Projekto „Kūrybos ir saviraiškos keliu” renginiai

Projekto tikslas yra skatinti jaunus žmones priimti iššūkį ir dalyvauti įtraukiančiuose, aktyviuose, skatinančiuose mąstyti ir veikti bibliotekos renginiuose.

Pajausti, išgyventi, prisiliesti prie XIII a. autentikos pabandėme Vikingų kaime su Gelvonų gimnazijos aštuntokais (mokytoja Daiva Taučiuvienė). Vyko „gyvas” renginys “Karaliaus Mindaugo laikų Lietuva”. Patyriminis muziejus po atviru dangumi –  pati geriausia vieta patirti daug įvairiausių įspūdžių.

Apie XIII amžiuje Lietuvoje vykusias puotas rašytinių ar ikonografinių šaltinių nėra išlikę, tačiau archeologiniai ir kiti tyrimai atskleidžia kokie produktai naudoti maisto gaminimui, kokiuose induose jie buvo patiekiami. Kiekvienas renginio dalyvis gavo užduotis: kurstyti ugnį, pririnkti žolelių arbatai, užmaišyti tešlą blyneliams, paruošti kepimui bandeles, pagardinimui paruošti česnakinį sviestą, paskrudinti grūdus ir kanapių sėklas. Ir dar daug įvairių darbelių. Ar galėtume sumalti  akmeninėmis girnomis miltus? Įsitikinome, kad tikrai ne kiekvienas. Visi patiekalai buvo labai skanūs ir greitai dingo nuo stalo. Moksleiviai turėjo galimybę tiesiog išbandyti tuos gaminimo būdus, kurie buvo senovėje.

Tolesnę veiklą perėmęs edukatorius Mindaugas Korsakas pasakojo apie mūšių svarbą ir karių gyvenimą protėvių žemėje. Jis akcentavo lietuvių karių drąsą, nes jie ryžosi pakelti ginklus ir sutriuškinti galingus ordino riterius Saulės mūšio metu. Kokia buvo karių apranga, ginklai, kurie iš jų geriausi? Renginio dalyviai galėjo ne tik klausyti įdomaus pasakojimo, bet ir liesti, pajusti, kovoti. Kam ietys, kirviai, kalavijai, skydai, kokia paskirtis? Kaip buvo apsiginklavęs kryžiuotis, kodėl mums reikėjo būti vieningiems, kodėl laimėdavo lietuviai?

Judita ir Mindaugas Korsakai dovanojo patyrimo džiaugsmą. Mes su jais tikimės,  kad dalyvavę renginyje paaugliai prisimins ir visai kitaip žiūrės į istoriją, nes edukatoriams pavyko ja sudominti.

Rugsėjo mėnesį dar kviesime į du projekto renginius.

Poezijos performansas ,,Nerkis iš kailio” – unikalus, formas laužantis teatrinis sceninis renginys, jungiantis performanso meną, elektroninę gyvą muziką ir klasikinę poeziją, kvies jaunimą iš naujo atrasti poeziją.

 Muzikos performansas „Afrikos būgnai“ – renginys su vokaline perkusija. Afrikietiškų būgnų Djembe ritmai – tai energetinis užtaisas, potenciali erdvė saviraiškai ir improvizacijai – čia bus mokoma atkartoti sugrotas frazes, žaidžiami žaidimai su perkusinėmis lazdomis, visi bendrai kurs melodiją.

Spalio mėn. vyks Dokumentikos performansas. Renginio metu telefonu užfiksuotiems kasdienybės momentams parašomas scenarijus ir bus  kuriami trumpi video dienoraščio etiudai.

Literatūrinis performansas „Pagauk mintį“. Renginio dalyviai pasiskirstys į komandas. Joms bus skirtos užduotys, įtraukiančios į momentinę vaidybinę improvizaciją viena ar kita tema.

Kūrybiškumą sunku apibrėžti, bet su juo susidūrę lengvai jį atpažįstame. Skatinti, ugdyti kūrybinį mąstymą, atskleisti savo gebėjimus dalyviai turės galimybę dalyvaudami renginiuose.

 Projektą „Kūrybos ir saviraiškos keliu“  finansuoja Kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Vyresn. bibliotekininkė Lolita Pliukštienė