Širvintų VB

Švietimo pamokėlė „Geriausias draugas“

Kiekvienas iš Jūsų turbūt girdėjote frazę „Geriausias žmogaus draugas“. Nuo neatmenamų laikų šuo yra laikomas geriausiu žmogaus draugu. Bet įsigydami šunį, katę ar kitą augintinį turime prisiimti ir atsakomybę už jį. Turėti augintinį –reiškia turėti daug pareigų. Norėdamas pasakyti žmonėms, kaip svarbu yra rūpintis gyvūnais ir juos saugoti, Lietuvos Respublikos Seimas 2022-uosius metus paskelbė Gyvūnų gerovės metais. Gegužės 10 d. Širvintų pradinės mokyklos priešmokyklinukai (mokytojos Rasa Gudeikienė ir Rasa Kemešė) dalyvavo švietimo pamokėlėje „Geriausi draugai“, kurią vedė Ukmergės gyvūnų globos namų „Klajūnas“ vadovė Ilma Germanienė. Vaikai sužinojo, kurie gyvūnai yra naminiai, o kurie ne, kad jie irgi turi jausmus ir moka verkti, kad gyvūnas nėra žaisliukas ir pažaidus jo negalima išmesti.„Klajūno“ vadovė paragino vaikus ne pirkti šuniuką ar kačiuką, o atvykti į prieglaudą ir čia išsirinkti sau augintinį, kuris labai džiaugsis turėdamas naujus namus ir mylinčius šeimininkus.
Dėkojame vaikams, jų tėveliams, mokytojoms už atneštas dovanas beglobiams gyvūnams.

Vyresnioji bibliotekininė Alina Griškevičienė

Kūrybiškai „Vaizduotės tuneliu – į stebuklų šalį“ su rašytoja Igne Zarambaite

Literatūrinį – edukacinį užsiėmimą „Vaizduotės tuneliu – į stebuklų šalį“ rašytoja Ignė Zarambaitė pradėjo pasakojimu apie savo pomėgius, augintinius katinus, balandį, jų bendravimą su autorės kurtais herojais. Pasakojo knygų gimimo istorijas, stebuklingai susiklosčiusias situacijas, kurias vėliau belieka perkelti į knygas. Širvintų pradinės mokyklos 3c klasės mokiniai (mokytoja Gita Bakasėnienė) susitikimui su autore ruošėsi, skaitė daug jos knygų, pateikė įvairiausių ir netikėtų klausimų.

Ignė pasakojo apie knygą „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“. Pagrindinė apysakos veikėja Elzė, smalsi, kūrybinga mergaitė, kurios gyvenimas pasikeičia šeimai persikrausčius į seną dvarą. Ten ji atranda tunelį, kuris nuveda ją į praeitį. Autorė klausė vaikų, kaip toli jie išdrįstų eiti, kiek paslaptingų durų atidarytų. Neskaičiusiems knygos, puiki paskata leistis į nuotykius su Elze. Į realistinę siužeto liniją įpinta šiek tiek magijos, nuotykių, lietuvių mitologinių būtybių.

Konkurso metu, vaikams reikėjo atspėti, nuo ko pradedama lipdyti lėlė. Laimėjusiam – autorės knyga.

Kūrybinio užsiėmimo metu vaikai kūrė talismaną – vilnonį kauką. Vilna – švelni, bet norint iš jos ką nors padaryti, reikia turėti įgūdžių. Ignė aiškino vaikams kiekvieną kūrybos proceso dalį, padėdama patarimais ir praktiškai. Visi grįžo namo su knygos herojumi kauku. Svarbu tikėti, kad jis saugos nuo blogų dalykų, atneš sėkmę jį sukūrusiam arba tam žmogui, kuriam bus padovanotas. Mokytoja Gita Bakasėnienė dovanodama gėlių puokštę, dėkojo autorei už turiningą renginį.

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

Užsiėmimas „Apie ką kalba knygos ir lėlės“

Ignė Zarambaitė – rašytoja, menininkė, edukatorė. Į literatūrą Ignė Zarambaitė įžengė 2015 m., kai antrajame Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse su pasaka „Emilio laiškas“ laimėjo geriausio metų debiuto nominaciją. (2015 22020; 2 dalis Slapta laiškų rašymo agentūra 2021). 2016 m. pasirodė „Skudurinukė“, 2017 m. – „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“, 2019 m. išleista knyga „Stebuklingi senelio batai“ tapo „Metų knygos rinkimai“ nugalėtoja literatūros vaikams kategorijoje.

2021 m. rašytoja apdovanota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija už šviesią, bendražmogiškas vertybes puoselėjančią ir prasmingą kūrybą vaikams bei paaugliams. Knyga “Juodavandeniai“ (2021) pelnė Metų knygos titulą paauglių kategorijoje. Knyga „Juodavandeniai“ taip pat įtraukta į tarptautinį reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams ir paaugliams katalogą Baltieji varnai (The White Ravens 2020). Skaitytojus jau pasiekė knygos „Simas ir jo kalavijas“ (2021), „Pašto pelyčių nuotykiai Šiaurėje“ (2021) „Debesėlis“ (2022).
Menininkė, pristatydama savo knygas, veda edukacinius kūrybinius užsiėmimus, kuria įspūdingas lėles, knygų skulptūras, dekoracijas. Jos kūrybai būdinga įtaigi atmosfera ir stebuklo kasdienybėje poetika.

