Bagaslaviskis

Atvelykio edukacija „Margutis“

Pavasaris – vienas iš gražiausių ir džiaugsmingiausių metų laikų, kai mus džiugina atgimstanti gamta ir pirmieji žiedai, žaliuojantys medžiai, pasirodo  pirmi sparnuotų keliauninkų būriai, sugrįžę iš šiltų kraštų.

Pati laukiamiausia pavasario šventė yra Velykos, tačiau nereikėtų pamiršti ne mažiau nuotaikingos šventės – Atvelykio, kuri liaudyje dar vadinama mažosiomis arba vaikų Velykėlėmis.

Balandžio 22 dieną vyko kasmetinė Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filialo organizuojama kiaušinių marginimo vašku edukacija. Margučių dažymo karštu vašku techniką įvaldžiusi bibliotekos skaitytoja Jolanta Stankevičienė mokė renginio dalyvius išlaisvinti savo kūrybines galias. Visi tradiciniai būdai neretai pareikalauja daug laiko ir kantrybės, o ir rezultatas ne visada būna vykęs, todėl bibliotekininkė pasiūlė išbandyti paprastą ir laiko patikrintą būdą – margučių dekupažą. Rezultatas nustebino renginio dalyvius.

Su Atvelykiu baigiasi šventinio svečiavimosi ir poilsio laikas – laukuose prasideda pavasario darbai.

 

Bagaslaviškio filialo vyr. bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Susitikimas su kraštiete rašytoja Vaiva Rutkauskaite

Kovo 3 dieną Širvintų savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filiale vyko susitikimas su vaikų rašytoja Vaiva Rutkauskaite. Renginyje dalyvavo „Tėkmės“ mokyklos pradinių klasių mokiniai ir jų pedagogės.

Rašytoja pristatė paveikslėlių knygą „Nepasaka, arba Pasaka apie Ne“, kurią įliustravo Lina Ribinskė. Smagi ir jaukiai iliustruota istorija suteiks galimybę pasikalbėti ne tik apie žodį NE, bet ir draugystę, toleranciją, minčių ir emocijų raišką ir tai, jog kiekviena situacija, kad ir kokia nepataisoma atrodytų, turi teigiamą pusę. Autorė pasidžiaugė, kad jos knygą skaito ne tik Lietuvos, bet ir Danijos bei Graikijos žmonės.

Susitikimo metu netilo vaikų klegesys. Nuoširdžiai smalsūs „tėkmiukai“ turėjo galimybę užduoti rūpimus klausimus.  Mokiniai domėjosi, kas įkvepia rašytoją, kiek laiko trunka knygos rašymas ir daugybės kitų klausimų. Pradinukai ne tik atidžiai klausėsi, bet ir aktyviai dalyvavo edukacinėje veikloje. Vaikai ant atvirlaiškių rašė laišką savo mylimam rašytojui. Vaiva Rutkauskaitė pasiūlė vaikams ne tik kalbėti apie žodžius, bet ir juos nupiešti.

Pasibaigus susitikimui rašytoja pasidžiaugė aktyviais vaikais ir atsisveikindama palinkėjo skaityti įdomias knygas.

Bagaslaviškio filialo vyr. bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Lietuvos bibliotekininkų draugija šiemet skelbia „Bibliotekų knygų Kalėdas“. 2021 m. šūkis – Šventinis gerumas kartu su knyga

Šilti ir jaukūs renginiai su bibliotekų bičiuliais bei svečiais, vienišų ir stokojančių dėmesio asmenų lankymas, padovanotos knygos – mūsų kasdieniai džiaugsmai.
Ne tik trumpėjančios dienos, bet ir nesitraukianti pandemija kelia nerimastį. Vis dėlto Kalėdos yra laikas, kai metus norime užbaigti ramiau, dovanodami vieni kitiems šventinį gerumą, prie jo pridedant dar ir knygą – perskaitytą gerą romaną ar eilėraštį. Kviečiame su bendraminčiais ir draugais dalintis geromis emocijomis, mėgautis arbata ir imbieriniais sausainiais, susitikti jaukioje bibliotekoje pažiūrėti kino filmą ar pažaisti Žaislotekoje bei pasidžiaugti partnerių ir draugų padovanotomis knygomis.

Prisimenant skulptorių, medžio drožėją Ipolitą Užkurnį

Lapkričio 17 dieną jaukioje aplinkoje, Širvintų savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filiale, vyko kraštiečio, žymaus lietuvių tautodailininko skulptoriaus Ipolito Užkurnio 95-ųjų gimimo metinių paminėjimas „Aš atėjau labai trumpam…“.

