Kernavė

ELVIO autobusiukas Musninkuose ir Kernavėje

Kovo 28 dieną Širvintų  I. Šeiniaus viešosios bibliotekos Musninkų ir Kernavės filialuose lankėsi ELVIS autobusiukas ir jo komanda.
ELVIS –tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto
teksto. Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) komanda pristatė gyventojams ir
socialiniams darbuotojams paslaugas, kuriomis gali naudotis žmonės, turintys įvairių
sveikatos sutrikimų – tai asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos, vaikai,
turintys mokymosi ar raidos sutrikimų, vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo
sutrikimą ( disleksiją), silpnaregiai ir neregiai, asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar
ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti.
Savo patirtimi pasidalino buvusi radijo diktorė Gema Padribonienė. Ji jau ne
vienerius metus naudojasi LAB paslaugomis, ir pasak jos, esanti be galo laiminga,
galinti klausytis garsinių knygų, žurnalų ir filmų, kurie gelbėja nuo nemigos, blogų
minčių ir praturtina bei pagyvina laisvalaikį.
Bibliotekos darbuotoja kviečia užsukti į bibliotekas, kur bus suteikta informacija
apie šią nemokamą ir naudingą paslaugą, kuri padės susigrąžinti skaitymo džiaugsmą
šeimos nariui, draugui ar kaimynui.

Netradicinio ugdymo pamokos „Apylinkės knygnešiai ir jų kapai“

Netradicinio ugdymo pamokos „Apylinkės knygnešiai ir jų kapai“

Kiekvienais metais Musninkų filialas mini Knygnešių dieną, ne išimtis ir šie metai. Šį kartą bendradarbiaujant su Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija, lietuvių kalbos mokytoja Zina Palioniene ir Musninkų Šv. Trejybės bažnyčios klebonu Mariu Talučiu, Knygnešio dieną paminėjome kitaip – buvo organizuotos dvi netradicinio ugdymo pamokos ,, Apylinkės knygnešiai ir jų kapai.‘‘ Jose dalyvavo didelis būrys penktokų, kurie įsisavino kalbos, istorijos bei pilietiškumo pamoką.

Iš ryto mokyklos bibliotekoje penktokė Sibilė pristatė skaidres apie spaudos draudimo laikotarpį ir Musninkų apylinkės knygnešius. Skaidres paruošė bibliotekininkė Janė Rolienė. Sudarę 4 komandas, penktokai atsakinėjo į viktorinos klausimus, susijusius su knygnešiais ir jų darbais.

Vėliau vykome į Kernavę, kapinaitėse uždegėme žvakutę ant knygnešio Karolio Baužio kapo, aplankėme Kernavės filialą, kur mūsų jau laukė klebonas Marius Talutis. Su juo apsilankėme Bažnyčios reliktų muziejuje, kur klebonas labai išsamiai ir įdomiai pasakojo apie Kernavės krašto knygnešį Karolį Baužį, parodė muziejaus eksponatus: knygnešio Karolio Baužio šeimos nuotraukas, paveikslus, asmeninius daiktus, senas knygas, kurias gabeno knygnešiai. Mokiniai galėjo padėti ant lapo savo parašą, pasirašydami plunksna, kurios plunksnakotį pagaminęs pats knygnešys.

Pamokų pabaigoje aplankėme ir Musninkų krašto knygnešio Juozo Kanclerio kapą, kur uždegėme atminimo žvakutę.

 

 

Dailininkės I. Daujotaitės-Janulienės vieno paveikslo paroda

Nuo gruodžio 9 dienos Kernavės filiale  veikia dailininkės Ilonos Daujotaitės-Janulienės vieno paveikslo paroda  „Šlamesys“.

Žiūrint į drobę  galima panirti  į prisiminimus, ramybę ir atjautą. Visi šie jausmai persipynę rudeniškų spalvų ir potėpių puokštėje. Drobė tapyta 2009 metais, tačiau ramybės mums visiems reikia ir dabar.

Maloniai kviečiame ir lauksime  Kernavės bibliotekoje iki gruodžio 31 dienos.

Lietuvos krepšiniui – 100 metų

1922 m. balandžio 23 d. Kaune įvyko pirmosios šalyje oficialios krepšinio varžybos, o 1937 m. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmąkart tapo Europos čempionais. Šia proga Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos krepšinio šimtmečio metais.

Krepšinio šimtmečio minėjimo tikslas – pažymėti šalies krepšinio sukaktį, įtvirtinti krepšinio ne tik kaip sporto, bet ir dalies nacionalinio identiteto, bendrinės kultūros dalies reikšmę. Krepšinis – visuomenę vienijantis reiškinys.

