Ugnė Trumpickaitė

Jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys 2023“

Rugsėjo 11–17 dienomis vyksta jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys 2023“. Kaip ir kasmet, renginių tinklas nusidriekia ir regionuose. Kasmet festivalio „Literatūrinės slinktys“ organizatoriai stengiasi pasiekti pačius jauniausius meno gerbėjus, be to, aplankyti regionus.

Saulėtą rugsėjo penktadienį jaunieji kūrėjai svečiavosi Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje ir susitiko su Širvintų Lauryno Stuokos – Gucevičiaus vienuoliktokais bei lietuvių kalbos mokytoja Rasa Baranauskiene.

Literatūriniuose skaitymuose dalyvavo: Ieva Vaitkevičiūtė, Verdenė Monika Valkiūnaitė, Silvija Zujūtė. Renginį vedė praėjusių metų laureatas Linas Daugėla. Gimnazistams jie ne tik pristatė kūrybos rinkinį ir paskaitė savo tekstų, bet ir plačiau papasakojo apie pirmųjų publikacijų galimybes. Kuriančius jaunuolius kvietė ateityje būtinai dalyvauti „Literatūrinių slinkčių“ konkurse.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Edukacija ,,Audimo amatas – vis dar gyvuojantis šiais laikais“

Rugsėjo 8–17 dienomis visoje Lietuvoje minime Europos paveldo dienas. Saulėtą rugsėjo trečiadienį Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos skaitykloje vyko edukacinis užsiėmimas „Audimo amatas – vis dar gyvuojantis šiais laikais“, skirtas šioms dienoms paminėti. Į edukaciją atskubėjo Širvintų pradinės mokyklos 3A klasės mokiniai su mokytoja Jurgita Stankevičiene. Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė papasakojo mokiniams apie Europos paveldo dienas, aptarė materialų ir nematerialų kultūros paveldą, kalbėjo apie amatus. Projektų vadovė Dalia Taparauskienė supažindino trečiokus su juostų audimo amatu. Dalia papasakojo apie austų juostų siūlus, spalvas, raštų simbolius, reikšmes, parodė kaip reikia austi su staklėmis. Kiekvienas mokinys ir mokytoja Jurgita audė vieną bendrą juostą. Edukacijos pabaigoje visi kartu smagiai sudainavo lietuvių liaudies dainą „Pūtė vėjas“.

Nuo seno audimo amatu užsiimdavo tiek moterys, tiek vyrai, nors veikla dažniau buvo priskiriama moterims. Moterys visais laikais buvo laikomos kruopštesnėmis, dvasingesnėmis ir turinčiomis stipresnį ryšį su namais bei gamta. Todėl kaimo bendruomenėse dažniau ausdavo moterys, o miestuose – vyrai, nes šie gamindavo didesnius kiekius audinių, skirtus pardavimui, o ne namų reikmėms.

Senovės lietuvių šeimose nuo mažų dienų mergaitės buvo mokomos austi, verpti, siūti ir dirbti įvairius kitus darbus, kad galėtų padėti savo mamoms.

Jaunos merginos sėsdamos prie staklių iš anksto rūpinosi savo kraičiu. Pirktinių ne kiekvienas išgalėjo nusipirkti, o namie austi buvo daug patvaresni. Ši kraičio ruošimo tradicija buvo aktuali iki Antrojo pasaulinio karo.

Vyresnio amžiaus moterims rūpėjo, kad šeimos nariai būtų apsirengę, o namai būtų puošti kilimais, staltiesėmis ir lovatiesėmis. Paprastai kaime moterys sėsdavo į stakles pavasarį, kai laisvesnis metas nuo kitų ūkio darbų.