Ipolitas Užkurnys gimė Pyplių kaime, daugiavaikėje šeimoje. 1934–1937 m. mokėsi Bagaslaviškio, Laukžemės (Kretingos r.), Gibišėlių (Klaipėdos r.), Pryšmančių (Kretingos r.) mokyklose. Piemenavo, dirbo įvairius žemės ūkio darbus, paaugęs su kitais meistrais statė aplinkinių kaimų sodybų pastatus. 1950 m. apsigyveno Vilniuje, dirbo mūrininku, statybininku, 1963–1986 m. – Vilniaus metalo konstrukcijų Bandomojoje eksperimentinėje gamykloje.

Ipolitas Užkurnys – vienas talentingiausių ir labiausiai žinomų Aukštaitijos ir visos Lietuvos medžio drožėjų. Jis taip pat ir poetas, pasakorius. Daugiausiai žinomos jo kamerinės skulptūros folkloro siužetais. Garsios ir monumentaliosios skulptūros. Ipolito Užkurnio darbai eksponuoti daugelyje liaudies meno parodų, kurios vyko Lietuvoje ir užsienio šalyse. Ten jis dažnai tapdavo laureatu ir prizininku.

2000 m. vasario 11 d. Lietuvos respublikos Prezidento įsaku Ipolitas Užkurnys apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu.

1997 metais išleista Ipolito Užkurnio autobiografinė knyga „Mano Jėzus“.

Apie skulptoriaus šeimą, sodybą prisiminimais renginio metu pasidalino asmeniškai jį pažinojusi Pyplių kaimo gyventoja Teresė Krasauskienė.

„Prisimenu, mano mamytė pasakojo, kaip mūsų sodybos kieme skulptorius raižė kryžių. Mama rūpinosi, nežinojo ką pateikti pietums žinomam skulptoriui ir labai nustebo, kai Ipolitas Užkurnys paprašė tik bulvių ir naminio kaimiško rūgpienio – toks paprastas žmogus buvo mūsų kraštietis tautodailininkas“ – pasakojo ponia Teresė. Prie Ramučio ir Teresės Krasauskų sodybos Pyplių kaime auga Užkurnių pasodinta obelis. Kasmet, Ramučio prižiūrėtas vaismedis, užaugina skanius antaninius obuolius. Krasauskai palaiko glaudžius ryšius su Ipolito Užkurnio našle Aukse Užkurniene.

Renginio dalyviai susipažino su menininko biografija, kūryba, skaitė jo poeziją. Tautodailininko šviesų pėdsaką bibliotekos lankytojams primena Bagaslaviškio mokyklos kieme stovinti medinė skulptūra ir paskutinis kraštiečio kūrinys – meniškai drožinėtas kryžius.

Ipolitas Užkurnys 2004 metais amžinojo poilsio atgulė Pyplių kapinaitėse.

Lapkričio 11 dieną aplankytas kraštiečio kapas Pypliuose, uždegtos žvakės, padėta baltų chrizantemų puokštė.

Bibliotekoje eksponuojama spaudinių paroda „Aš atėjau labai trumpam…“, skirta 95-osioms Ipolito Užkurnio gimimo metinėms paminėti.

Bagaslaviškio filialo vyr. bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Žurnalo vaikams „Laimiukas“ pristatymas

Spalio 27 d. Širvintų „Tėkmės“ mokykloje, įsikūrusioje Bagaslaviškyje,  vyko literatūrinio žurnalo vaikams „Laimiukas“ pristatymas ir kūrybinės dirbtuvės-edukacija kartu su žurnalo redaktoriumi ir rašytoju Virgiu Šidlausku bei rašytoju ir literatūros agentu Benu Bėrantu.
 

Tai vaikams puikiai pažįstami rašytojai, kurie pristatė literatūrinį žurnalą vaikams „Laimiukas“. Tai – literatūrinis žurnalas 7-11 m. vaikams, ir visiems, kuriuos džiugina vaikų literatūra. Spalvinguose žurnalo puslapiuose skaitytojų laukia pasakos, istorijos, pažintys su vaikų literatūros autoriais, bei įdomūs straipsniai. Susitikimuose su  mokiniais rašytojai ne tik pristatė žurnalą, bet ir supažindino su savo išleistomis knygomis.

