Širvintų VB

Lietuva – viena didelė biblioteka: nuo šiol knygas iš bet kurios viešosios bibliotekos galima atsisiųsti nemokamai

Nuo šiol kiekvienas skaitytojas, neradęs norimos knygos savo bibliotekoje, galės nemokamai ją užsisakyti iš bet kurios kitos Lietuvos bibliotekos. Šią galimybę suteikia tarpbibliotekinis abonementas (TBA) – knygų dalijimosi tarp šalies bibliotekų paslauga, kuria naudojantis viena biblioteka skolina dokumentus kitai. Nors ši paslauga visuomenei teikiama jau ne vienus metus, nuo šiol ji tampa dar patrauklesnė – nuo šių metų spalio 1 d. norimą knygą ar leidinį iš kitos bibliotekos galima užsisakyti nemokamai. Daugiau apie paslaugą pasakoja Edita Urbonavičienė, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkė.

Pasak E. Urbonavičienės, tarpbibliotekinio abonemento paslauga ypatinga tuo, kad net tolimiausiuose Lietuvos kampeliuose gyvenantys žmonės turės galimybę skaityti knygas, esančias tik didžiosiose šalies bibliotekose, ir atvirkščiai.

„Tarpbibliotekinio abonemento paslauga leidžia didinti Lietuvos bibliotekų fondo prieinamumą ir įvairovę skirtingų regionų gyventojams ir skatinti efektyvų jo valdymą. Tokia bibliotekų bendradarbiavimo forma labai patogi skaitytojams. Biblioteka, neturinti skaitytoją dominančios knygos, užsako ją iš kitos Lietuvos bibliotekos – taip viena biblioteka skolina dokumentus kitai, – pasakoja ji. – Anksčiau ši paslauga buvo mokama – skaitytojas turėjo susimokėti už knygos persiuntimą. Dabar bibliotekos pasirūpins kurjerio paslauga ir siuntimo apmokėjimu, todėl skaitytojams gauti norimą knygą tampa dar patraukliau. Viskas, ką reikia padaryti – neradus norimo leidinio, kreiptis į bibliotekininką, kuris paieškos jo kitoje Lietuvos bibliotekoje ir nemokamai parsiųs. Galima sakyti, kad nuo šiol Lietuva tampa viena didele biblioteka.“

Tikimasi, kad skaitytojų gretos augs

E. Urbonavičienės teigimu, siekiama, kad įgyvendindamos tarpbibliotekinio abonemento paslaugą Lietuvos bibliotekos taps labiau prieinamos visiems šalies gyventojams ir į jas pritrauks daugiau skaitytojų.

„Naudodamiesi tarpbibliotekinio abonemento paslauga, galime patenkinti kiekvieno skaitytojo poreikius, pasiūlydami parsiųsti leidinius iš bet kurios kitos Lietuvos bibliotekos. Dabar, kai paslauga tapo nemokama, nebeliko kliūčių naudotis kitų bibliotekų fondais. Be to, jeigu siunčiančiosios bibliotekos taisyklės leidžia, užsakytus leidinius bus galima išduoti naudoti ne tik bibliotekos skaitykloje, bet ir namuose. Tikimės, ši paslauga bibliotekų vartotojams padės atrasti naujų galimybių savarankiškai mokytis ir tobulėti tiek profesinėje, tiek asmeninėje srityse“, – kalba E. Urbonavičienė.

Pasak Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkės, tarpbibliotekinio abonemento paslauga galima pasinaudoti bet kurioje šalies viešojoje bibliotekoje – tereikia būti registruotu Lietuvos bibliotekų vartotoju.

„Bet kurioje viešojoje bibliotekoje užsisakyti norimą knygą naudojantis tarpbibliotekinio abonemento paslauga galima bibliotekos registratūroje, elektroniniu paštu arba telefonu. Pasiskolinti galima bene visus leidinius, išskyrus retus, vertingus egzempliorius, taip pat periodinius leidinius, laikraščių ir žurnalų komplektus bei keletą kitų nestandartinių dokumentų. Leidiniai skolinami pagal juos atsiuntusios bibliotekos skolinimo sąlygas ir terminą“, – sako ji.

Skatina dalijimosi ekonomiką

Pasak Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkės, tarpbibliotekinio abonemento paslauga formuoja kur kas atviresnių, didesniu prieinamumu pasižyminčių Lietuvos bibliotekų įvaizdį.

