Dalia Taparauskienė

Paminėtos 90-osios Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metinės

2023-ais metais minimos 90-osios Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metinės. Ta proga Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filialo erdvėje parengta spaudinių ekspozicija „Padangių sakalai“. Ekspozicijos tikslas – supažindinti lankytojus su lakūnų herojišku skrydžiu per Atlanto vandenyną, kuris lietuvių istorinėje atmintyje įsitvirtino kaip didvyriškas, tėvynės garbei atliktas žygdarbis, kurio šlovė neblėsta ir šiandien.   

Susirinkusiems kūrybinėse dirbtuvėse „Skrydis į tolį“ papasakota istorija apie S. Dariaus ir S. Girėno sumanymą perskristi Atlanto vandenyną ir pasiekti Kauną. Vaikai gamino lėktuvėlius, kuriuos leido skristi į tolį, prisimenant iškilius didvyrius, nepabūgusius vardan savo tėvynės rizikuoti gyvybėmis. Skridimo testamente patys lakūnai rašė: „Tad gi, šį savo skridimą skiriame ir aukojame Tau, Jaunoji Lietuva“. 

Širvintų r. sav. Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė 

Popietė „Kiekvienas užaugome su pasakomis“

    Ar  pamenat mėgstamiausią savo vaikystės pasaką? Basakojės našlaitės ir pamotės, piratai ir devyngalviai slibinai, dvylika brolių ir trobelė iš meduolių… Kiekvienoje pasakoje glūdi gyvenimo išmintis, užkoduota pačiais įvairiausiais pavidalais. Šiuolaikiniai psichologai vieningai sutaria, kad pasakos vaikams yra būtinos – jos padeda mažiesiems ne tik sužinoti apie pasaulį, bet ir lavinti dėmesį, vaizduotę, kūrybiškumą, bendravimo įgūdžius. Jos supažindina su žmogaus gyvenimo ciklu: gimimo, augimo, brendimo, senatvės ir mirties reiškiniais.

     Gegužės 31 dieną į Musninkų seniūnijos salę sugūžėjo Musninkų vaikų dienos centro  „Aitvarai“  vaikai. Musninkų bibliotekininkė Janė Rolienė  surengė popietę „Kiekvienas užaugome su pasakomis“,  skirtą  Tarptautinei Vaikų gynimo dienai paminėti.  Popietės metu dalyviai prisiminė savo mėgstamiausias pasakas. Bibliotekininkė skaitė pasakų ištraukas, o vaikai turėjo atspėti, kokia tai pasaka. Kad pajudėtume ir pasimankštintume, suvaidinome kelias pasakas: „Ropę“ ir  „Stebuklingą pirštinę“. Vėliau vaikai piešė ir spalvino savo pasakų mėgstamiausius veikėjus. Jų spalvingi darbeliai papuošė Musninkų seniūnijos koridoriaus sienas.

       Renginio pabaigoje kiekvienas dalyvis perskaitė po frazę, kodėl naudinga skaityti knygas. Visi sutarėme, kad skaitymas yra malonus, naudingas ir įdomus užsiėmimas.  Vaikai pažadėjo per vasaros atostogas perskaityti nors po  vieną knygą.

 

Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Musninkų filialo vyr. bibliotekininkė Janė Rolienė

Linksmieji piratai „Lobių saloje“

Beprasmis būtų gyvenimas,

Tuščias, niūrus, vienareikšmis,

Jeigu jo nenušviestų vaiko šypsnis,

Jei šviesus vaiko juokas

Nepaglostytų mūsų širdies,

Meilei jos nepažadintų,

Nepaskatintų globai, gerumui, kūrybai.

(J. Marcinkevičius)

Minint Vaikų gynimo dieną, birželio 1-ąją, Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytiniai, ikimokyklinio ugdymo mokytoja Laima Čigienė,  padėjėja Aida Kisielienė kartu su Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filialo vyr. bibliotekininke Rita Makauskiene surengė smagią teatralizuotą vaikų šventę „Piratų sala“.

„Kiekviena vaikystė yra sodas, užburta vieta, kur spalvos dar ryškesnės, oras švelnesnis ir rytas kaip niekada kvapnus“ (Elizabeth Lawrence).