Benas Bėrantas ir Virgis Šidlauskas ne tik rašantys autoriai. Jie puikiai dainuoja ir sugeba grodami savo sukurtas dainas įtraukti ir susitikimų dalyvius. Vaikai plojo rankomis, trepsėjo ir net dainavo greitakalbes dainas.

Vaikų knygų autoriai supažindino su žurnalo sandara, kūrybine grupe ir  visiems pasiūlė sukurti savo žurnalą.  Smagios dirbtuvės nepaliko abejingų: buvo sukurta 11 žurnalų, tarp kurių „Tėkmė“ ir „Tėkmiukas“. 

Vyko du susitikimai, kuriuose dalyvavo 1-6 klasių mokiniai.

Dėkojame mokytojams Dagnai Snitkienei, Simui Glumbakui, Romai Vareikienei, Agnei Žižienei, Kamilei Mateliūnienei už komandų palaikymą ir pagalbą. 

Džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu su „Tėkmės“ mokyklos vadovais. 

Susitikimas vyko bibliotekai organizuojant projektą „Kūrybinės patyriminės dirbtuvės su vaikų knygų kūrėjais“, kurį finansuoja Lietuvos Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

 
Projektų vadovė Dalia Taparauskienė

Nertų žaislų paroda „Lyg iš pasakos“ Bagaslaviškio filiale

Nuo kovo 3 dienos Bagaslaviškio bibliotekoje veikia bagaslaviškietės Zitos Motiečienės rankdarbių paroda „Lyg iš pasakos“.

Šioje parodoje eksponuojami Zitos nerti žaislai. Tai lyg pasakų personažai: Raudonkepuraitė, Drambliukas, Meškiukas, Šuniukas, Beždžionėlės, Vienaragė, Besmegeniai, Tigriukas, Zuikutės ir Jautukas.

Zita pasakojo, kad  žaislų kūrimas  – jos hobis. Nerti ji išmoko labai anksti. Šis pomėgis pasitarnavo puošiant artimuosius ir namus. Jai pačiai ši veikla suteikia daug džiaugsmo. Žaislus vaikams gali kurti tik linksmas ir geras žmogus. Tokia ir yra mūsų kuklioji Zita.

Nepraleiskite progos pasidžiaugti vienetiniais darbeliais. Paroda vyks visą kovo mėnesį. Maloniai kviečiame apsilankyti ir saugiai apžiūrėti parodėlę.

 

Bagaslaviškio filialo vyr. bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena paminėta Bagaslaviškio filiale

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena

1991-ųjų  metų  sausį tūkstančiai žmonių atsiliepė į Tautos atstovybės – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kvietimą, atėjo ginti atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę.

Šiais išskirtinės pandemijos metais Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filialas ir Širvintų kultūros centro Bagaslaviškio filialas prisijungė prie pilietinės akcijos, skirtos Laisvės gynėjų dienai „Atmintis gyva, nes liudija“ ir dešimčiai minučių uždegė atminties, vienybės ir pergalės žvakutes.

 

 

Bagaslaviškio filialo vyr.bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Susitikimas su vaikų rašytoju Vytautu Račicku Bagaslaviškio filiale

Rugsėjo 24 dieną džiaugėmės susitikimu su populiariu rašytoju Vytautu Račicku. Susitikime taip pat dalyvavo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regionų bibliotekų metodikos ir vadybos centro vadovas Petras Zurlys.

Rašytoją maloniai pasitiko būrys „Tėkmės“ mokyklos, įsikūrusios Bagaslaviškio kaime, mokinukų ir mokytojų, kurie labai aktyviai domėjosi rašytojo kūryba.

Vytautas Račickas išleidęs 39 knygas vaikams ir paaugliams. Pirmoji autoriaus knyga išėjo 1980 m. Jo „Šlepečių istorijas“, „Zuikos padūkėlio“ nuotykius ir kitas knygas puikiai žino skaitytojai. Svečias sakė, kad vaikų rašytoju tapo todėl, kad po universiteto dirbo spaudos darbą, skirtą vaikų literatūrai. Ten išėjo „vaikų rašytojo kursus“. Vytautas Račickas pasakojo, kad didžiausia paskata rašyti yra tai, kad jo knygos skaitomos, jų laukia skaitytojai ir todėl niekada nepritrūksta įkvėpimo. Malonu buvo klausytis autoriaus skaitomų ištraukų iš knygų „Šokoladas iki pirmadienio“, „Maminukas“. Taip pat turėjome progą paklausyti rašytojo sukurtų eilėraščių. Pasakodamas apie savo knygas, rašytojas teigė, kad jo kūrinių pagrindas – gyvenimiškos tikrovėje nutikusios istorijos. Tiek sava, tiek kitų žmonių patirtis. Susitikimo dalyviai domėjosi, kokio amžiaus rašytojas pradėjo rašyti, kiek lapų sudaro jo storiausia knyga, kiek paprastai užtrunka rašydamas kūrinį, kodėl savo kūrinius dažniausiai skiria vaikams, kas kuria iliustracijas jo kūriniams. Mokinukai buvo labai drąsūs ir aktyvūs. Visi vaikai aktyviai dalyvavo pokalbyje, kėlė rankas, pateikė knygų autoriui įvairiausius klausimus. Už įdomiausius atsakymus ir už pateiktus klausimus vaikai gavo dovanų Vytauto Račicko knygų.