Nors šiais laikais yra galybė automatizuotų mašinų, rankų darbo austos juostos ir rūbai labai vertinami. Dažnai rankų darbo austi audiniai yra naudojami kaip dovana ar lietuviškas suvenyras.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Skaitymo skatinimo iniciatyva „Metai su knyga“ tęsia kelionę po Lietuvą

Pergalingai pasibaigus tradiciniam kasmetiniam skaitymo iššūkiui „Vasara su knyga“, šįmet ir vėl pagerinusiam rekordą (perskaityta beveik 150 000 knygų!), bibliotekininkai kviečia nepalikti knygų dulkėti namų ar bibliotekų lentynose. Juk skaityti galima ištisus metus! Būtent to ir siekiama nauja skaitymo skatinimo iniciatyva „Metai su knyga“, kuri po vasaros tęsia savo kelionę per Lietuvos miestus ir miestelius, per įvairaus amžiaus skaitytojų protus ir širdis.

Skaitymo ambasadorės sieks sužadinti vaizduotę

Pavasarį šio projekto skaitymo ambasadorės – dailininkė, knygų iliustratorė, leidėja Sigutė Ach, rašytoja Ilona Ežerinytė ir dainininkė, aktorė, rašytoja Jurga Šeduikytė – interneto svetainėje vasarasuknyga.lt ir „Vasaros su knyga“ FB ir IG paskyrose rekomendavo perskaityti po vieną joms asmeniškai svarbią knygą: Kate DiCamillo „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“, Mirjam Pressler „Natanas ir jo vaikai“ ir Daniel Keyes „Gėlės Aldžernonui“. Nuo balandžio jau įvyko 8 įvairių bendruomenių susitikimai su skaitymo ambasadorėmis Varėnos, Marijampolės, Skuodo, Šiaulių, Ignalinos, Vilkaviškio, Klaipėdos, Anykščių viešosiose bibliotekose arba jų padaliniuose. Susitikimų metu su skirtingų amžiaus grupių dalyviais buvo diskutuojama rekomenduojamose knygose svarbiomis temomis.

„Man tai dar viena labai puiki proga populiarinti skaitymą. Knygų – ir kuo įvairesnių – skaitymas, o vėliau diskutavimas apie tai, ką perskaitei – vienas iš paprasčiausių būdų lavinti vaizduotę. O kaipgi be vaizduotės kurti pasaulį – tokį, apie kurį kol kas galime tik svajoti?“ – apie „Metų su knyga“ susitikimus sako vaikų skaitymo ambasadorė Sigutė Ach.

„Susitikti su paaugliais ir pasikalbėti apie knygas visada prasminga. Puiku, jei pavyksta „nulaužti“ jų išankstinę nuostatą, kad bus nuobodu, kad tai – dar viena pamoka, ak, ir vėl agituos skaityti. Tad mano misija dažniausiai yra išsklaidyti jų nerimą, pasakyti, kad normalu nesuprasti knygos, nemėgti skaityti, kad nieko tokio, jei skaitymo malonumas dar neatrastas. Vadinasi, laukia nuostabi perspektyva,“ – patirtimi dalijosi paauglių skaitymo ambasadorė Ilona Ežerinytė.

Netrukus bus paskelbtos skaitymo ambasadorių rudens sezonui rekomenduojamos knygos, o spalį ir lapkritį įvyks susitikimai su skaitytojais Mažeikių, Biržų, Lazdijų, Kėdainių, Šilalės, Švenčionių, Rietavo savivaldybių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos audiosensorinės bibliotekos padaliniuose.

„Projektas priverčia mane atsakingiau vertinti paaugliams siūlomas knygas, daugiau jų skaityti pačiai, domėtis naujausiais mokslo atradimais, susijusiais su skaitymu, kad galėčiau stipriais argumentais pagrįsti skaitymo naudą, užuot kartojusi senas tiesas,“ – tikino I. Ežerinytė.

Ar knyga gali konkuruoti su dabar vaikus, paauglius ir net suaugusiuosius užvaldžiusia vaizdų kultūra? „Reikia kalbėti labai motyvuojančiai, kad galėčiau perteikti žinią apie vaizduotę. Atrodo, kad man pavyksta, ir auditorija atsiliepia į mano pasakojimą. Jaučiu, kiek daug skrupulingo darbo įdeda bibliotekininkai ir knygų vaikams leidėjai, kad knyga liktų vaikų rankose. Aš tikiu, kad žmogaus kūrybiškumas yra labai didelė jėga ir ji ras būdą pasireikšti,“ – teigė Sigutė Ach.

