Popietė – Kalbu aš motinos šnekta

Lietuvių kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės, šnektos – itin svarbi tautos kultūros paveldo dalis. Tačiau tarmių gyvoji tradicija šalyje gana sparčiai nyksta. Siekdamas palaikyti tarmių gyvybingumą, vartojimo tradicijas, sustiprinti bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą, Lietuvos Respublikos Seimas 2013 metus paskelbė Tarmių metais. Minėdamos šiuos metus Bartkuškio ir Družų bibliotekų vyr. bibliotekininkės Elvyra Ramaneckienė ir Dalia Taparauskienė organizavo bendrą renginį „Kalbu aš motinos šnekta“.

Saulėtą kovo 21 dieną Bartkuškio kaimo biblioteka sulaukė svečių – tai jaunieji skaitytojai iš Družų kaimo bibliotekos. Bartkuškio vyr. bibliotekininkė pasveikino visus atvykusius į renginį, skirtą gimtosios kalbos dukterims – lietuvių kalbos tarmėms. Dėkojo renginio dalyviams, visiems, kurie neabejingi gimtajai tarmei, bendrinei šnekamajai kalbai.

Jaunieji Družų bibliotekos skaitytojai prisistatė šeimininkams ir įteikė dovanėlę Bartkuškio bibliotekai su linkėjimais sulaukti daug naujų knygų ir skaitytojų. Visiems renginio dalyviams prisegė emblemas su logotipu, skirtu Tarmių metams.

Bartkuškio bibliotekos jaunieji skaitytojai Džastina Pileiko, Ignė Turlinskaitė, Giedrius Čatrauskas, Urtė Turlinskaitė, Deividas Striška pasveikino savo atvykusius svečius padainuodami Lietuvių liaudies dainą „ Per Širvintėlio miestelį“. Ignė Turlinskaitė ir Džastina Pileiko porino anekdotus apie suvalkiečius, žemaičius. Giedrius Čatrauskas ir Urtė Turlinskaitė minė mįsles, skaitė patarles, tik kapsų pratarmėje šia reikšme vartojamus žodžius. Aukštaičių tarmės Širvintų patarme pasaką perskaitė Dalia Taparauskienė. Dalyviams reikėjo atspėti šiandieną jau nevartojamus tarmiškus žodžius. Tai gana sunkiai sekėsi, tad įtvirtinimui Arminas Radžiūnas pasiūlė sukurti po sakinį su tarmiškais žodžiais. Družų bibliotekos skaitytoja Eglė Matulytė surengė tarmiškų žodžių spėlionę. Renginio dalyviai turėjo atspėti, ką vienas ar kitas žodis reiškia šiandien.

Renginyje aktyviai dalyvavo tiek vaikai tiek bibliotekininkės. Visiems patiko dzūkiškos pasakos, kurias skaitė Dalia Taparauskienė.

Renginio pabaigoje dalyviai gardžiavosi tikra namine aukštaitiška dešra, kurios paskanauti atvežė Družų bibliotekininkė. Pasak Dalios Taparauskienės, „ lietuvis, eidamas į svečius, visada nešasi lauktuvių.“

Renginio metu jaunimas apžiūrėjo Bartkuškio vyr. bibliotekininkės parengtą parodą Tarmių metams „Kalba yra tautos sielos veidrodis – o tarmės atskleidžia visą jos grožį“.

Ne tik lituanistams ar bibliotekininkams turėtų rūpėti tarmės. Tai visų mūsų bendras rūpestis. Dar kartą prisiminkime žymaus kalbininko Juozo Balčikonio žodžius: „Neužmirškite savo namų kalbos!“, „Neužmirškite savo tėvų kalbos!“

Elvyra Ramaneckienė,
Dalia Taparauskienė
Širvintų Viešosios bibliotekos
Bartkuškio ir Družų filialų vyr. bibliotekininkės
2013.03.25