Ekslibrisų paroda „TRAKŲ PUSIASALIO PILIS: VIENARAGIS – KULTŪRINIO, ISTORINIO PAVELDO SIMBOLIS“

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje rugpjūčio mėnesį eksponuojama iš Trakų istorijos muziejaus atkeliavusi Tarptautinio ekslibrisų konkurso dalyvių darbų paroda „TRAKŲ PUSIASALIO PILIS: VIENARAGIS – KULTŪRINIO, ISTORINIO PAVELDO SIMBOLIS“.

Ekslibrisas, XV a. atsiradęs kaip knygos meno dalis ir kaip leidinio savininką nurodantis ženklas, XXI a. yra šiek tiek nutolęs nuo pagrindinės paskirties ir dažnai skiriamas istorinės atminties, kultūros, iškilių asmenybių, dabarties gyvenimo aktualijoms įprasminti talpia menine, poetine, alegorine kalba. Visame pasaulyje ekslibrisai, populiarinami parodose, konkursuose, kolekcininkų kongresuose, išlieka svarbia kultūros komunikacijos priemone.

Trakai 2020 m. buvo paskelbti Lietuvos kultūros sostine. Mieste organizuota daug kultūrinių ir edukacinių renginių. Prisidėdamas kultūrinėmis iniciatyvomis, Trakų istorijos muziejus vykdė projektą ir paskelbė tarptautinį ekslibrisų konkursą „Trakų Pusiasalio pilis: vienaragis – kultūrinio, istorinio paveldo simbolis“, surengė laureatų parodą ir išleido katalogą.

Tarptautinį ekslibrisų konkursą muziejus rengė ketvirtą kartą. Paskutinio konkurso tema skirta Trakų Pusiasalio pilies įvaizdžiui gerinti ir pasirinktam simboliui įprasminti. Unikalus, galbūt analogo neturintis radinys pasirinktas Pusiasalio pilies simboliu todėl, kad vienaragio apkalo radimo vieta sutampa su populiarinama vieta.

Konkurso vizija – visuomenę vienijanti kūrybinė istorinė iniciatyva, kurios metu pasaulio dailininkai, vaikai ir moksleiviai buvo kviečiami sukurti ekslibrisų su vienaragio simboliu. Šie ekslibrisai skirti Trakų Pusiasalio pilies architektūriniam kompleksui ir su šia vietove susijusioms asmenybėms. Paskelbta konkurso tema buvo iššūkis paieškoti vienaragio ir Trakų Pusiasalio pilies sąsajų, mistifikuoti ir apibendrinti mintis, kuriant knygos ženklą, atsigręžiant į Lietuvos ir Trakų miesto istoriją.

Konkursui pasibaigus Trakų istorijos muziejaus direktorės Alvygos Zmejevskienės vadovaujama vertinimo

komisija iš 199 konkursantų (111 profesionalių dailininkų, 88 vaikų ir moksleivių) pateiktų 395 ekslibrisų atrinko 261 geriausią darbą. 144 profesionalų ir 77 geriausi vaikų ekslibrisai eksponuojami parodose ne tik Trakuose, bet ir kitose šalies institucijose. Išleistas 216 geriausių konkurso darbų dvikalbis albumas– katalogas, platinamas Lietuvoje ir užsienyje. Sukurta labai patraukli katalogo meninė daugiafunkcė idėja: 24 konkurso laimėtojų ekslibrisai-atvirlaiškiai išspausdinti ant storesnio popieriaus su perforacija. Sukurta galimybė patikusį atviruką gražiai išplėšti iš katalogo ir, įrašius savo įrašą, išsiųsti paštu.

Ekslibrisai liko konkurso organizatoriui – Trakų istorijos muziejui – ir yra saugomi muziejaus dailės rinkinyje. Konkurso nugalėtojų paroda buvo surengta Salos pilyje, vėliau ekspozicija  pradėjo keliauti po Lietuvos ir užsienio viešąsias erdves. Rugpjūčio 2-29 d. ekslibrisų paroda eksponuojama Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje. Maloniai kviečiame apžiūrėti.

Bibliotekos informacija