O kaip skaitytojus sudominti ne vien populiariąja, bet ir rimtesne literatūra – pavyzdžiui, poezija? „Kalbėdamasi su skaitytojais suprantu, kad dažnai – ypač vaikams ir paaugliams – rimtesniam skaitymui reikia vedlio. Jei randasi tinkamas žmogus ir tinkama knyga, jei randama laiko pokalbiams apie tai, kas perskaityta, skaitymo kokybė pastebimai gerėja, keičiasi ir skonis,“ – pažymėjo paauglių skaitymo ambasadorė I. Ežerinytė. Per šiuos metus skaitymo ambasadorės iš viso surengs 18 susitikimų Lietuvos bibliotekose.

Skaitymo edukacijos: ir rimtos, ir juokingos, ir panašios į filmą

Projekto „Metai su knyga“ skaitymo edukatoriai – rašytojas, muzikantas Virgis Šidlauskas, rašytoja, pedagogė Rebeka Una ir aktorė, muzikantė, dėstytoja Emilija Latėnaitė – taip pat jau ruošiasi naujiems susitikimams.

Gegužę prasidėjusios skaitymo edukacijos jau įvyko 24 skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Nuo rugsėjo jos dar bus surengtos Pagėgių, Salantų, Molėtų, Panevėžio, Palangos, Žemaičių Naumiesčio, Kauno, Jurbarko, Tauragės savivaldybių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos audiosensorinės bibliotekos padaliniuose. Per visus metus numatytos 36 edukacijos skirtingų amžiaus grupių dalyviams.
Paauglių skaitymo edukatorė Rebeka Una džiaugėsi įvykusiais susitikimais: „Įspūdžiai – vien teigiami. Labai didelė dovana – bendrauti su šių laikų jaunimu, kuris, pagal mano patirtį, turi daug ką bendro su bet kurių laikų jaunimu – kalbu gerąja prasme.“

Kuo vis dėlto ypatingi šiandieniai paaugliai? „Šių laikų jaunimas neskaitys to, kas jų nesudomina, nemėgsta prievartos, bet mielai renkasi, kas jiems patinka. Jie smalsūs, atidžiai tyrinėja aplinką, ir, jeigu juos sudomina knygos ar veikla, pasineria visa širdimi. Pastebėjau, kad vaikai apskritai yra linksmi, nebijo dirbti komandose, daug juokiasi. Po juoko doze, žinoma, slypi ir jautrumas. Labai daug vaikų – kritiški sau,“ – įžvalgomis dalijosi rašytoja.

Vaikų edukatorius Virgis Šidlauskas taip pat kupinas gerų įspūdžių: „Parsivežiau daug naujų patirčių ir netgi idėjų naujoms istorijoms. Visur sutinka labai šiltai ir draugiškai. Susitikimų metu vieną iš mano knygos herojų perkeliame į visai kitą aplinką ir stebime, kaip jam sekasi prisitaikyti, ar susiranda naujų bičiulių, į kokius nuotykius įsivelia. Galima pamanyti, kad visi kartu dalyvaujame pačių režisuotame filme. Vaikai – nuoširdūs, aktyvūs ir kūrybingi: siūlo daugybę puikių idėjų ir išeičių iš keblių situacijų. Ir kaskart įsitikiname, kad tikra draugystė pajėgi išspręsti viską.“
Kaip vaikus užkrėsti knygų skaitymu? V. Šidlauskas pasakojo: „Aš kviečiu vaikus būti atvirais. Knygų skaitymas žavi ne visus. Bet pasikalbėję sutariam, kad atradus sau tinkamą knygą – viskas gali pasikeisti. Šiais laikais knygų pasirinkimas – milžiniškas. Tereikia šiek tiek kantrybės, suaugusiųjų rekomendacijų ir tada nebegalėsite nuo jų atsiplėšti.“

Skaitančiųjų bendruomenė virtualioje erdvėje

„Vasaros su knyga“ FB ir IG paskyrose skelbiamos skaitymo ambasadorių knygų rekomendacijos, anonsuojami būsimi susitikimai su ambasadoriais, nuolat vyksta įvairūs konkursai, kurių laimėtojai pelno prizus, virtualioje erdvėje bendraujama apie skaitomas ir perskaitytas knygas. Spalį bus surengti du nuotoliniai renginiai: susitikimai su skaitymo ambasadorėmis ir skaitymo edukatoriais, kuriuose galės dalyvauti dar daugiau Lietuvos skaitytojų. Apie renginių datas jau netrukus bus pranešta interneto svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir socialiniuose tinkluose.