Pasibaigus susitikimui prie stalelio su rašytojo knygomis nusidriekė ilgiausia eilė. Vaikai kantriai laukė Vytauto Račicko autografo.

Bibliotekos svečių knygoje svečiai parašė šiltą ir gražų atsiliepimą apie šį susitikimą Bagaslaviškyje.

 

Bagaslaviškio filialo vyr. bibliotekininkė Rima Žilinskienė

„Lino šventė – 2020“ Bagaslaviškyje

Rugpjūčio 22 d. Bagaslaviškyje, Liubomiro Bronislavo ir Janinos Vošterių sodyboje vyko iškilminga ir jau tradicine tapusi „Lino šventė“. Ši šventė kasmet sulaukia daugybės dalyvių. Į Lino šventę atvyko ir jos šeimininkus, organizatorius bei visus susirinkusius pasveikino Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Andrius Palionis, kuris atvyko su ministerijos vyriausiąja patarėja Jūrate Vitkute.

Sveikinimo žodį visiems susirinkusiems tarė Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, šventėje dalyvavusi su vyru Jonu Pinskumi. Gražioje jau tradicija tapusioje šventėje taip pat dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė, tarybos nariai,  Lietuvos ūkininkų sąjungos Kupiškio skyriaus pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius, gausus būrys rajono bendruomenių narių.

Iškilmingos šventės atidarymo metu buvo atidengtas ir pašventintas medžio drožėjo Valento Butkaus kurtas koplytstulpis, skirtas Linui, sugiedotas Himnas Linui. (himno autorius Stasys Žlibinas).

Jau daugelį metų vykstančią tradicinę šventę organizuojantis sodybos  šeimininkas Liubomiras  Bronislavas Vošteris sulaukė daug nuoširdžių, šiltų sveikinimų ir padėkos žodžių už meilę ir atsidavimą linų auginimui ir tradicijų puoselėjimui.

Mokslų daktarė Zofija Jankauskienė kalbėjo apie linus mūsų gyvenime ir mityboje. Apie linų praeitį ir ateitį pasakojo Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto docentas daktaras Evaldas Klimas. Sveikos gyvensenos puoselėtoja, žinoma astrologė Vaiva Budraitytė kalbėjo apie sveiką mitybą ir jos naudą. Apie Omega-3 rūgščių naudą ir linų auginimo svarbą papasakojo sodybos šeimininkas Liubomiras  Bronislavas Vošteris.

Šventėje susirinkusieji pasiklausė muzikinių pasirodymų, kurių metu koncertavo Širvintų kultūros centro Gelvonų filialo folkloro ansamblis „Savingė“ (vadovė Laimutė Bikulčienė), Vilniaus folkloro ansamblis „Nalšia“ (vadovė Audronė Vakarinienė), tautiška kapela „Sutaras“ (vadovas Antanas Fokas). Svečiai ir susirinkusieji paragavo ūkininko vaišių, kurias pagal tautinio paveldo tradicijas pagamino virėjas, tarptautinio konkurso laureatas Povilas Mikalajūnas. Lino šventėje veikė ūkininkų turgelis, kur buvo galima įsigyti įvairių sveiko maisto produktų ir kt.

Renginyje dalyvavę Širvintų vaikų dienos centro vaikai su vadove Elena Petkūniene pristatė juostų audimo edukaciją.

Šventinį renginį vedė Onutė Valančienė ir Kazys Visackas.

Renginys buvo organizuotas vykdant Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos projektą „Bendruomeniškumą kaime skatinantis renginys „Lino šventė – 2020“, kurį finansavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija. Renginį rėmė ūkininkai Janina ir  Liubomiras  Bronislavas Vošteriai.

Daugiau nuotraukų rasite čia

Ugnė Trumpickaitė