Tuo galėjome įsitikinti,  kai į negyvenamąją salą, (Zibalų progimnazijos kiemelį) atplaukė piratų laivas su visa įgula ir prasidėjo nuotykiai, kuriuos prieš 130 metų  rašytojas Robertas Luisas Steevensonas aprašė  mėgstamiausioje vaikų knygoje „Lobių sala“. Šventės dalyviai, priėmę  „Piratų priesaiką“, leidosi į paieškas, įveikę daugybę kliūčių surado savo tikslą:  paslėptus  lobius. Išbandę piratišką gyvenimą mažieji piratai (darželio ugdytiniai), kapitonas (Laima Čigienė), jūreivis  (Aida Kisielienė), vyriausias piratas (Rita Makauskienė), piratas (Saulius Kvainickas), įveikę gausybę pavojų, su krūvomis aukso monetų išplaukė į vandenyną ieškoti kitų paslėptų lobių. Šventės bendrininku tapo netikėtai saloje pasirodęs ir vieną iš lobių skrynių radęs piratas (Jūratė Stankevičienė).

Nuostabu, kai šventę kuriame kartu, draugiškoje aplinkoje puoselėjame meilę vieni kitiems, tada galima atrasti vis kažko naujo. Gera matyti vaikus spindinčiom akim, gėrėtis jų nuoširdžiu juoku ir tikrom emocijom. Šventė baigėsi, bet visų širdyse išliko šiltas prisiminimas apie saulėtą ir nuotaikingą renginį.

Šypsokimės patys ir leiskime kitiems šypsotis.

                                                           Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

Renginys, skirtas Motinos dienai

Joks kelias man netolimas,

Joks vargas nesunkus –

Gulbe atplaukt, kregžde atskrist

Į tėviškės laukus.

 

Tik vieną žodį pasakyt,

Tik kartą per metus:

– Kaip tuščias be tavęs, mamyt,

Pasaulis šis platus.

 

Salomėja Nėris  (eilėraštis „Motinai“)

 

 

Motinystė – viena iš didžiausių gyvenimo dovanų, viena iš galimų moters tapatybių, kurią ji pati kuria. Motinystė yra kūniška ir asmeniška, didžiulė atsakomybė ir stipri dvasinė patirtis.

Gegužės 8 dienos popietės renginį, skirtą Motinos dienai, vyriausioji bibliotekininkė Danutė Jaglinska pradėjo pasveikindama susirinkusias mamas Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos žodžiais: „Atiduodamos labai daug, kartais rizikuodamos visu savo gyvenimu, mamos kartu įgauna milžinišką galią – auginti ir ginti savo vaikus, padėti tvirtus pagrindus jų kelyje. Net ir nebūdamos šalia, mamos turi galią globoti, saugoti savo vaikus visą gyvenimą. Taip galinga mamos meilė, jos rūpinimasis savo vaikais, įkvepiantis pavyzdys keičia ne tik konkrečios šeimos, bet neretai – ir visos valstybės ateitį“.

Renginio dalyvės į susitikimą atsinešė savo rankdarbius, dalinosi, kaip įprasmina savo laiką, vaikams jau užaugus ir palikus tėvų namus. Prisiminė ir savo mamas bei tas akimirkas, kai matė jas verpiant, siuvant, adant, mezgant ar neriant vąšeliu. Susirinkusios moterys dalinosi įsimintiniausiais įvykiais ir brangiausiomis akimirkomis. Būdamos mamos, stengiasi gerumu šildyti savo vaikus, branginti laiką, praleistą su jais.

Po renginio bibliotekos lankytojos smalsiai domėjosi mamos dienai skirta paroda, dalinosi mintimis bei įžvalgomis.

Švelniausi žodžiai ir prasmingiausi darbai kiekvienai mamai tepražysta begalinės vaikų meilės, pagarbos ir dėkingumo žiedais. Būkite pasveikintos, būkite išaukštintos, būkite laimingos, mylinčios ir mylimos, brangiosios Mamos!

 

Jauniūnų filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Jaglinska

Edukacija „Šiaudinio sodo šviesa“

Senosiose Lietuvos sodybose XIX a. pabaigoje–XX a. pirmojoje pusėje buvo gyvas gražus paprotys – virš stalo, prie kurio susirenka šeimyna, palubėje kabinti iš javų šiaudų išnarstytus sodus su besisupančiais juose paukščiais, saulelėmis, žvaigždelėmis ir žmogaus gyvenimu.