„Ši paslauga taip pat prisideda prie tvaresnės aplinkos, skatina dalijimosi ekonomiką. Taip keičiantis knygomis, vartotojams visoje šalyje suteikiama galimybė ir toliau nemokamai skaityti naudojantis viešųjų bibliotekų paslaugomis – užuot nusprendus nusipirkti leidinį, kurio nepavyko rasti savo bibliotekoje, užsisakyti jį nemokamai iš kitos šalies bibliotekos. Tai – lyg tvarus socialinis tinklas, vienijantis skaitytojų bendruomenę“, – pasakoja E. Urbonavičienė.

Nepaprasta pamoka apie Vilnių

Susitikimas ir nepaprasta pamoka pagal knygą “Vilnius. Vija ir Meška miestinėja „ vyko Musninkų A. Petrulio gimnazijoje. Pamoką vedė gidė ir edukatorė Rūta Norkūnė. Visus nustebino netikėta staigmena. Į renginį atvyko knygos herojė šunytė Meška. Knygos autorė pasakojo, kad labai mėgsta knygas, turi jų daugybę. Iš kelionių kaip suvenyrą taip pat parsiveža knygą apie aplankytą šalį. Taip gimė idėja parašyti knygą apie Vilnių.

Keliaudama knygos puslapiais ir rodydama skaidres, ji pasakojo legendas apie Vilkpėdę, Vilnelę. Šv. Kristoforo legenda buvo sekama dalyvaujant vaikams. Pristatytos trys pačios mėgstamiausios autorės Vilniaus senamiesčio vietos: Literatų gatvė, Vilniaus universitetas, Bastėja. Ir dar viena legenda apie siaubūną Baziliską , įtikinamai sekama Rūtos.

Praktinė užduotis – apžiūrėjus, pauosčius, palietus senovės vaistinėje pardavinėtas labai mums neįprastas prekes: vištos koja, varlės griaučiai, lydekos dantys ir kt., apspėti, kuri prekė kainavo brangiausiai.

Buvo daug klausimų vaikams: apie herbus, augintinius, knygas, Vilniaus vietas. Autorė stebėjosi, kad pradinukai tiek daug žino ir atsako teisingai. Visgi, renginio „vinis“ buvo pudelytė Frėja, sulaukusi begalybės glostymų ir dėmesio.

Renginyje dalyvavo antros ir trečios klasių mokiniai ( mokytojos Sigutė Bžozinskienė, Asta Jurkevičienė, Audronė Janušauskienė).

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“ , kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Kviečiame dalyvauti konkurse

Viena žymiausių vaikų rašytojų pasaulyje Astrida Lindgren (1907 m. lapkričio 14 d. – 2002 m. sausio 28 d.) – švedų rašytoja, kūrusi vaikams, jos kūriniai išversti daugiau nei į 95 pasaulio kalbas. Rašytoja sukūrė tokius legendinius personažus kaip Pepė Ilgakojinė, Karlsonas bei Emilis iš Lionebergos ir daugelį kitų. Lapkričio mėn. 14 d. švęsime 115 – ąsias rašytojos gimimo metines. Kviečiame dalyvauti kūrybinių darbų konkurse „Astridos Lindgren kūrinių herojai“ ir prisiminti nepakartojamus vienos iš mylimiausių rašytojos herojus. Labai laukiame jūsų darbų!

Lindgren konkurso nuostatai (atsisiųsti PDF)

Išvyka pas tautodailininką

Rugsėjo 7 dieną Širvintų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Bagaslaviškio filialo skaitytojai apsilankė tautodailininko Raimondo Šalaševičiaus dirbtuvėse. Meninninkas savo darbais iš molio ir nutapytais paveikslais garsina Širvintų kraštą.

2021 m. dalyvavo primityviosios tapybos Monikos Bičiūnienės vardo dailės konkurse ir tapo laureatu. Dalyvauja respublikinėse tautodailininkų parodose ir laimi prizines vietas.

Menininkas noriai parodė savo dirbtuves, turiningai papasakojo apie savo darbus ir apie visą darbo procesą. Renginio dalyviai pamatė įvairius personažus pagamintus iš molio, grožėjosi nutapytais paveikslais, turėjo galimybę prisiliesti, pačiupinėti, atspėti iš kokios medžiagos padarytas darbas. Kiekvienas Raimondo Šalaševičiaus sukurtas kūrinys unikalus ir niekada nepasikartojantis. Vieta kur gimsta meno kūriniai dvelkia ramybe ir išmintimi.