Skaitymo manifestas: kodėl skaityti gera?

Projekto „Metai su knyga“ susitikimų metu kalbamasi ir apie tai, kodėl skaityti gera. Susitikimų bei edukacijų dalyviai užrašo savo mintis, o metams baigiantis iš jų bus sudėliotas vienas didelis visos Lietuvos skaitytojų manifestas.

Štai kelios skaitytojų ir skaitymo edukacijų dalyvių mintys iš bendrai kuriamo manifesto:

„Skaityti knygas yra vertinga, nes tai išlavina vaizduotę. Filmas sukuria tau sceną, o skaitydamas knygą gali susikurti savo idealų pasaulį. Filmas parodo vaizdą, kuris tau gali ir nepatikti, o knyga padeda išlaisvinti vaizduotę“,

„Knygų skaitymas pagerina dėmesingumą, lavina gramatiką, kalbėjimo įgūdžius, empatiją kitam žmogui“,

„Skaitydami knygas tobuliname save“,

„Knygose galima atrasti ramybę, pabėgti nuo realybės“,

„Galime susitapatinti su veikėjais, patirti jų emocijas, sugrįžti į praeitį“,

„Tokį poreikį turiu nuo pat vaikystės, kai klausydavau pasakų. Atsiveria kitas pasaulis, kuris atitraukia nuo kasdienybės“,

„Pas mus namie visada būdavo knygų. Esu smalsi, mėgstu istorijas“,

„Iš knygų gaunu patirties, galiu pasiruošti, kaip bus realiame gyvenime. Galiu pasakyti, kad knygose – labai nedaug fantazijos“,

„Skaitymas man – įkvėpimo šaltinis. Vis dėlto knygas labai atsirenku. Nemanau, kad visos yra man parašytos. Skaitymo malonumą gal buvo sugadinusi mokykla, paskui jį atradau iš naujo“,

„Nemėgstu romanų. Esu socialinė darbuotoja, tad savo darbe esu mačiusi stipresnių siužetų. Mane žavi sakmės, pasakos, legendos, padavimai“.

Skaityk – ir nesijausi vienišas

Vaikų skaitymo ambasadorės Sigutės Ach žodžiais, skaitymas – tai „tikra knygų bičiulystė, ypatingas draugavimo būdas“. Pasak paauglių skaitymo ambasadorės I. Ežerinytės, „Jei dviem žmonėms patinka ta pati knyga, jie jau turi labai daug bendra.“ Paauglių skaitymo edukatorė Rebeka Una patikslino: „Ne pats skaitymas, bet pasidalijimas knygose atrastomis mintimis, herojais, jų aptarimas, pritaikymas sau, susitapatinimas su jais vienija žmones. Vaikai jaučia, kad viskas, kas atrandama knygose, gali būti susiję su jų kasdienybe. Diskutuodami jie supranta esantys ne tokie vieniši.“

Vaikų skaitymo edukatoriaus Virgio Šidlausko manymu, „Pokalbiai, ginčai, vienodi ar išsiskiriantys požiūriai į perskaitytas istorijas, veikėjų poelgius mums gali dovanoti puikių naujų pažinčių, iškelti svarbių diskusijų, leisti iš skirtingų taškų pamatyti tą pačią situaciją.“

Ar esama knygų, kurios patiktų visiems? Suaugusiųjų skaitymo ambasadorė Jurga Šeduikytė: „Aš tikiu, kad geriausios knygos „pagauna“ ir užfiksuoja žmogaus buvimo savo laike esmę. Tai nekintami kosmoso dėsniai, kurių egzistavimas ramina ir suveda į nematomą būrį, o jame atpažįstame tokį pat, esantį šalia“.