 Sodas yra darnos linkėjimas. Dovanoti sodą – tai linkėti sklandaus, lengvo gyvenimo. O jam sukurti reikia tik šiaudų, siūlų, kantrybės ir mokėti surišti mazgą.

 Balandžio 25 dienos popietę Alionių filialo lankytojas sodo rišimo subtilybių mokė edukatorė Ingrida Didžiokienė. Edukacijos metu susipažinta su sodų rišimo tradicijomis, formomis, sužinota kaip paruošiamas šiaudas ir kokiais būdais jis rišamas. Išmokta susirišti pagrindinį sodo elementą – reketuką. Po malonaus bendravimo, kiekviena namo išsinešė subtilų grožį, sukurtą kantriomis rankomis.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Alionių filialo vyr. bibliotekininkė Irena Dzedzickienė

Popietė „Vilniaus miesto istorijos takais“

Balandžio 20 d. Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Lapelių filiale įvyko popietė „Vilniaus miesto istorijos takais“, skirta Vilniaus miesto 700-ajam jubiliejui. Šiai datai paminėti taip pat buvo eksponuojama ir knygų paroda „Mūsų karališkame mieste, vardu Vilnius“.

Apie Vilniaus miesto istoriją raidą nuo įkūrimo iki dabartinių laikų papasakojo vyr. bibliotekininkė Janė Stravinskienė.

Įdomius faktus apie Vilnių papasakojo Vida Dambrauskienė. Ji paminėjo, jog Vilnius –  sparčiausiai besivystanti sostinė Baltijos šalyse,  jo senamiestis įtrauktas į „UNESCO“ paveldo sąrašą.

Vilniuje yra 13 tiltų, tai Baltas, Gariūnų, Geležinio vilko, Komunikacijų, Lazdynų, Liubarto, Mindaugo, Šilo, Valakampių, Vingio, Žirmūnų, Žvėryno, jau nebenaudojamas Bukčių.

Vilniaus miesto gimtadieniui kasmet yra skiriamas Vilniaus šviesų festivalis.

Apie šešis Gedimino laiškus papasakojo Daiva Drazdauskienė. Pirmasis laiškas buvo parašytas Popiežiui Jonui XXII. Laiškas, kuriame pirmąkart buvo paminėtas Vilnius, buvo parašytas 1323 m. sausio 25 d. Nuo šios datos yra skaičiuojamas Vilniaus miesto gimtadienis.

Renginio metu dalyviams buvo užduoti klausimai apie Vilnių. Daugiausiai jų atsakė Domantas Veikša.

Vilnius dar yra vadinamas meilės miestu. Dalyviams buvo pristatyta L. Matonienės knyga „Vilnius: meilės stotelės“ –  romantiškasis miesto žemėlapis. Dalį jo stotelių apžvelgėme, su visomis stotelėmis susipažinti galima nuvykus į Vilnių.

Visi popietės dalyviai sudainavo dainą „Pasakų miestas“ (žodžiai Pauliaus Širvio, muzika Tomo Leiburo).

Popietėje dalyvavo Musninkų vaikų dienos centro „Aitvarai“ vaikai su vadovais Daiva Drazdauskiene ir Andriumi Baškatovu.

 

Janė Stravinskienė
Širvintų I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Lapelių filialo vyr. bibliotekininkė

Susitikimas su Kimochis žaislais Zibalų bibliotekoje

Visą savaitę, kovo 21- 24 dienomis,  Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Zibalų filiale vyko smagūs, pamokantys, jausmingi  susitikimai su Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos Zibalų skyriaus ugdytiniais, darbuotojais:  auklėtoja Laima Čigiene,  padėjėja Aida Kisieliene, ir Kimochis žaislais. Kimochis yra žaislai turintys jausmus,  tik pavadinti kita, japonų kalba. Kiekvienas  Kimochis (Balandėlė Meilė, Debesėlis, Lipšniakojė, Vikšrelis, Katytė…), atspindi skirtingą jausmą, emociją.

Kovo 21 – 22 dienomis ugdytiniai susipažino su Kimochis programa ir Balandėle Meile. Ji yra visų Kimochis mama: miela, rūpestinga, pašalinanti  visus nesklandumus. Jai sekasi spręsti sunkius klausimus, nes ji moka išklausyti. Balandėlės Meilės jausmukai yra „laimingas“, „išdidus“ ir „viltingas“. Susitikimo metu buvo skaitoma Izzy Dawn parašyta knyga „Tėtis mane myli“. Tai šiltas ir jautrus pasakojimas apie tėčio meilę sūnui. Perskaityta Debi Gliori  knygelė  „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“. Tai nuostabus pasakojimas apie begalinę tėvų meilę, šiltus apsikabinimus. Viešnagės metu vaikai išsakė savo jausmus kaip jie jaučiasi, piešė savo emocijas, žaidė šaradą, kūrė, pagamino draugiškumo lizdą Balandėlei Meilei ir Balandėlei.

Kovo 23 d.  skyriaus ugdytiniai susitikimo metu susipažino su Debesėliu. Debesėlis šiek tiek nenuspėjamas. Vieną dieną jis laimingas, kitą piktas, o trečią- kas žino? Vyr. bibliotekininkė  perskaitė Barbara van den Speulhof, Stephan Pricken knygelę „Piktulis“. Tai žavingas pasakojimas apie pykčio priežastis ir pasekmes. Atsisveikinant, vaikų pageidavimu, pradinio ugdymo auklėtoja Laima Čigienė iš  bibliotekos pasiskolino knygelę,  bestselerio „Piktulis“  tęsinį,  kurią paskaitys ugdytiniams prieš miegą.

Kovo 24 d. aplankę biblioteką susipažino su maudyklės gyventoja Lipšniakoje. Ji visada šypsosi, nori apsikabinti, neatsisako padėti, tačiau kartais neįvertina savo jausmų. Užsiėmimo metu vaikai klausėsi Nicola Kinnear knygelės „Šššš! Tyliau! Kaip žvėreliai mokėsi klausyti“. Tai pamokanti knygelė, kaip reikia vienas kito išklausyti ir kas atsitinka, kai visai nepaiso ir negirdi. Vaikai dainavo daineles, grojo muzikos instrumentu metalafonu, nes tai yra  Lipšniakojės mėgiamas instrumentas. Kiekvienas progimnazijos ugdytinis įvardino savo emocijas, atsisveikino su Kimochais, laimingi, geros nuotaikos,  dėkojo už suteiktą  galimybę  susipažinti su jausmų žaislais. Kiekvieną susitikimą vaikams buvo perskaityta knygelės Editos Kazakevičienės „Jausmų karuselė. Ar pažįsti jausmus“ eilėraščiai, atitinkantys tos dienos nuotaikas -„Meilė“, „Pyktis“ „Baimė“….. Po kiekvieno susitikimo vaikai vaišinosi  Kimochio mėgiamiausiu valgiu: sveikuoliškais sausainiais, saldainiais….

 

                                                                                              Zibalų filialo vyr. bibliotekininkė Rita Makauskienė

„Kimočių“ rytmečiai Musninkų vaikų darželyje

Emocijos. Ką jos daro? Ar įmanoma jas paliesti, pamatuoti? Gal pasverti? Ar jos keičia mus ar mes jas? Ar jos naudingos? Pagaliau, kaip jos atrodo?

Kyla daugybė klausimų ir aišku tik viena – apie emocijas žinome mažai ir jos vis dar labai paslaptingos…

Apie emocijas ir jausmus su Musninkų vaikų darželio grupe „Smalsučiai“  kelis rytmečius bendravo Musninkų miestelio bibliotekininkė Janė Rolienė ir „Kimoči“ žaislai. „Kimočiai“ yra žaislai, kurie  turi jausmus. Jie yra tarpininkai padedantys vaikams kalbėtis apie savo emocijas.

Aišku, pirmiausiai susipažinome su dažniausiai mus supančiomis emocijomis – liūdesiu, džiaugsmu, pykčiu, pavydu, nuostaba, baime, meile.  Tam labai padėjo E. Kazakevičienės  „Jausmų karuselė“ ir V. Lingytės  „Didelė laimė ir mažytė baimė“. Vaikai dalinosi savo patirtais jausmais įvairiuose situacijose, traukdami Kimočių  pagalvėles su nupieštomis emocijomis, bandė atspėti, kokia tai emocija ir ją suvaidinti.