Krepšinis yra populiariausia sporto šaka Lietuvoje, išugdžiusi daug žinomų sportininkų, trenerių, teisėjų, turinti gausų šios sporto šakos mėgėjų ir sirgalių būrį, o Lietuvos krepšininkų laimėjimai garsina šalies vardą pasaulyje.

Lietuvos krepšinio šimtmečio minėjimo proga rugsėjo 29 dieną Alionių sporto salėje vyko Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos renginys, kurį organizavo Alionių ir Kernavės filialų bibliotekininkės. Renginį padėjo pravesti ilgametis Musninkų A. Petrulio gimnazijos kūno kultūros mokytojas Raimondas Petrokas. Vyko krepšinio varžybos. Labai smagu, kad viešosios bibliotekos administracijos darbuotojos, vedamos direktorės Vaivos Daugėlienės, sutiko mesti iššūkį bibliotekos filialų darbuotojoms. Miela buvo pamatyti  kolegas visai kitokiame įvaizdyje. Žaisti du kėlinukai po 10 minučių. Sporto salėje šėlo gerosios emocijos. Pasirodo, kad ne tik puikiai „ganomos“ knygos , bet ir neblogai žaidžiamas krepšinis. Nugalėtojais galima buvo paskelbti visus ir kiekvieną atskirai.

Po rungtynių sugūžėta į Alionių bibliotekėlę. Mažutėje, bet jaukioje aplinkoje pamankštintas ir protas, atsakant į viktorinos klausimus apie Lietuvos krepšinio istoriją. Apžiūrėjus spaudinių parodas „Krepšinis – tai mūsų gyvenimas“ ir sušildžius geras emocijas puodeliu karštos arbatos, Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos darbuotojai išskubėjo toliau rikiuoti knygų perdavimus.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

 Alionių filialo vyr. bibliotekininkė I. Dzedzickienė

 

Knygų ir spaudinių paroda, skirta rašytojo Vytauto Račicko 70-ajam gimtadieniui

Nuo rugpjūčio 8 dienos Kernavės filiale veikia knygų ir spaudinių paroda, skirta rašytojo Vytauto Račicko  70-ojo gimtadienio paminėjimui.

Rašytojas savo jubiliejų švenčia sausio mėnesį, bet išreiškiant pagarbą ir šiltus jausmus rašytojui, nuspręsta knygų parodą surengti vasarą. Į parodos lentynas sugulė bibliotekoje esančios vaikų knygos. Jų turime didelį glėbį. Čia ir legendiniai Zuikos nuotykiai, ir Nippės gyvenimo istorijos, ir mielojo Lukošiuko nuotykis. Visų neišvardinsi, tiesiog reikia užeiti ir pavartyti, o geriau parsinešti namo ir perskaityti.

Parodoje galima susipažinti su   rašytojo biografija,  gyvenimo ir kūrybos atkarpomis. Tai pat galima paskaityti kritikų ir kolegų pasisakymus apie V. Račicko kūrinius.

Paroda veiks ir lankytojų lauks visą rugpjūčio mėnesį.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S. Greinienė

Sugrįžta pamėgtasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Vasarą nepamiršti knygos ir skaitymo ragina Lietuvos bibliotekos, kviečiančios dalyvauti jau septintame skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“.

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija iššūkyje dalyvauti kviečia įvairaus amžiaus skaitytojus. Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, vienodai azartiškai knygas skaito ir moksleiviai, ir jų tėvai, ir senjorai. „Įkvėpk knygų magijos!”, – ragina „Vasara su knyga“ organizatorės apskričių viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų biblioteka, savivaldybių viešosios bibliotekos, prie kurių šiemet prisijungė iniciatyvos ambasadorė Jurga Šeduikytė.

„Kai prieš gerą dešimtmetį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių skaitymo iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas – žiemą ar vasarą. Tyliai baltai pavydėdama naujų įspūdžių bangos rekomenduoju į šiltą šios vasaros kelionę pasiimti knygą (o dar geriau – ne vieną) ir leisti jai nuspalvinti, o gal net pakeisti gyvenimą“, – sako dainininkė, muzikos kūrėja, o dabar – jau trijų knygų autorė Jurga Šeduikytė.

Dalyvauti gali ir skaitantys kitais formatais

Skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“ dalyvauti kviečiami ir skaitytojai, turintys regos negalią, autizmo spektro sutrikimų, disleksiją ar panašių sunkumų, dėl kurių jie negali skaityti spausdinto teksto.

„Mums atrodo, kad nori skaityti – imi ir skaitai. Tačiau viskas nėra taip paprasta žmonėms, negalintiems skaityti įprastai, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė. – Nei knygynai, nei bibliotekos jiems padėti dažniausiai negali. Kitaip skaitantiems reikalinga kitokia – prieinamo skaitmeninio formato – knyga. Virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt) saugoma daugiau nei 14 000 pavadinimų leidinių tiems, kas negali skaityti įprastai. Pakvieskime savo artimąjį, draugą, tėtį ar mamą praverti virtualios bibliotekos ELVIS duris, kad įkvėpti knygų magijos galėtų visi. Juk garsinės knygos pasakojama istorija – ne mažiau magiška.“

Penkios knygos per vasarą

Dalyvauti vasaros skaitymo iššūkyje paprasta: užsiregistruokite svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitę knygas, suveskite jų pavadinimus. Jeigu reikia, prašykite bibliotekininko pagalbos. Šių metų užduotys yra šios:

  • Perskaityk knygą apie žmogaus ryšį su gyvūnu (-ais);
  • Perskaityk Baltijos šalių autoriaus knygą;
  • Perskaityk biografinę knygą;
  • Perskaityk knygą, kurios pavadinimas – vienas žodis;
  • Perskaityk šeimos nario vaikystėje mėgtą knygą.

Akcijos draugų ir rėmėjų kasmet vis daugiau

Visų įveikusiųjų vasaros knygų iššūkį laukia staigmenos, o didžiuosius prizus įsteigė pagrindinė akcijos rėmėja – išmaniųjų technologijų bendrovė „Xiaomi“.  Ji pasirūpino, kad net 47 burtų keliu atrinkti iššūkį įveikę dalyviai laimėtų išmanius ir inovatyvius prizus – planšetę, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes ir kt.

Audioteka.lt dalinsis rekomendacijomis, dovanos audioknygų, o su kodu VASARASUKNYGA  visą birželio mėnesį – 20% nuolaidą visoms audioknygoms. Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų.

„Vasara su knyga“ – septintus metus apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, Lietuvos aklųjų bibliotekos su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija organizuojama skaitymo skatinimo akcija. Organizatoriai džiaugiasi augančiu jos populiarumu – vien pernai perskaitytos 105 867 knygos, skaitymo iššūkį įveikė per 17 000 žmonių.

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“.

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“, „Pažymėtas.lt“.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – www.vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

 

Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos informacija

Atnaujintas kultūros paveldo portalas epaveldas.lt

 

Nuo vasario 14 d. visuomenei yra prieinama tik atnaujinta kultūros paveldo portalo epaveldas.lt versija, informuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Išlaikęs paraleliai veikusių pirmtakų esminius funkcionalumus ir papildytas inovatyviomis paslaugomis, portalas suteikia vartotojams interaktyvią ir modernią erdvę, kurioje suskaitmenintas kultūros paveldas yra gyvas ir gali būti pakartotinai naudojamas.

Ypač daug galimybių atsiveria LIBIS sistemoje savo tapatybę patvirtinusiems vartotojams, nes be atskiros registracijos (prisijungiant tais pačiais duomenimis) galima naudotis šiomis paslaugomis:

  • naudotis personalizuotu virtualių parodų kūrimo įrankiu, kuris leidžia kuriant parodą naudoti portale epaveldas.lt saugomą ir publikuojamą turinį. Parodą galima viešai paskelbti portale ir (arba) jos nuoroda pasidalinti su draugais;
  • klausytis muzikos iš atpažintų natų, priskirtų tam tikram kūriniui. Naudotojų patogumui galima rinktis partitūras, lėtinti ar greitinti grojimo tempą, sekti natas;
  • pagal geografines koordinates vizualiai susieti esamus ir istorinius žemėlapius su suskaitmenintais ir per epaveldas.lt pasiekiamus kultūrinio paveldo objektus. (Sukurta žemėlapių pateikimo paslauga leidžia pasirinkti norimus istorinius žemėlapius ir matyti jų sąsajas su esamu žemėlapiu, taip pat pagal pasirinktus žemėlapius žiūrėti atitinkamos geografinės vietovės ir atitinkamo laikotarpio istorines nuotraukas ar kitus skaitmeninius kultūros paveldo objektus.) Be to, yra galimybė įkelti savo turimas su atitinkamu žemėlapiu ir jame nurodytais kultūriniais objektais susijusias nuotraukas. Sukurto žemėlapio nuoroda galima pasidalinti su draugais;
  • kurti kultūros paveldo objektais iliustruotus tinklaraščius apie kultūrą, istoriją, miestus, Lietuvos žinomus žmones ar kitomis temomis. Portalo vartotojai gali pasitelkti tinklalapių kūrimo įrankį, kuris leidžia iliustracijoms naudoti portale saugomą ir publikuojamą turinį.  