Akcijos organizatoriai – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos audiosensorinė biblioteka. Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Knyga paskatino bendrystę, pripildė vasarą nepamirštamų įspūdžių: pergalingai baigėsi aštuntasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Taip laukta ir visus džiuginusi vasara praėjo, tapo išaugta lyg graži suknelė, nuskrido pavėjui lyg lengvutė skrybėlė nuo saulės, buvo sulankstyta ir padėta į lentyną kaip naujas maudymosi kostiumėlis, liko telefono nuotraukų galerijoje kaip laiku pagautas nuostabus kadras, tačiau tikrai neišnyks iš atminties tų, kas nuo birželio pradžios iki rugpjūčio paskutinių dienų dalyvavo skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“, šiemet skelbusioje: „Skaitymas tau tinka!“

Visos Lietuvos bibliotekose perskaityta beveik 150 000 knygų

Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos kasmet rengiama skaitymo skatinimo akcija šiemet įtraukė beveik 31 000 dalyvių, pasiryžusių priimti skaitymo iššūkį – per vasarą perskaityti 5 knygas pagal paskelbtas užduotis. Iš svetainėje vasarasuknyga.lt užsiregistravusių akcijos dalyvių iššūkį įveikė per 23 000 atkaklių skaitytojų. Šią vasarą ir vėl pagerintas pernykštis rekordas (pernai vasarą perskaityta 137 220 knygų, dalyvavo per 30 000 žmonių, iššūkį įveikė 22 700 skaitytojų).

Vasaros pradžioje akcijos „Vasara su knyga“ socialinių tinklų paskyroje pasirodžiusią naujieną apie paskelbtą iššūkį skaitytojai sutiko entuziastingai: „O kaip greitai atėjo! Laukiam! Tikiuosi pralauš skaitymo blokus ir atvers naujas literatūros plotmes“ (Greta M.), „Skaičiuoju dienas kaip širdies pulsą. Skaitymas man tarsi oras, taigi labai laukiu „Vasaros su knyga“ iššūkio“ (Eglė L.), „Antrus metus dalyvauju šiame iššūkyje, esu stropi skaitytoja, labai atidžiai renkuosi knygas pagal užduotas užduotis, gal ir norėčiau ką nors laimėti, bet visų svarbiausia yra dalyvavimas“ (Daiva R.).

Vasaros pradžioje buvo paskelbtos penkios užduotys, iš kurių populiariausia tapo „Perskaityk fantastinę knygą“ (perskaitytos 31 902 knygos). Toliau užduotys pagal populiarumą išsirikiavo taip: „Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota“ (29 095 knygos), „Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis“ (skaitytojų pasiūlyta užduotis,

28 755 knygos), „Perskaityk negrožinę knygą“ (28 345 knygos) ir „Perskaityk knygą apie laisvę“ (27 994 knygos).

Interneto svetainėje vasarasuknyga.lt bei socialiniuose tinkluose buvo skelbiamos akcijos skaitymo ambasadorių įkvepiančios knygų rekomendacijos vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Knygas rekomendavo ir bibliotekininkai, LRT Klasikos laida „Ką man skaityti?“, IBBY Lietuvos skyrius, kiti akcijos draugai.

Tarp skaitytojų geriausiai įvertintų knygų – Henri Charrière „Drugelis“, Meik Wiking „Mažoji laimės knyga. LYKKE: laimingiausi pasaulio žmonės“, Rimanto Kėvalo „Ką mes padarėme savo vaikams“, Majos Kramer „Ar pažįsti gyvūnus?“, Monos Delahooke „Dėmesingas auklėjimas“, Alexo Perryʼio „Bebaimės motinos. Galingiausią pasaulio mafiją parklupdžiusių moterų istorija“, Taylor Jenkins Reid „Vienintelė (tikra) meilė“, Vadimo Zizo „Minčių architektas“ ir kitos.

Į perskaitytų knygų TOP 10-uką pateko Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“, Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Ingos Staban „Laisvės kalinė“, Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“, Živilės Miežytės „Vilniaus Vilnius“, Antoineʼo de Saint-Exupéry „Mažasis princas“, Laurent Gounelle „Pažadu tau laisvę“, Janoschʼo „Panama labai graži“ ir kitos.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Skaitymo skatinimo grupės vadovė Laura Lukoševičiūtė džiaugėsi aktyviu skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyvių įsitraukimu, kurį, be abejonės, paskatino „Šių metų naujiena – net trys skirtingų amžiaus grupių skaitymo ambasadorės Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė, visą vasarą įkvėpusios dalyvius skaityti“. Verta paminėti ir didelį akcijos draugų bei rėmėjų būrį: „Socialiniuose tinkluose vykusių konkursų metu išdalinome daugybę dovanų, apdovanosime ir iššūkį įveikusius dalyvius – jau netrukus loterijos būdu bus išrinkti laimėtojai, kuriems atiteks pagrindiniai prizai.“

Aktyviausios skaitymo iššūkio bibliotekos: skaitė ir vaikai, ir seneliai, kūrėsi graži bendrystė

Iš aktyviausių akcijoje dalyvavusių bibliotekų pirmąją vietą užėmė visą vasarą pirmavęs Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vaikų centras „Ruoniukas“. Čia perskaityta 4 350 knygų. Dar vasarą kalbinta

Klaipėdos žvejybos uosto rajone įsikūrusios Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vedėja Milda Skutulaitė-Gaubė džiaugėsi akcijoje kasmet noriai dalyvaujančiais savo bibliotekos skaitytojais: „Kadangi pernai mūsų biblioteka užėmė gana aukštą vietą tarp aktyviausių dalyvių, tai šiemet visi labai pasiryžę nenuleisti kartelės.“ M. Skutulaitės-Gaubės teigimu, kai kurie pensinio amžiaus skaitytojai, iki tol neturėję elektroninio pašto, bibliotekos darbuotojų padedami jį susikūrė, kad galėtų priimti iššūkį: „Žmonėms patinka paskelbtos užduotys, pagal jas ieško knygų, o mes padedame ir skatiname dalyvauti. Kiekvieną žmogų pakalbiname, papasakojame apie akciją ir paraginame dalyvaujant būtinai pažymėti mūsų biblioteką,“ – pasakojo Kalnupės bibliotekos vedėja.

Antroji vieta atiteko Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriui – čia perskaitytos 4 288 knygos. Šio Tauragės bibliotekos padalinio vedėja Oksana Piečienė taip pat patvirtino, kad jau ne pirmus metus užima aukščiausias vietas tarp aktyviausių skaitymo akcijoje dalyvaujančių bibliotekų. Tai – ne atsitiktinumas: šio bibliotekos skyriaus darbuotojos nuolat skleidžia žinią apie prasidėjusį vasaros skaitymo iššūkį, kviečia, ragina ir drąsina ne tik jaunuosius skaitytojus, bet ir jų tėvelius bei kitus šeimos narius. Pasak O. Piečienės, nemažai jaunųjų skaitytojų atvyksta atostogauti pas senelius į Tauragę ar jos apylinkes, todėl į akciją dažnai įsitraukia visa šeima.

Tauragės bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja paneigė stereotipą, kad vaikai ir paaugliai vasarą neskaito: „Tikrai skaito! – sako ji. – Tik kiekvienam vaikui, kaip ir suaugusiajam, būtinas dėmesys ir atgalinis ryšys. Mes visiems vasaros skaitymo akcijos dalyviams, kurie registravosi nurodydami mūsų biblioteką, rudenį išsiunčiame diplomus, taip pat rengiame baigiamąją popietę, kurioje apdovanojame dalyvius.“

Tarp aktyviausių bibliotekų trečiąją vietą užėmusio Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gelgaudiškio padalinio bibliotekininkė Jolanta Bublaitienė didžiuojasi, kad jų miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai bei atostogautojai, dalyvaudami iššūkyje, perskaitė per 2 000 knygų. Pasak jos, ir jauno, ir vyresnio amžiaus skaitytojai vasaros iššūkio labai laukia – jeigu kurie per metus ir nelabai skaito, tai vasarą visi būtinai registruojasi ir bando įveikti penkias knygas pagal paskelbtas užduotis. „Vasara mums, dviem Gelgaudiškio bibliotekininkėms, tikrai nėra pasyvus metas – ypač draugaujame su vaikų darželiu, vaikučiams nuvežame knygelių, pristatome knygų ir kitiems žmonėms, kuriems sunkiau pasiekti biblioteką. Atostogų einame pakaitomis su kolege, tad biblioteka dirba visą vasarą,“ – teigė J. Bublaitienė.

Gelgaudiškio bibliotekininkės paruošia lentynas su siūlomomis perskaityti knygomis pagal penkias iššūkio temas, tad išsirinkti knygą skaitytojams problemų nekyla. Kitas Šakių savivaldybės viešosios bibliotekos padalinys – Lukšių biblioteka – taip pat pateko į aktyviausių iššūkio bibliotekų penketuką. J. Bublaitienė pripažino, kad akcijos metu tarp padalinių vyksta savotiškos varžytuvės.

Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė Daiva Žiemelienė teigė, kad šios bibliotekos skaitytojai kasmet vis labiau įsitraukia į akciją. Per šią vasarą LAB Klaipėdos padalinyje perskaityta per 700 knygų. Kaip papasakojo D. Žiemelienė, akcijos dalyvių labai padaugėjo nuo pernai, ir bibliotekininkė tai sieja su išsiplėtusiu Lietuvos audiosensorinės bibliotekos skaitytojų ratu: „Mūsų skaitytojais palaipsniui tapo ne tik regėjimo negalią, bet ir kitas negalias turintys žmonės, taip pat tie, kam sunku skaityti įprastas knygas dėl įvairiausių priežasčių – po operacijų sunkiai judantys, negalintys išlaikyti rankose įprastos knygos, senjorai, lovos ligoniai, disleksiją turintys vaikai… Tarp visų šių žmonių yra labai intelektualių, norinčių skaityti, tad jie renkasi kitas skaitymo formas – pavyzdžiui, audioknygas. Kai kurie žmonės ateina pas mus ir sako: kur aš anksčiau buvau, kad nežinojau apie tokias galimybes“, – sakė bibliotekininkė, primindama apie virtualią biblioteką ELVIS, kuria naudojosi dauguma LAB skaitytojų, dalyvaudami akcijoje „Vasara su knyga“: „ELVIS fonde dabar galima rasti knygų įvairiausiems skoniams – joje sukaupta apie 15 tūkstančių leidinių.“

Ji papasakojo, kad LAB Klaipėdoje glaudžiai bendradarbiauja su neįgaliųjų centru „Klaipėdos lakštutė“. Kartu su šios įstaigos psichologe pagal šių metų „Vasaros su knyga“ užduotis buvo atrinktos centro bendruomenės nariams tinkamos knygos, kurias pati bibliotekininkė garsiai skaitė bendruomenei: „Sėdėdavome visi, keliasdešimt žmonių, lauke, po dideliu ąžuolu, aš jiems skaitydavau, o paskui vykdavo aptarimas. Tai būdavo tikri biblioterapijos seansai. Skaitymas mus sujungė, gimė nuoširdi draugystė ir bendrystė. Dabar, žinoma, visi labai laukia prizų“, – sėkmingu dalyvavimu akcijoje džiaugėsi D. Žiemelienė.

„Vasara su knyga“ spinduliavo ir socialiniuose tinkluose

Kaip teigė akcijos „Vasara su knyga“ komandos narė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Rūta Paukštytė, „Vasara su knyga“ subūrė net 16 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose. Jos žiniomis, šią vasarą FB ir IG įrašais

pasiekta beveik 200 tūkst. vartotojų. Paskelbta 30 konkursų ir išdalinta 150 prizų. Nors tai nebuvo viena iš konkursų sąlygų, dalyviai ir bibliotekos ypač noriai dalijosi įrašais apie konkursus – vidutiniškai konkursu pasidalindavo 50–60 sekėjų.