Kitą rytą su darželinukais susipažinti atėjo minkšti Kimočių žaislai, tai: Debesėlis – nenuspėjamas, kurio nuotaika keičiasi nuolatos, Lipšniakojė – miela, besišypsanti ir išdykusi, Balandė – rūpestinga, kantri ir rami, Katinas – valdingas ir kaprizingas, Vikšrelis – atsargus, nedrąsus, svajotojas. Kimoči žaislai visi skirtingi, kaip ir vaikai grupėje, bet visi nusprendėme, jog reikia stengtis sutarti tarpusavyje ir būti draugiškais vieni kitiems. Išsiaiškinę, kad pats geriausias ir gražiausias jausmas yra meilė ir draugystė, skaitėme knygelę „Tėtis mane myli“.  Vėliau visi vaikučiai nupiešė po emociją (kaip jie jautėsi tuo metu) ant popierinio veiduko.

Kūrybiniai rytmečiai su „Smalsučiu“ grupe neprailgo ir pasiteisino. Ir suaugusieji, ir  mažieji patyrė šiltų ir gerų emocijų.

 

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Musninkų filialo vyr. bibliotekininkė J. Rolienė

Paminėjome Knygnešio ir gimtosios kalbos dienas

Kovo 16-oji kalendoriaus lapelyje įrašyta kaip Knygnešio diena. Tą dieną 1846 m. gimė Jurgis Bielinis – knygnešys, sukūręs nelegalų lietuviškos spaudos platinimo
tinklą. Šią dieną pagerbiami žmonės lietuvių kalbos draudimo metais, rizikuodami savo laisve ir gyvybe, platinę lietuviškas knygas.
Kovo 15 dieną Musninkų miestelio biblioteką aplankė Musninkų dienos centro „Aitvarai“ vaikai ir jų vadovė Daiva Drazdauskienė. Kartu prisiminėme savo rajono,
kaimų knygnešius, kurie savo drąsa, atkaklumu bei meile Lietuvai, išsaugojo mums pačią brangiausią dovaną – lietuvių kalbą.
Tuo pačiu paminėjome ir Tarptautinę gimtosios kalbos dieną. Mokiniai patys skaitė įdomius faktus apie lietuvių kalbą, diskutavo, ar gali išnykti mūsų lietuvių kalba
ateityje ir kas kelia didžiausias grėsmes. Prisiminė senovinius žodžius, kuriuos vartojo mūsų senoliai, išsiaiškino, ką jie reiškia. Ypač  daug jų yra lietuvių liaudies dainose.
Susipažinome su žodžiais naujadarais, kurie atsirado visai neseniai. Dalyviai aktyviai atsakinėjo į bibliotekininkės paruoštus viktorinos klausimus, skaitė atbulus žodžius ir
pažadėjo niekada nesikeikti svetimomis kalbomis, nes sužinojo, kad lietuvių kalbos keiksmažodžiai yra neįžeidžiantys, skambūs ir juokingi.
Visi sutarėme, kaip svarbu gerbti, mylėti ir saugoti savo gimtąją kalbą, didžiuotis savo istorija, nes tauta gyva, tol, kol gyva jos kalba.

Širvintų  Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Musninkų filialo vyr. bibliotekininkė J. Rolienė

Žaislai „Kimočiai“ Čiobiškio bibliotekoje

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Čiobiškio filiale  apsilankė Musninkų A. Petrulio gimnazijos Čiobiškio  ikimokyklinio ugdymo skyriaus grupės vaikai, lydimi mokytojos Virginijos
Gediminskienės ir padėjėjos Daivutės Ruzgienės.
Vaikai susipažino su „Kimoči“ žaislais: Balande Meile, Debesėliu, Kate, Vikšreliu ir Lipšniakoje. Po to klausėsi sekamo pasakojimo iš Debi Gliori knygos „Mylėsiu  tave, kad ir kas nutiktų“. Vaikai pasisakė ką labiausiai myli. Vieni myli  mamą ir  tėtį, kiti kačiuką arba šuniuką. Pynė draugiškumo lizdą mesdami vienas kitam siūlo kamuoliuką, rankoje pasilikdami siūlo galą. Taip žaidė,  kol suvijo  draugiškumo lizdą Balandei Meilei.
Žaidimai leidžia vaikams pajausti, ką galvoja, išsakyti savo jausmus, padeda pažinti save ir draugus.

Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos Čiobiškio filialo vyr. bibliotekininkė Snieguolė Šimanskienė