Viešnagė pas tautodailininką neprailgo, visi klausėsi labai susidomėję, uždavinėjo klausimus, domėjosi gamybos proceso subtilybėmis. Menininkas bibliotekos skaitytojams palinkėjo siekti savo tikslų ir nebijoti kurti. Ateityje lauks dar ne vienas susitikimas su tautodailininku Raimondu Šalaševičiumi.

Bagaslaviškio filiale veikia tautodailininko molio skulptūrų paroda. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Bagaslaviškio filialo vyr.bibliotekininkė Rima Žilinskienė

Pono Kampo viešnagė Ukmergėje

Rugsėjo 20 d. Ukmergės „Ryto“ specialiojoje mokykloje, tęsiant ilgametį bendradarbiavimą, vyko rašytojo Beno Bėranto knygos „Ponas Kampas“ (iliustratorė Tania Rex) teatralizuotas pristatymas.

Vaikus pasitiko knygos herojus Ponas Kampas. Jis ilgokai rengėsi, tvarkėsi, darė mankštą, netgi šoko. Ir įsivaizdavo, kad jo niekas nemato. O atgijęs nesuprato, kodėl taip atsitiko. Bet suprasti padėjo knyga. Berniukas Jovaras gyveno mažam bute, neturėjo savo kambario, antklode atsitverdavo kampą, tai ir buvo jo „kambarys“. Jame tiek visko nutikę. Ponas Kampas Jovarui pasakojo, kaip jo tėtis nusipiešė ant sienos draugus, kaip mama juos spalvino. Berniukas nusprendė tėvams priminti jų istoriją, pripiešęs visą sieną jų vaikystės draugų. Bet šeima jau buvo nusprendusi išsikraustyti, palikti Poną Kampą. Naujuose namuose juk irgi galima nusipiešti kampą. Kas gi iš mūsų nesame turėję savo kampo?!

Vaikų buvo paprašyta atminimui nupiešti Pono Kampo portretą. Ponas Kampas išradingai pozavo, vis klausinėjo, ar nupiešti akiniai ir skrybėlė. Renginio metu buvo užduota daug šmaikščių klausimų ir sulaukta įdomių atsakymų ir patarimų.

Renginio pabaigoje Ponas Kampas tapo rašytoju Benu.

Benas Bėrantas pasakojo mokiniams apie savo knygas „Riešutortas“, „Baubaimė“, „Pirmokykla“, „Ponas Kampas“, „Bambukas yra lėėėtas“. Rašytojo knygos yra išverstos į 10 skirtingų kalbų.

Benas Bėrantas yra puikus vaikų literatūros žinovas, nepriklausomas vaikų literatūros agentas, užsienyje ieškantis leidyklų, kurios leistų lietuvių autorių knygas.

„Ryto“ mokyklos mokinė Viktorija įteikė rašytojui Benui Bėrantui savo sukurtą nuostabų paveikslą. Dėkojame mokyklos atstovams už nuoširdų priėmimą ir dovanėles.

Renginys vyko Širvintų I.Šeiniaus viešajai bibliotekai vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

„Spektaklis visai šeimai „Mikė Pūkuotukas ir KITI““

Liepos 23 d., šeštadienį, minint 547-ąjį Širvintų miesto gimtadienį, gausus būrys vaikų kartu su tėveliais susirinko pasižiūrėti rankų šešėlių teatro „Budrugana“ spektaklio „Mikė Pūkuotukas ir KITI“. Tai interaktyvus spektaklis ikimokyklinio ir pradinių klasių amžiaus vaikams, sukurtas pagal vienos populiariausių A.A Milne knygos „Pūkuotuko pasaulis“ ištraukas. Spektaklio režisierė ir dramaturgė Miglė Remeikaitė.

Teatro aktorės Eglė Agota Matulytė ir Adelina Skalandytė kvietė mažuosius žiūrovus pakeliauti po paslaptingąją Šimtamylę girią. Kartu su Mike Pūkuotuku bei jo draugais vaikai pasinėrė į netikėtus nuotykius, padėjo įveikti iššūkius ir kartu šventė draugystės dovaną. Pagrindinio veikėjo Mikės Pūkuotuko išmintis priminė žiūrovams, kaip gera turėti tikrų draugų, mylėti ir būti dėmesingais vieni kitiems.

Spektaklis vyko įgyvendinant Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresnioji bibliotekininkė Alina Griškevičienė