Etnografinių regionų metai knygose ir straipsniuose

   Kovo 5 dieną, (ketvirtadienį) 14 valandą Viešosios bibliotekos skaitykloje įvyko renginys, skirtas Etnografinių regionų metams. Renginyje dalyvavo svečiai: Lietuvių kalbos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, habilituotas daktaras Kazimieras Garšva ir rašytojas Vydas Astas.

   Pirmasis žodžiu dalinosi Lietuvių kalbos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, habil. dr. Kazimieras Garšva, kuris pasakojo apie lietuvių kalbos šnektą, jos fonologiją, požymius, skirtumus. Aptarė šnektų istoriją ir jų padėtį Lietuvoje, Širvintų rajone ir už Lietuvos ribų.

   Lietuvoje šnektos yra dvi: aukštaičių ir žemaičių. Kalbėdamas, habil. dr. Kazimieras Garšva pristatė ir žemėlapį, kuriame išdėstyti etnografiniai regionai, tarmės ir patarmės visoje Lietuvoje. Smulkiau papasakojo ir apie Širvintų rajono šnektą, apie vietovardžių atsiradimą Širvintose. Dauguma jų, ypač kaimų vietovardžiai yra kilę iš pavardžių.

   Kazimieras Garšva pristatė ir padovanojo bibliotekai savo sudarytą knygą “Lietuvių kalbos paribio šnektos”, kurioje smulkiai aprašytos tarmės, patarmės, šnektos ir etnografiniai regionai. Kiek liūdniau kalbėjo apie gimtąją kalbą už Lietuvos ribų, kadangi tampa vis sunkiau ją išsaugoti.

   Baigęs kalbėti, habil. dr. Kazimieras Garšva maloniai atsakinėjo į susirinkusių žmonių rūpimus klausimus.

   Vėliau su renginio dalyviais bendravo rašytojas Vydas Astas. Susirinkusiesiems rašytojas priminė istorinius faktus apie Lietuvos susikūrimą, kalbą, religiją. Pristatė savo kūrybą.

   Pasibaigus renginiui, svečiai pasirašė Viešosios bibliotekos Svečių knygoje. Padovanojo bibliotekai savo sudarytas ir parašytas knygas. K. Garšva ir V. Astas po renginio noriai bendravo su bibliotekos skaitytojais ir lankytojais, vedini smalsumo, vaikštinėjo po viešosios bibliotekos skyrius, domėjosi, kokių lietuvių autorių knygų yra fonde.

   Svečiai renginio metu sukūrė jaukią atmosferą, įskiepydami Lietuvos ir lietuvių kalbos šnektos svarbą kiekvienam iš mūsų.

 

                                                                                                   Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Įrašas paskelbtas temoje Be kategorijos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.