Knygų startas

Specialistų atliktoje situacijos analizėje apibendrinami įvairūs tyrimai patvirtina, kad reguliarus skaitymas stimuliuoja mažų vaikų smegenų vystymąsi, stiprina tėvų ir vaiko ryšį, be to, ugdo kalbą ir socialinius bei emocinius įgūdžius. Neurologiniai tyrimai atskleidė, kad skaitymas ir panašios veiklos sumažina protinę negalią turinčių pacientų kognityvinių sutrikimų normą, gerina smegenų veiklą, mažina stresą ir nežinomybės baimę. Skaitymas savo malonumui padeda ugdyti empatiją, gerina savęs ir kitų supratimą, tarpusavio santykius, bendruomeniškumą, socialinę įtrauktį, gali sumažinti depresijos simptomus ir pagerinti savijautą. Todėl skaitymas nuo pat pirmųjų dienų yra esminis veiksnys ugdant sveiką, pilietišką, visapusę asmenybę.

Projektas „Knygų startas“ turi savo simboliką ir ji neatsitiktinė: projekto simboliu pasirinkta pupelė primena ką tik gimusį kūdikį, taip pat ji simbolizuoja augimą, kuris, projekto sumanytojų ir organizatorių nuomone, turi būti neatsiejamas nuo skaitymo. Tik tada, kaip toje lietuvių liaudies pasakoje, bus įmanoma užlipti iki pat dangaus. Projekto simbolis pupelė turi daigelį, o šis auga ir stiebiasi į viršų jam niūniuojant „aa aa pupa“ ar skaitant pirmąsias paveikslėlių knygeles. Šeimas pasieksiančiame lauknešėlyje bus galima rasti ir tokią pirmąją paveikslėlių knygą, ja tapo Indrės Zalieckienės sukurta „Kapt kapt kapt“. Ši knygelė laimėjo Pirmosios knygos konkursą, aplenkusi net 26 varžovus, tad neabejotinai verta tapti pirmąja kūdikio knyga. Kad jauna šeima, ypač pirmojo vaiko susilaukusi, geriau perprastų skaitymo tokio amžiaus vaikams subtilybes, organizatoriai aprūpino juos metodiniais patarimais, įgavusiais patrauklią atvirukų formą, o kad nepasiklystų puslapiuose – smagiais skirtukais. Visa tai slepiasi spalvingose kuprinėse, papuoštose pupelės simboliu. Projekto organizatoriai tiki, kad kaip maža sėklytė (šiuo atveju pupelė) gali subrandinti iš savęs daug gausesnį derlių, taip ir šis nedidelis lauknešėlis taps kūdikio tramplinu skaitančios, mąstančios, kūrybingos, atsakingos ir pilietiškos asmenybės link.

Projekto globėja – Diana Nausėdienė.
Projektą įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Skaitymo skatinimo programą koordinuoja ir jos įgyvendinimo stebėseną atlieka Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Projekto partneriai: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

 

Įrašas paskelbtas temoje Be kategorijos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.