„Skaitydama jaučiuosi ne vieniša, nes su manimi visa laiką yra knyga“, – „Vasaros su knyga“ FB paskyroje rašė skaitytoja Kristina M. „Kasmet laukiu „Vasaros su knyga“! Tai mano metų didžiausias džiaugsmas… Kartu su dešimtmete dukryte abi dalyvausim trečius metus iš eilės, dabar tai mūsų bendras projektėlis, tad ačiū, kad buriat, sudominat ir padedat sukurti žmonėms dar artimesnį ryšį. Knygos jungia!“ – rašė dar viena skaitytoja.

Kaip teigė viena iš akcijos koordinatorių R. Paukštytė, „Nors vyrauja mitas, kad skaitymas yra labai asmeniška, introvertiška veikla, tačiau knyga gali tapti terpe nuoširdžiam dialogui. Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ socialinių tinklų sekėjai noriai dalijasi skaitymo įspūdžiais, džiaugiasi bendryste. Iššūkis padeda kurti ir glaudesnį ryšį su šeima. Kai vienas paima knygą į rankas, skaitymas įtraukia ir kitus.“

Įveikusiųjų iššūkį laukia puikūs prizai, o visų drauge – akcijos tąsa „Metai su knyga“

Visi įveikusieji vasaros skaitymo iššūkį dalyvaus loterijoje, kurios laimėtojų laukia puikūs pagrindiniai prizai, o tarp jų – planšetinis kompiuteris, momentinės kameros, sėdmaišiai, dovanų kuponai, prenumeratos ir pagrindinės rėmėjos – įmonės „Hobbyshop“ – stalo žaidimų, dėlionių, galvosūkių rinkiniai.

Be šių pagrindinių laimėtojų, kiekviena biblioteka taip pat loterijos būdu išrinks iššūkį įveikusius savo skaitytojus, kuriems atiteks didelė šūsnis mažųjų prizų – belaidžių ausinių, išorinių baterijų, kuprinių, kelioninių pagalvėlių, knygų ir kitų smagių dovanėlių. Prizai laimėtojus pasieks rugsėjo mėnesį. Akcijai talkina leidyklos „Alma littera“, „Nieko rimto“, „Kitos knygos“, „Vaga“, „Aukso žuvys“, „Terra Publica“, „Debesų ganyklos“, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, įmonės „Dimo“, Antanukas.lt, „Urtės tekstilė“, „Muilo virtuvė“, „Finaneta“, Pazymetas.lt, „Rūta“, „Lieta dėlionės“, „Kavos draugas“, Patogupirkti.lt, „Sąskaita 123“, Mokslobaze.lt. Akcijos draugai – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY Lietuvos skyrius, virtuali biblioteka ELVIS, „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

Kaip pažymėjo akcijos koordinatorė L. Lukoševičiūtė, nors vasara pasibaigė, tačiau iki rugsėjo 30 d. dar tęsiasi „Hobbyshop“ paskelbtas stalo žaidimų iššūkis bibliotekose, kur visi skaitytojai gali patirti smagių žaidimų įspūdžių. Informaciją apie jį galima rasti čia.

Pasak akcijos koordinatorės, šiųmetė aštuntoji „Vasara su knyga“ ypatinga tuo, kad įsiterpia į naują, šiemet pirmą kartą vykdomą skaitymo skatinimo projektą „Metai su knyga“. „Kartu su skaitymo ambasadorėmis Sigute Ach, Ilona Ežerinyte ir Jurga Šeduikyte kviesime visą Lietuvą kartu skaityti sezono knygas, visuose šalies regionuose toliau vyks susitikimai ir edukacijos su projekto edukatoriais Virgiu Šidlausku, Rebeka Una ir Emilija Latėnaite, virtualūs renginiai“.

Nuo 2016 m. vykdoma akcija „Vasara su knyga“ yra LR kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis. Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Skaitymo skatinimo akcijos „Vasara su knyga“ organizatorių informacija