Literatūrinis – edukacinis užsiėmimas ‚Apie ką kalba knygos ir lėlės“ buvo įvairiaspalvis. Autorė pasakojo apie save: ką ji mėgsta veikti, kaip gimsta idėjos vienai ar kitai knygai atsirasti. Pasakodama apie balandį, kuris tiesiog pasiprašė prieglobsčio, sakė tiesiog negalėjusi šios istorijos paleisti ir parašė knygą „Debesėlis“. Ignė intrigavo vaikus aptardama knygą „Paslaptingi senelio batai“. Daugelis vaikų jau skaitė šią nepaprastą istoriją, todėl jiems buvo įdomu diskutuoti su rašytoja. Susitikimo metu vaikų žvilgsnį traukė Ignės Zarambaitės rankomis pagaminta lėlė – autorės knygos veikėjas – Enrikas. Improvizuotame konkurse nugalėtojui buvo įteikta autorės knyga. Edukacinėje renginio dalyje kiekvienas dalyvis kūrė savo tekstilinį – kartoninį personažą. Jo kūnelį, galvą, padedant rašytojai, vaikai meistravo renginio metu. Bet namuose teks pagalvoti ir pabaigti svarbiausia: veido išraišką ir nuotaiką .Rašytoja atsisveikindama dalijo autografus, palikdama nuoširdžius palinkėjimus.

Renginyje dalyvavo Širvintų pradinė mokyklos 3d (mokytoja Zita Vilkelienė) ir 3e (mokytoja Virginija Lisauskienė) mokiniai.

Renginys organizuotas, vykdant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė

 

Smagus kūrybinis užsiėmimas

Širvintų I. Šeiniaus viešojoje bibliotekoje vyko smagus kūrybinis užsiėmimas su paveikslėlių knygos „Bambukas yra lėėėtas“ autoriais Benu Bėrantu ir Vilija Kvieskaite. Benas Bėrantas yra vienintelis Lietuvoje vaikų literatūros agentas, aktyviai dalyvaujantis tarptautinėse knygų mugėse. Jis save vadina rašančiu žmogumi, bet ne rašytoju. Vilija Kvieskaitė – grafikos dizainerė, knygų iliustratorė, iliustravusi 10 knygų vaikams. Autorių duetas kartu išleido knygas „Riešutortas“, „Baubaimė“. Pirmos dvi knygos išverstos į dešimt užsienio kalbų. ‚Baubaimė“ įtraukta į prestižinį tarptautinį katalogą „Baltieji varnai“. Knyga „Ponas Kampas“, kurią iliustravo Tania Rex, nominuota tarp geriausių paveikslėlių knygų IBBY Metų knygos rinkimuose, Šanchajaus knygų mugės organizuojamame tarptautiniame „Golden Pinwheel“ jaunųjų iliustruotojų konkurse atrinkta tarp 50 finalistų iš 1999 dalyvių bei „iJungle 2019“ konkurse apdovanota specialiu diplomu.

Trečiosios autorių knygos „Bambukas yra lėėėtas“ herojus Bambukas – atlapaširdis meškiukas, džiunglių miestelėnų lenktynėse visada liekantis paskutinis, pergyvena dėl savo lėtumo. Bet kaip tik tas lėtumas padeda išgelbėti draugus. Tad argi ne svarbiau būti savimi, priimti save tokį, koks esi. Nes kiekviena savybė gali turėti kitą pusę, lėtumas gali reikšti kantrumą ir dėmesingumą. Autoriai klausė vaikų, ką jie daro lėtai, ar tai jiems trukdo, suteikia nepatogumų. Garsiai skaitydami knygą, teiravosi vaikų, ar jiems nenutinka ko nors panašaus. Norint sužinoti, kaip sekėsi Bambukui atrasti save greitame pasauly, teks knygą perskaityti patiems iki pabaigos. Kūrybiškiausia renginio dalis buvo džiunglių gyventojo kūrimas. Pasitelkiant vaizduotę, tėvelių pagalbą, iš tokio paties pagrindo, Vilijai ir Benui padedant, buvo sukurti labai skirtingi kačiukai, šuniukai, tigriukai, vienaragiai ir kiti įvairiausi herojai. Iškilmingiausias momentas – tamsoje gyvūnėliai tapo mažučiais žibintais. Susitikimas baigėsi skambant ukulėlių garsams. Improvizuota dainelė, ką Bambukas gali daryti? Labai daug ką, nesvarbu ar lėtai, ar greitai. Autoriai džiaugėsi, kad tiek daug vaikųčių su tėveliais apsilankė renginyje. Jie išsakė lūkesčius, kad jų knygos bus skaitomos su pasimėgavimu, atras savo skaitytojus, sujaudins, sukels šypsenas, kels klausimus.

Renginys organizuotas, įgyvendinant projektą „Kūrybiniai užsiėmimai: susidomėjimas gimsta dalyvaujant“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė