ach papasakojo apie angelus savo kūryboje, apie angelo simbolį žmonijos kultūroje. Kūrybiškai skatino pažinti „angelišką“ savosios asmenybės pusę, įkvėpė atrasti, puoselėti ją. Edukacijai pasibaigus, dailininkė dalino mokiniams plunksneles, kurios turėjo skirtingus piešinėlius ir palinkėjimą: džiaugsmas, svajonė, ryžtas, paslaptis, keistumas, pasaka, atsinaujinimas, skrydis, laisvė. Kiekvienas išsirinko tai, ko jam labiausiai reikėjo.

Kūrybinė edukacija vyko bibliotekai vykdant projektą ,,Regioninės edukacinės dirbtuvės”, kurį finansuoja Kultūros taryba, LR kultūros ministerija ir Širvintų rajono savivaldybė.

Dėkoju Gelvonų  gimnazijos direktorei Jūratei Stankevičienei, mokytojai Eglei Mačiulienei, Gelvonų bibliotekos bibliotekininkei Jolitai Baguckaitei.

                                                                                                                      Dalia Taparauskienė