Siekiant užtikrinti kokybišką paiešką veikia „vieno langelio“ principu grįsta paieška visuose epaveldas.lt pateiktuose duomenyse ar metaduomenyse, todėl naudotojai gali gauti išsamią informaciją pagal tam tikrą raktinį žodį, frazę ir (ar) kitus paieškos kriterijus, ją peržiūrėti, taip pat matyti kitus atitinkamo formato, iš atitinkamos informacinės sistemos ar kitais ryšiais su pasirinktu skaitmeniniu kultūros paveldo turinio objektu susijusius objektus.

Galima naudotis ir patikslintąja paieška, įvedus informaciją į atitinkamus langelius, gaunami konkretesni ir glaustesni paieškos rezultatai. Ši paslauga palengvina moksliniams tyrimams reikalingo skaitmeninto turinio paiešką ir analizę, leidžia pagal nustatytus kriterijus atrinkti ir įvairiais pjūviais analizuoti turinį.

Be to, kiekvienas portale esantis suskaitmenintas kultūros paveldo objektas turi licencijas, kurios leidžia skelbiamu turiniu teisėtai dalintis pasirinktomis sąlygomis. Turinys pažymėtas „Creative Commons“ licencijomis ir Europos kultūros paveldo portale „Europeana“ naudojamų pareikščių žymomis. Šie įrankiai skirti reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui. Suskaitmeninto kultūros paveldo objektų ženklinimas licencijomis sukuria palankesnes sąlygas naudoti suskaitmenintą kultūros paveldo turinį tiek asmeniniais, tiek ir komerciniais tikslais bei išvengti portale viešinamų kultūros paveldo objektų panaudojimo be jų autorių teisių turėtojų leidimo.

Atnaujintas epaveldas.lt portalas ir toliau lieka didžiausias skaitmeninto Lietuvos kultūros paveldo masyvas. Šiuo metu portale sukaupta per 280 tūkstančių kultūros paveldo objektų. Šis skaičius nuolat didėja – naujus skaitmenintus dokumentus, garso ir vaizdo įrašus Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka į portalą kelia kartu su 24 partneriais: bibliotekomis, muziejais, archyvais ir kitomis atminties institucijomis.

Šaltinis

Viršelyje: Senoji Kernavės bažnyčia 1936 metais iš epaveldas.lt.

Bibliotekininkė Ugnė Trumpickaitė

Paroda, skirta rašytojai  Ievai Simonaitytei

2022–uosius metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Ievos Simonaitytės metais.  Kernavės filialo  bibliotekoje nuo gegužės 9 dienos duris atvėrė knygų ir spaudinių paroda, skirta rašytojos Ievos Simonaitytės metams paminėti.

Parodoje eksponuojami rašytojos kūriniai, žymių autorių ir literatūros kritikų atsiliepimai, pabrėžti  Ievos Simonaitytės  biografijos faktai. Bibliotekoje galima pavartyti 1984 metais išleistą Ievos Simonaitytės garsiausią romaną „Aukštujų Šimonių likimas“.

Vertingas įžvalgas apie rašytoją atrasime Vilniaus universiteto profesorės, literatūrologės ir kritikės Viktorijos Daujotytės knygoje „Parašyta moterų“.

Maloniai kviečiame apsilankyti visą gegužės mėnesį.

 Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S.Greinienė

Vaikų darbelių paroda Kernavės bibliotekoje

Balandžio 25 – 30 dienomis Kernavės bibliotekoje veikia vaikų darbų paroda „Vaikučių  Velykos “. Darbelius atliko Kernavės vaikų darželio auklėtiniai ir vadovė Regina. Šventiniu laikotarpiu darbeliai puošė  darželio parodų stendą, o dabar atkeliavo į biblioteką. Maloniai kviečiame pasigrožėti vaikų kūrybiškumu.

Knygų paroda, skirta Tarptautinei vaikiškos knygos dienai paminėti

Balandžio 4 dieną Kernavės filialo bibliotekoje pradėjo veikti vaikiškų knygų paroda, skirta Tarptautinei vaikiškos knygos dienai paminėti. Bibliotekoje vaikiškų knygų yra daug ir labai įdomių. Kasmet fondas papildomas naujomis ir paklausą turinčiomis knygomis. Kai išskiri labiausiai patrauklias ir skaitomiausias knygas, tai jos dar kartą suspindi kitomis spalvomis ir prasmingesniu turiniu.

Parodėlė veiks iki balandžio 29 dienos.

Kernavės filialo vyr. bibliotekininkė S.Greinienė